Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Гастроезофагеална рефлуксна болест: Симптоми и третман

Гастроезофагеална рефлуксна болест - главните симптоми:

Гастроезофагеалната рефлуксна болест е патолошки процес кој е последица на влошување на моторната функција на горниот дел од ГИ тракт. Ако болеста трае многу долго време, тогаш ова е полн со развој на воспалителен процес во хранопроводот. Оваа патологија се нарекува еофагинитис.

Причини за болеста

Одредени се следните причини за развој на гастроезофагеална рефлуксна болест:

 1. Подемот на интра-абдоминален притисок. Неговото зголемување е поврзано со дебелината, присуството на асцит, надуеност, бременост.
 2. Диафрагмална хернија. Еве ги сите услови за развој на болеста. Постои намалување на притисокот на долниот дел од хранопроводот во градната коска. Езофагеалната хернија се дијагностицира кај постари лица кај 50% од луѓето.
 3. Намалување на тонот на долниот езофагеален сфинктер. Таков процес се промовира со употреба на пијалаци кои содржат кофеин (чај, кафе); лекови (верапамил, папаверин); токсични ефекти на никотин врз тонусот на мускулите, употреба на силни пијалаци кои влијаат на езофагеалната лигавица; бременост
 4. Јадење во брзање и големи количини. Во таква ситуација, голема количина воздух се проголтува, а тоа е полн со зголемување на интрагастричниот притисок.
 5. Дуоденален улкус.
 6. Потрошувачка на големи количини на храна кои содржат масти од животинско потекло, вкрстени нане, пржена храна, зачинети зачини, газирани пијалаци. Целата листа на презентирани производи придонесува за продолжено одложување на прехранбените маси во стомакот и зголемување на интрагастричниот притисок.
Гастроезофагеална рефлуксна болест

Како се манифестира болеста?

Главните симптоми на гастроезофагеален рефлукс се следниве:

 • металоиди;
 • потпирајќи киселина и гас;
 • воспалено грло од акутна природа;
 • непријатност под лажицата;
 • притисок по јадење, што се зголемува после јадење храна, придонесувајќи за производство на жолчката и киселината. Затоа, неопходно е да се напушти алкохолни пијалаци, овошни сокови, сода, ротквица.

Често симптомите на гастроезофагеална рефлуксна болест се манифестираат во форма на поткопување од полупроценети прехранбени маси на жолчката. Во ретки случаи, пациентите со езофагитис ги имаат следните симптоми:

 • повраќање или повикување кон него;
 • изобилен плунковен исцедок;
 • дисфагија;
 • сензација на притисокот зад градната коска.

Често кај пациенти со езофагитис, постои ретростернална болка која зрачи на рамото, вратот, раката и грбот. Ако симптомите се присутни, тогаш мора да одите во клиниката за испитување на срцето. Причината е дека овие манифестации може да се појават кај луѓе кои страдаат од ангина. Синдромот на болка зад градната коска со рефлуксна болест може да предизвика голема количина на храна или спиење на многу ниска перница. Можете да ги елиминирате овие симптоми со помош на алкални минерали и антациди.

Гастроезофагеална рефлуксна болест и металоиди

Гастроезофагеалната рефлуксна болест и нејзините симптоми се поизразени под следниве услови:

 • активна физичка активност;
 • наклонот на горниот дел од телото е напред;
 • јадење слатки во големи количини;
 • злоупотреба на тешка храна;
 • пиење алкохол;
 • за време на ноќниот одмор.

Гастроезофагеалната рефлуксна болест може да предизвика формирање на срцеви, стоматолошки, бронхопулмонални и отоларинголошки синдроми. Ноќе, пациент кој страда од езофагитис, почувствува непријатни симптоми од следниве болести:

 • хроничен бронхитис;
 • пневмонија;
 • астма;
 • болки во градите;
 • нарушување на срцевиот ритам;
 • развој на фарингитис и ларингитис.

За време на собирањето на хима во бронхиите, постои можност за бронхоспазам. Според статистичките податоци, 80% од луѓето со астма се дијагностицирани со гастроезофагеален рефлукс. Често, со цел да се ублажат симптомите на астматичарите, потребно е само да се намали производството на киселина од стомакот. Околу 25% од луѓето се подобруваат по вакви настани.

Класификација на ГЕРД манифестации

Надворешно испитување на пациент кој страда од езофагитис не може да обезбеди детални информации за оваа болест. Секоја личност има свои симптоми: некој има папила од печурки во коренот на јазикот, а некој има недоволно производство на плунка за снабдување на оралната мукоза.

Класификација на болестите

Денес, експертите развија специфична класификација на болеста. Не укажува на присуство на компликација на рефлуксна болест, која вклучува чир, стриктура, метаплазија. Според оваа класификација, гастроезофагеалниот рефлукс може да биде од три вида:

 1. Не-ерозивната форма е најчестиот тип на болест. Оваа група вклучува рефлукс без манифестации на езофагитис.
 2. Ерозивно-улцеративната форма вклучува патолошки процеси комплицирани од чир и стриктура на хранопроводот.
 3. Берозниот езофагус е вид на болест што се дијагностицира кај 60% од случаите. Тоа е метаплазија на стратифициран сквамозен епител, предизвикан од езофагитис. Презентираниот облик на болеста се однесува на преканцерозни болести.

Дијагностика

Гастроезофагеалниот рефлукс може да се дијагностицира со помош на следниве методи:

 1. Тест кој содржи инхибитор на протонска пумпа. Првично, дијагнозата може да се направи врз основа на типични манифестации кои ги доживува пациентот. После тоа, лекарот ќе му препише инхибитор на протонската пумпа. Омепразол, пантопразол, рабепразол, езомепразол обично се користат во стандардна доза. Времетраењето на таквите активности е 2 недели, по што е можно да се дијагностицира презентираната болест.
 2. Набљудување на рН во храна, времетраење на кој ден. Благодарение на оваа студија, можно е да се разбере бројот и времетраењето на рефлуксот во 24 часа, како и времето во кое нивото на pH се намалува под 4. Овој дијагностички метод се смета за основен при потврдување на гастроезофагеална рефлуксна болест. Можно е да се одреди односот на типични, атипични манифестации со гастроезофагеален рефлукс.
 3. Фиброзофагогастродуоденоскопија. Овој дијагностички метод за откривање на езофагитис помага да се идентификуваат рак и преканцерозни болести на хранопроводникот. Спроведување на студија со пораз на пациенти кои страдаат од езофагитис, вознемирени симптоми, со долг тек на болеста, како и во случај кога постои контроверзна дијагноза.
 4. Хромоендоскопија на езофагусот. Таква студија е препорачливо да се спроведе луѓе кои имаат гастроезофагеална рефлуксна болест се појавува за долго време и е придружена со постојани релапси.
 5. ЕКГ ви овозможува да ја одредите аритмијата и болестите на кардиоваскуларниот систем.
 6. Ултразвукот на срцето на абдоминалните органи помага да се открие болести на дигестивните органи и да се исклучат патологиите на кардиоваскуларниот систем.
 7. Х-зраци на езофагусот, градите и стомачните органи. Наместете го на пациентите за да откриете патолошки промени во хранопроводникот, хернијата на езофагеалното отворање на дијафрагмата.
 8. Комплетна крвна слика, тест на столица за скриена крв, печени примероци се откриени.
 9. Тест на хеликобактер пилори. Ако неговото присуство е потврдено, тогаш е пропишана терапија со зрачење.

Покрај опишаните дијагностички методи, важно е да се посетат и следниве специјалисти:

 • кардиолог;
 • пулмолог;
 • оториноларинголог;
 • хирургот, неговата консултација е неопходна во случај на неефективност на спроведениот медицински третман, присуство на големи дијафрагмални хернии, во формирањето на компликации.

Ефикасна терапија

Третман на ГЕРБ

Третманот на гастроезофагеална рефлуксна болест се базира на брза елиминација на манифестациите на болеста и спречување на развој на сериозни последици.

Дозирање на лекови

Да се ​​спроведе таква терапија е дозволено само по назначување на лекови од страна на специјалист. Ако земате одредени лекови пропишани од други лекари за да ги елиминирате исчезнатите болести, тогаш ова може да доведе до намалување на тонот на езофагеалниот сфинктер. Овие лекови вклучуваат:

 • нитрати;
 • антагонисти на калциум;
 • бета блокатори;
 • теофилин;
 • орални контрацептиви.

Постојат случаи кога презентираната група на лекови предизвика патолошки промени во мукозната мембрана на желудникот и езофагусот.

Пациентите кои страдаат од езофагитис, препишуваат антисекреторни лекови, кои вклучуваат:

 • инхибитори на протонската пумпа - пантопразол, омепразол, рабепразол, езомепразол;
 • лекови кои го блокираат H2-хистаминските рецептори - фамотидин.

Ако има билијарен рефлукс, тогаш мора да земате Ursofalk, Domperidone. Изборот на соодветен лек, неговата доза мора да се спроведува строго индивидуално и под постојан надзор на специјалист.

За кратко отстранување на симптомите може да се користат антациди. Ефикасно го користите Gaviscon forte во износ од 2 лажички по оброк или Фосфалугел - 1-2 кесички по оброк.

Третманот на гастроезофагеален рефлукс кај децата вклучува употреба на лекови, имајќи ја предвид сериозноста на манифестацијата на болеста и воспалителните промени во хранопроводникот. Ако нема изразени симптоми, препорачливо е да се земат само лекови насочени кон нормализирање на подвижноста на гастроинтестиналниот тракт. Денес, ефикасни лекови за деца се Метоклопрамид и Домперидон. Нивната акција е насочена кон подобрување на подвижноста на антрумот. Таквите активности имаат брзо празнење на желудникот и го зголемуваат тонот на езофагеалниот сфинктер. Ако метоклопрамидот се зема кај мали деца, се јавуваат екстрапирамидни реакции. Поради оваа причина, лековите треба да се земат со голема претпазливост. Domperidone нема несакани ефекти. Времетраењето на таквиот третман е 10-14 дена.

Исхрана

Исхрана за ГЕРБ

Исхраната за гастроезофагеална рефлуксна болест е едно од главните насоки за ефикасен третман. Пациентите кои страдаат од езофагинитис треба да се придржуваат на следниве упатства за исхраната:

 1. Оброците се 4-6 пати на ден, во мали делови, во вид на топлина. По оброкот, забрането е веднаш да се земе хоризонтална положба, навалете го телото и изведувајте физички вежби.
 2. Ограничете ја потрошувачката на храна и пијалоци кои предизвикуваат активирање на создавањето на киселина од желудникот и го намалуваат тонот на долниот езофагеален сфинктер. Таквите производи вклучуваат: алкохолни пијалоци, зелка, грашок, зачинета и пржена храна, црн леб, мешунки, газирани пијалаци.
 3. Пијте што е можно повеќе од зеленчук, житарици, јајца и масла од растително потекло, во кои спаѓаат витамините А и Е. Нивната активност е насочена кон подобрување на обновувањето на мукозната мембрана на хранопроводот.

Хируршки третман

Кога конзервативниот третман на презентираната болест не го даде саканиот ефект, се појавија сериозни компликации и се изврши хируршка интервенција. Хируршки третман на гастроезофагеална рефлуксна болест може да се врши со следниве методи:

 1. Ендоскопска плакатура на гастроезофагеалниот спој.
 2. Радиофреквентна аблација на езофагусот.
 3. Лапароскопска Nissen фундопликација и гастрокардиопексија.
Фондопликација

Народна медицина

За да се елиминира опишаната болест, можете да користите народни лекови. Постојат следниве ефективни рецепти:

 1. Супа ленено семе. Таквата терапија со народни лекови е насочена кон зголемување на стабилноста на мукозната мембрана на езофагусот. Неопходно е да се истурат 2 големи лажички ½ литар вода што врие. Пијте пијалок 8 часа и земајте 0,5 чаши азот 3 пати на ден пред јадење. Времетраењето на таквата терапија фолк лекови е 5-6 недели.
 2. Млечниот шејк. Пиење една чаша ладно млеко се смета за ефикасен народен лек за елиминирање на сите манифестации на гастроезофагеална рефлуксна болест. Терапијата со такви народни лекови е насочена кон ослободување на киселина во устата. Млекото има смирувачки ефект врз грлото и стомакот.
 3. Компири Таквите народни лекови, исто така, можат да постигнат позитивен резултат. Вие само треба да лупете еден мал компир, пресечете го на мали парчиња и полека џвакајте. По неколку минути ќе се чувствувате олеснети.
 4. Супа од коренот на Алтеа. Терапијата со народни лекови, кои го вклучуваат овој пијалок, не само што ќе помогне да се ослободат од непријатните манифестации, туку исто така имаат смирувачки ефект. За да го подготвите лекот, треба да ставите 6 g корени и да додадете чаша топла вода. Напијте го пијалокот во водена бања околу половина час. Третманот со народни лекови, вклучувајќи ја и употребата на коренот Althea, вклучува земање ½ чаша ладни супа три пати на ден.
 5. Кога се третираат народни лекови ефективно им помага на корените солени корења. Неговиот прием треба да се врши 3 пати на ден, 3 големи лажици.

Алтернативната медицина вклучува голем број на рецепти, изборот на одреден зависи од индивидуалното индивидуално човечко тело. Но, третманот со народни лекови не може да дејствува како посебна терапија, тој е вклучен во општиот комплекс на терапевтски мерки.

Превентивни мерки

Главните превентивни мерки ГЕРД вклучуваат следново:

 1. Елиминирање на употребата на алкохол и тутун.
 2. За намалување на приемот на пржена и зачинета храна.
 3. Не ги укинувате тежините.
 4. Вие не може да биде долго во коса поза.

Покрај тоа, превенцијата вклучува современи мерки за откривање на нарушувања на мотилитетот на горниот дигестивен тракт и третманот на хернијата на дијафрагмата.

Со цел да се заштити од развојот на компликации и повторување на болеста, за следење на ефективноста на терапијата, неопходно е да се посети специјалист најмалку еднаш на секои шест месеци. Особено препорачливо е да се спроведе истражување во есен и пролет, бидејќи во овој момент постои висок ризик од формирање на патологија и појава на рецидиви.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате гастроезофагеална рефлуксна болест и симптоми кои се карактеристични за оваа болест, тогаш вашиот гастроентеролог може да ви помогне.

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Гулетен улкус (појавување симптоми: 4 од 8)

Чирови на езофагусот е процес на улцерација на внатрешниот ѕид на хранопроводот поради ингестија на гастричен сок. Во повеќето случаи, оваа болест е придружена со гастричен улкус и дуоденален улкус. Како по правило, ваквите едукации во гастроинтестиналниот тракт се единствени. Сепак, постојат клинички случаи каде што може да има неколку такви формации.

...
Стеноза на езофагусот (појавување на симптоми: 4 од 8)

Езофагеалната стеноза е патолошко стеснување на хранопроводот, поради што пропустливоста на храната е оштетена. Кај луѓето, оваа болест се нарекува опструкција на езофагусот. Може да се дијагностицира кај возрасни и деца.

...
Инфлексија на жолчното кесе (појавување симптоми: 4 од 8)

Флексија на жолчното кесе е аномалија на структурата на овој орган, при што органот е деформиран. Наспроти ова, постои промена во нормалната форма на Ж, што треба да има изглед од круша. Покрај тоа, постои повреда на неговото функционирање и стагнација на жолчката, што подразбира развој на компликации.

...
Рефлукс езофагитис (појавување на симптоми: 3 од 8)

Рефлукс езофагитис е една од најчестите болести кои се релевантни за хранопроводникот. Тоа се јавува како резултат на директен контакт со слузокожата и цревната содржина на езофагеата. Поради карактеристичната киселост на долниот хранопровод, постојат симптоми на горушица, болки и слични нарушувања на дигестивниот систем, кои се карактеристични за рефлуксниот езофагит.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

гастроентеролог прифаќа
Адреса : Москва, ул. Сергиј Радонеж, д. 5/2, стр.1
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, бул. Зубовски, 35, бул
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Тестовска, д. 10, 1 влез
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Краснодар, 52, бул. 2
Телефон : +7 (499) 116-82-07
Адреса : Москва, транс. Расково, 14-22
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Херои Панфиловцев, 1
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Lyublinskaya, 104
Телефон : +7 (499) 116-82-09
Адреса : Москва, Цветной бул., Д. 30, корп. 2
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, 2-ри Сиромятнически лента, 11
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Yartsevskaya, 8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .