Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Дуоденитис: Симптоми и третман

Дуоденитис - главни симптоми:

Дуоденитот е патолошки процес кој влијае на дуоденумот и го предизвикува воспалителниот процес во својата мукоза. За болести во акутната фаза, симптомите на акутно воспаление се карактеристични. Тие исчезнуваат по ефективна терапија и не оставаат траги на мукозната мембрана. Хроничниот дуоденитис е болест со релапси. Фоки од воспалителниот процес се формираат во мукозната мембрана на засегнатиот орган, со што се менува нејзината структура. Хроничниот дуоденитис се дијагностицира почесто кај мажите.

Фактори кои придонесуваат за развојот на болеста

Болеста како што е дуоденитис може да биде независна болест или може да се појави поради следниве причини:

 • пептична улкусна болест;
 • хроничен панкреатит;
 • холециститис;
 • алергии на храна;
 • заболување на црниот дроб.

Најчесто, оваа болест се формира за време на гастритис, иако алергиите во храната не се исклучени.

Хронична болест

Хроничниот дуоденитис за време на гастритис може да дијагностицира примарно и секундарно. Формирањето на примарната болест е поврзано со неисхранетост, што вклучува употреба на иритирачки, зачинета, топла храна, алкохол и пушење.

Според статистичките податоци, најчесто човечкото тело влијае на секундарниот хроничен дуоденитис. Нејзиниот развој се јавува во позадина на присуството на воспалителни болести. Секундарната форма на дуоденитис може да се појави со гастритис, чиреви, несоодветен третман на акутен дуоденитис.

Почесто е секундарниот хроничен дуоденитис кај гастритис - се развива против позадината на постоечките воспалителни болести, на пример, хроничен, улцеративен, несоодветен третман на акутен дуоденитис.

Често, вториот дуоденитис се јавува во однос на позадината на дуоденостазата - недоволна мобилност на дуоденалот. Оваа патологија може да се формира поради опструкција или слаба перисталтика.

Хроничен дуоденитис

Покрај тоа, хроничен дуоденитис кај гастритис е класифициран:

 • ендоскопска слика (хеморагичен, еритематозен, атрофичен, нодуларен, ерозивен дуоденитис);
 • според степенот на структурни промени (површен дуоденит, атрофичен, интерстицијален);

Класификација на симптомите:

 • хронична киселинска-пептична булби за време на гастритис;
 • хроничен дуоденитис во комбинација со ентеритис и разни ентеропатии;
 • дуоденитис, кој се јавува на позадината на дуоденостазите;
 • локален дуоденитис.

Симптоми на дуоденитис во хронична форма:

 • чувство на пукање "под лажица";
 • слаб апетит;
 • металоиди;
 • потпирајќи се;
 • гадење и повраќање;
 • запек.

Во периодот на егзацербација, хроничниот дуоденитис во гастритисот е придружен со силен болен синдром во стомакот. Особено се зголемува со постот или 2 часа после јадење. Пациентите честопати страдаат од такви симптоми на дуоденитис како болки во главата, слабост, раздразливост, отежнато дишење и брзо отчукување на срцето. Ваквите знаци укажуваат на нарушување на хормоналната функција на дуоденумот.

Манифестации на болеста во акутната фаза

Симптомите на акутен дуоденитис (катарактурен или ерозивен дуоденит) вклучуваат:

 • болка во епигастричниот регион;
 • надуеност;
 • слаб апетит;
 • повраќање и гадење.

Дијагностички методи

Можно е да се открие таква патолошка состојба со помош на ендоскопска слика со гастроскопија. Покрај тоа, активно се користат следните дијагностички методи:

 • Х-зраци на стомакот и дуоденумот;
 • анализа на гастричен сок;
 • дуоденална интубација;
 • биохемиски тест на крвта;
 • копрограм.

Терапија

Третман на дуоденитис

Третман на дуоденитис за време на гастритис во акутната фаза во првите денови вклучува перење на желудникот, строг одмор во кревет и глад. После тоа, болеста треба да се третира со антихолинергични и антиспазмозни лекови, обвивна и адстрингентни лекови. Исхраната е задолжително забележана во случај на дуоденитис бр. 1. Ако има флегмонов дуоденитис, тогаш треба да се третира само со помош на хирургија и антибиотици. Третманот на хроничен дуоденитис за време на егзацербации треба да се спроведе во болница.

Во хроничен тек на болеста се пропишани антацидни, антиспазматични, адстрингентни, антихолинергични и ганглиоблокирующие лекарства. Можно е да се третира болест со помош на витаминска терапија, која вклучува обновување на телото со такви елементи: А, Б6, Б12. Уште може да се применат капни инфузии на протеински хидролизати интравенозно.

Доколку секундарниот дуоденитис се дијагностицира за време на гастритис, тогаш треба да се третира во врска со терапијата на главната болест. Пациентите со хронична форма на патологија секогаш мора да бидат под надзор на лекар, а исто така мора да спроведат анти-релапс третман.

Народна медицина

Растителен сок

Третманот на дуоденитис фолк лекови е прикажан заедно со главната терапија, која беше пропишана од страна на лекар по дијагнозата. Следниве лекови се сметаат за ефективни:

 1. Плетенка и мед. За да се подготви составот, треба да земете 3 големи лажички сок од хлеб и 1 мала лажичка мед. Измешајте сè и земајте 3 големи лажички 3 пати на ден. Овој лек е особено ефикасен кај ерозивен дуоденитис.
 2. Супа од овес и коприви. За да се подготви оваа популарна композиција, треба да земете чаша нерафинирани овес и додадете 5 чаши ладна вода за да го направите. Ставете го овесот на бавен оган и варете додека не се појави слузница во резервоарот. Откако ќе треба да се излади и темелно да се затегне преку гранката. Уште треба да се готви лушпа од коприва. Таа е подготвена многу едноставно: се зема една чаша сува коприва лисја и се става 750 ml врела вода. Потоа треба да почекате 40 минути додека не се внесе лушпа и се напрега. Презентираниот рецепт вклучува употреба на лисја и лушпа. Инфузијата може да се зема како чај и ситно да се исецка лисјата и да се додаде супа од овесна каша. Земете ½ чаша пред јадење.

Дуоденитот кај гастритис е воспалителна болест која се карактеризира со формирање на многу непријатни симптоми. Главната цел на третманот е да се елиминира причината за оваа состојба. Само сеопфатен пристап кон оваа болест ќе помогне да се спречат сите негови симптоми и да се вратат во неговиот поранешен живот.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате дуоденитис и симптоми кои се карактеристични за оваа болест, тогаш лекарите можат да ви помогнат: гастроентеролог , терапевт , специјалист за заразни болести .

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Површински гастродуоденитис (појавување симптоми: 9 од 14)

Површниот гастродуоденит е гастроентеролошка воспалителна болест која влијае на ѕидовите на желудникот, мукозната мембрана и тенкото црево.

...
Кардитис (појавување симптоми: 8 од 14)

Кардитис е воспалителна болест на различна етиологија, во која има оштетување на срцевите мембрани. И миокардот и другите органски мембрани, како што се перикардот, епикардиумот и ендокардиумот, може да страдаат од кардитис. Системското множество воспаленија на срцевите мембрани, исто така, се вклопува во општото име за патологија.

...
Тениарихоз (биковидна тенија) (појавување симптоми: 8 од 14)

Тениарихоз - паразитарна болест која е предизвикана од таков хелмин, како говеда. Овој хелминт припаѓа на класата на тении (синџири), на семејството Таени. Конечниот сопственик на овој паразит, како и свинската тенија и други, е човек, но за инфекција, веќе созреаните јајца на овој хелминт мора да влезат во телото, а процесот на нивното созревање се јавува исклучиво во телото на добитокот. Тоа е, извор на инфекција е месо од животни како што се крави, телиња, бикови, јаки, лоси, итн.

...
Холециститис без камења (појавување симптоми: 8 од 14)

Бесконечен холецистит е воспаление на органот без формирање на камења, што се карактеризира со отсуство на камења во органот, за разлика од холелитијаза. Најчесто, луѓето имаат хроничен безбоен холециститис, но исто така е акутен и е поврзан со бактериска, вирусна или паразитарна инфекција на орган. Почесто, патологиите на фер секс се болни, а возраста не игра посебна улога.

...
Трихоцефалоза (појавување симптоми: 8 од 14)

Трихоцефалоза (trichuriasis, trichurosis) е болест на паразитска природа, што доведува до нарушување на функционирањето на органите на дигестивниот и нервниот систем. Причината за болеста е патолошкото влијание на патогенот. Главната група за ризик се состои од деца и адолесценти.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

гастроентеролог прифаќа
Адреса : Москва, ул. Јарославска, 4/8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, Ленинский проспект, д. 90
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Сергиј Радонеж, д. 5/2, стр.1
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, Цветной бул., Д. 30, корп. 2
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Воронцовска, д. 8, стр.6
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Маросика, 6-8, стр.4
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, ул. Ландышевая, д. 14, корп. 1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
терапевтот прифаќа
Адреса : Москва, Ленинский проспект, д. 90
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Миклухо-Маклај, 43
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Гарибалди 36
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Хорошевское ш., 80
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Волгоградский пр-т, д. 42, стр 12
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, Универзитетска авенија, 4
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Davydkovskaya, 5
Телефон : +7 (499) 116-82-08
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .