Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Ентероколитис: Симптоми и третман

Ентероколитис - главните симптоми:

Воспалителни процеси кои се јавуваат во цревната лигавица се сериозно заболување на дигестивниот тракт, кое се нарекува ентероколитис. Воспалението може да влијае на тенкото црево (ентеритис) и на дебелото црево (колитис), а потоа, ако не се преземат терапевтски мерки, се нарушува целата интестинална мембрана. Најчестиот ентероколитис кај децата, но возрасните исто така ги знаат симптомите на оваа болест, која популарно се нарекува "варење".

Видови

Постојат два типа на оваа болест:

 1. Остро
 2. Хроничен.

Акутниот ентероколитис се карактеризира со манифестација на цревната лигавица, без да влијае на длабоките ткива. Често симптомите на овој тип на болест манифестираат заедно со акутен гастритис. Акутниот ентероколитис е поделен на инфективни и неинфективни.

Хроничниот ентероколитис е предизвикан од манифестацијата на долгорочна акутна форма на болеста во цревата. Исто така може да биде резултат на продолжен третман, кој се развива во хроничен ентероколитис.

Класификација

Во зависност од причините кои го предизвикале активниот развој на болеста во човечкото тело, ентероколитот е класифициран:

 1. Бактерицидно. Предизвикани од разни инфекции, вируси и микроорганизми кои влегуваат во цревата заедно со храната (салмонелоза, дизентерија).
 2. Токсични или медицински. Поради поразот на мукозната мембрана на различни видови реактивни медиуми: лекови, хемикалии, отрови.
 3. Средно. Се јавува во случај на компликации од болести на други дигестивни органи.
 4. Паразитски. Развој во цревата на такви паразити како амеба, трихомонада или хелминти.
 5. Пијалоци. Се јавува како резултат на неухранетост.
 6. Механички. Последица на различни запек.

Причини

Причините за развојот на болеста во цревната мукоза се ефектите на разни микроорганизми, како што се стрептококи, стафилококи, салмонела, хелминти, патогени E. coli и амеби. Ако слична инфекција со микроорганизми се јавува во жолчното кесе и панкреасот, одложениот третман не вклучува само егзацербација, туку и појава на болест во интестиналната празнина. Кај жените, причината за болеста е проблеми со карличната празнина.

Женски ентероколитис

Ако се погреши лекот, од групата на антибиотици или лаксативи, последицата може да предизвика цревна вознемиреност, а потоа да се развие во колитис. Исто така, кршењето на дозирањето на антибактериски лекови или нивното примање независно без надзор на лекар води кон дисбиоза, а потоа се развива во компликација - дисбиоза. Дисбиозата во комплексна форма се развива во псевдомембранозен ентероколитис.

Појавата на болеста, исто така, е погодена од алергиска реакција на храна или лекови кои се консумираат во слободно време. Труењето со разни хемикалии внесено, како и во случај на недостаток на бубрезите и црниот дроб може да биде резултат на појава на болеста.

Ако некое лице не го почитува начинот на консумирање на храна, односно нередовниот прием, честото загревање, големите интервали меѓу оброците, храната без протеини и витамини, како и алкохол или алкохолни пијалаци, сето тоа води до цревни заболувања. Ако дигестивниот, кардиоваскуларниот систем или други органи се оштетени, ова може да укаже на последователна манифестација на колитис во цревата.

Но, најчесто речиси 80% од сите причини се дејствата на паразитски микроорганизми кои влегуваат во човечкото тело, а потоа и во големи и мали црева.

Симптоми

Акутниот ентероколитис се манифестира во форма на остри сензации на симптоми на болка во абдоменот. Абдоминална болка е придружена со знаци на дијареа, кои имаат различни видови на манифестации. Ова може да биде присуство на крв или слуз во столицата, како и гнојни тромби. Често лицето може да ја набљудува болеста на ентероколитис и неговите симптоми во форма на зголемено формирање на гасови, емтичка потреба со последователно празнење на јадената храна, како и појава на звуци во желудникот (татнеж).

Ако болеста е предизвикана од инфекција на телото, тогаш лицето често забележува зголемување на телесната температура на 39 степени, слабоста се појавува во телото, особено во нозете. Едно лице во такви моменти не сака ништо, освен за спиење, има главоболки, како и слабост во мускулите на рацете и нозете. Абдоминална дистензија (надуеност) се јавува во случај на лезија на ректумот и е последица на зголемена форма на гас.

Хроничниот ентероколитис се карактеризира со појава на разни болни синдроми. Овие болки може да се интензивираат и да згаснат, особено зајакнувањето е забележано навечер пред спиење. Човек со болки во болка не добива доволно спиење, но наутро болката се смирува. Интензитетот на појавата на болни симптоми зависи од фокусот на патолошкиот знак. Ако е во дебелото црево, тогаш лицето чувствува акутна болка, која се намалува по столицата. Со развојот на болеста во тенкото црево - се карактеризира со болка симптоми на долгорочна природа, но со умерена важност.

Ако процесот се карактеризира со времетраењето на протокот, тогаш не се исклучува појава на запек, па дури и дијареа со "течна столица".

Телосната маса на лицето почнува драстично да опаѓа, така што тежината треба да се контролира со дневно мерење, а особено при првите знаци на болест. Причините за губење на тежината се јасни: повраќање, честа дијареа, недостаток на желба за јадење итн.

Тоа е важно! Кога ќе се појават првите знаци на ентероколитис, не треба да се обидувате сами да ја дознаете точноста на дијагнозата и да се обидете да лекувате со народни лекови, таквите дејства се преполни со влошување на болеста и, според тоа, компликација на третманот на ентероколитис.

Знаците на заразен ентероколитис се наједноставни, но многу слични на такви сериозни болести како Кронова болест или улцеративен некротичен колитис. Последните две болести со нивна погрешност или недостаток на третман може да доведат до попреченост на лицето.

Во случај на труење со слабоквалитетна храна по два часа, лицето има болка пред движењето на дебелото црево, како и при физичка активност. Таквите болки се шират и придонесуваат за чести посети на тоалети. Кога празнењето на измет може да биде компликација на неговиот излез, придружено со појава на пукнатини и на крајот крварење.

Симптоми кај деца

Симптоми на ентероколитис кај деца

Ентекоколитис кај деца има малку различни симптоми отколку кај возрасните. На првиот знак на болеста, детето пред сè развива досадна болка во долниот дел на стомакот, особено во папокот. Детето во таков момент се чувствува непријатно и станува нервозна. Постојат главоболки, може да се појави вртоглавица со зголемена фреквенција на болка.

Неколку часа по јадењето, постои желба да се посети тоалетот и започнува дијареа. Желбата да се посети тоалетот станува се почеста и со помали интервали на време, повеќе од 6 пати на ден, детето бара тоалет. Во исто време во секретираните измет откриени слуз, пена гниење и непреземање на остатоци од храна.

Првиот ден, гадење, придружено со повраќање. Сите јадената храна прво се излачува од телото, а потоа се повраќа со плунка или жолчка. Постои надуеност, придружено со колика.

Ентероколитисот кај новородените се јавува како резултат на интраутерина инфекција. Причините се исто така родова траума, продолжен труд, ненавремено доење и др. Особено е неопходно да се потенцира манифестацијата на некротизирачки ентероколитис кај новороденчињата кои се родени пред поставените рокови, односно прерано. Хроничната манифестација е често придружена со алтернација со акутна форма. Во овој случај, новороденото дете постојано плаче, понекогаш дури и вреска.

Некротизирачкиот ентероколитис кај децата и новородените деца, особено кај недоносените деца, се манифестира со следниве симптоми:

 • пролонгиран запек, наизменична дијареа;
 • зголемен стомак, кога ќе се притисне на кое бебето почнува да се избегнува или плаче;
 • краток сон, додека детето се буди плаче и вреска.

Кај децата, оваа болест има изразени симптоми и многу лесно се дијагностицира. Ако ги идентификувате овие симптоми, треба да ја посетите лекар за да го испитате детето за можна болест.

Дијагностицирање

Инфективните видови се наједноставната форма на болеста, која исто така лесно се дијагностицира. Доволно е да се потсетиме дека еден ден пред еден човек да се жали на абдоминална болка. Случаите на инфективен тип се особено чести во текот на летото, кога апсолутно било кој прехранбен производ е склон на расипување и, според тоа, појавата на паразитски микроорганизми во неа.

Во болницата, лекарот ќе спроведе испитување со помош на уред како што е копрограм. Исто така, ќе треба да поминете столица, и врз основа на овие податоци, лекарот ќе направи дијагноза. Во некои случаи, постојат проблеми со дијагнозата, особено често таа е својствена кај возрасните, па затоа може дополнително да се пропише сигмоидоскопија или колоноскопија. Овие уреди ќе помогнат да се проучи интестиналната празнина подетално и да се идентификуваат погодените области.

Ректороманоскопија

Кога го продлабочува испитувањето на пациентот, лекарот може да го земе ткивото на погодената област со цел да ја проучи природата на болеста подетално. Тестот за крвта се дијагностицира преку нарушување на липидите и протеините. Копрограмата ќе покаже остатоци, протеини, масти и јаглехидрати кои не се вари. Често е можно да се дијагностицира акумулацијата на леукоцитите.

Третман

Третманот на ентероколитис зависи од точната дијагноза на болеста. Инфективниот тип се третира со антибиотици. Тие вклучуваат цефалоспорини или понекогаш пеницилинска група на лекови. Со чести посети на тоалетот и заглавување потребно е да се зголеми внесот на вода за да се избегне дехидрација. Потребно е да се пие: билни чаеви, суво овошје компоти, но не и од свежо овошје. Ефикасен метод е гастрична лаважа, т.е. клизми на декорациите на даб кората или кантарион.

Псевдомембранозен ентероколитис, покрај главниот третман, се елиминира со земање лекови кои содржат микроорганизми кои ја обновуваат цревната микрофлора: Колибактерин, Биффол и др.

Лекови bifikol

Третманот на болеста неопходно вклучува комплексноста. Исто така е важно и правилна исхрана во акутната форма на болеста. Правилно одбраната исхрана со ентероколитис ќе го оптимизира дигестивниот систем и цревата. Бидете сигурни дека храната треба да биде детална во мали парчиња.

За новороденчиња, третманот се врши во болница под надзор на лекар. Во исто време, најважно е правилната исхрана: доење во мали порции, како и вештачко хранење со пребиотици. Со силна колика, детето треба да добие Espumizana или Infacola.

Текот на хронична болест зависи од времето на нејзината дијагноза и започнувањето на соодветни терапевтски мерки, па колку побрзо се открива болеста, толку повеќе шанси да се опорави без компликации.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате ентероколитис и симптоми кои се карактеристични за оваа болест, тогаш вашиот гастроентеролог може да ви помогне.

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Гастроентероколитис (појавување симптоми: 12 од 19)

Гастроентероколитис (прехранбена токсикоинфекција) е воспалителна болест која води кон пораз на гастроинтестиналниот тракт, кој се наоѓа главно во малиот или дебелото црево. Тоа претставува голема опасност предизвикана од можна дехидрација на телото во отсуство на доволна контрола. Се карактеризира со брз почеток и брза струја. Како по правило, 3-4 дена ако се следат препораките на докторот, како и пропишување на соодветен третман, симптомите на болеста се повлекуваат.

...
Хроничен колитис (појавување симптоми: 12 од 19)

Хроничниот интестинален колитис е воспалителен процес кој влијае на мукозната мембрана, како и на субмукозниот слој на овој орган. Може да има карактеристични знаци, вклучувајќи дијареа и запек, тешки грчеви, татнеж и зголемена емисија на гасови. Овој тип на болест се јавува со наизменични периоди на егзацербација и повлекување на симптомите. Често е придружено со воспаление на други органи на дигестивниот тракт.

...
Гастродуоденитис (појавување симптоми: 9 од 19)

Како болест како што е гастродуоденитот, вообичаено е да се одреди состојбата во која пилоричната зона на желудникот и дуоденалната мукоза се подложени на воспаление. Гастродуоденитот, симптоми кои можат да се појават поради влијанието на надворешните или внатрешните фактори, е една од најчестите болести за гастроинтестиналниот тракт.

...
Дефицит на лактаза (појавување на симптоми: 9 од 19)

Детската болест, која се карактеризира со развој на дефицит во телото на новороденото, одредена ензимска лактаза, се нарекува дефицит на лактаза. Лактазата е директно вклучена во распаѓањето на лактозата (шеќер од млечни производи). Со нормална количина на лактаза во телото на детето, лактозата се дели на две компоненти: гликоза и галактоза. Во случај кога лактазата е содржана во намален волумен, тогаш несаканата лактоза влегува во цревата, каде што започнува нејзината поделба во составните делови. Варењето на лактоза во цревата води до формирање на масни киселини, метан и водород, што во крајна линија се манифестира во форма на течна столица кај бебињата.

...
Хелминтијаза (појавување симптоми: 9 од 19)

Хелминтијаза е група на паразитски заболувања кои прогресираат поради пенетрација на различни видови паразитски црви во телото. Овие болести немаат ограничувања во однос на полот и возраста. Треба да се забележи дека кај децата се јавува дијагноза на хелминтијаза. Ова се должи на фактот дека децата се помалку придржуваат кон правилата за хигиена, користат неизмиени јадења и почесто играат на отворено (песок, градина, итн.).

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

гастроентеролог прифаќа
Адреса : Москва, ул. Yartsevskaya, 8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. 1905, г.7, стр.1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Gamalei, 18
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, ул. Первомайская, д. 42
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, транс. Расково, 14-22
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : 74, Каширское шоссе, Москва, стр.1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Yartsevskaya, 8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Воронцовска, д. 8, стр.6
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Сергиј Радонеж, д. 5/2, стр.1
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, Каширское шо., Д 56
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .