Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Гастроентероколитис: симптоми и третман

Гастроентенкоколитис - главните симптоми:

Гастроентероколитис (прехранбена токсикоинфекција) е воспалителна болест која води кон пораз на гастроинтестиналниот тракт, кој се наоѓа главно во малиот или дебелото црево. Тоа претставува голема опасност предизвикана од можна дехидрација на телото во отсуство на доволна контрола. Се карактеризира со брз почеток и брза струја. Како по правило, 3-4 дена ако се следат препораките на докторот, како и пропишување на соодветен третман, симптомите на болеста се повлекуваат.

Од природата на воспалителниот процес, гастроентероколитисот се диференцира на:

 • хеморагична форма, претставена со ерозивно-хеморагична лезија на мукозната мембрана на тенкото црево;
 • катаракта, предизвикувајќи хиперемија на мукозните мембрани, нивниот оток, зголемена секреција на ексудат;
 • флегмонозен, кој го опфаќа процесот на гнојни лезии што се поставени на стомакот. Тежината на оваа лезија се должи на степенот на оштетување;
 • улцеративна форма, предизвикувајќи формирање на улцеративни лезии на мукозните органи на гастроинтестиналниот тракт;
 • фиброзен, се карактеризира со формирање на фибрински филмови на мукозниот ГИТ. Оваа форма е исклучително ретка.

Исто така, гастроентероколитисот може да се подели со степенот на симптоми на:

 • акутна форма во која алерген или инфекција која влегува во цревата, предизвикуваат или алергиска реакција на телото, или инфекција со инфлуенца, туберкулоза, сепса, тифус, итн;
 • хронична форма, развивање во присуство на лезии на дигестивниот систем и рекурентна природа.

Соодветен третман на лесната форма на болеста предизвикува поволна прогноза, но ако терапијата со лекови не е само несоодветна, туку и ненавремено, болеста може да се здобие со хроничен тек кој ги зафаќа подлабоките слоеви на гастроинтестиналниот тракт.

Причини за болест

Главните начини на ширење на болеста се орални и хематогени (интоксикација се случува поради апсорпционата функција на гастроинтестиналниот тракт, која го промовира ослободувањето на токсините во крвта и ширењето на инфективни агенси, како и заразни агенси).

Производството на болеста придонесува за многу фактори на животната средина. Значи, во зависност од природата на појавата, гастроентероколитисот може да се класифицира на следниов начин:

 1. заразен, диференциран од типот на патоген:
  • бактериски, е најчест. Предизвикани од салмонела, Escherichia coli, Isherichia, Proteus, Shigella итн;
  • вирален предизвикан од ингестија на организмот со вирусот ECHO, ротавирус, агенс Norvalk итн .;
  • габични, предизвикани од габи од родот Кандида;
  • протозоален, чиј развој е промовиран од наједноставните едноклеточни организми (Giardia, Trichomonas, ameeba);
 2. неинфективен, се јавува поради недоволна исхранетост:
  • алергиска форма, манифестирана по јадење. Неговиот развој го олеснуваат алергените внесени со храна;
  • интоксикација со алкохол;
  • труење на телото поради ингестија на отрови и тешки метали;
  • кисела или алкална интоксикација;
  • труење со лекови со диуретин и деривати на салицилна киселина;
  • ирационална и монотона диета, која се карактеризира со прејадување, злоупотреба на ладна и зачинета храна, вишок на јаглехидрати, масти, влакна, како и повреда на зачестеноста на внесот на храна.
Цревни инфекции

Извори на такви форми на болеста може да бидат:

 • валкани или слабо измиени овошја и зеленчук;
 • млечни производи, како и урда;
 • конзервирана храна, паштети;
 • животни и мажи;
 • печење со крем слој.

Покрај горенаведеното, факторите што придонесуваат за појава на болеста се бери-бери, анемија и ахилија присутни во историјата на пациентот.

Често, ако има најмалку едно лице во семејство или друг социум (детски градинки, јавни институции, училишта) кои страдаат од токсикоинфекција на храна, акутниот гастроентероколитис влијае на сите нејзини членови, ширејќи се преку конзумирање на контаминирана храна.

Симптоматологија

Акутен гастроентероколитис има прилично краток период на инкубација кој трае од неколку часа до 3-4 дена. Во овој случај, симптомите на болеста, кои може да се забележат за толку кратко време, се следните:

 • ртење, горушица, горчлив вкус во устата;
 • обилна рација на јазикот со сива боја;
 • татнеж и абдоминална болка, често локализирани во епигастричниот регион;
 • прекумерно формирање на гас, придружено со надуеност;
 • угнетување на апетитот;
 • често во почетокот постои застој во столицата до 2 дена, со понатамошен транзит кон дијареа, што се карактеризира со присуство на инклузии на крв и слуз во фекалните маси;
 • мускулна слабост;
 • гадење поврзано со повраќање неразградени фрагменти од храна;
 • конфузија;
 • бледило на кожата;
 • зголемување на телесната температура, достигнувајќи 38-39 степени;
 • метаболички нарушувања;
 • главоболки;
 • значително губење на тежината;
 • можна несвестица при тешка болест.

Во медицинската пракса, постојат случаи каде што симптомите на диспепсија за време на болест со прехранбени болести или благи, или може да бидат отсутни целосно. Но, во исто време, може да се забележат симптоми на интоксикација на организмот од општа природа.

Знаци на болест кај деца

Поради незрелоста на детскиот имунитет, гастроентероколитисот на оваа возраст е доста честа појава. Покрај тоа, симптомите кои го придружуваат малку се разликуваат од манифестациите кај возрасните:

 • вознемирена столица, со измет можете да го набљудувате присуството на крвни заклучоци и слуз во столицата;
 • темно зелена боја измет;
 • знаци на општо труење на телото;
 • тенезмус, анус-усогласеност и сигмоидни корониски грчеви може да се визуелизираат за тешка болест;
 • зголемување на температурата, достигнувајќи го својот врв во првите 3 дена од моментот на инфекција, а потоа продолжува за една недела;
 • повраќање, ретко, но перзистентно.

Често во детството, за време на периоди на епидемии на грип, можно е да се следи гастроентероколитисот на грип. Покрај тоа, нејзините симптоми се појавуваат доста брзо, почнувајќи од висока температура. Во овој случај, постои голема веројатност за развој на компликации како пневмонија, отитис или пиурија.

Дијагностика

За точна дијагноза на болеста важно место е изучувањето на историјата. Така, гастроентеролог, заедно со лекар за заразни болести, прво констатира од пациентот составот на прехранбените производи вклучени во неговата неодамнешна исхрана, по конзумирање, при што се појавија првите симптоми на болеста. Во овој случај, прелиминарна дијагноза.

За да се идентификува микроорганизмот кој предизвикува гастроентероколитис, сомнителните производи се испраќаат за анализа. Воомитус и фекални маси се подложени на детален бактериолошки преглед. По добивањето на лабораториски податоци, лекарите ја утврдуваат конечната дијагноза, соодветен третман е доделен на сериозноста и изворот на болеста.

Третман на болеста

Третман на гастроентероколитис

Третманот на гастроентероколитисот е тежок, за разлика од светлината, треба да се спроведе во болница (оддел за заразни болести). Таа треба да ги вклучува активностите како што се:

 • гастрична лаважа;
 • антимикробна терапија (извршена во тешки случаи);
 • мерки за детоксикација насочени кон отстранување на токсични материи од телото;
 • дехидратација - да се компензира загубата на вода, соли, минерали. Оваа терапија се базира на орална администрација на сол раствори "Оралит", "Регидрон". Во тешки случаи, гастроентероколитисот вклучува лекување произведено интравенозно.

Ефективниот третман придонесува за диета базирана на:

 • изобилен режим на пиење;
 • фракциони, чести оброци (6 пати / ден);
 • исклучување на пржена, пушена, зачинета, зачинета, масна;
 • одбивање од употреба на млеко, црн леб;
 • ограничување на употребата на компоти, крекери.

Само почитување на лекарски рецепти и правилна исхрана придонесува за успешно закрепнување. И внимателна лична хигиена и перење на храна ќе спречи појава на таква болест.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате гастроентероколитис и симптоми кои се карактеристични за оваа болест, тогаш лекарите можат да ви помогнат: гастроентеролог , специјалист за заразни болести .

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Ентероколитис (појавување симптоми: 12 од 20)

Воспалителни процеси кои се јавуваат во цревната лигавица се сериозно заболување на дигестивниот тракт, кое се нарекува ентероколитис. Воспалението може да влијае на тенкото црево (ентеритис) и на дебелото црево (колитис), а потоа, ако не се преземат терапевтски мерки, се нарушува целата интестинална мембрана. Најчестиот ентероколитис кај децата, но возрасните исто така ги знаат симптомите на оваа болест, која популарно се нарекува "варење".

...
Хроничен колитис (појавување симптоми: 11 од 20)

Хроничниот интестинален колитис е воспалителен процес кој влијае на мукозната мембрана, како и на субмукозниот слој на овој орган. Може да има карактеристични знаци, вклучувајќи дијареа и запек, тешки грчеви, татнеж и зголемена емисија на гасови. Овој тип на болест се јавува со наизменични периоди на егзацербација и повлекување на симптомите. Често е придружено со воспаление на други органи на дигестивниот тракт.

...
Подуеност (појавување симптоми: 10 од 20)

Подуеност - развојот на таквата состојба се базира на акумулација на голем број гасови во гастроинтестиналниот тракт. Често ова се случува во позадината на нивната прекумерна формација или недоволната елиминација од телото. Развојот на таквото нарушување може да биде предизвикано од широк спектар на предиспонирачки фактори, кои во речиси сите случаи се поврзани со појава на гастроентеролошки проблеми. Сепак, постои категорија на извори кои во никој случај не се поврзани со присуство на одредена болест.

...
Стомачен тумор (појавување на симптоми: 10 од 20)

Тумор на желудникот - е патолошка неоплазма, и покрај фактот дека покрај малигниот тек, исто така, може да има бенигна природа. Без оглед на нејзиниот карактер, таа секогаш почнува да се развива од еден слој на овој орган, но е склона кон пораз на сите структурни ткива. Доста честопати има асимптоматски тракт и се карактеризира со бавен раст.

...
Џардијаза кај деца (појавување симптоми: 10 од 20)

Џардијаза кај деца - е паразитска патологија, предизвикана од еден клеточен микроорганизам - Giardia. Оваа болест се смета за една од најчесто дијагностицираните кај пациентите од педијатриската возрасна група. Постојат неколку механизми за пенетрација на патолошкиот агенс во телото на детето - најчесто тоа се постигнува со храната. Главната ризична група се состои од бебиња 3-4 години.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

гастроентеролог прифаќа
Адреса : Москва, ул. Фестивал, 4
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Краснодар, 52, бул. 2
Телефон : +7 (499) 116-82-07
Адреса : Москва, ул. Јарославска, 4/8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Александар Солженицин, 5, стр.1
Телефон : +7 (499) 116-82-18
Адреса : Москва, ул. Lyublinskaya, 104
Телефон : +7 (499) 116-82-09
Адреса : Москва, ул. Приоров, 36
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Космонаут Волков, 9/2
Телефон : +7 (499) 969-23-38
заразни болести прифаќа
Адреса : Москва, ул. Kibalchicha, 2, Bldg. 1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Приоров, 36
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Александар Солженицин, 5, стр.1
Телефон : +7 (499) 116-82-18
Адреса : Москва, ул. Училиште, 49
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .