Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Уремија: Симптоми и третман

Уремија - главни симптоми:

Уремија е процес на труење на човечкото тело со протеински метаболизам. Се развива поради нарушување на нормалното функционирање на бубрезите. Оваа состојба понекогаш се нарекува "самоуправа-труење на урина". Неговото латинско име се преведува како "урина" и "крв". Болеста се карактеризира со патолошки промени кои се случуваат во системот на неврохоморалната регулација на телото. Уремијата има доста комплексна патогенеза.

Причини

Патогенезата на болеста е комплицирана, бидејќи причината за уремија може да биде болест на бубрезите, што доведува до ренална инсуфициенција . Ова тело почнува да работи полошо и не ги извршува своите основни функции. Како резултат на тоа, не сите токсини се излачуваат од човечкото тело. Штетните супстанции уште повеќе ја акумулираат и ја влошуваат состојбата на бубрезите.

Причините за уремија во голема мера зависат од формата на болеста. Реналната инсуфициенција може да се развие поради:

 • оштетување на бубрезите;
 • труење со отрови;
 • изгореници и шок;
 • масивна хемолиза преку трансфузија на крв на несоодветна група или резус;
 • сепса (патогенезата на оваа болест доведува до брз развој на ренална инсуфициенција).

Во овој случај, зборуваме за појава на акутна уремија. Необработените процеси на истребување на бубрежната функција доведуваат до хронична уремија. Патогенезата на болеста лежи во болестите кои претходно го погодија овој орган - гломерулонефритис , пиелонефритис , конгенитален нефрит, цисти во бубрезите .

Видови

Во медицината, постојат две форми на уремија: акутни и хронични:

 • Акутна Уремија. Таа се карактеризира не само со кршење на бубрезите, туку и со нарушувања во целото тело. Концентрацијата на креатинин, уреа, амонијак, индикатор и други производи од азотниот метаболизам постепено се зголемува во крвта. Ако се развие азотемична уремија, тогаш содржината на хлор, магнезиум и калиум исто така ќе се промени во крвта. Кај луѓето, балансот на киселински баз ќе биде постепено нарушен. Важно е да се знаат патогенезата и симптомите на оваа болест со цел да се открие во почетната фаза на развојот и да се достави пациентот во болницата. Колку побрзо ова е направено, толку е помал ризикот од развивање на разни компликации.
 • Хронична уремија. Ова е последна фаза на развој на дифузни промени кај бубрезите. Во оваа форма на болеста се нарушуваат сите функции на бубрезите, што доведува до развој на услови кои се опасни по здравјето на луѓето. Третман на хронична уремија е многу тежок и не секогаш ефикасен.

Симптоматологија

Со уремија, симптомите се појавуваат постепено. Со текот на времето, тие почнуваат да се зголемуваат и состојбата на лицето се влошува. Ваквата болест може да се открие со своите рани знаци:

 • лицето е летаргично, апатично и поспано;
 • кожата станува сува и лабава;
 • косата и ноктите стануваат суви и кршливи;
 • лицето е бледо, со мала жолтеникава нијанса. Постепено станува подуен;
 • на кожата се појавува карактеристична бела бура, потсетува на мраз. Ова е специфичен симптом. Белите кристали на кожата се уреа;
 • пациентот доживува тежок чешање. Ако почне да ја чешла кожата, може да се придружи гнојна инфекција;
 • хеморагии се појавуваат на телото (причините за овој феномен се малку проучени);
 • дијареа со крв;
 • функцијата на мозокот се влошува;
 • се јавува гадење и повраќање;
 • карактеристичен знак - мирис на амонијак од устата;
 • во мускулите на грбот, рамената и карлицата, пациентот се чувствува слаб.

Наскоро исчезнува апетитот на пациентот и тој престанува да зема храна. Како резултат на тоа, постојат халуцинации, конвулзии и кома.

Со уремија, едно лице е поспано.

Компликации

Со уремија, мозокот многу страда. Пациентот е прекршување на вниманието, спиењето, меморијата, концентрацијата. Може да се развијат халуцинации. Постепено симптомите на уремија стануваат толку сериозни што се развива уремична енцефалопатија. Неговите главни манифестации се:

 • целосна апатија;
 • зголемена анксиозност (пациентот е во возбудена состојба);
 • повреда на чувствителност;
 • астерикси;
 • при одење, се забележува нестабилност;
 • говорот е оштетен;
 • Карактеристичен симптом е грчењето на мускулите.

Најсериозна компликација на уремијата е уремичната кома . Се развива во случај пациентот не е навремено да обезбеди квалификувана медицинска помош (во раните фази на развојот на болеста). Неговите симптоми можат постепено да се развиваат, бидејќи ткивата на бубрезите умираат. Пациентот се жали на општа слабост, губење на апетитот. Количината на урина е намалена, а отокот се зголемува. Овие симптоми вклучуваат дијареа и повраќање. Честопати, пациентите се жалат на болка во срцето. Тие имаат скратен здив, има крварења во кожата, мукозни мембрани и во мозокот. Еден од главните симптоми за дијагноза е изразен мирис на амонијак од устата. Ако не се третира навремено, ќе се појави ступор и уремична кома.

Оваа состојба бара итна итна нега. Првото нешто што се прави со уремичната кома е да се отстранат супстанциите од телото што бубрезите не можат да ги изнесат. За таа цел, цревата се мијат и растворите се инјектираат интравенозно.

Ризична група

Уремијата може да се појави во апсолутно секое лице. Но, болестите што водат кон неговиот развој, пред сè, се закануваат:

 • жени за време на менопаузата;
 • бремена Причината е дека фетусот може силно да го притисне мочниот меур. Таквиот ефект води кон фактот дека циркулацијата на крвта е нарушена во него;
 • луѓе кои се многу активни сексуален живот;
 • жени кои страдаат од различни гинеколошки заболувања;
 • мажи со проблеми со простатата;
 • кревет болен.

Дијагностика

Ако постои сомневање за уремија, треба веднаш да се изврши биохемиски тест на крвта за да се утврди нивото на креатинин и уреа. Исто така прави општ уринарен тест . Оваа анализа помага да се одредат вистинските причини за уремија (важно е да се пропише правилен третман). На пример, ако постои зголемена количина на соли во анализата, тогаш тоа овозможува да се претпостави дека причината била уролитијаза . Ако бактерии се најдени во урината, тогаш причината за уремија е комплициран пиелонефритис. Ефективен метод за дијагностицирање на уремијата е ултразвук на бубрезите.

Третман

Третманот на пациентите со уремија е сложен и долг процес, кој вклучува неколку активности:

 • третман режим;
 • правилна исхрана;
 • конзервативна терапија (употреба на лекови, поставување на капки, итн.);
 • чистење на крвта на штетни материи преку хемодијализа и плазмафереза.

Во тешки случаи, користете и хируршки метод на третман, кој се состои од трансплантација на бубрег.

Лековита терапија вклучува детоксикација и терапија за рехидратација. За таа цел, растворот со солена вода и гликоза интравенски се инјектира во уремија. Волуменот на инјектираната течност директно зависи од тежината на состојбата на лицето.

Овие лекови се пропишани за една цел - да се намалат манифестациите на уремија. Таквиот третман е соодветен само во почетните фази на развојот на болеста.

Поефикасен начин за лекување на уремијата е апаратска терапија. Хемодијализа најчесто се користи за оваа намена. За да се имплементира, се разви специјален апарат, кој често се нарекува "вештачки бубрег". Тоа дава можност да се исчисти крвта на токсините кои влегле во неа поради кршење на бубрезите.

Народни рецепти

Во народната медицина има многу рецепти, чија акција е наводно насочена кон лекување на уремија. Но, тие не се сите ефективни. Уремијата е многу тешка и опасна состојба, чија терапија треба да се спроведува само во болница и под надзор на квалификувани професионалци. Инаку, смртта може да се случи.

Исхрана

Третман на уремија треба да се врши само на позадината на специјална диета. Само во овој случај тоа ќе биде најефективниот:

 • пациентот мора да јаде помалку протеини;
 • во исхраната спаѓаат сокови, зеленчук, овошје, кои помагаат во елиминирањето на нарушувањата на водата-елита предизвикани од ренална инсуфициенција;
 • важно е правилно да ги организирате садовите за да го направат пациентот да ги јаде;
 • добро пие алкална вода.
Исхрана за уремија вклучува сокови, зеленчук и овошје.

Превенција

Со цел да се спречи развојот на уремијата, неопходно е, пред сè, да се избегнат причините кои го предизвикуваат неговото појавување. Важно е да се следи целокупната состојба на телото и состојбата на бубрезите, за да се спречи нивната хипотермија. Се препорачува испитување на секои шест месеци.

За да бубрезите нормално функционираат, потребно е да се јаде во право. Најважното правило - неопходно е да се користи многу течност. Пијалаците треба да бидат од помош. Дајте предност на негазирана минерална вода, сокови, зелен чај, билни инфузии.

Специјални препораки

Навремената посета на квалификуван специјалист за испитување ќе помогне да не се пропушти развојот на болести кои довеле до уремија. Се препорачува да се посети лекар секои 6 месеци. Исто така, вреди да се посети ако постојат сомневања за проблеми со бубрезите. Само лекар може да го утврди присуството на болеста и да го пропише правилниот третман.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате Уремија и симптоми карактеристични за оваа болест, тогаш лекарите можат да ви помогнат: нефролог , уролог .

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Тумор на мозокот (појавување симптоми: 8 од 21)

Туморот на мозокот е болест која се карактеризира со рак на менингите, нервни завршетоци и черепот. Овој тип на болест е многу опасен, бидејќи ако го започнете и не ја извршите операцијата во времето, сè ќе биде фатално.

...
Нефротичен синдром (појавување симптоми: 8 од 21)

Нефротичниот синдром е нарушување во функционирањето на бубрезите, кое се карактеризира со силна загуба на протеини, која е елиминирана од телото заедно со урина, намалување на албуминот во крвта и нарушен метаболизам на протеини и масти. Во придружба на едема болест со локализација низ телото и зголемена способност на крвта да коагулира. Дијагнозата се базира на податоци за промени во тестовите за крв и урина. Третманот е комплексен и се состои од диета и терапија со лекови.

...
Неурестенија (појавување на симптоми: 7 од 21)

Стресот во животот на модерната личност е прилично чест феномен, а понекогаш и човечката психа не се справува со таков товар. Врз основа на нервен исцрпеност може да се појави болест како што е неврастенија. Најчесто оваа болест се јавува кај млади мажи и жени, но во пракса не може да се тврди дека било која социјална или возрасна група е целосно ослободена од ризикот од развој на неврастенија. Понекогаш се јавува и неврастенија кај децата и сексуална неврастенија, која се карактеризира со присуство на сексуални нарушувања.

...
Нефритис (појавување симптоми: 7 од 21)

Нефритот во медицината се нарекува цела група на разни воспалителни заболувања на бубрезите. Сите од нив имаат поинаква етиологија, како и развојен механизам, симптоматски и патолошки карактеристики. Во оваа група, лекарите вклучуваат локални или заеднички процеси, при што раното ткиво расте, делумно или целосно уништено.

...
Алпорт-синдром (наследен нефрит) (појавување симптоми: 7 од 21)

Алпорт-синдром или наследен нефрит е бубрежна болест која се наследува. Со други зборови, болеста се однесува само на оние кои имаат генетска предиспозиција. Мажите најмногу се подложни на болеста, но исто така се среќаваат кај жени. Првите симптоми се појавуваат кај деца од 3 до 8 години. Сама по себе, болеста може да биде асимптоматска. Најчесто се дијагностицира за време на рутински преглед или во дијагноза на друга болест во заднина.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

нефрологот го зема
Адреса : Москва, ул. Приоров, 36
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Kibalchicha, 2, Bldg. 1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Волгоградский пр-т, д. 42, стр 12
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Сергиј Радонеж, д. 5/2, стр.1
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Александар Солженицин, 5, стр.1
Телефон : +7 (499) 116-82-18
Адреса : Москва, ул. Клара Цеткин, 33, Bldg. 28
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, Ленинский проспект, д. 90
Телефон : +7 (499) 519-32-81
уролог зема
Адреса : Москва, Каширское шо., Д 56
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, 1905 Улица, 21
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Авиамоторная, 41Б
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Davydkovskaya, 5
Телефон : +7 (499) 116-82-08
Адреса : Москва, Селиверстов, ул
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, бул. Зубовски, 35, бул
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Маросика, 6-8, стр.4
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .