Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Рак на дебелото црево: Симптоми и третман

Рак на дебелото црево - главните симптоми:

Ракот на цревата е малиген тумор кој ја зафаќа слузницата на цревата. Презентираната патологија може да почне да се формира во било кој оддел на органот. Најчесто, на пациентите им е дијагностициран рак на дебелото црево. Оваа болест е многу честа и бројот на болните се зголемува секоја година. Денес ракот на цревата е на второто место во светот кај патологиите на ракот.

Фактори на ризик

Кои причини предизвикуваат оваа болест? До сега не може да се утврдат точни причини. Но, можно е да се идентификуваат некои фактори кои го зголемуваат ризикот од развој на болеста опишана:

 1. Старост Овде, важна улога игра колку години е една личност. Според статистичките податоци, цревните болести ги напаѓаат луѓето на возраст од 50 години и постари.
 2. Цревни болести. Најмногу погодени од оваа болест се луѓето кои страдаат од воспалителна болест на цревата.
 3. Погрешен начин на живот. Ако го посетите медицински форум, тогаш овие фактори вклучуваат нездрава диета, вклучувајќи и голем процент од потрошувачката на масти и животински производи, пушењето и употребата на силни пијалоци.
 4. Наследен фактор. Лицето е во висок ризик кога неговите роднини имаат различни форми на цревни заболувања.

Развојот на патологиите на ракот се случува одеднаш, и често тие не зависат од наведените фактори. Денес, научниците работат за прецизно да ја разберат причината за формирање малигни заболувања.

Симптоматологија

Ракот на дебелото црево можеби не се чувствува долго време. Првите знаци на рак на цревата често се грешат за колитис. Кај болеста во првата фаза, карактеристичен симптом е присуството на нечистотии во крвта во изметот. Доаѓа од оштетената област. Како по правило, крварењето е присутно во мал волумен, така што може да се открие само со испитување на фекалните маси.

Знаците на рак на цревата се одредуваат со концентрацијата на туморот и фазата на нејзиниот развој. Ако туморот го погоди вистинскиот орган, симптомите на цревниот карцином се:

 • дијареа;
 • присуство на крв во столицата;
 • абдоминална болка;
 • анемија.

Кога клетките на ракот се концентрирани во левиот дел, се појавуваат следните симптоми на цревниот карцином:

 • потпирајќи се;
 • чувство на гадење;
 • проблеми со празнење;
 • надуеност;
 • тежина во стомакот;
 • слаб апетит;
 • неправилни столици.

Многу често, пациентите имаат аверзија кон месото. Потпирајќи се на медицински форум каде што постојано се дискутира за овој проблем, сигурно е да се каже дека по некое време може да биде вознемируто од такви симптоми на рак на дебелото црево:

 • замор;
 • драматично губење на тежината;
 • бледило на кожата;
 • зголемена нервоза;
 • присуство на слуз и гној во столицата;
 • чести абдоминални болки кои влијаат на долниот дел на грбот, сакрум, опашка и перинеумот;
 • излез на урина преку цревата;
 • измет има форма слична на лента.

Во последната фаза од развојот на болеста се појавуваат тумори на ќерка. Тие се формираат како резултат на ширењето на клетките на ракот преку крвните садови.

Патолошки процес во дебелото црево

Рак на дебелото црево

Рак на дебелото црево е болест која се карактеризира со присуство на малигнен тумор кој произлегува од епителното ткиво. Рак на дебелото црево може да се појави поради следниве причини:

 • возраст;
 • воспалителен процес во засегнатиот орган;
 • нехарактеристичен улцеративен колитис;
 • Кронова болест;
 • наследност;
 • етнички фактор;
 • нездрава исхрана;
 • ниска активност;
 • хроничен алкохолизам;
 • пушењето;
 • формирање на полипи.

Кога ќе се консултирате со некој форум, можете да дознаете дека ракот на дебелото црево има локални и општи симптоми. Првиот треба да го содржи следново:

 • чести абдоминални непријатности;
 • интермитентни столици;
 • присуство на слуз и крв во столицата;
 • дефекацијата придружена со болка;
 • чувство на нецелосно празнење;
 • измет има облик на лента.

Чести манифестации на болеста вклучуваат следново:

 • анемија;
 • вртоглавица, апатија, намален работен капацитет;
 • болка во главата;
 • бледило и сувост на кожата, кршливи нокти и коса;
 • слаб апетит;
 • силна губење на тежината.

Патолошки процес во тенкото црево

Ракот на тенкото црево е малигна туморска патологија која влијае на јејунумот, дуоденалниот улкус или илеумот. Медицинскиот форум ви овозможува да ги изберете следните симптоми, преку кои можете да го идентификувате ракот на тенкото црево:

 • чувство на гадење;
 • повраќање;
 • абдоминална болка со спастичен карактер;
 • оток;
 • необјаснета губење на тежината;
 • крварење;
 • интестинална опструкција.

Ракот на тенкото црево може од следниве причини:

 • болест која се јавува во хронична ензимска или инфламаторна форма;
 • епителни бенигни тумори;
 • ингестија на канцерогени со храна;
 • наследна аденоматозна полипоза;
 • изложеност на радијација;
 • употребата на силни пијалоци;
 • честа употреба на пржена, масна и конзервирана храна;
 • оштетувањето на дебелото црево е честа причина за рак на тенкото црево.

Дијагностички методи

За оваа болест е многу важно време да се започне дијагнозата. Причината е дека ракот на дебелото црево е придружуван од бавен тек. Само дијагнозата во раните фази на патологијата ќе овозможи време да започне со третман и целосно да ја елиминира болеста. Дијагнозата ги зема предвид знаците на рак на цревата и резултатите од следните испитувања:

 1. Палпација. Овој метод овозможува да се добијат добри резултати во проучувањето на погодените дебелото црево, сигмоид, слепи и попречни црева. Таквата дијагноза може да ја процени состојбата на малигниот тумор и да го одреди местото на нејзината концентрација.
 2. Истражување на прст. Препорачливо е да се спроведе во случај на сомневање за колоректален карцином. Потпирајќи се на мислењето на лекарите кои активно присуствуваат на медицински форум, ваквата дијагноза ќе помогне да се утврди присуството / отсуството на метастази. Ако постои лезија на дебелото црево, тогаш овој метод на истражување ќе ја утврди болеста во 80% од случаите. Кај жените, покрај овој метод на дијагноза, се спроведува вагинален преглед, што овозможува да се процени степенот на лезијата.
 3. Иригоскопија на засегнатиот орган. Овде, специјалист спроведува рендгенско испитување на цревните ѕидови откако радиоактивна супстанција е вметната во неа.
Иригоскопија на цревата

Третман

Третманот на цревниот карцином може да се спроведе користејќи традиционални методи за терапија на рак. Тие вклучуваат хируршки третман, радиотерапија и хемотерапија. Потребниот терапевтски метод може да го определи лекарот, земајќи ја предвид состојбата на пациентот, големината и фазата на туморот, присуството на метастази.

Оперативна интервенција

Таквиот третман на цревниот карцином се сведува на отстранување на туморот. Врз основа на медицински форум, ваквата терапија дава позитивен резултат само во случај кога туморот не ги допира околните тумори и ткива. Видот на операцијата се одредува земајќи ја предвид локализацијата на ракот и степенот на ртење во цревата.

Хемотерапија

Презентираниот тип на терапија се врши во комбинација со хируршки третман. Суштината на хемотерапијата е дека е неопходно да се земаат специјални лекови. Нивната акција е насочена кон уништување на клетките на ракот. Хемотерапијата се изведува пред операција за намалување на тумор или после операција за отстранување на останатите клетки на ракот. Невозможно е да се одреди колку долго ќе трае овој третман, бидејќи индивидуалните карактеристики на пациентот мора да се земат предвид. Тука треба да се земат предвид разни фактори, бидејќи овој тип на третман има многу несакани ефекти.

Радиотерапија

Овој метод се базира на ирадијација на клетките на ракот. Ракот на дебелото црево на овој начин може да се третира пред или по операцијата. Ако болеста влијае на ректумот, терапијата со зрачење е единствениот третман. Дополнително, може да се употреби терапија со ефективен ефект. Во исто време се користи инхибитор на ангиогенеза - лек кој го намалува растот на крвните садови во туморот.

Стапка на преживување

Се смета за целисходно да се запраша колку долго луѓето живеат по рак на дебелото црево? Невозможно е да се даде точен одговор на ова прашање. Само возраста на пациентот, фазата на болеста, големината на туморот ќе можат да одредат колку години може да живее лице. Осврнувајќи се на форумот со прашањето колку живеат по оваа болест, можете да најдете различни броеви. Ако туморот не се прошири надвор од засегнатиот орган, тогаш луѓето живеат во просек од 5 години.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате рак на цревата и симптомите кои се карактеристични за оваа болест, тогаш онкологот може да ви помогне.

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Псевдомембранозен колитис (појавување симптоми: 9 од 22)

Псевдомембранозен колитис е акутен воспалителен процес кој влијае на лигавицата на дебелото црево. Главната причина за нејзината прогресија е нерамнотежа во цревната микрофлора, предизвикана од пролонгирано или неконтролирано внесување на антибиотици или други агресивни синтетички лекови.

...
Гастроентероколитис (појавување симптоми: 8 од 22)

Гастроентероколитис (прехранбена токсикоинфекција) е воспалителна болест која води кон пораз на гастроинтестиналниот тракт, кој се наоѓа главно во малиот или дебелото црево. Тоа претставува голема опасност предизвикана од можна дехидрација на телото во отсуство на доволна контрола. Се карактеризира со брз почеток и брза струја. Како по правило, 3-4 дена ако се следат препораките на докторот, како и пропишување на соодветен третман, симптомите на болеста се повлекуваат.

...
Дисбактериоза (појавување симптоми: 8 од 22)

Не е тајна дека микроорганизмите се вклучени во телото на секое лице во текот на различни процеси, вклучувајќи го и варењето на храната. Дисбактериозата е болест во која е нарушен соодносот и составот на микроорганизмите кои го населуваат цревото. Ова може да доведе до сериозни прекршувања на желудникот и цревата.

...
Хроничен колитис (појавување на симптоми: 8 од 22)

Хроничниот интестинален колитис е воспалителен процес кој влијае на мукозната мембрана, како и на субмукозниот слој на овој орган. Може да има карактеристични знаци, вклучувајќи дијареа и запек, тешки грчеви, татнеж и зголемена емисија на гасови. Овој тип на болест се јавува со наизменични периоди на егзацербација и повлекување на симптомите. Често е придружено со воспаление на други органи на дигестивниот тракт.

...
Површински гастродуоденитис (појавување симптоми: 8 од 22)

Површниот гастродуоденит е гастроентеролошка воспалителна болест која влијае на ѕидовите на желудникот, мукозната мембрана и тенкото црево.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

онколог зема
Адреса : 74, Каширское шоссе, Москва, стр.1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Клара Цеткин, 33, Bldg. 28
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, Маршал Жуков авенија, 38, бул. 1
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, ул. Воронцовска, д. 8, стр.6
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Фестивал, 4
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Александар Солженицин, 5, стр.1
Телефон : +7 (499) 116-82-18
Адреса : Москва, ул. Училиште, 49
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Маросика, 6-8, стр.4
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, ул. Lesnaya, 57, стр.1
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Lyublinskaya, 104
Телефон : +7 (499) 116-82-09
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .