Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Синдром на нервозно дебело црево: Симптоми и третман

Синдром на нервозно дебело црево - главните симптоми:

Синдром на нервозно дебело црево (IBS) е серија на функционални нарушувања поврзани со работата на сите пониски делови на дигестивниот тракт. Во друг, тоа се нарекува синдром на нервозно дебело црево, но не е само таа што страда. Овој проблем се јавува кај половина од светската популација и влијае и на постарите и на децата. Најчесто, синдром на нервозно дебело црево се јавува кај жени.

Причини

Зошто се појавува синдром на нервозно дебело црево уште не е познато точно, но многу експерти сметаат дека овој проблем е во голема мера психолошки. Невозможно е да се излечи оваа болест до крајот, но експертите веруваат дека е неопходно да се справи со тоа заедно со гастроентеролог и психолог.

Меѓу причините за проблеми се викаат:

 1. Нарушувања на централниот нервен систем и автономниот нервен систем.
 2. Дисбактериоза и проблеми со апсорпцијата на супстанции.
 3. Ментални нарушувања и стресови.
 4. Неухранетост: злоупотреба на кофеин, масна храна, алкохол и газирани пијалоци. Сето ова ја подобрува моторната активност на цревата. Некои лекови, исто така, влијаат на моторните вештини.
 5. Недостаток на баласт супстанции (на пример, влакна).
 6. Прејадување
 7. Болести на дигестивниот тракт.
 8. Хормонски проблеми

Најчесто, синдром на нервозно дебело црево се јавува поради изложеност на психосоцијални фактори кои ја менуваат интестиналната подвижност и чувствителност на механичка и неврохоморална стимулација.

Бидејќи синдром на нервозно дебело црево се манифестира на различни начини, односно се обидува да го подели на неколку типови.

 • Најчестиот вид е зголемување на активноста на цревниот ѕид, односно хиперсегменталната хиперкинеза. Во овој случај, цревниот ѕид страда од ниски амплитудни сегментални контракции. Ова се наоѓа кај 52% од оние кои страдаат од синдромот.
 • Со силно намалување на моторната активност, тонот на цревниот ѕид паѓа. Ова е дистонична хипокинеза и се јавува кај 36% од луѓето со овој синдром.
 • Ако моторната активност се зголемува и има анти-перисталтички комплекси, станува збор за анти-перисталтична хиперкинеза, која се наоѓа кај 12% од оние кои се болни.

Исто така, симптомите на синдром на нервозно дебело црево можат да ја поделат болеста на неколку опции:

 • Преваленција на надуеност и абдоминална болка.
 • Преваленција на дијареа.
 • Доминантност на запек.

Покрај тоа, болеста се јавува во блага форма, и во умерена и тешка форма.

Симптоми

Симптоми на синдром на нервозно дебело црево

Симптомите на синдром на нервозно дебело црево се важни за да се утврди со цел да се разликува од другите гастроинтестинални заболувања.

Значи, симптомите на синдром на нервозно дебело црево НЕ можат да бидат:

 • Болка во стомакот во текот на ноќта.
 • Губење на тежината
 • Нечистотии во измет од крв.
 • Зголемен црниот дроб и слезината.
 • Зголемување на температурата.
 • Анемија, крвна инкоагулација, леукемија.

Но, симптомите на синдром на нервозно дебело црево можат да бидат следниве проблеми:

Абдоминална болка и непријатност. Овие чувства се најразновидни: акутни, болки, прободувања, спастични и без лекови може да ги запре. Понекогаш болките се многу интензивни, сеќавајќи се на феноменот на остриот стомак. Непријатност може да се опише како чувство дека има камен во стомакот. Често овие болести застануваат по движењето на дебелото црево. Но, тие можат да бидат локализирани насекаде. Ова се должи на локацијата на дебелото црево.

Една болест може да се дијагностицира ако болката трае повеќе од три дена по ред и е забележана околу три до четири месеци.

Подуеност и надуеност. Честопати е придружена со болка. Обично, пациентите се жалат на чувство на абдоминална пренатрупаност или зголемување во него.

За време на дијагностиката, важно е да се одреди природата на надуеност: дали е дифузна или локална, на кое место се концентрира и дали секогаш се локализира на ова место.

Запек. Тие може да се дијагностицираат ако дефекацијата се јавува поретко од три пати неделно. Сепак, чувството на нецелосно празнење на дебелото црево и промената на консистенцијата на столицата (станува поцврста) или ако дефекацијата почна да се појавува многу поретко од порано може да им се припише.

Дијареа Поретко е кај ИБС отколку кај запек.

Исцедок на слуз. Зголемената секреција на слуз е почеста кај запек, но понекогаш се меша со дијареата. Лаксативи често се виновни за тоа (на пример, Бисакодил). Често се придружени со воспалителни процеси во цревата.

Чувство на нецелосни движења на дебелото црево. Може да се комбинира со било кој од симптомите.

Исто така симптомите на синдром на иритабилно дебело црево вклучуваат неинтестинална функција, како што се болка во градите, металоиди, чувство на грутка во желудникот, гадење, често мокрење, непријатен вкус во устата, фобии, анксиозност, параноја, замор, болки во грбот, нарушувања на спиењето, главоболки, нарушувања на срцевиот ритам, мигрена, бронхијална хиперактивност.

Третман

Како што е споменато погоре, третманот на синдром на нервозно дебело црево треба да се врши во врска со психолог или невролог: некои народни лекови и лекови не можат да сторат тука.

Покрај тоа, исхраната е исто така важна кај синдром на нервозно дебело црево: како и кај сите болести на гастроинтестиналниот тракт, може, ако не и да замени многу лекови, тогаш сигурно дополнување на нивното дејство. Во синдром на нервозно дебело црево, исхраната треба да содржи многу влакна, бидејќи IBS често се должи на недостатокот. Покрај тоа, во синдром на нервозно дебело црево, исхраната треба да одговара на симптомите кои се забележани: за запек и дијареа, листата на јадења треба да биде различна.

Влакна во храна

Но, што точно вреди да се откажат е адитиви за храна. Денес е тешко, но можете барем да го проучите нивниот состав и да ги исклучите оние производи во кои има лаксативни лекови. Треба да се внимава со сорбитол и ксилитол, како и со млечни производи, алкохол и кафе, што исто така ослабува.

Кога запекувањето е важен режим за пиење и растителни влакна. Кога храна со надуеност со неа (зеленчук и овошје) е подобро да се користи варени или задушени. Не заборавајте за трици и микроцелулоза. Исто така е можно лекување на дијареа народни лекови: просо каша, krovokhlebkoy, постариот. Третман на запек со народни лекови е исто така можно: за ова се користат сок од кромид, боровинки, сок од алое, итн.

Како да се третира синдром на нервозно дебело црево со лекови зависи од тоа кои симптоми се забележани.

Значи, за болка, се препорачува лекување со антиспазмозни лекови. Тие вклучуваат Дуспаталин (го пијат 20 минути пред оброк, 0,2 g двапати дневно), Spasmomen (можно е во форма на свеќи), Ditsetel (пијат за време на оброците три пати на ден), како и No-spa, Buscopan и Papaverine . Но, овие средства не се препорачуваат за глауком и аденома на простатата, како и за хипотензија. Олеснување на болката во желудникот decoctions на нане и камилица.

За дијареа потребни се антидијареални лекови, на пример, Loperamide (до 4 mg на ден), адстрингенти како Smecta или калциум карбонат, како и хербални препарати, вклучувајќи црна цреша супа, боровинки и Alder овошје, серпентин и Potentilla корени.

Лекови лоперамид

Констипација првенствено се третира со диета, но исто така ни се потребни специфични лаксативи, како што се прокинетика, кои можат да ја нормализираат интестиналната подвижност. Тие вклучуваат Координати и Мотилиум. Земете такви средства три пати на ден, 10 mg.

Исто така ни требаат лаксативи како што се Дуплак (дури може да го земат и децата) или Мукофалк (ака Псилум). Дупалац е пијан од 20-40 мл наутро, а Мукофалк е пијан 3-4 mg два пати на ден. Покрај тоа, овие лекови ја нормализираат цревната микрофлора, која исто така е многу неопходна за синдром на нервозно дебело црево. Исто така, ќе биде корисно да се земаат хербални лекови кои имаат лаксативно дејство. Меѓу нив се и тревата од сено, грмушки, караница, веќе споменатиот алое. Единствениот проблем е тоа што предозирањето ги зголемуваат грчевите и болката.

За надуеност, лековите базирани на Симетикон (на пример, Espumizan) и Диметикон ќе бидат корисни. Таквите средства се применуваат три пати на ден до 40 г.

Исто така е можно да се третира синдром на нервозно дебело црево со хипноза и психотерапија. Тие се потребни за да го научат пациентот како да реагира на стрес и да ја намали анксиозноста.

Покрај тоа, треба да обрнете внимание на правилната исхрана: исто така, помага да се нормализира работата на цревата и да се излекува.

Како по правило, синдром на нервозно дебело црево има поволна прогноза, бидејќи оваа болест не го загрозува животот на пациентот и нема сериозни компликации. Со цел да се подобри квалитетот на животот, понекогаш е доволно едноставно да се промени исхраната.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате синдром на нервозно дебело црево и симптоми кои се карактеристични за оваа болест, тогаш лекарите може да ви помогнат: гастроентеролог , психотерапевт .

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Дисбактериоза (појавување симптоми: 8 од 18)

Не е тајна дека микроорганизмите се вклучени во телото на секое лице во текот на различни процеси, вклучувајќи го и варењето на храната. Дисбактериозата е болест во која е нарушен соодносот и составот на микроорганизмите кои го населуваат цревото. Ова може да доведе до сериозни прекршувања на желудникот и цревата.

...
Ишемичен колитис (појавување на симптоми: 8 од 18)

Ишемичниот колитис е болест која се карактеризира со исхемија (нарушена циркулација на крвта) на садовите од дебелото црево. Како резултат на развојот на патологијата, погодениот сегмент на цревата го губи потребното количество крв, така што нејзините функции постепено се нарушуваат.

...
Тениарихоз (биковидна тенија) (појавување симптоми: 8 од 18)

Тениарихоз - паразитарна болест која е предизвикана од таков хелмин, како говеда. Овој хелминт припаѓа на класата на тении (синџири), на семејството Таени. Конечниот сопственик на овој паразит, како и свинската тенија и други, е човек, но за инфекција, веќе созреаните јајца на овој хелминт мора да влезат во телото, а процесот на нивното созревање се јавува исклучиво во телото на добитокот. Тоа е, извор на инфекција е месо од животни како што се крави, телиња, бикови, јаки, лоси, итн.

...
Хроничен колитис (појавување симптоми: 8 од 18)

Хроничниот интестинален колитис е воспалителен процес кој влијае на мукозната мембрана, како и на субмукозниот слој на овој орган. Може да има карактеристични знаци, вклучувајќи дијареа и запек, тешки грчеви, татнеж и зголемена емисија на гасови. Овој тип на болест се јавува со наизменични периоди на егзацербација и повлекување на симптомите. Често е придружено со воспаление на други органи на дигестивниот тракт.

...
Џардијаза (појавување на симптоми: 7 од 18)

Giardiasis е прилично честа болест која се развива поради оштетување на црниот дроб и тенкото црево. Ѓардијаза, симптоми кои предизвикуваат паразити како Giardia, може да се појават и со благ и со тежок степен на сопствени манифестации. Исто така се случува носителите на паразити да не се разболат, но тие слободно ги инфицираат луѓето околу нив, бидејќи во овој случај нивното тело делува како прилично удобен и безбеден контејнер за Giardia.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

гастроентеролог прифаќа
Адреса : Москва, ул. Клара Цеткин, 33, Bldg. 28
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Училиште, 49
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Каширское шо., Д 56
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Трехгорный Вал, 12, бул
Телефон : +7 (499) 116-82-19
Адреса : 74, Каширское шоссе, Москва, стр.1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, 2-ри Сиромятнически лента, 11
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Тестовска, д. 10, 1 влез
Телефон : +7 (499) 519-32-81
психотерапевт прифаќа
Адреса : Москва, ул. Маросика, 6-8, стр.4
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, ул. Клара Цеткин, 33, Bldg. 28
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. 1905, г.7, стр.1
Телефон : +7 (499) 116-82-15
Адреса : Москва, Цветной бул., Д. 30, корп. 2
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, транс. Расково, 14-22
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Јарославска, 4/8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, Волгоградский пр-т, д. 42, стр 12
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .