Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Алфабетски рубрикатор на човечки болести и услови
A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z
Медицински и здравствени вести
Специалисты из Университета Саймона Фрейзера изобрели новый аппарат, который эффективно борется с храпом и собирает информацию о сне человека. 19.06.2013 Специјалисти од Универзитетот Сајмон Фрејзер измислиле нов уред кој ефикасно се бори за грчењето и собира информации за сонот на човекот.

Сите вести .

Најнови објави

Мегууретер - конгенитална или стекната болест поврзана со проширувањето на уретерот. Оваа состојба предизвикува потешкотии во изливот на урина и предизвикува нарушување на бубрезите. Симптоматично се манифестира бифазично мокрење, треска, болка во стомакот, апатија, бледа кожа, силна жед. Со урина, гној и крв се излачуваат.

...

Incidentoma - хормон-неактивна неоплазма со локализација во надбубрежната област или во хипофизата. Туморот не влијае на хормоните. Бенигниот процес е асимптоматски и се открива случајно. Малигните тумори предизвикуваат симптоми на интоксикација со зголемување на абдоменот, главоболките и другите знаци (во зависност од локацијата и степенот на развој). Најчесто болеста се јавува кај жени на возраст од 30 до 60 години.

...

Симптоматска епилепсија е честа невролошка болест која има хроничен тек и се манифестира во форма на конвулзивни пароксизми. Ова е секундарна форма (не конгенитална), поради повреда на електричната спроводливост помеѓу невроните поврзани со различни мозочни лезии.

...

Хемоглобинуријата е една од формите на хемоглобинемија, која се карактеризира со оштетување во садовите. Во оваа состојба, црвените крвни клетки се протегаат над васкуларниот кревет и влегуваат во урината. Ако урината ја менува бојата во темница, содржи хемоглобин. Ова укажува на интензивна дезинтеграција на еритроцитите, кои произлегуваат од внатрешна болест или од изложеност на надворешни фактори. Симптоматично, болеста се манифестира со бледило на кожата, жолтица, повраќање, треска.

...

Торзиона дистонија е невролошка болест со висок степен на прогресија, која се карактеризира со присуство на неконтролирани тонични контракции на различни мускулни групи, што доведува до развој на патолошки позитиви. Оваа болест може да предизвика искривување на 'рбетот и зглобниот контрактура. Се манифестира подеднакво кај возрасните и децата, без оглед на полот.

...

Механичка асфиксија - нарушување на надворешното дишење, кое е предизвикано од механички причини, што доведува до опструкција на кислородот, предизвикувајќи акумулации на јаглерод диоксид. Ако жртвата не добие прва помош, лицето загинува од задушување.

...
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

Нашата група ВКонтакте
Прва помош
Белодробниот едем е патолошки процес, појавата на која е поврзана со ослободување на трансудат на не-воспалително потекло од капиларите ...
Со доаѓањето на ладно време, доаѓаат и проблемите што ги придружуваат, и ова не е само практично студено за ова време или ...
Хепатална колика е типична манифестација која се јавува со актуелната холелитијаза. Хепатална колика, прва помош за ...

Сите статии насловени " Прва помош ".

Нови клиники
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, с. Немчиновка, Советски аве, д.106
Мултидисциплинарен медицински центар. Обезбедува услуги: алергологија, андрологија, гастроентерологија, гинекологија, хомеопатија, дерматологија, кардиологија, мамологија, масажа, неврологија, оториноларингологија, офталмологија, хирургија, стоматологија, терапија. Клиниката се наоѓа во областа Одинцов, со. Немчиновка. ...
01.05.17 AvroMed
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Толбухина, 13, бул. 1
Мултидисциплинарен медицински центар. Обезбедува услуги: алергологија, андрологија, гастроентерологија, гинекологија, хомеопатија, дерматологија, кардиологија, мамологија, масажа, неврологија, оториноларингологија, офталмологија, хирургија, стоматологија, терапија. Клиниката се наоѓа во близина на станицата метро Kuntsevskaya, Molodezhnaya или Slavyansky булевар. ...
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Иванковское шоссе, 3
Московскиот центар на Федералната мрежа на центри за нуклеарна медицина ПЕТ-технологија е опремен со високотехнолошка опрема, достапни се совети од искусни онколози. Специјалистите во центарот имаат долгогодишно искуство во радионуклидната дијагностика (PET-CT). Мрежните центри се наоѓаат во градовите: Москва, Уфа, Екатеринбург, Курск, Орел, Тамбов и Липецк. ...
X

Почитувани посетители!
Ве покануваме да се придружите на нашата група. Само докажани и интересни информации за медицината и здравјето.