Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Цревни инфекции: симптоми и третман

Цревни инфекции - главните симптоми:

Цревната инфекција е опасна болест која порано или подоцна влијае на секоја личност. Пренесената болест вклучува голем број на патолошки процеси кои негативно влијаат на гастроинтестиналниот тракт. Болеста често се јавува поради присуството на вируси, токсини и бактерии во телото. Симптомите на болеста значително се разликуваат, со оглед на степенот на неговата сериозност.

Што придонесува за појава на болеста?

Ако телото е под влијание на вируси и бактерии, тогаш тоа е полн со формирање на болести како што се:

 • ешерихиоза;
 • Klebsiellosis;
 • дизентерија;
 • салмонелоза;
 • дијареа;
 • стафилококна инфекција.

Сите презентирани патолошки процеси и предизвикуваат интестинални инфекции. Покрај тоа, развојот на оваа болест е под влијание на непочитување на правилата за лична хигиена, употреба на валкани овошја и зеленчук и надополнување на телото со вода, која вклучува штетни микроорганизми. Тие се движат од езофагусот преку желудникот и во цревата.

Како се манифестира болеста кај возрасните?

Има случаи кога цревната инфекција кај возрасните за одредено време не се чувствува, па пациентот дури и не се сомнева во оваа подмолна болест. Најчестите симптоми на интестинална инфекција се следните:

 1. Болка во абдоменот. Причината за оваа болка е присуството на бактерии. Тоа е спазматичен по природа, а неговото времетраење е 3-4 минути.
 2. Дијареа. Причината за оваа состојба е присуството на патогени микроорганизми во гастроинтестиналниот тракт. Дијареата може да придонесе за дехидратација, па вреди да се земе овој симптом посериозно.
 3. Лош апетит.
 4. Запек. Ако цревните инфекции предизвикуваат паразити, а особено црвска инфекција, тогаш процесот на дефекација ќе стане многу тежок.
 5. Синдром на нервозно дебело црево.
 6. Лош сон. Многу луѓе не разбираат како нарушувањето на спиењето може да се поврзе со цревни инфекции. Многу е едноставно: инфекцијата придонесува за иритација и тешко е да се спие некој. За време на спиењето, телото се обидува да ги отстрани токсините од црниот дроб, но тие ја отежнуваат оваа задача.
 7. Оштетен имунолошки систем кај возрасни. Бактериите во телото ги апсорбираат сите хранливи материи, што доведува до слабеење на имунолошкиот систем. Во иднина, таков процес може да предизвика развој на анемија.
 8. Гносење на забите, особено отежнато ноќе.
 9. Депресијата и болката во главата се знаци на инфекција со квасец кај возрасните. За оние кои страдаат од главоболки, не трошете време, но веднаш треба да одите кај лекар.
 10. Осип на кожата, чешање, горење.
 11. Гадење и повраќање се чести симптоми на интестинална инфекција. Механизмот на гадење е комплексен и хетероген.

Детски цревни инфекции

Детски цревни инфекции

Цревните инфекции кај децата се јавуваат од истата причина како кај возрасните (пораз од патогени). Тие главно го поразиле дигестивниот тракт и се придружени со токсична реакција на телото.

Цревната инфекција кај децата, како и сите други болести на заразна природа, се случува одеднаш. Дури и во раните фази на болеста кај децата присуствува слабост, слаб апетит, главоболка, треска. На прв поглед, сите претставени знаци укажуваат на студ. Но по некое време, детето има гадење и повраќање, болка во стомачен грч, дијареа, треска.

Акутна интестинална инфекција

Цревни инфекции

Акутните цревни инфекции се еден вид инфективни акутни патологии кои произлегуваат како резултат на влијанието на различни агенси кои предизвикуваат болест. Манифестира акутна интестинална инфекција со треска и придонесува за развој на понатамошна дехидратација. Особено тешка акутна инфекција се јавува кај деца и лица на возраст за пензионирање. Инкубациониот период на патологија трае од 5 часа до два дена.

Многу често, салмонелозата започнува акутно по кратко чувство на абдоминална непријатност. Во текот на овој период, пациентот ги следи следниве симптоми на акутна интестинална инфекција:

 • слабост;
 • чувство на гадење;
 • повраќање;
 • зголемување на температурата (38-39 С);
 • акутните цревни инфекции се придружени со болни сензации во абдоменот, кои се дифузни;
 • дијареа, која се карактеризира со изобилни, водени пустиња со зеленикава боја.

Ако пациентот се појави со симптоми на акутна интестинална инфекција, тој веднаш треба да биде хоспитализиран. Оваа форма на интестинална инфекција често се дијагностицира кај доенчиња. Затоа, ако го најдете вашето бебе има зелена дијареа, пораст на температурата, тогаш треба веднаш да му го покажете на специјалист.

Цревни грип (ротавирусна инфекција)

Цревните инфекции на оваа форма се јавуваат поради присуството на ротавируси во телото. Процесот на иритација се јавува преку храна, вода и раце. Ротавирусната инфекција почнува да се формира откако бактериите ги нападнале клетките на тенкото црево мукоза. Како резултат на тоа, неговата физичка активност се зголемува, што придонесува за чувство на гадење, повраќање и дијареа.

Болеста почнува да се манифестира дури и пред вирусите да се размножуваат во потребната количина за да предизвикаат иритација на цревата. Ова е инкубационен период, неговото времетраење е околу 5 дена.

Ефикасна терапија

Третманот на цревни инфекции треба да вклучи интегриран пристап. Покрај апсењето на штетни микроорганизми, пациентот треба да ги неутрализира токсините и да го врати балансот на водата.

Симптомите како што се повраќање и дијареа воведуваат штетни материи од телото, па немојте да се воздржувате. Напротив, во овој период се нарекува дури и. Третман на интестинална инфекција не може да се направи без цревна лаважа. Оваа постапка се изведува со клизма. Исто така, потребно е да се третира болеста со помош на сорбенти кои ги неутрализираат негативните ефекти на токсините.

Лекот за прва помош е Ентеросгел, современ био-органски силиконски ентеросорбент кој ефикасно ги апсорбира и отстранува само токсичните супстанции и патогени од желудникот и цревата. Ентеросгел во никој случај не комуницира со мукозната мембрана на гастроинтестиналниот тракт, за разлика од другите сорбенти кои се држат до воспалената слузница и понатаму го повредуваат. Лекот не предизвикува запек, не предизвикува алергии, е дозволено да прима од првите денови од животот.

Во периодот на интестинална инфекција пациентите постат е корисно. Причината е дека храната може да предизвика развој на бактерии. Корисен ориз и овес без додавање сол. Тие имаат смирувачки ефект врз цревата.

Третирај ги интестиналните инфекции со раствор на рехидрон или бехидрон. Овие средства во периодот на болеста помагаат во обновувањето на балансот на електролитите. Нивниот прием се изведува во пар на голтки на секои 10 минути. На пациентот за време на периодот на инфекција на цревата им треба повеќе течности. Најдобра опција ќе биде компот од суво овошје и разновидност на билни чаеви.

Што се однесува до антибиотиците за цревни инфекции, не се препорачува да се користат веднаш по почетокот на првите симптоми. Тие имаат негативно влијание врз цревната микрофлора и нормалните перформанси на гастроинтестиналниот тракт. Третманот на цревната инфекција со антибиотици може да се препише само од лекарот што посетува. Дозволено е лекување на болеста со такви современи лекови како Линекс и Лактобактерин.

Исто така, не е препорачливо да се третира интестиналната инфекција самостојно во текот на периодот кога пациентот има сериозно и изнемоштено повраќање, поради што не може да пие, висока температура и крв во измет.

Терапија на болеста кај деца

Третман на цревни инфекции кај деца

Ако цревната инфекција кај дете е придружена со тешка дијареа и повраќање, тогаш е неопходно веднаш да се преземат мерки и да се третира болеста која се појавила. Најчестата грешка на родителите за време на третманот на цревната инфекција е да се спречат несаканите симптоми на болеста. Во првите часови не е препорачливо да го направите ова, бидејќи повраќање и дијареа се заштитна реакција на телото, како резултат на што телото се обидува сама да ги елиминира токсините.

Ако за време на третманот на цревни инфекции кај деца за да ги сопрат овие манифестации, тогаш ова ќе доведе до уште повеќе интоксикација. Дополнително, ако родителите точно знаат што им јаделе бебињата и порастот на температурата, стомачните болки се предизвикани од токму тоа, тогаш за ефикасен третман на интестинална инфекција треба да се предизвика повраќање или дефекација.

На такви настани многу е важно постојано да се компензира загубата на течности и минерални соли. Затоа, за време на третманот на цревни инфекции кај децата, родителите треба да се грижат дека зема многу течности. За ова треба да му дадете специјални решенија, прашоци кои се продаваат во аптека. Забрането е да се даваат детски сокови и млечни производи.

Моќ

Ако болеста продолжува во блага форма, тогаш за третман на цревна инфекција, исхраната вклучува само намалување на количината на исхрана. Ако болеста е во умерена форма, тогаш храната е намалена за 30-50%, а бројот на оброци треба да биде 5-8 пати на ден.

Исхраната за цревни инфекции кај деца помлади од 4 месеци треба да ја исклучи употребата на мешавини на ферментирано млеко. Во случај на болест во акутна форма, третманот на интестинална инфекција со помош на диета за доенчиња вклучува употреба на мешавини збогатени со заштитни фактори: бифидобактерии, лактобактерии, биолошки активни адитиви.

За време на третманот на цревни инфекции кои користат диета, на возрасните им е забрането да користат такви производи:

 • целото млеко;
 • црн леб;
 • јогурти;
 • ryazhenka;
 • крем;
 • цвекло;
 • мешунки;
 • агруми;
 • месо и риба супа.

Ако развојот на цревната инфекција кај едно мало дете е придружено со појава на недостаток на протеини, тогаш тоа се корегира од третиот ден од болеста со мешавини кои го вклучуваат овој елемент. Кога функцијата на панкреасната егзокрина е нарушена и развиен синдром на малапсорпција, ефективните мешавини на цревни инфекции кај младите пациенти се ефикасни.

Превентивни мерки

Спречување на цревни инфекции

Превенција на цревни инфекции - ова е настан, благодарение на кој е можно да се заштити вашето тело од оваа болест. За да го направите ова, следете ги овие едноставни правила:

 • измијте ги рацете пред јадење;
 • не користете слатки со крем за време на топлото време;
 • задржи месо и риба во фрижидер;
 • измијте овошје, бобинки и зеленчук темелно;
 • користете само свежо месо и млеко;
 • пијат варена или минерална вода.

Цревната инфекција е патолошки процес кој може да влијае не само на возрасните, туку и на децата. Можете да ја елиминирате оваа болест ако строго се придржувате кон режимот на лекување што го подготвува вашиот лекар.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате цревна инфекција и симптоми карактеристични за оваа болест, тогаш може да ви помогне лекарите: инфекциолог , терапевт .

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Холециститис (појавување симптоми: 10 од 18)

Холециститис е воспалителна болест која се јавува во жолчното кесе и е придружена со тешки симптоми. Холециститис, чии симптоми се јавуваат, како, всушност, самата болест, кај околу 20% од возрасните, може да продолжи во акутна или хронична форма.

...
Исхемичен колитис (појавување симптоми: 10 од 18)

Ишемичниот колитис е болест која се карактеризира со исхемија (нарушена циркулација на крвта) на садовите од дебелото црево. Како резултат на развојот на патологијата, погодениот сегмент на цревата го губи потребното количество крв, така што нејзините функции постепено се нарушуваат.

...
Аскаријаза кај деца (појавување симптоми: 10 од 18)

Аскаријазата кај децата е патологија поврзана со паразитски болести, што најчесто се дијагностицира кај децата. Во повеќето случаи, болеста се среќава кај бебиња кои не поминале 5 години. Провокатор на болеста е хелминтот, имено човековиот циркумбар (лат. Ascaris lumbricoides). Паразитот може да навлезе во детскиот организам на неколку начини, но најчестиот механизам на пренесување е контактниот.

...
Џардијаза кај деца (појавување симптоми: 10 од 18)

Џардијаза кај деца - е паразитска патологија, предизвикана од еден клеточен микроорганизам - Giardia. Оваа болест се смета за една од најчесто дијагностицираните кај пациентите од педијатриската возрасна група. Постојат неколку механизми за пенетрација на патолошкиот агенс во телото на детето - најчесто тоа се постигнува со храната. Главната ризична група се состои од бебиња 3-4 години.

...
Џардијаза (појавување симптоми: 9 од 18)

Giardiasis е прилично честа болест која се развива поради оштетување на црниот дроб и тенкото црево. Ѓардијаза, симптоми кои предизвикуваат паразити како Giardia, може да се појават и со благ и со тежок степен на сопствени манифестации. Исто така се случува носителите на паразити да не се разболат, но тие слободно ги инфицираат луѓето околу нив, бидејќи во овој случај нивното тело делува како прилично удобен и безбеден контејнер за Giardia.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

заразни болести прифаќа
Адреса : Москва, ул. Приоров, 36
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Kibalchicha, 2, Bldg. 1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Александар Солженицин, 5, стр.1
Телефон : +7 (499) 116-82-18
Адреса : Москва, ул. Училиште, 49
Телефон : +7 (499) 519-32-81
терапевтот прифаќа
Адреса : Москва, ул. Гарибалди 36
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Сергиј Радонеж, д. 5/2, стр.1
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Краснодар, 52, бул. 2
Телефон : +7 (499) 116-82-07
Адреса : Москва, Универзитетска авенија, 4
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Болшаја Молчановка, 32, стр.1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Космонаут Волков, 9/2
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Первомайская, д. 42
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .