Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Шистозомијаза: Симптоми и третман

Шистозомијаза - главните симптоми:

Болест кај кој оштетување на внатрешните органи, особено гастроинтестиналниот тракт и генитоуринарниот систем, поради пенетрацијата на гелмините во телото, што ги претставуваат крвните флеки и се манифестираат како токсични алергиски реакции, се нарекува шистозомијаза.

Крвните флукови се паразити од родот Шистозома, кои се закачуваат на кожата на лицето и влегуваат во телото преку венскиот систем на порталната вена. Тогаш паразитите се ангажираат во положување на јајца и по нивното репродукција се јавуваат во човечкото тело и на тој начин предизвикуваат знаци на акутна и хронична слабост на телото.

Шистозомијаза, исто така, ги има следните имиња: билијарница, полјана треска, шистозомијаза и катајама треска. Треска, бидејќи симптомите на болеста имаат само такви манифестации, а полжавот го карактеризира патогенот од кој паразитот. Шистозомијазата е рангирана на второ место во светот по маларија кај сериозни фатални заболувања. Наспроти ова, треба да се обрне посебно внимание на овој тип на болест и да се разгледаат сите суптилностите на манифестацијата, причините, методите на дијагностицирање и методите на лекување.

Видови болести

Болеста кај луѓето е предизвикана од мали паразити, или подобро, нивните јајца. Во човечкото тело може да се добијат паразити кои предизвикуваат соодветен тип на болест. Значи, постојат следниве типови на болеста:

 1. Цревната шистозомијаза може да биде предизвикана истовремено од неколку видови трематоди кои живеат во различни локации. По пенетрацијата во телото и нивната репродукција, тие влегуваат во човечкиот црево, каде што се остварува паразитизирачкиот ефект врз човечкото тело.
 2. Генитоуринарен поглед. Болеста се манифестира кога паразитите на урогениталната шистозомијаза влегуваат во карличниот венски плексус. Репродукцијата на трематодите се јавува во вените на мочниот меур, уретерите и фалопиевите туби. Живеалиштето на причинителите на уриногениталната шистозомијаза се водни тела, трева, влажна почва и сл. Урогениталната шистозомијаза, или исто така е наречена и урогенитал, беше откриена од страна на научникот Билхарц. Како резултат на тоа, урогениталната шистозомијаза се нарекува и билијарција.
 3. Јапонски изглед. Овој тип на болест се почесто се нарекува цревна шистозомијаза, бидејќи причинителите на оваа болест се слични на цревните трематоди. Вреди да се напомене дека јапонската шистозомијаза се карактеризира со својата активност кон инфективност. Женски јапонски трематод јајцата ја сместуваат 10 пати повеќе од цревната шистозомијаза. Овој тип на болест најмногу се наоѓа во Индонезија, Кина и Филипините.

Во Европа, сите знаци на шистозомијаза наведени погоре се појавуваат во ретки и поединечни случаи. Најчесто, епидемиите на болеста се следат во Африка, Јужна Америка и на Блискиот Исток. Полјачката треска е серија сериозни болести кои, ако не се лекуваат, доведуваат до смрт на пациентот.

Постојат бројни причини кои предизвикуваат симптоми на шистозомијаза кај луѓето. Овие причини ќе го кажат следниот дел.

Причини

Предизвикувачкиот агенс на шистозомијазата е крварење, кое во големина не надминува 20 мм и ширина од 0,25 мм. На телото на еден таков паразит има пијавки, со помош на кои helminth е прицврстен на кожата на лице, а потоа се влегува во телото преку венскиот систем.

Не е исклучено дека едно лице е заразено со три типа на паразити одеднаш, кои влегуваат во човечкото тело од водни тела и на други места каде што живеат. Откако во телото, гелмините го одложуваат идното потомство, што всушност предизвикува симптоми на билијарција. Возрасните се хранат со крв. Јајцата што ги поставиле црвите се транспортираат со крв во бубрезите, цревата, мочниот меур и другите органи на генитоуринарниот систем. Постои нивно созревање и појава на нови паразити. Но, таквите ларви се отстранети од човечкото тело, заедно со измет и урина.

Развоен циклус на патогени на шистозомијаза

Главната причина за шистозомијаза е директен паразит или хелминт. Таквите паразити се појавуваат на човечката кожа преку следните активности:

 • пливање во слатка вода;
 • додека перење облека;
 • риболов;
 • се наоѓа во близина на резервоар;
 • работа во земјоделството.

Врз основа на овие мерки, постои висок ризик од инфекција со шистозомијаза. Децата се особено ранливи на овој тип на болест, бидејќи најмалку ги следат правилата за хигиена.

Друга причина за која не е исклучена штета на човечкото тело од страна на хелмините е миграцијата на луѓето. Преку миграција, урбанизација, па дури и патување во земји и континенти, каде што се случуваат овие видови на паразити, организамот е заразен со шистозомијаза. Луѓето кои земале шистозомијаза или билгаркиоза се носители на болеста. За да се исклучи инфекцијата на телото со шистозомијаза, неопходно е периодично да се врши испитување во болница.

Во Руската Федерација постојат и такви видови на црви кои живеат во региони со висока влажност и со водни тела. Како што се манифестира болеста, разгледај го следното.

Симптоматологија

Симптомите на билијарната болест се јавуваат како резултат на навлегувањето на хелминтот во човечкото тело и врзувањето на јајцата. По поставените јајца се шират низ телото заедно со крвта и стигнуваат до нивната дестинација, почнуваат да се појавуваат првите симптоми на шистозомијаза.

Исто така вреди да се напомене дека откако црвот на хелминот влегува во телото и ги поставува јајцата, првите симптоми на болеста почнуваат да се појавуваат. За време на траењето - потребни се околу 10 до 15 минути.

По церкариумот продира во кожата, лицето чувствува чешање, шуга и уртикарија . Ваквите симптоми траат околу еден ден, а потоа се појавува исип низ целото тело. Осипот е претежно забележан со перзистентни симптоми на чешање.

Со континуирана инфекција на телото и ширење на јајца, болката се забележува во мускулниот систем, главоболки и вртоглавица. Пациентот има генерална слабост на телото, поради што го губи својот апетит, се јавува губење на тежината.

Времетраењето на таквите симптоми трае околу 2 месеци, а потоа, во отсуство на специфичен третман, се развива покомплексна форма на шистозомијаза. Симптомите на посложена форма на болеста ги вклучуваат следните манифестации:

 1. Појавата на сува кашлица.
 2. Трескавица
 3. Детекција на крв во урината.
 4. Еозинофилија.
 5. Леукоцитоза.
 6. Забрзување на ESR .
 7. Зголемен црниот дроб.

Сите овие знаци укажуваат само на едно нешто што бара итна медицинска интервенција за да се спаси животот на пациентот.

Често, заедно со осип, постои локален едем на кожата, појава на кашлање со искашлување на згрутчување на крвта. Во ретки случаи, можеби хеморагија од носната празнина.

По два месеци симптоми на шистозомијаза кај луѓето, оваа болест зафаќа хронична форма, која исто така е поделена на блага, умерена и тешка форма на истекување.

Манифестација на шистозомијаза

Лесна болест се карактеризира со следниве симптоми:

 1. Не постои повреда на здравјето.
 2. Човечките перформанси речиси не се нарушени, само има брз замор.
 3. Мали дизурични нарушувања.

Благата форма на болеста е речиси незабележлива, па многу малку луѓе се обраќаат во болница за помош.

За болест со умерена тежина се карактеризира со појава на симптоми со посебна дизурија. Се забележува зголемување на црниот дроб, што е добро следено за болка во десната страна. Пациентот развива анемија .

Тешка ги има следните симптоми:

 1. Појавување на циститис .
 2. Формирање на бубрежни камења и уретер.
 3. Егзацербација на пиелонефритис .

Кај жените, комплексната форма на болеста се карактеризира со појава на вагинално крварење, додека кај мажите е карактеристичен развојот на простатитис и епидидимитис. Компликациите од шистозомијаза доведуваат до следните трагични последици:

 1. Неплодност кај жените и мажите .
 2. Хидронефроза.
 3. Развојот на цироза на црниот дроб.
 4. Фатален исход со продолжено отсуство или несоодветен третман на пациентот.

Треба да се напомене дека важно е да се започне третманот на време за да може да се ослободи од предизвикувачките агенси на опасна болест, се додека не предизвика сериозна штета на човековото здравје.

Симптоми на цревна шистозомијаза

Цревната шистозомијаза се карактеризира со следниве симптоми:

 1. Болка во стомакот, се манифестира на првиот ден по влегувањето на хелмините во телото.
 2. Појавување на дијареа.
 3. Откривање на крв во измет.
Абдоминална болка - симптом на цревна шистозомијаза

Ако имате цревна шистозомијаза, тогаш на крајот ќе има зголемување на црниот дроб, поради акумулацијата на течност во абдоминалната празнина. Често се зголемува слезината, која се следи на ултразвучниот монитор.

Цревната шистозомијаза, исто така, се карактеризира со намалување или дури и исчезнување на апетитот, појавата на запек , не се исклучува формирање на гастроинтестинално крварење.

Симптоми на уринарна шистозомијаза

Првите симптоми на уринарна шистозомијаза се манифестираат со следење на крв или згрутчување на крвта во урината. Ако болеста не се третира, се развива фиброза на мочниот меур, вклучувајќи го и оштетувањето на бубрезите.

Кога ќе се случи влез на секундарна инфекција, тогаш кога уринирањето на лицето доживува болка во сечилото во гениталиите. Пациентот доживува болка во бубрезите, поради затнувањето на ограничениот дел со згрутчување на крвта.

Недостатокот на третман доведува до развој на рак на уринарните органи, особено на мочниот меур . Кај жените, урогениталната шистозомијаза се манифестира со следниве симптоми:

 • вагинално крварење;
 • сензација на болка за време на сексуалниот однос;
 • формирање јазол на надворешниот дел на гениталиите.

Урогениталната шистозомијаза, исто така, се карактеризира со стандардна слика на симптоми: осип, чешање, замор, недостаток на апетит, болка во мускулите.

Генитоуринарната шистозомијаза се карактеризира со недостаток на апетит.

Најопасните последици од урогениталната шистозомијаза се:

 • појавата на рак;
 • обликувачки фактори за развој на СИДА ;
 • смрт.

Симптоми на јапонска шистозомијаза

Симптомите се речиси исти како и кај цревната форма на болеста, но единствената разлика е во формирањето на знаци на енцефалитис . Пациентот, исто така, има фокални невролошки симптоми. Јапонската форма на болеста е поопасен тип на болест отколку првите две. Тоа доведува до смрт во првиот месец по инфекцијата на телото.

Третман

Шистозомијазата се третира со понов лек наречен Празиквантел. Третманот на болеста мора нужно да се одвива под надзор на лекар, бидејќи бара постојано следење на дозирањето на лекот. Основен фактор за избирање на дозата на лекот е телесната тежина на пациентот. За 1 кг телесна тежина на пациентот е потребно 50 мг лек. Времетраењето на третманот со овој лек трае од два до три дена. Лекот е најефикасен во борбата против паразитите со хелминт.

Отстранување на цревни инфекции се прави со земање на албендазол. Оваа дрога, исто така, може да се користи во врска со празкинтел. Третман на заболување со помош на Метрипонат, Гикантона, Ниридазол не е исклучен. Третманот со овие лекови трае од 5 дена до неколку недели.

Антилилмитски лек - Албендазол

Третман на шистозомијаза во медицинскиот метод се изведува во случај на лесна и умерена форма на болеста. Дури и со комплексна форма, кога уретрата е зафатена, со нејзината последователна компликација во форма на стеноза, потребна е хируршка интервенција. Операцијата се спроведува и во случај на откривање на камења во бубрезите и мочниот меур.

Откако ќе помине курс за третман на лекови за шистозомијаза, евалуира ефективноста на лекот. Евалуацијата се врши преку периодични проверки и ригорозни клинички студии. Контролата на специфичната терапија се оценува со користење на серолошки реакции. Овие реакции треба да имаат негативен резултат по три месеци по текот на третманот.

Превенција

За да се избегне инфекција со шистозомијаза, луѓето треба да ги контролираат следните дејства:

 1. Пијте само прочистена вода.
 2. Избегнувајте резервоари кои имаат неповолна репутација. Во такви водни тела секогаш постои ризик од инфекција не само со шистозомијаза, туку и со други подеднакво сериозни болести.
 3. При правење туристички патувања или пешачење патувања, важно е да се вратите во медицински центри за да се испитаат присуството на паразитните јајца.

Исто така, треба да ги избегнувате сомнителните влажни региони каде што постои веројатност за живеалиште на церкари.

Врз основа на горенаведеното, може да се забележи дека болеста на хелминтот е доста сериозна и опасна, затоа, при првите знаци на болест, треба да ја посетите болницата за преглед за присуство на хелминти.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате шистозомијаза и симптоми кои се карактеристични за оваа болест, тогаш специјалист за заразни болести може да ви помогне.

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Аскаријаза кај деца (појавување симптоми: 10 од 20)

Аскаријазата кај децата е патологија поврзана со паразитски болести, што најчесто се дијагностицира кај децата. Во повеќето случаи, болеста се среќава кај бебиња кои не поминале 5 години. Провокатор на болеста е хелминтот, имено човековиот циркумбар (лат. Ascaris lumbricoides). Паразитот може да навлезе во детскиот организам на неколку начини, но најчестиот механизам на пренесување е контактниот.

...
Бруцелоза (појавување симптоми: 8 од 20)

Зоонотична инфективна болест, чија површина е главно кардиоваскуларна, мускулно-скелетни, репродуктивни и нервни системи на една личност, се нарекува бруцелоза. Микроорганизмите на оваа болест биле идентификувани во далечната 1886 година, а откривачот на болеста е англискиот научник Брус Бруцелоза.

...
Шагасова болест (појавување на симптоми: 8 од 20)

Чагасовата болест (син Американска трипаносомијаза) е заразна болест која е предизвикана од воведувањето на патолошки агенс во човечкото тело. И возрасните и децата можат да страдаат од патологија. Дијагнозата често се дава на машки претставници.

...
Лимфоцитна леукемија (појавување симптоми: 7 од 20)

Лимфната леукемија е малигна лезија што се јавува во лимфното ткиво. Се карактеризира со акумулација на туморски лимфоцити во лимфните јазли, во периферната крв и во коскената срцевина. Акутната форма на лимфоцитна леукемија неодамна припаѓала на болести на "детството" поради неговата подложност главно кај пациенти на возраст од две до четири години. Денес, лимфоцитна леукемија, чии симптоми се карактеризираат со својата специфичност, е почеста кај возрасните.

...
Амилоидоза (појавување симптоми: 7 од 20)

Амилоидозата е болка која може да влијае на сите органи во телото. Главната причина за нејзиниот развој е акумулацијата на амилоидните протеини во ткивата, кои вообичаено не треба да бидат во телото. Како по правило, ова нарушување на производството на протеини влијае врз телото на луѓето од 60 години и постари. Најопасната работа е дека АА и А1 амилоидозата може да станат "катализатор" за болести како склероза, недостаток на внатрешни органи, па дури и атрофија на екстремитетите.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

заразни болести прифаќа
Адреса : Москва, ул. Приоров, 36
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Училиште, 49
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Александар Солженицин, 5, стр.1
Телефон : +7 (499) 116-82-18
Адреса : Москва, ул. Kibalchicha, 2, Bldg. 1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .