Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Рак на езофагусот: симптоми и третман

Рак на езофагусот - главните симптоми:

Формирањето на малигнен тумор на ѕидовите на езофагусот придонесува за развој на рак, кој во медицината се нарекува рак. Оваа болест често се среќава кај постарите лица. Претставниците на посилниот пол најмногу се подложни на болест, што првенствено се должи на употребата на алкохол и тутунски производи. Тоа е преку овие недостатоци дека оваа болест е предизвикана.

Туморот се јавува главно во долните и средните делови на хранопроводникот. Болеста е формирана од сквамозни епителни клетки, но во ретки случаи, ракот, исто така, може да се активира со спојување на глидерните клетки. Често оваа болест се јавува кај мажи на усните, непцата, крајниците и ларинксот. Но, формирањето на клетките на ракот во хранопроводот поради употребата на опојни дроги не е единствениот знак, па во написот ќе бидат прикажани сите детали за формирањето, манифестациите на симптомите и принципите на третман на оваа болест.

Класификација и видови

Ракот на хранопроводот е класифициран според два критериуми: обликот на туморот кој произлегува и неговата структура. Оваа класификација е поделена на видови кои се карактеризираат со соодветни знаци на болеста.

Според структурата на туморот, се разликуваат следниве видови:

 • Рак на рамни клетки , кои произлегуваат соодветно од сквамозниот епител. За возврат, овој вид е поделен на површни и длабоки . Подвидот на површината се карактеризира со мала големина и лесен проток. Длабоките подвидови се манифестираат како лезија во езофагеалната празнина и земаат форма на чир или габа. Сликата подолу покажува рамен приказ под бројот "А".
 • Аденокарцином . Туморот, кој е карактеристичен за формирање на жлездите на мукозната мембрана на хранопроводот. Таа е поретка форма на болеста и често се среќава само кај мажи. На фотографијата прикажана подолу под бројот "Б".

Формата на раст на туморот се следниве видови:

 1. Екзофит . Стани во хранопроводникот над мукозната мембрана.
 2. Ендофит . Формирани во подмокалниот слој.
 3. Мешани . Тие главно се карактеризираат со брзо распаѓање, по што се појавуваат чирови на нивно место.

Рак на езофагусот е појавата на следната слика, прикажана на сликата подолу.

Рак на езофагус

Пред да почне да ги разјаснува причините кои предизвикуваат формирање на малигнен тумор, вреди да се идентификуваат четири фази на рак на езофагусот. Фаза на болеста покажува колку луѓе живеат со оваа дијагноза. Значи, колку луѓе живеат, во зависност од фазата на рак на езофагијата:

 • Фаза 1 - во 90% постои веројатност за целосно лекување на болеста;
 • Фаза 2 - 50%, дека пациентот има шанса за обновување;
 • Фаза 3 - е најопасната форма, поради што шансите за закрепнување се ниски (приближно во 10% од случаите луѓето можат да го продолжат животот до 5 години);
 • Фаза 4 - се карактеризира со појава на метастази, како резултат на кои нема шанси за заздравување, а лицето може да живее не повеќе од еден месец.

Причини

Локацијата на туморот во езофагусот

Како што споменавме погоре, главната причина за болеста е злоупотребата на алкохол, лекови и производи од тутун. Но, овие фактори не се секогаш главните причини за болеста, бидејќи ракот на езофагусот се уште е предизвикан од:

 • употребата на зачинета и топла храна, што резултира со повреда на интегритетот на празнината на хранопроводот;
 • со честа потрошувачка на месо и риба, која била подготвена со методот на пушење;
 • со јадење храна, која се состои од мали коски (риби). Коските предизвикуваат иритација на хранопроводот и создаваат повреди на нејзините ѕидови. Секој иритант кој е предизвикан од негативен ефект врз шуплината на ѕидовите на хранопроводникот, е главната причина за активирање на болеста.

Исто така, не ја исклучува можноста за формирање на болеста "рак на хранопроводот" поради внес на храна, во која не постои состав на витамини од групите А, Б, Ц и Е.

Причините за формирање на тумор на хранопроводот вклучуваат такви болести: хронично воспаление на ѕидовите на езофагусот, ерозијата, чир. Чир се јавува кога се продолжува текот на гастритисот и е предизвикано од ослободување во луменот на хранопроводот иритантна супстанција (гастричен сок, жолчка), што резултира со продолжен карциноген ефект врз мукозната мембрана на хранопроводот, што доведува до развој на рак.

Лекарите не ја исклучуваат штетата на хранопроводот преку топлотни и хемиски изгореници. Овие изгореници може да се појават преку ненамерно користење на метална прашина, азбест и производи на согорување.

Наследноста, исто така, игра значајна улога во прогресијата на туморот, бидејќи гените на лице со рак се пренесуваат на потомците.

Бенигните тумори во ретки случаи, исто така, може да предизвикаат рак на езофагијација.

Симптоми

Првите карактеристични симптоми на ракот на езофагусот се предизвикани од појавата на општа слабост на телото, слабост, намалување на способноста за вршење на разни дела (ментални и физички), влошување на здравјето и намалување на апетитот. Првите знаци на рак на езофагусот се тешки за дијагностицирање и затоа е доста тешко за не-специјалист да ја идентификува болеста во рана фаза. Како резултат на слаб апетит, се забележува намалување на телесната тежина.

Симптомите на рак на хранопроводникот се зголемуваат со текот на времето и затоа првите знаци се појавуваат постепено и може да траат подолго. Карактеристичен симптом на болеста е дисфагија, која се манифестира во форма на компликација при голтање на храната. Симптомите на болка се јавуваат како резултат на фактот дека плунка се излачува во многу мали количини. Помалку болни симптоми при голтање се јавуваат за време на јадење, што се карактеризира со изобилство на саливација (пржено месо или колбаси). Јадењето на варен компир, леб и салати не доведува до саливација, што предизвикува болка при голтање. Но, првите знаци на овој симптом се сосема незабележливи, бидејќи кога се појавува болка, лицето почнува повеќе да внимава на производи од џвакање и, доколку е потребно, да ги пие со вода. Со пролонгирана прогресија на болеста, симптомите се интензивираат, а темелно џваканата храна не штеди од болка. Во некои сорти на болеста "рак на хранопроводот", пациентот може да доживее обратен симптом - има изобилство на саливација како резултат на стеснување на хранопроводот.

Болка во подножјето на грбот, градната коска и епигастриумот исто така се сметаат за карактеристични симптоми на рак на езофагусот. Овие знаци претставуваат појава на досадна влечна болка во градите. Често постои чувство на компресија на срцевиот мускул, пренесување на цервикалниот 'рбет. Симптомите на болка често се појавуваат само кога храната е проголтана и државата брзо се нормализира. Само во ретки случаи, таквите симптоми се продолжуваат.

Мирис на мирис - симптом на рак на езофагусот

Брзото губење на тежината е еден од главните знаци на производство на болести. Тежината почнува да се намалува поради недоволно внесување на храна. Вреди да се напомене дека токсичниот ефект нема директен ефект врз губењето на тежината, па ако едно лице продолжува да јаде дури и со намалување на апетитот, тогаш не се јавува намалување на неговата телесна маса. Најверојатниот период на губење на тежината се смета за последна фаза на болеста "рак на хранопроводот". Лицето исто така се карактеризира со појава на непријатен здив, бушање, избрзан, обложен јазик, кашлица и воспалено грло.

Фаза Симптоматологија

Познато е дека езофагеалниот рак има четири фази на прогресија, кои се карактеризираат со следниве симптоми:

 1. Фаза 1 - формиран е внатрешен тумор, чија големина не надминува 3 см. Како резултат на тоа, влијае само мукозната мембрана и ѕидовите. Постои заедничка краткотрајна болест, пораст на температурата до 38 степени и чести потење.
 2. Фаза 2 - се јавува прогресија на тумор кој се шири кон мускулната мембрана. Се појавува стеснување на езофагусот и се појавуваат примарни метастази. Ниво на тешкотија при голтање на храната и болката во грбот и градната коска.
 3. Фаза 3 - карактеристично нарушување на интегритетот на сите слоеви на хранопроводникот. Се појавуваат метастази, кои се манифестираат како досадна болка во градите и стомакот. Стеснувањето на хранопроводникот доведува до фактот дека гласот на човекот почнува да се менува: тој станува рапав и монотон.
 4. Фаза 4 е последната фаза, што доведува до ширење на клетките на ракот до соседните органи и предизвикува метастази. Метастазите се гласници на она што му е оставено на мажот за кратко време. Бидејќи колку е оставено на личноста во четвртата фаза никому не е познато. Единственото нешто што може да се каже е дека овој период е краток и може да трае до еден месец. На последната фаза, лице визуелно изгледа нездраво: постојано кашлање, кашлање до плунка, а понекогаш дури и згрутчување на крвта. Гледано блескање на кожата и општа слабост, што се карактеризира со постојаност.

Ракот на хранопроводот може да биде провоциран и во долниот дел и во горните, па затоа, во зависност од местото на неговото активирање, манифестацијата на болка во одреден регион на градната коска е карактеристична за човекот.

Овие симптоми укажуваат на фактот дека веднаш треба да ја посетите болницата и да се испитаат за да се разјасни сликата на болеста. Раните фази на ракот се излечиви, а подоцнежните фази се фатални.

Дијагностика

Дијагноза на рак на езофагусот

Дијагноза на таква болест како рак на хранопроводот, се изведува со рендгенско испитување. Благодарение на Х-зракот, можно е да се идентификува обликот, фазата и должината на фокусот на болеста. На фотографијата е прикажана слика на хранопроводот, кој има тумор. Стрелата покажува стеснување на хранопроводникот и локацијата на туморот.

Исто така, дијагнозата се спроведува со истражувачка езофагоскопија. Благодарение на оваа студија, можно е да се идентификува точноста на локализацијата на туморот и нејзиниот развој во погодената област. Езофагоскопијата ја открива состојбата на езофагеалната мукоза.

Лапароскопијата го потврдува присуството на оштетување на црниот дроб и перитонеумот. Преку ултразвук, се откриваат зголемување на лимфните јазли и ширењето на туморот до интрапаратеталната структура на хранопроводникот.

Третман

Третманот на ракот на езофагијата зависи првенствено од такви фактори:

 • сајтови за локализација;
 • степенот на инфекција на ѕидовите на езофагусот;
 • присуство на метастази;
 • големина;
 • општа состојба на пациентот.

Постапката за третман е комплексна, а терапевтските методи за опоравување ги назначуваат следниве специјалисти: онколог, хирург, гастроентеролог. Третман на рак на хранопроводот се врши со три главни методи: отстранување на лезија (тумор) со хируршки метод, постоперативна радиотерапија и хемотерапевтски ефект.

Хируршки третман на рак на езофагусот

Хируршкиот третман вклучува отстранување на тумор и засегнато ткиво, како и лимфни јазли. По отстранувањето, преостанатиот дел од хранопроводот се шие до стомакот. Во подоцнежните фази на болеста, отсуствува можноста за целосно отстранување на туморот, така што се врши делумна екстракција. Ова е направено за да се осигура дека хранопроводот има способност да пренесува храна во стомакот.

Тоа е важно! Третманот на рак на езофагусот треба да се започне веднаш кога ќе се откријат првите симптоми, бидејќи оваа болест е фатална, а долг тек на болеста ги намалува шансите за закрепнување.

Откако ќе се изврши операцијата, пациентот прво консумира храна преку специјални цевки (парентерално). Пациентот, пред можноста за самохрана храна, е во болница, каде што исто така зема антибиотици. Доколку во текот на операцијата не се отстранат сите малигни клетки, се применува дополнителна терапија со зрачење. Оваа терапија се користи за да се спречи постоперативна интервенција. Радиотерапијата вклучува зрачење на погодената област. Во раните фази на ракот, третманот честопати се користи исклучиво со терапија со зрачење, без потреба од хируршка интервенција.

Радиотерапија

Во прилог на хируршка интервенција постои и посовремен и скап метод - ласерска терапија. Тоа вклучува воведување на цевката во туморското ткиво, по што ласерското зрачење директно влијае на фокусот. Кога тоа се случи, уништување на малигнен тумор.

По операцијата и празнењето на пациентот, тој сè уште останува на сметката и под набљудување.

Превенција

Превенцијата вклучува откажување од лоши навики и префрлување на здрав начин на живот. Ако сеуште имате лоши навики, мора да одите на лекар за да подлежите на испитување и да ги идентификувате првите знаци на рак. Впрочем, предвремено откривање на болеста доведува до успешно ослободување од болеста. Треба да ја ревидирате вашата исхрана и да ја напуштите масна, пушена, пржена и зачинета храна. Јадете само здрава, зајакнато и здрава храна, влезете за спорт.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате рак на езофагусот и симптомите кои се карактеристични за оваа болест, тогаш може да ви помогне лекарите: онколог , гастроентеролог , хирург .

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Туберкулозен плеврит (појавување симптоми: 8 од 18)

Болеста, која се карактеризира со појава на акутно, хронично и рекурентно воспаление на плеврата, се нарекува туберкулозен плеврит. Оваа болест има карактеристика на манифестација преку инфекција на телото со вируси на туберкулоза. Често плевритот се јавува кога едно лице има тенденција да пулмонална туберкулоза.

...
Лимфоцитна леукемија (појавување симптоми: 7 од 18)

Лимфната леукемија е малигна лезија што се јавува во лимфното ткиво. Се карактеризира со акумулација на туморски лимфоцити во лимфните јазли, во периферната крв и во коскената срцевина. Акутната форма на лимфоцитна леукемија неодамна припаѓала на болести на "детството" поради неговата подложност главно кај пациенти на возраст од две до четири години. Денес, лимфоцитна леукемија, чии симптоми се карактеризираат со својата специфичност, е почеста кај возрасните.

...
Не-Хочкин лимфом (појавување симптоми: 7 од 18)

Онколошките болести денес се една од најтешките и најтешките за лекување на болести. Тие вклучуваат не-Хоџкиновиот лимфом. Сепак, секогаш постојат шанси и јасна идеја за тоа која болест е, нејзините типови, причините, методите на дијагноза, симптомите, методите на лекување и прогнозата за иднината можат да ги зголемат.

...
Воспаление на белите дробови (појавување симптоми: 7 од 18)

Воспалението на белите дробови (официјално - пневмонија) е воспалителен процес во еден или двата респираторни органи, кој обично е заразен по природа и е предизвикан од разни вируси, бактерии и габи. Во античко време, оваа болест се сметаше за една од најопасните, и иако современите средства за лекување можат брзо и без последици да се ослободат од инфекцијата, болеста не ја изгубила својата важност. Според официјалните податоци, во нашата земја секоја година околу еден милион луѓе страдаат од пневмонија во една или друга форма.

...
Дерматомиозитис (појавување симптоми: 7 од 18)

Болеста карактеризирана со повреда на мускулите со манифестации на абнормални моторни функции и формирање на еритема на кожата и еритема се нарекува Вагнеровата болест или дерматомиозитис. Ако не постојат синдроми на кожата, тогаш болеста се нарекува полимиозитис.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

онколог зема
Адреса : Москва, ул. Lesnaya, 57, стр.1
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, Маршал Жуков авенија, 38, бул. 1
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, 2-ри Сиромятнически лента, 11
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Јарославска, 4/8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Лобачевски, 42, стр.4
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Универзитетска авенија, 4
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Херои Панфиловцев, 1
Телефон : +7 (499) 969-23-58
гастроентеролог прифаќа
Адреса : Москва, ул. Lesnaya, 57, стр.1
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : 74, Каширское шоссе, Москва, стр.1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Воронцовска, д. 8, стр.6
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Цветной бул., Д. 30, корп. 2
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Сергиј Радонеж, д. 5/2, стр.1
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Ивановска, 23
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, ул. Училиште, 49
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .