Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Диспепсија: Симптоми и третман

Диспепсија - главни симптоми:

Функционална диспепсија е медицински термин за различни дигестивни нарушувања кои се јавуваат во човечкото тело поради неправилна исхрана или недоволна екскреција на дигестивните ензими. Оваа болест влијае на луѓето на која било возраст. Во медицинските кругови, болеста често се нарекува синдром "мрзлив стомак".

Функционалната диспепсија кај симптомите е многу слична на гастричниот улкус , како и со други сериозни заболувања на гастроинтестиналниот тракт. Затоа, во случај на болка во стомакот, препорачливо е да го посетите вашиот лекар што е можно поскоро.

Опции проток

Диспепсискиот синдром има три опции за курсот:

 • Дискнетичка опција. Лицето почнува да се чувствува непријатност во стомакот. Постои чувство дека стомакот е многу полна;
 • Опција слична на улцера. Со овој курс, едно лице почнува да ги почувствува истите симптоми кои се јавуваат со гастричен улкус - поткопување, горушица;
 • Неспецифична опција.

Видови

Најчесто, тоа е пиперална диспепсија која се јавува кај луѓето, бидејќи не многу луѓе ја следат нивната исхрана. Таа е поделена на три вида:

 • ферментациската диспепсија се развива поради прекумерна потрошувачка на јаглени хидрати и ферментациски пијалаци. На пример, овошје, шеќер, мед, грашок, грав, квас и многу повеќе. Употребата на овие производи придонесува за формирање ферментациона флора во цревата;
 • Масниот облик на болеста се јавува поради прекумерното внесување на разни видови маснотии во човечкото тело. Најчесто, првите симптоми се појавуваат после јадење огноотпорни масти - свинско и јагнешко;
 • гастритна диспепсија влијае врз телото ако храната што ја консумира лице содржи премногу протеини (месо, јајца, риба). Таа, исто така може да се развие по јадењето стара месни производи.

Ако во човечкото тело дигестивните ензими се излачуваат во недоволни количини, тогаш се јавуваат следниве видови болести:

 • Хепатогени. Развиен поради недоволна екскреција на жолчката од црниот дроб;
 • Gastrogenic. Се развива во телото со недоволно лачење на ензимите на желудникот. Болеста на оваа генеза кај симптоматологијата е слична на многу патологии на стомакот;
 • Ентогенски. Тоа влијае на цревата, ако има недоволни количини на цревни сокови;
 • Панкреатогени. Се појавува поради недостаток на ензими на панкреасот.

Посебно внимание заслужува токсична диспепсија. Оваа болест влијае на човечкото тело поради интоксикација или со разни заразни болести. Значително го комплицира текот на овие патологии, затоа, бара правилно и навремено лекување. Исто така, токсичната диспепсија често се развива по труење со токсични супстанции.

Причини

Симптоми на диспепсија може да се појават кај било која личност и на било која возраст. Ако болеста не се третира, тогаш може да се развие хронична форма. Постојат неколку главни причини кои предизвикуваат развој на функционална диспепсија:

Неправилната исхрана може да доведе до диспепсија
 • грешки во исхраната, употреба на големи количини на хранливи материи (јаглени хидрати, протеини и масти). Ова е главната причина за развој на гнилостна, масна и ферментативна диспепсија;
 • психо-емоционален стрес (се развива патологијата на невротична генеза);
 • зголемена секреција на хлороводородна киселина;
 • земање одредени групи на лекови (антибиотици, лекови против рак, хормонални лекови);
 • интоксикација на телото при труење со домаќинства, вирусни инфекции и гнојни болести;
 • нарушена подвижност на дигестивниот тракт.

Симптоматологија

Симптомите на диспепсија се манифестираат на различни начини. Пред сè, тие зависат од специфичниот тип на нарушување, но постојат некои знаци кои се вообичаени:

 • Во епигастричниот регион, едно лице има непријатни чувства. Може да има чувство на тежина или дистензија;
 • надуеност;
 • потпирајќи се;
 • вознемирена столица. Како по правило, стол ќе се забрза и неправилно;
 • перзистентни металоиди и гадење. Толку често се манифестира токсична диспепсија.

Плодна диспепсија во текот на курсот е многу слична со интоксикација. Пациентот чувствува сериозна слабост, главоболка, гадење и општа слабост. Столица честа, течност и темна.

Ферментирачката форма на болеста се карактеризира со постојано гадење во стомакот, надуеност и чести лабави столици. Измет има светлина и пена. Многу често во оваа форма, пациентите чувствуваат силна болка.

Масната форма нема такви живописни симптоми. Диспептичките феномени се прикажани многу лошо. Пациентот почувствува чувство на тежина во желудникот, се жали на надуеност и треперење. Во некои случаи, може да има болка во епигастричниот регион. Столот е обликуван белузлав.

Дијагностика

Лабораториски методи за истражување. Како по правило, тие се најсигурни. Дозволете да откриете едноставна диспепсија, ферментирање, масни и гнили. Спроведете биохемиска и клиничка анализа на крвта . Важно е за диференцијалната дијагноза (на пример, не-улкусна диспепсија е многу слична кај симптомите на гастричен улкус). Исто така, земете тест за столицата за окултна крв и копрограм.

Инструменталните методи исто така се широко користени за дијагностицирање. Најинформирачки се: тестот за производство на киселини од стомакот, ултразвук на абдоминалните органи , рентген и така натаму.

Текот на болеста кај децата

Дијареалните феномени може да се појават веќе во рана возраст. Болеста се развива поради несоодветно или неправилно хранење, претерано породување или воведување на разновидна храна која не може да му се даде на детето на неговата возраст. Често причината за развојот на функционална диспепсија кај децата може да биде неуспехот на исхраната на доедната мајка.

Третман на диспепсија кај доенчиња се изведува со два методи - дрога и лекови. Методот без лекови вклучува масажа на абдоменот во насока на стрелките на часовникот, постојано следење на количеството консумирана храна, нормализација на режимот на хранење. Ако се појавила едноставна диспепсија кај постарите деца, тогаш исто така е неопходно да се намали или да се елиминира употребата на производи кои предизвикуваат појава на болеста. Функционалната диспепсија кај децата бара задолжителен третман.

Текот на болеста кај бремени жени

Главната причина за диспепсија кај бремени жени е токсикоза.

Кај бремени жени често се јавува и диспепсија. Главната причина за нејзината манифестација е токсикозата на бремените жени (рано и доцна). Ако феноменот на токсикозата не е јасно пројавен, тогаш ова се смета за физиолошка норма. Но, ако симптомите на диспепсија се изречени, неопходно е веднаш да се посети лекар, бидејќи тие не можат да бидат поврзани со токсикоза, туку да бидат симптоми на сосема различни патолошки процеси во телото.

Цревната диспепсија кај бремени жени се третира пред се без лекови, бидејќи земањето лекови може да му наштети на неродено бебе. Бремените жени се препорачува да спијат на високи перници, не претерате го ременот, за да се избегне прејадување. Посебно внимание треба да се посвети на вашата исхрана. Едноставна диспепсија ќе помине ако ги напуштите оние производи што ја предизвикуваат.

Третман

Третман на диспепсија треба да започне веднаш штом ќе се појават првите симптоми. Важно е да се посети специјалист во време за целосен преглед и диференцијација. дијагностика. Гастричната диспепсија се третира без лекови, како и со помош на лекови. На пациентот се препорачува да оди по 60 минути по јадење, да јаде право, да ги исклучи храните што предизвикуваат развој на диспепсија и не прејадуваат.

Лекови се преземаат за да се намали болката (со токсична диспепсија), да се елиминира дијареа или запек , за да се намали киселоста на стомакот. Лекарите се исто така пропишани да земаат ензимски препарати кои ќе го подобрат процесот на варење. Таквиот третман е неопходен, бидејќи болеста целосно ќе исчезне само кога гастроинтестиналниот тракт нормално ќе функционира. Симптомите на диспепсија со соодветен третман исчезнуваат за неколку дена.

Неулцерозна диспепсија, како и токсична диспепсија, бараат пообемно и продолжено лекување. Важно е веднаш да се елиминира причината која го предизвикала нивниот развој - заразна болест, труење и така натаму.

Превенција

 • не јадете супстандардни производи;
 • исхраната мора да биде рационална и избалансирана;
 • не прејадување;
 • Стоп за пиење и пушење.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате диспепсија и симптоми карактеристични за оваа болест, тогаш може да ви помогне лекарите: терапевт , гастроентеролог .

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Дуоденитис (појавување симптоми: 7 од 14)

Дуоденитот е патолошки процес кој влијае на дуоденумот и го предизвикува воспалителниот процес во својата мукоза. За болести во акутната фаза, симптомите на акутно воспаление се карактеристични. Тие исчезнуваат по ефективна терапија и не оставаат траги на мукозната мембрана. Хроничниот дуоденитис е болест со релапси. Фоки од воспалителниот процес се формираат во мукозната мембрана на засегнатиот орган, со што се менува нејзината структура. Хроничниот дуоденитис се дијагностицира почесто кај мажите.

...
Гастритис со ниска киселост (појавување симптоми: 7 од 14)

Гастритис со ниска киселост - патолошки процес во стомакот, е форма на хроничен гастритис и води кон воспалителни процеси на мукозната мембрана на овој орган. Оваа болест се карактеризира со ниско ниво на гастрична киселост, што придонесува за влошување на неговата моторна функција. Во својата напредна форма, тој предизвикува чиреви на стомакот и рак. Ризикуваат луѓе од средна и старосна возраст.

...
Гулетен улкус (појавување симптоми: 6 од 14)

Чирови на езофагусот е процес на улцерација на внатрешниот ѕид на хранопроводот поради ингестија на гастричен сок. Во повеќето случаи, оваа болест е придружена со гастричен улкус и дуоденален улкус. Како по правило, ваквите едукации во гастроинтестиналниот тракт се единствени. Сепак, постојат клинички случаи каде што може да има неколку такви формации.

...
Катарелен гастритис (појавување симптоми: 6 од 14)

Катарлалниот гастритис е патолошка состојба која се карактеризира со прогресија на воспалението во мукозата на желудникот. Оваа болест влијае на горниот слој на мукозната мембрана. Најчесто пациентите се дијагностицираат со катарактен антрален гастритис - во овој случај, воспалението се открива во долниот дел од стомакот, каде што преминува во дуоденумот. Оваа патологија не е ограничена со секс или возрасна категорија.

...
Акутен вирусен хепатитис (појавување симптоми: 6 од 14)

Акутен вирусен хепатитис - е инфекција на црниот дроб предизвикани од специфични микроорганизми. Во зависност од тоа која бактерија стана извор на болка, ќе се утврди форма на хепатитис. Покрај специфичните бактерии, причината за развојот на оваа патологија може да биде и други, непознати микроорганизми. Постојат, исто така, голем број на предиспонирачки фактори кои го зголемуваат ризикот од развој на болеста.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

терапевтот прифаќа
Адреса : Москва, ул. Rossoshanskaya, 4, Bldg. 1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, 2-ри Сиромятнически лента, 11
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Yartsevskaya, 8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Тестовска, д. 10, 1 влез
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Glavmosstroy, 7
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Болшаја Молчановка, 32, стр.1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Гарибалди 36
Телефон : +7 (499) 519-32-81
гастроентеролог прифаќа
Адреса : Москва, ул. Gamalei, 18
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, ул. Lesnaya, 57, стр.1
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, Хорошевское ш., 80
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Лобачевски, 42, стр.4
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, 2-ри Сиромятнически лента, 11
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Первомайская, д. 42
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Фестивал, 4
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .