Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Дуодогонастичен рефлукс: симптоми и третман

Дуодогонастичен рефлукс - главните симптоми:

Дуодегонастичен рефлукс (GHD) е синдром поврзан со вакви заболувања на дигестивниот систем како гастритис, гастричен чир, дуоденитис. Се манифестира со фрлање на жолчката во дуоденумот во стомачната празнина.

Како таква, DGR е откриен кај околу 50% од луѓето. И само во 30% од случаите тоа е независна болест, а 15% од здрави луѓе дури и не се сомневаат во неговото присуство, бидејќи е асимптоматско. Во овој случај, дуодогонастичниот рефлукс не се смета за болест.

Причините за ГДР

Дуодегонастичниот рефлукс се јавува во кршење на дуоденалната проходитеност, што резултира со зголемување на притисокот во дуоденумот, и постои слабеење на функцијата за префрлување на пилорот. Причините за оваа болест може да бидат:

 • пушењето;
 • дисбактериоза и воспаление локализирани во панкреасот или жолчниот меур;
 • губење на тонот на езофагеалните мускули кои го делат стомакот од дуоденумот;
 • хернија на дијафрагмата;
 • бременост;
 • внес на мазни мускули на лекови на хранопроводникот, со што се намалува мускулниот тонус.

Со долг тек на ДГР, гастричната слузница е оштетена од ензимите на панкреасот, жолчните киселини, лизолецитин, соли на жолчни киселини. Ова доведува до гастричен улкус, рефлукс гастритис, гастроезофагеална рефлуксна болест.

Симптоми на болеста

Симптомите на ГДР се слични на другите болести на дигестивниот систем, поради нивната меѓузависност. Но, таквата сличност е само надворешна. Главните симптоми на оваа болест се неколку:

 • металоиди кои се јавуваат после јадење;
 • изметување на нормален воздух или со вкус на киселост;
 • надуеност по јадење, чувство на дистензија;
 • убодна и спазматична болка во епигастричниот регион по јадење;
 • има горчлив вкус во устата;
 • чувство на гадење, проследено со можно повраќање на жолчката;
 • наметнување на јазик жолто цут.

Често, за време на фиброградуроденоскопија (FGDS) за дијагностицирање на трети лица болест, лекарот може да открие дуоденогастичен рефлукс кај пациентот. Во овој случај, болеста не се манифестира во секојдневниот живот. Во такви случаи, периодично се активира за време на спиењето или при изведување на одредени физички активности. Во исто време, пациентот нема негативно влијание врз дигестивниот систем.

Дијагноза на болеста

Ултразвук на абдоминалната празнина

За квалификуван специјалист, дијагнозата на оваа болест не е тешка, бидејќи симптомите на болеста се многу специфични. Ако постои сомневање за дуодогонастичен рефлукс, пациентот се упатува на такви студии:

 • фиброгастродуоденоскопија (FGDS);
 • проучување на киселоста на кардијалниот дел од желудникот, долниот дел од езофагусот, а исто така и на телото на желудникот - дневна рН-метра;
 • Ултразвук на абдоминалните органи;
 • електрогастрогентериографија;
 • Х-зраци на желудникот и дуоденумот со помош на агент за контраст.

Сеопфатна студија за киселоста за лекарот е најстариот информативна, бидејќи ви овозможува да ги препознаете со голема точност симптомите на пациентот на ДГР и сериозноста на синдромот. За поголема сигурност, мониторингот се врши во текот на ноќта. Ова ви овозможува да го исклучите ефектот врз киселоста на земаните лекови и храна. Ако рН на желудникот се издигне до 3 единици и над, тогаш можеме да зборуваме за присуството на пациентот со овој синдром.

Спроведување на електрогастроэнтерографија ви овозможува да добиете информации за контрактилната функција на дуоденумот и стомакот. Но, фиброгастродуоденокопијата во моментов се испитува поретко, бидејќи таквата студија може да предизвика дуодогонастичен рефлукс.

Третман на болеста

Насока на третманот на болеста е организацијата на правилното функционирање на гастричната и дуоденалната подвижност и нормализацијата на врзувањето на жолчните киселини. За да се подобри мотилитетот, пациентот обично е пропишан со Тримед. Ефектот на содржината на дуоденумот на мукозата на желудникот се неутрализира со препаратите Нексиум и Омез. За подобро варење на храната и активирање на движењето низ тенкото црево, лекарот пропишува Domperidone или Zeercal. И да се елиминираат изгорениците - "Алмагел", "Фосфалиугле" или "Гевиссон".

Правилниот третман е важен за успешен третман. Исто така е неопходно да се промени исхраната: често има, но во мали делови; ограничување на потрошувачката на "груба" храна; исклучи алкохол и пушење. Корисно бавно лежерно оди на отворено.

Исхрана DGR се базира на:

 • исклучување од исхраната на зачинета, пржена, солена и масна храна;
 • Преминување на соодносот на пилоричните сфинктерни производи: лук, домати, кромид, чоколада, свеж леб, кафе, цитрус итн .;
 • избегнување на употреба на зелка и јаболка, бидејќи тие придонесуваат за раст на киселоста на желудечниот сок;
 • пиење минерална вода богата со магнезиум;
 • конзумирање трици.

Исхраната со компликација на ДГР е поинаква:

 • дозволено е риба и месо со малку маснотии;
 • можете да јадете урда, јогурт, млеко и не-кисела павлака;
 • кисело плодови со овошје се контраиндицирани;
 • не јадете кисела храна и сокови;
 • каша мора да биде добро избришана, а супата - смачкана во состојба на пире од компири.

Средства на традиционалната медицина со DGR

Чај од камилица

Третманот на GHD со народни лекови често го дава истиот позитивен ефект како и лекот. Покрај тоа, фреквенцијата на манифестации на несакани ефекти за време на нејзината имплементација е многу помала. Најпознатите за третман на оваа болест народни лекови се следниве:

 • пијалоци кантарион, камилица и равнец, земени во било кој дел, со врела вода и додадете во чај. Пиењето лушпа треба 2 пати на ден. Тоа ќе ги ублажи изгорениците, ќе ги ублажи симптомите на гастритис, ќе го минимизира дуогеноастичниот рефлукс, ќе ја елиминира дисбактериозата;
 • 1 суп.л-патки. л ленено семе се истури 100 мл ладна вода, внесена пред селекцијата на семето на мукусот. За консумирање - на празен стомак;
 • 2 суп.л-патки. л chamyanka билки на 500 ml врела вода. Дозволете да стои еден час, земајте 50 ml на секои 2 часа. Инфузија од 2 суп.л-патки. л корења на белолова шума за 500 ml вода, внесени 5-6 часа, земајте во мали делови во текот на денот. Користејќи ги овие народни лекови, можно е да се спречи билијарна повраќање;
 • Ефективни народни лекови за подобрување на интестиналниот мотилитет се лисјата на улицата. Тие треба да џвакаат по јадење 1-2 лисја;
 • 50 g од мудрец и calamus корен се мешаат со 25 g корења на ангеликата; 1 лажиче микс се става 1 суп.л-патки. врела вода, стојат 20 минути. Пијте 1 час по јадење 3 пати на ден.

Третманот на дуодогонастичен рефлукс е важно да се започне во раните фази. Придобивките од терапијата со народни лекови се несомнени, но би било подобро да се консултирате со лекар. Ова ќе го одреди успешниот и брз исход на болеста. Народни лекови можат успешно да ја спроведат превенцијата на болеста. Соодветна исхрана ќе го олесни текот на болеста.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате Дуодогонастирен рефлукс и симптоми кои се карактеристични за оваа болест, тогаш вашиот гастроентеролог може да ви помогне.

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Инфлексија на жолчното кесе (појавување симптоми: 6 од 9)

Флексија на жолчното кесе е аномалија на структурата на овој орган, при што органот е деформиран. Наспроти ова, постои промена во нормалната форма на Ж, што треба да има изглед од круша. Покрај тоа, постои повреда на неговото функционирање и стагнација на жолчката, што подразбира развој на компликации.

...
Гастритис (појавување симптоми: 5 од 9)

Гастритис е прилично честа патологија во која е зафатена стомакот, а особено неговите мукозни ѕидови. Гастритис, чии симптоми во огромното мнозинство се јавуваат против позадината на изложеност на специфична бактерија, која е позната на многу читатели како Helicobacter pylori, исто така може да настане како резултат на изложеност на голем број на специфични фактори (алкохолизам, перзистентен стрес, пушење, нездрава диета итн.).

...
Диспепсија (појавување симптоми: 5 од 9)

Функционална диспепсија е медицински термин за различни дигестивни нарушувања кои се јавуваат во човечкото тело поради неправилна исхрана или недоволна екскреција на дигестивните ензими. Оваа болест влијае на луѓето на која било возраст. Во медицинските кругови, болеста често се нарекува синдром "мрзлив стомак".

...
Неуспех на кардија на желудникот (појавување на симптоми: 5 од 9)

Недостигот на кардија на желудникот е патолошки процес, кој се манифестира во форма на недоволно затворање на сфинктерот (вентил) помеѓу хранопроводникот и желудникот. Во медицината, оваа болест се нарекува и халасија. Главната функција на срцевиот сфинктер е да го блокира обратниот излез на варената храна од желудникот во хранопроводот. Опасно е со формирање на чиреви и изгореници на површината на мукозната кожа. Најсериозната компликација на кардиоваскуларната неуспех е малигната дегенерација на епителните клетки.

...
Полипоза на жолчното кесе (појавување симптоми: 5 од 9)

Полипоза на жолчното кесе е патолошки процес кој води кон раст на формации слични на тумор на површината на мукозниот слој на ѕидовите на овој орган. Треба да се разбере дека оваа болест не е онколошко заболување, туку укажува на предиспозиција на телото кон формирање на малигни неоплазми. Во повеќето случаи, третманот на патологијата е радикален. Конзервативната терапија само го успорува развојот на болеста.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

гастроентеролог прифаќа
Адреса : Москва, Хорошевское ш., 80
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Lesnaya, 57, стр.1
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Воротынская, 4
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Болшаја Молчановка, 32, стр.1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Gamalei, 18
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, ул. Лобачевски, 42, стр.4
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Тестовска, д. 10, 1 влез
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Ленинский проспект, д. 90
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Јарославска, 4/8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Клара Цеткин, 33, Bldg. 28
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .