Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Проктитис: Симптоми и третман

Проктитис - главни симптоми:

Проктитисот е воспалителен процес кој ја инфицира ректалната мукоза. Често ваквата болест се јавува во комбинација со воспаление кај сигмоидниот колон. Таа е поделена на две форми: хронична и акутна. Секој од нив има свои симптоми и бара одредена терапија.

Фактори кои придонесуваат за формирање на болеста

Формирањето на проктитис е под влијание на следните причини:

 1. Ирационална храна и употреба во големи количини зачинети јадења и силни пијалаци.
 2. Проблеми со одење во тоалетот (запек).
 3. Долг престој во студ. Болести на ректумот и внатрешните органи се наоѓаат во близина на него. Луѓето кои се изложени на ризик страдаат од хемороиди, парапроктитис, циститис, простатитис.

Класификација

Една болест како проктитис може да се дијагностицира во различни форми. Разликите меѓу видовите болести се причината за нивното формирање. Формата на овој патолошки процес е акутна и хронична. Размислете кој подвид има акутен проктитис:

 1. Питалози - формирањето е поврзано со неправилна исхрана и алкохол.
 2. Стагнација - луѓето со постојан запек и стагнација на крв во карличните органи се изложени на ризик.
 3. Катарол - се карактеризира со присуство на хеморагии кои ја погодија цревната слузница.
 4. Површински - патолошки процес кој го порази само површинскиот слој на мукозната мембрана.
 5. Инфективни - бактериите што влегле во телото влијаат на нејзиното формирање. Со оглед на видот на овие вируси, лекарот може да дијагностицира гонореална, гонококна, хламидијална и херпетична болест. Како по правило, присуството на вируси во телото е директна закана за развојот на гнојни процеси. Како резултат на тоа, на пациентот му се дијагностицира пурулентен проктитис, кој се карактеризира со формирање на гноен плак, депониран на ѕидовите на ректумот.
 6. Продитирањето на зрачењето е резултат на терапија со зрачење што се користи за елиминирање на туморите во карличните органи.
 7. Ерозивен проктитис - формирана ерозија, која влијае на цревниот ѕид. Хеморагија - причина за формирање - хемороиди.

Хроничниот проклитис може да ја има следната класификација:

 1. Атрофичен - резултат на чистење на мукозната мембрана на ректумот.
 2. Хипертрофичен - се карактеризира со задебелување на цревниот ѕид, така што има слабост.
 3. Попрадијацијата е радијален тип на проктитис, само нејзиниот тек се јавува во хронична форма.

Како се манифестира болеста?

Симптомите на проктитис може да бидат многу разновидни: сето тоа зависи од формата на болеста и од нејзиниот тип. Како по правило, пациентот може да присуствува на абдоминална болка, повраќање, дијареа. Да ги разгледаме подетално манифестациите на акутниот и хроничен пат на патологија.

Акутна форма

Проктитис

Акутен проктитис може да се дијагностицира кај пациент, ако тој е посетуван од следните симптоми:

 1. Болка во ректалната област. Тие се карактеризираат со присуство на исцедок од анусот од крвав или гноен карактер.
 2. Зголемена болка се јавува за време на патувањето во тоалетот.
 3. Зголемена телесна температура.
 4. Болка во перинеумот. Болката може да влијае на гениталиите и на долниот дел на грбот.
 5. Тешкотии со одење во тоалет.

Хронична форма

Хроничниот проктитис е патолошки процес кој се развива во текот на долг период. Се карактеризира со фази на егзацербација и ремисија. Ако постои егзацербација на болеста, тогаш пациентот има болни чувства кои влијаат на анусот, ректумот и подрачјето на левата страна.

Кога хроничниот проктит се јавува во фаза на задушување, лицето не чувствува никакви промени. Единственото нешто што го потсетува на болеста е присуството на мукус во столицата.

Терапевтски активности

Третман на лекувањето

Третманот на проктитис исто така зависи од формата во која продолжува. Затоа, лекарот треба да го пропише само по темелна дијагноза. Како по правило, лекарот препишува лекови, чие дејство е насочено кон запирање на воспалителниот процес. Кога се дијагностицира хронична форма, дозволено е лекување на проктитис дома.

Акутна инфламаторна терапија

Акутниот проктитис и сите негови манифестации може да се елиминираат само ако пациентот е во болница. Во овој случај, третманот на проктитис е како што следува:

 1. Одмор во кревет, умерен внес на влакна, отфрлање на зачинета, пржена храна, силни пијалаци.
 2. Подготовки и супозитории, чија цел е да се елиминира воспалителниот процес. Како по правило, супозитории се препишуваат со метилурацил. Неопходно е да се воведат свеќи (1-40) 0,5 g во анусот.
 3. Микроклистери базирани на инфузија на камилица или коларгам. Кога манифестации на акутно воспаление престанат, лекарот пропишува мрсни микроклистерци и садови.

Хронична терапија

Дозволено е лекување на хроничен проктитис на амбулантско ниво, тука ги користат сите исти суппозиториуми, лекови кои се користат во третманот на акутна болест. Третман на проктитис ви овозможува да го отстраните акумулираниот слуз и да ја подобрувате моторната активност на дебелото црево.

Покрај тоа, терапијата мора да вклучува и голем број активности насочени кон елиминирање на запек. Во овој случај, лекарот пропишува гимнастика, масажа. Ако болеста е комплицирана со формирање на цикатриска констрикција, тогаш се врши хируршка интервенција.

Проктитисот е воспалителна болест која влијае на ректумот. Претходниците на патологијата се чести запек. Можно е да се излечи болеста, а исходот ќе биде поволен ако сите препораки на докторот се точно следени.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате Проктитис и симптоми кои се карактеристични за оваа болест, тогаш проктологот може да ви помогне.

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Ректален рак (појавување симптоми: 5 од 11)

Ректалниот рак е малигна туморска болест која се развива врз основа на внатрешната постава на ректумот, односно врз основа на неговиот епителен слој. Ракот на ректумот, чии симптоми најчесто се дијагностицираат кај пациенти на возраст од 40 до 60 години, најчесто се развива во однос на претходните воспалителни процеси во оваа област (чир, проктитис), како и на позадината на долгиот тек на хемороиди и компликации поврзани со него ( фисури и фистули, како и полипи).

...
Ентероколитис (појавување симптоми: 5 од 11)

Воспалителни процеси кои се јавуваат во цревната лигавица се сериозно заболување на дигестивниот тракт, кое се нарекува ентероколитис. Воспалението може да влијае на тенкото црево (ентеритис) и на дебелото црево (колитис), а потоа, ако не се преземат терапевтски мерки, се нарушува целата интестинална мембрана. Најчестиот ентероколитис кај децата, но возрасните исто така ги знаат симптомите на оваа болест, која популарно се нарекува "варење".

...
Спастичен колитис (појавување симптоми: 5 од 11)

Спастичниот колитис е воспалителен процес во областа на мукозната мембрана на дебелото црево. Болеста нема ограничувања во поглед на полот и возраста. Но, според официјалните статистики, најчесто болеста се дијагностицира кај младите луѓе. Жените се разболуваат почесто од мажите.

...
Нефроптоза (појавување симптоми: 5 од 11)

Бубрежна нефроптоза е опасна болест која се карактеризира со зголемена мобилност на бубрезите. Ова, пак, доведува до нарушување на односот на органите на уринарниот систем. Ако таква патолошка состојба се развие и напредува, органот се движи во стомакот, па дури и во карлицата, понекогаш враќајќи се во својата физиолошка положба повторно. Според МКБ-10, нефроптозата се однесува на 14-тата класа на заболувања.

...
Цревни колики (појавување симптоми: 5 од 11)

Цревни колики - остра болка во цревата, кои се пароксизмални и грчеви во природата и се јавуваат на позадината на нарушување на тонот и перисталтиката на органот. Честопати оваа патологија се развива кога се појавува преголема напнатост на цревните петелки, што доведува до иритација на нервните завршетоци кои се во непосредна близина на неговите ѕидови. Според МКБ-10, не се почитува шифрата на цревната колика, бидејќи е последица на други нарушувања во гастроинтестиналниот тракт. Сепак, според ICD-10, овој симптом се однесува на кодирање K59.9, што звучи како "неодредено функционално нарушување на дебелото црево".

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

проктолог зема
Адреса : Москва, Цветной бул., Д. 30, корп. 2
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, транс. Расково, 14-22
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Херои Панфиловцев, 1
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Ландышевая, д. 14, корп. 1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Краснодар, 52, бул. 2
Телефон : +7 (499) 116-82-07
Адреса : Москва, ул. Лобачевски, 42, стр.4
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Јарославска, 4/8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Lesnaya, 57, стр.1
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, Маршал Жуков авенија, 38, бул. 1
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, ул. Yartsevskaya, 8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .