Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Невроза на стомакот: симптоми и третман

Неврози на стомакот - главните симптоми:

Гастричната невроза е патолошки процес, чиј развој е олеснет со широк спектар на физиолошки и психолошки фактори. Психолошки причини вклучуваат внатрешни конфликти на поединецот, постојани стресни ситуации, психолошка траума. Таквата состојба може да се излечи само ако се користи интегриран пристап.

Што ја провоцира болеста?

И покрај фактот дека во медицинската статистика има многу малку случаи каде што пациентите со ваков проблем одат кај лекар, симптомите на желудечната невроза се почувствуваа од голем дел од населението. Покрај тоа, повеќе од половина од нив дури и не се сомневаат дека имале невроза на стомакот. Ова не е изненадувачки, бидејќи патологијата може да се појави од повеќе причини:

 1. Заситен ритам на живот, слаб квалитет или краток ноќен одмор, неизбалансирана психа, стрес, пречекорување поврзано со професионални активности, психолошка траума.
 2. Несоодветна и ненавремена храна, честа употреба на такви штетни продукти како "брза храна".
 3. Улцер , гастритис , формирање на тумор.
 4. Надворешни патолошки ефекти на желудникот. Тие вклучуваат интоксикација со вдишување или ингестија на хемикалии, труење со производи со низок квалитет.
 5. Болести на остатокот од дигестивниот и ендокриниот систем. Ваквите болести придонесуваат за појава на рефлексна реакција на желудникот. Затоа, холециститисот, панкреатитисот и колика може да предизвикаат невроза на стомакот.
 6. Болести од вирусна и заразна природа.

Како да ја препознаеме болеста?

Симптоми на гастрична невроза

Таквиот патолошки процес како гастроинтестинална невроза денес е честа болест во медицинската пракса. Најчесто болеста ги зафаќа жените од средната возраст. Пациентите се жалат на следниве симптоми на болеста:

 • чувство на глад, и покрај неодамнешната потрошувачка на храна;
 • чувство на гадење од јадење, гадење на видот или мирис на храна;
 • постојани мисли за храна;
 • тешка металоиди;
 • гадење, повраќање по јадење (слични симптоми се однесуваат на состојба наречена анорексија);
 • нервна колика, надуеност;
 • непријатност во стомакот, болка;
 • потпирајќи се;
 • џвакање нерви во отсуство на храна;
 • чувство на тежина во епигастричниот регион.

Симптомите на психоматска природа се малку поинакви од претходно наведените. Тие не се појавуваат само од страната на епигастричниот регион. Во овој случај, се разликуваат следните симптоми:

 • постојани мигрена, вртоглавица и пораст на крвниот притисок;
 • прекршување на хигиената на спиењето, неспособност да спијат ноќе, нервни будни;
 • раздразливост што се развива во фобии и напади на паника;
 • брза пулсираност, тежина во градите, болка во срцето, чести посети на тоалетот на мал начин.

Дијагностички методи

Структура на стомакот

Основата на дијагнозата е откривање на главните причини кои придонесоа за формирање на патологија. За да го направите ова, лекарот е должен да ја исклучи болеста на цревата и другите органи на дигестивниот систем, кои може да имаат слични симптоми. Само комплексната гастроентеролошка дијагноза може да помогне во ова прашање.

Со оглед на сегашната клиничка слика, диференцијална дијагноза е направена со пептичен улкус, хелминтична инвазија, холециститис , панкреатит . Во отсуство на други функционални патологии на стомакот, понатамошно испитување го спроведува искусен невропатолог. Тој ќе може да го испрати пациентот за дополнителни консултации со психијатар. Таквите активности се неопходни за да се соберат детална историја и да се развие психотерапевтски третман. Нејзината суштина е корекција на психо-емоционалната состојба на пациентот.

Ефикасна терапија

Третман на неуроза на желудникот

Ако неврозата на стомакот е во напредна фаза, тогаш постои ризик од инфекција на цревните болести, кои со текот на времето добиваат хронична форма. Затоа, веднаш штом ги забележите првите симптоми на болеста, немојте да седите и да не очекувате дека сè ќе помине само по себе, туку одете на лекар за закажување. Занемарената форма на невроза ќе ја влоши состојбата и може да предизвика цела група на тешки компликации.

Третманот на невроза вклучува збир на мерки кои се насочени кон елиминирање на причината за болеста и сите непријатни манифестации. По посетата на специјалисти како што е невролог, психијатар и психотерапевт, ќе биде можно да се изготви ефикасна шема на терапевтски интервенции. Сеопфатен третман на болеста вклучува:

 1. Преземање на психотропни лекови - транквилизери. Нивната продажба се врши строго според рецептот.
 2. Третман со помош на психотерапевтски курс, кој ќе овозможи решавање на конфликтна ситуација.
 3. Физичка терапија, вклучувајќи масажа, бањи и апликации. Таквиот третман има за цел нормализирање на процесите во нервниот систем.
 4. Реставративни превентивни мерки, вклучувајќи терапевтски процедури, витаминска терапија, спа третман.
 5. Хербалната медицина се базира на приемот на декоки, тинктури. Но, само лекарот што ќе посетува треба да избере таква терапија.

Покрај презентираните активности, пациентот треба почесто да се одмора и да биде на свеж воздух. Затоа обидете се да го нормализирате режимот на одмор и работа. Вашиот ноќен сон треба да трае најмалку 6 часа.

Исхрана - важен услов за успешно закрепнување. Благодарение на правилно формулирана диета, можно е да се елиминира абдоминалната болка за време на неврозата. Таа се базира на такви карактеристики на телото како присуство на гастроинтестинална болест во хронична форма, ниво на киселост на стомакот.

Таквиот третман вклучува употреба на само природни производи (ореви, сушено овошје) кои имаат позитивен ефект врз менталната состојба на лицето. Ќе мора да се откаже од месо и пржена храна. Основата на храната треба да биде зеленчук, овошје, свежо или варено.

Превентивни мерки

За да се заштитите од таква болест, многу е важно да се следи превенцијата. Тоа вклучува создавање на услови за безболно постоење. Обидете се да не ги занемарувате сите животни проблеми, за да избегнете негативни емоции и лични конфликти, како на работа, така и дома. Секојдневно вршете едноставен сет на физички вежби и води активен животен стил. Ако целиот ваш живот ќе биде насликан за неколку минути, тогаш вашата глава нема да биде посетена со секакви неразбирливи мисли.

Во однос на превенцијата, последната улога е доделена на лекови. Но, тие мора да назначат лекар. Најдобро е да се купат хербални лекови. Одлична опција ќе биде Валериј, мајчина лига, нане и рузмарин. Во некои случаи, лекарот го пропишува приемот на луминал во мали дози.

Невроза на стомакот - болест која носи многу непријатни чувства. Тоа може да предизвика разни стресни конфликтни ситуации. Затоа обидете се да го наполните животот со само позитивни моменти, да уживате во секој нов ден, посветувате поголемо внимание на вашите најблиски, да не работите, да прошетете на свеж воздух и никогаш нема да слушнете за таква болест.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате стомачна невроза и симптоми кои се карактеристични за оваа болест, тогаш лекарите може да ви помогнат: гастроентеролог , невролог , психотерапевт .

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Bulbitt (појавување симптоми: 7 од 20)

Дуоденалниот булбус е воспалителен процес на мукозната мембрана на органот, имено булбарниот дел. Ова се должи на фактот дека содржината на желудникот се влева во сијалицата на овој орган и се јавува инфекција со Helicobacter pylori. Главните симптоми на болеста се болката во проекцијата на цревата, чиј интензитет е различен. Во случај на задоцнето лекување на такво воспаление, може да се појават компликации кои се штетни за човековото здравје и може да се отстранат само со помош на хируршка интервенција.

...
Дуоденитис (појавување симптоми: 6 од 20)

Дуоденитот е патолошки процес кој влијае на дуоденумот и го предизвикува воспалителниот процес во својата мукоза. За болести во акутната фаза, симптомите на акутно воспаление се карактеристични. Тие исчезнуваат по ефективна терапија и не оставаат траги на мукозната мембрана. Хроничниот дуоденитис е болест со релапси. Фоки од воспалителниот процес се формираат во мукозната мембрана на засегнатиот орган, со што се менува нејзината структура. Хроничниот дуоденитис се дијагностицира почесто кај мажите.

...
Васкуларна дистонија (појавување симптоми: 6 од 20)

Вегетоваскуларна дистонија (VVD) е болест која го вклучува целото тело во патолошкиот процес. Најчесто, периферните нерви како и кардиоваскуларниот систем добиваат негативен ефект од вегетативниот нервен систем. Неопходно е лекувањето да се третира без прекин, бидејќи во занемарена форма ќе даде сериозни последици за сите органи. Покрај тоа, медицинската помош ќе му помогне на пациентот да се ослободи од непријатни манифестации на болеста. Во меѓународната класификација на болести ICD-10, IRR го има кодот G24.

...
Дисбактериоза (појавување симптоми: 6 од 20)

Не е тајна дека микроорганизмите се вклучени во телото на секое лице во текот на различни процеси, вклучувајќи го и варењето на храната. Дисбактериозата е болест во која е нарушен соодносот и составот на микроорганизмите кои го населуваат цревото. Ова може да доведе до сериозни прекршувања на желудникот и цревата.

...
Нефроптоза (појавување симптоми: 6 од 20)

Бубрежна нефроптоза е опасна болест која се карактеризира со зголемена мобилност на бубрезите. Ова, пак, доведува до нарушување на односот на органите на уринарниот систем. Ако таква патолошка состојба се развие и напредува, органот се движи во стомакот, па дури и во карлицата, понекогаш враќајќи се во својата физиолошка положба повторно. Според МКБ-10, нефроптозата се однесува на 14-тата класа на заболувања.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

гастроентеролог прифаќа
Адреса : Москва, ул. Ивановска, 23
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, ул. Фестивал, 4
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Херои Панфиловцев, 1
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Бољшај Серпуховскаја, 30
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, Каширское шо., Д 56
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Тестовска, д. 10, 1 влез
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Лобачевски, 42, стр.4
Телефон : +7 (499) 519-32-81
невролог прифаќа
Адреса : Москва, ул. Бољшај Серпуховскаја, 30
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Херои Панфиловцев, 1
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Маросика, 6-8, стр.4
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, ул. Приоров, 36
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, 2-ти Боткински проспект, 8
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Сергиј Радонеж, д. 5/2, стр.1
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Трехгорный Вал, 12, бул
Телефон : +7 (499) 116-82-19
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .