Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Гастроентеритис: Симптоми и третман

Гастроентеритис - главните симптоми:

Речиси секоја личност мораше да се доживее како непријатни симптоми како повраќање, варење, вртоглавица и општа слабост. И појавата на ладна пот или зголемување на температурата ја дополнуваат целокупната клиничка слика за повреда на гастроинтестиналниот тракт, најчесто тоа е ротавирусен гастроентеритис. Општо земено, дигестивниот систем е физиолошки создаден со цел да биде еден од првите и најмоќните заштитни елементи кои се спротивставуваат на разни инфекции, чии причински агенси влегуваат во нашето тело со вода и храна. И тогаш е потребен активен третман на гастроентеритис.

Опис на болеста

Акутен гастроентеритис е болест на зголемен ризик. Најраспространета дијагноза на гастроентеритис е забележана кај педијатријата. Гастроентеритисот кај децата е поврзан со фактот дека патологијата се однесува на инфективни лезии на стомакот и тенкото црево. Наместо тоа, оваа патологија може да се квалификува како воспалителен процес на мукозните мембрани на овие органи на дигестивниот систем. Малите деца немаат доволно лични хигиенски вештини, ползаат на подот, допираат разни предмети, земаат неизмиени плодови и бобинки, предмети за домаќинството и играчки во нивните усти.

Причини за гастроентеритис кај деца

Според меѓународните медицински статистики, воспалителни интестинални патологии се главниот проблем на земјите со низок животен стандард, кој се наоѓа главно во регионите на планетата со жешка клима, недостаток на вода за пиење и храна. Благодарение на напорите на модерната медицина, последната масовна епидемија на ротавирусен гастроентеритис беше во Европа повеќе од сто и триесет години. Денес, дијагнозата на цревниот грип е дадена овде во изолирани ситуации.

Причини

Најчесто, кога пациентите се жалат на знаци на интестинална инфекција за време на сеење, ротавирусот има високо ниво на вирулентност. Причината за гастроентеритис е семејството на вируси на Reoviridae, кое е голема разновидност на високо патогени микроорганизми. Најчестите типови се:

 • Вируси кои предизвикуваат акутно воспаление во мукозните мембрани на стомакот и тенкото црево на возрасните, гастроентеритис кај деца.
 • Типичните патогени на акутен гастроентеритис кај говедата и другите животни не претставуваат епидемиолошка опасност за луѓето.
 • Група вируси кои предизвикуваат акутно труење и тешко нарушување на дебелото црево е патничка болест или ротавирусен гастроентеритис.

Причините за ширењето на гастроентеритисот се високиот степен на преживување на вирусот во природни услови. Поради тоа, може да преживее повеќе од два месеца во системот за водоснабдување на собна температура, на коренови култури и растителни површини повеќе од еден месец, во фекални канали околу осум месеци.

Симптоми на гастроентеритис

Симптоми на гастроентеритис

Симптоматологијата на сите болести на гастроинтестиналниот тракт на инфективната етиологија има слични карактеристики во многу аспекти. Наспроти ова, гастроентеритисот се разликува од следните симптоми:

 • Инкубациониот период на латентниот развој на болеста може да трае од еден до пет дена, што зависи од нивото на имунитет на организмот.
 • Почетокот е бурен со тешка гадење, напади на повраќање, изречена дијареа и значителна дехидрација. Треба итно лекување на гастроентеритис.
 • Акутниот период завршува по првите дваесет и четири часа.
 • Акутна дијареа може да биде уште една недела, со столче до шест пати во текот на денот.
 • Голема слабост, генерална слабост, главоболки, без апетит. Акутниот гастроентеритис кај децата продолжува со карактеристични знаци - смрдеа, пена испреплетена со грутки на слуз.
 • Такво забележливо чувство на тежина во стомакот, спастични болки околу папокот.
 • Зголемување на температурата на почетокот на болеста, со текот на акутен период, намалување под физиолошките норми, дефект.
 • Развојот на фарингит, акутен ринитис или мешани форми на болеста.

Дијагностика

Дијагноза на гастроентеритис

Комплексот на дијагностички процедури вклучува класичен преглед, проучување на надворешни податоци и жалби на пациентот.

 1. Лекарот палпаторно ја одредува мускулната слабост, бучната цревна перисталтика, отекување на непцето и фаринксот.
 2. Сигурни дијагностички знаци се откривање на бела плоча на јазикот, слушање на придушени тонови на отчукување на срцето, пониска температура.
 3. Лабораториски анализи на фекални брисеви и одредување на видот на вирусот што го предизвикува патогенот со користење на методите на RLA, RCA, RSK, ELISA.
 4. Гел имунопреципитација или имунофлуоресценција.

Третман

Вирусен гастроентеритис

Модерната медицина денес сè уште нема ефективни лекови кои влијаат на етиологијата. Главните принципи на кои се темели третманот на гастроентеритисот се:

 • Одбивање на храна во првиот ден од акутниот тек.
 • Пијте многу вода.
 • На крајот на акутниот период, назначувањето на лесна исхрана.
 • Дневна рутина со задолжителен одмор во кревет.
 • Употреба на лекови со мултизим, вклучувајќи Абомин, Полизим, Панкреатин, Фестал.
 • Употребата на моќни адсорбенси и адстрингентни лекови.
 • Рехидрани во форма на интравенски капки.
 • Решенија за замена на плазма и детоксикација - Рехидрон, Рефортан се препорачува да се пие.

Третманот ќе биде успешен само кога сите состаноци на лекарот се точно исполнети.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате гастроентеротис и симптоми кои се карактеристични за оваа болест, тогаш вашиот гастроентеролог може да ви помогне.

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Салмонелоза (појавување симптоми: 9 од 12)

Салмонелозата е акутна инфективна болест предизвикана од изложеност на салмонела бактерии, што, всушност, го одредува нејзиното име. Салмонелозата, чии симптоми кај носителите на оваа инфекција се отсутни, и покрај активната репродукција, главно се пренесува преку храна контаминирана со салмонела, како и преку загадена вода. Главните манифестации на болеста во активна форма се манифестации на интоксикација и дехидрација.

...
Пироплазмоза (појавување на симптоми: 8 од 12)

Пироплазмозата е болест која е предизвикана од интрацелуларни микроорганизми на протозоа од родот Babesia, паразитирање на говеда, кучиња и други животни. Микроорганизмите влегуваат во човечкото тело преку каснувања и ги напаѓаат црвените крвни клетки, предизвикувајќи нивно уништување и, како резултат на, сериозни симптоми. Третманот во почетниот период на болеста е обично успешен, но ако не е започнат навремено, а пироплазмозата влијаела на повеќе од 5% од црвените крвни клетки, во повеќето случаи лицето умира. Затоа, важно е да побарате помош од специјалисти кога ќе се појават првите симптоми.

...
Балантидијаза (појавување симптоми: 8 од 12)

Балантидијаза или инфусоријална дизентерија е паразитарна гастроентеролошка болест, чија клиника се карактеризира со симптоми на општа интоксикација на телото и со чирови на дебелото црево. Оваа болест е предизвикана од микроби, како што е балантидија или цилијарна инфузорија.

...
Џардијаза (појавување на симптоми: 7 од 12)

Giardiasis е прилично честа болест која се развива поради оштетување на црниот дроб и тенкото црево. Ѓардијаза, симптоми кои предизвикуваат паразити како Giardia, може да се појават и со благ и со тежок степен на сопствени манифестации. Исто така се случува носителите на паразити да не се разболат, но тие слободно ги инфицираат луѓето околу нив, бидејќи во овој случај нивното тело делува како прилично удобен и безбеден контејнер за Giardia.

...
Холециститис (појавување симптоми: 7 од 12)

Холециститис е воспалителна болест која се јавува во жолчното кесе и е придружена со тешки симптоми. Холециститис, чии симптоми се јавуваат, како, всушност, самата болест, кај околу 20% од возрасните, може да продолжи во акутна или хронична форма.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

гастроентеролог прифаќа
Адреса : Москва, ул. Kibalchicha, 2, Bldg. 1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Цветной бул., Д. 30, корп. 2
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Вернадский пр., 93, бул. 1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, транс. Расково, 14-22
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Первомайская, д. 42
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Космонаут Волков, 9/2
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Тестовска, д. 10, 1 влез
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Davydkovskaya, 5
Телефон : +7 (499) 116-82-08
Адреса : Москва, ул. Трехгорный Вал, 12, бул
Телефон : +7 (499) 116-82-19
Адреса : Москва, ул. Gamalei, 18
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .