Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Срцева инсуфициенција на стомакот: симптоми и третман

Неуспехот на кардија на стомакот - главните симптоми:

Недостигот на кардија на желудникот е патолошки процес, кој се манифестира во форма на недоволно затворање на сфинктерот (вентил) помеѓу хранопроводникот и желудникот. Во медицината, оваа болест се нарекува и халасија. Главната функција на срцевиот сфинктер е да го блокира обратниот излез на варената храна од желудникот во хранопроводот. Опасно е со формирање на чиреви и изгореници на површината на мукозната кожа. Најсериозната компликација на кардиоваскуларната неуспех е малигната дегенерација на епителните клетки.

Етиологија

Срцевата слабост се развива во човечкото тело поради неколку причини:

 • дебелина;
 • прејадување;
 • прекршување на оптималната исхрана;
 • лоша навика да јаде многу храна ноќе;
 • болести на желудникот во хронична форма - формирање на тумор, чир , гастритис или хипертоничност на мускулите;
 • намален имунитет;
 • грабање хернија;
 • седентарен начин на живот;
 • спазам од пилорус (сфинктер);
 • постојана вежба;
 • претходно префрлени операции, при што кардијалниот сфинктер бил отстранет според индикации.

Сите овие негативни фактори доведуваат до фактот дека кардија на стомакот не се затвори доволно, предизвикува развој на компликации. Навремениот третман на недостаток на кардија на стомакот ќе овозможи да се спречи појава на опасни патологии во иднина.

Степени

Недостигот на кардија на стомакот се одвива во човечкото тело во 3 степени:

 • 1 степен. Посебна карактеристика е непотполно затворање на сфинктерот, при што преостанатиот простор не е повеќе од 1/3 од дијаметарот на хранопроводот. Во повеќето клинички ситуации, болеста се манифестира со изметување со воздух, што може да се повтори многу често;
 • 2 степени. Останатиот простор е само половина од дијаметарот на езофагусот. Се забележува бучава со воздух, но и други симптоми, исто така, ќе се придружат со него - непријатност во областа на желудникот, мукозен пролапс;
 • 3 степени. Неуспехот на кардија води до апсолутно отворање на сфинктерот. Функционирањето на малиот и дебелото црево не е нарушено. Воспалена езофагеална лигавица.

Симптоматологија

Симптомите на инсуфициенција на кардија целосно зависат од фазата на болеста (тие се најизразени во 3 фази). Исто така во медицината, јасно се означуваат заеднички симптоми, кои овозможуваат навремено да се дијагностицира оваа болест:

 • слабост и вртоглавица - почесто се манифестира за време на енергична активност отколку во мирување;
 • металоиди кои се јавуваат кај едно лице, без оглед на последниот оброк. Овој симптом е еден од главните за дијагностицирање на патологијата;
 • гадење и повраќање со мешавина на жолчката;
 • болката. Локализација - зад градната коска;
 • рскави воздух. Често е можно да се фрли содржината на желудникот. Важен дијагностички симптом;
 • татнеж во малите и големите црева;
 • болка во епигастричниот регион.

Симптомите се зголемуваат.

Недостиг на кардија на желудникот

Третман

Третманот на оваа болест се изведува само во комплекс. Првото нешто што треба да направите е да ја третирате болеста што предизвикала развој на кардиоваскуларна инсуфициенција. Ако некое лице е со прекумерна тежина, тогаш тој треба да јаде правилно или да оди на диета.

Вториот чекор на третманот е да се намали притисокот во абдоминалната празнина, особено во случај на асцитес. Потребно е пациентот да посетува диететичар за да му се препише специјализирана храна или медицинска исхрана.

Третманот на халасија со синтетички лекови е редовна употреба на регулатори на моторната активност на долниот вентил на езофагитис. Широко се користат "Domperidone" и "Metoclopramide". Со нивна помош, можете брзо да ги елиминирате главните симптоми на болеста и да ја ублажите општата состојба на пациентот.

Пациентот, исто така, мора да се придржува кон одредени правила на однесување, со цел да не предизвика егзацербација на халасија. Тој му се советува да спие со малку подигната глава и да не носат цврста облека. За некое време, треба целосно да се елиминира зголемената физичка активност. Постепено, тие можат да се зголемат, но со претпазливост и под надзор на лекарот што присуствува. Во некои случаи, пациентите ќе треба да ги променат работните места.

Хируршки третман на болеста е индициран само кога е занемарена фазата на болеста. Операцијата се состои од шиење на мускулите кои ја формираат кардиохирусот. По неговата имплементација, сите симптоми на болеста, како по правило, се намалуваат и наскоро исчезнуваат целосно.

Симптомите на болеста може да се отстранат со помош на некои народни лекови. Но, пред да ги применат, се препорачува да се посети гастроентеролог за да се договорат за таков метод на лекување. Впрочем, не сите средства за традиционална медицина се сосема безбедни.

Исхрана

Chalasia третман ќе биде 100% ефикасен само ако заедно со конзервативна терапија се применува специјална диета. Нејзини главни принципи се:

 • Јадењето храна е само фракционо. Таквиот оброк ќе го намали товарот на сфинктерот;
 • внесот на храна треба да се спроведува истовремено;
 • по јадење, треба да одиме или да седиш во седечка положба за два часа;
 • вклучуваат житни култури, хомогенизирани оброци во вашата секојдневна исхрана;
 • Строго е забрането да се јаде премногу топли или ладни јадења;
 • правилната исхрана треба да содржи многу зеленчук и овошје;
 • Не можете да јадете солени, пушени, масни, алкохолни пијалоци и зачини.

Третманот за откажување на кардија е долг процес кој бара строго придржување кон рецептите на лекарот што посетува.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате недостаток на кардиоваскуларната стомаца и симптомите кои се карактеристични за оваа болест, тогаш вашиот гастроентеролог може да ви помогне.

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Атрофичен гастритис (појавување симптоми: 6 од 9)

Атрофичен гастритис е состојба во која стомачните жлезди одговорни за процесот на производство на гастричен сок се изложени на оштетување. Атрофичниот гастритис, чии симптоми се базираат на дегенеративни процеси, како и дегенерација на жлездите кога се заменети со сврзно ткиво, е прилично сериозна болест која бара исклучително сериозен пристап во третманот.

...
Катарелен гастритис (појавување на симптоми: 6 од 9)

Катарлалниот гастритис е патолошка состојба која се карактеризира со прогресија на воспалението во мукозата на желудникот. Оваа болест влијае на горниот слој на мукозната мембрана. Најчесто пациентите се дијагностицираат со катарактен антрален гастритис - во овој случај, воспалението се открива во долниот дел од стомакот, каде што преминува во дуоденумот. Оваа патологија не е ограничена со секс или возрасна категорија.

...
Дуодогонастичен рефлукс (појавување симптоми: 5 од 9)

Дуодегонастичен рефлукс (GHD) е синдром поврзан со вакви заболувања на дигестивниот систем како гастритис, гастричен чир, дуоденитис. Се манифестира со фрлање на жолчката во дуоденумот во стомачната празнина.

...
Дуоденитис (појавување симптоми: 5 од 9)

Дуоденитот е патолошки процес кој влијае на дуоденумот и го предизвикува воспалителниот процес во својата мукоза. За болести во акутната фаза, симптомите на акутно воспаление се карактеристични. Тие исчезнуваат по ефективна терапија и не оставаат траги на мукозната мембрана. Хроничниот дуоденитис е болест со релапси. Фоки од воспалителниот процес се формираат во мукозната мембрана на засегнатиот орган, со што се менува нејзината структура. Хроничниот дуоденитис се дијагностицира почесто кај мажите.

...
Диспепсија (појавување симптоми: 5 од 9)

Функционална диспепсија е медицински термин за различни дигестивни нарушувања кои се јавуваат во човечкото тело поради неправилна исхрана или недоволна екскреција на дигестивните ензими. Оваа болест влијае на луѓето на која било возраст. Во медицинските кругови, болеста често се нарекува синдром "мрзлив стомак".

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

гастроентеролог прифаќа
Адреса : Москва, Цветной бул., Д. 30, корп. 2
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Клара Цеткин, 33, Bldg. 28
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Ландышевая, д. 14, корп. 1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Фестивал, 4
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Бољшај Серпуховскаја, 30
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Космонаут Волков, 9/2
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, транс. Расково, 14-22
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Воронцовска, д. 8, стр.6
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Первомайская, д. 42
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, Волгоградский пр-т, д. 42, стр 12
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .