Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Урахус циста: симптоми и третман

Урахус циста - главните симптоми:

Урахус цистата е конгенитална аномалија на развојот на уринарниот канал (urachus), кој се појавува за време на феталниот интраутеричен развој. Во средишниот дел од каналот се формира цистична капсула, која е полна со мукозна супстанција. Ако формирањето е заразено кај новороденче, туморот е локализиран во долниот дел на стомакот, се појавуваат нежност, вознемирена столица, треска и знаци на интоксикација.

Тумор е опасен по тоа што може да се отвори спонтано за време на супурацијата, а неговата содржина го инфицира перитонеумот или мочниот меур. Цистичното образование може да се манифестира во мало дете, како и кај возрасно лице.

На болеста се дијагностицира по надворешен преглед, инструментален преглед со ултразвук, КТ.

Терапевтските мерки ќе бидат насочени кон отстранување на аномалијата. Ако се открие апсцес, пред процедурата се пумпа гноен. Во воспалителниот процес, прво вршете третман со лекови со употреба на антибактериски агенси, а потоа - хирургија. Прогнозата е позитивна.

Етиологија

Ураховата циста кај децата е еден од типовите на ембрионални дефекти. За време на формирањето на фетусот, уринарниот канал делува како поврзувачки елемент помеѓу мочниот меур и амнионската течност.

Во ембрионот, во нормална состојба, канал има појава на тубуларна масовно надминување до пет или шест месеци од интраутериниот развој, на местото каде што е формиран средниот папочен лигамент.

Аномалија може да предизвика:

 • комплетната неинвазија доведува до појава на везикули-папочната фистула ;
 • неуспехот на средниот дел да предизвика циста;
 • расцепувањето на површината во близина на мочниот меур предизвикува дивертикулум на балонот.

Патологијата се однесува на резидуалната ембрионална формација, капсулата содржи слуз, серозна супстанција, урина и мекониум. Можност да се развие за долго време асимптоматска, манифестирана поради сливот на негативните фактори.

Цревата на урахус кај жени се дијагностицираат трипати помалку отколку во спротивниот пол. Причината за откривање на цистични неоплазми кај жените е бременоста. Поради промени во внатрешните органи во процесот на носење на бебето, притисокот се зголемува, што доведува до воспаление на циста и силна болка во долниот дел на стомакот.

Во Меѓународната класификација на болеста е под код Q64.4.

Урахус циста

Класификација

Цревата на Урахус се класифицирани според структурата:

 1. Затворен тип на цистична формација без фистула. Кога инструменталниот преглед е добро визуелизиран и има форма на затворена капсула со течни содржини.
 2. Отворен тип со формирање на везикално - папочна или папочна врста на фистула. Кога каналот се отвора однадвор, урината се ослободува од телото, ја иритира кожата во абдоминалната област. Овој тип на патологија е висок ризик од патогени микроорганизми со развојот на воспалителниот процес.

По сеопфатната студија и лекарски преглед од страна на специјалист се определува од типот на аномалија и неговата подложност.

Симптоматологија

Цистите на уринарниот канал од затворен тип најчесто немаат симптоматски манифестации и не се откриваат при надворешен преглед.

Кога се инфицираат содржината на капсулата, се набљудуваат и развиваат екстензивно воспаление, што доведува до зголемување на капсулата, компресија на мочниот меур и цревата, што резултира со пациент со нарушување на столицата, надуеност .

Компликацијата на патологијата е поврзана со следните симптоми:

 • температурата на телото се зголемува;
 • труењето се јавува поради прекин на капсулата со гној;
 • има оток;
 • има болка во долниот дел на стомакот;
 • постои поцрвенето на кожата веднаш под папокот.

Содржината на капсулата може да се ослободи во перитонеалната празнина, што доведува до појава на клинички симптоми на перитонитис. Ако супстанцијата влегува во мочниот меур, формирана е фистула. Инфекцијата на предниот абдоминален ѕид предизвикува папочна фистула со такви карактеристични знаци:

 • привремено празнење на гној од дупката во папокот;
 • иритација на кожата околу папокот;
 • воспаление на кожата во кршење на процесот на епителиализација.

За време на притисокот врз папокот или кога тензијата на абдоменот е ослободена од голем број на гнојни маси.

Дијагностика

Првично, пациентот се подложува на надворешен преглед, докторот ги слуша поплаките, ја проучува историјата и го испитува абдоменот. Ако туморот е голем, цистата лесно се идентификува. За да се разјасни дијагнозата на пациентот се праќа на инструменталните проверки.

Ураховата циста на ултразвукот е дефинирана како аваскуларно, бесхумно, заоблени образование со јасни и дури контури, може да дојде во допир со горниот дел од пополнетиот мочен меур - некомплицирана форма на патологија.

Урахус циста на ултразвук

Можеби ќе треба да го испитате пациентот со компјутерска или со магнетна резонанца. За да се разјасни контактот на урахус со балон, се врши фистулографија.

Во воспалителен процес, пациентот е хоспитализиран со дијагноза на акутен абдомен. Причината за сериозната состојба на пациентот е утврдена: се изведува лапароскопија или лапаротомија.

Третман

Третманот на цистата на урахус ќе биде исклучиво хируршки, кога туморот ќе биде исцрпен со специјални инструменти. Ако се открие суппурација, формацијата се отвара, а гној се исфрла со користење на дренажа проследена со постапка на ексцизија.

Конзервативната терапија се користи пред операцијата, во случај на воспаление или после хирургија за превенција.

Терапија со лекови:

 • антибактериски агенси;
 • антиинфламаторни нестероидни лекови;
 • масти и гелови за надворешна употреба.

Хируршката интервенција се јавува само по целосно потиснување на воспалителниот процес. Рехабилитацијата трае не повеќе од две или три недели. Во текот на овој период, шевовите се отстранети, одмор со кревет е препишан на пациентот.

Прогнозата на урахус циста кај мажите во повеќето случаи е поволна: патологијата не му штети на машкиот генитален простор, но најпрво треба да се придржувате до медицинските препораки - да останете повеќе, да не кревате тешки предмети, да не презаситени.

Можни компликации

Цревата на Урахус може да се комплицираат со воспаление и со надувување, што предизвикува такви последици:

 • инфекција на абдоминалните органи;
 • апсцес;
 • перитонитис ;
 • формирање на папочна фистула.

Најмала симптоматска манифестација на патологија е сигнал за испитување. Не занемарувајте медицинска нега, што ќе го намали ризикот од можни компликации.

Превенција

Кога на лицето му се дијагностицира урахус циста, треба да се спроведе сеопфатен преглед и да се добие навремен третман за да се спречат сериозни компликации.

За време на периодот на рехабилитација, пациентот мора да се придржува на медицинските препораки: почесто да се одмора, да не претерано да работиме физички и емоционално. Неопходно е да се заштити стомакот од кревање.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате урахус циста и симптоми карактеристични за оваа болест, тогаш лекарите можат да ви помогнат: уролог , педијатар .

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Ентеритис (појавување симптоми: 3 од 7)

Ентеритис е акутна инфламаторна лезија на тенкото црево, што доведува до директни нарушувања на неговата функционалност и дистрофични нарушувања во мукозата на желудникот. Во потешки случаи може да се развие дистрофија на целиот гастроинтестинален тракт на пациентот. Неволјата може да влијае и на возрасен и на дете. Најчесто дијагностициран хроничен ентеритис.

...
Мезотелиом (појавување симптоми: 3 од 7)

Мезотелиомот е малиген тумор кој почнува да се формира од мезотелијалните клетки. Често може да се открие на плеврата, перикардот, перитонеумот. Во медицината, оваа болест се нарекува и коеломичен рак. Овој тип на рак е редок.

...
Омфалитис (појавување симптоми: 3 од 7)

Омфалитисот е инфективен процес кој се развива во областа на остатоците од папочната врвца и папочната врвца и води кон воспаление на кожата и поткожното ткиво во оваа област. Може да се развие кај новороденчиња за 2-3 недели од животот. Како по правило, омфалитисот кај новороденчињата е предизвикан од навлегувањето на патогениот организам во раната, што може да се должи на недоволно квалитетно лекување со антисептици.

...
Метаплазија (појавување симптоми: 3 од 7)

Метаплазијата е широко распространета патолошка состојба која се карактеризира со трансформација на нормалните клетки на еден орган, на пример, цревото, во патолошки. Опасноста од процесот е дека во отсуство на терапија, ракот се развива.

...
Аднекситис (појавување симптоми: 2 од 7)

Аднекситис е еднострано или билатерално воспаление на додатоците, вклучувајќи ја фалопиевите туби и јајниците. Воспалението на овој тип се формира поради ефектите на разни микроорганизми кои можат да се пренесат во акутна или хронична форма. Треба да се напомене дека аднекситисот, чиишто симптоми се доста чести кај жените, идентификување на болеста како една од најчестите во областа на гинеколошки заболувања, се карактеризира со појава на чести рецидиви. Покрај тоа, ова воспаление, по правило, ги зафаќа двата органа одеднаш, а неговата опасност лежи во формирањето на последователна неплодност за секоја петта заразена жена.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

уролог зема
Адреса : Москва, Универзитетска авенија, 4
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Lesnaya, 57, стр.1
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Rossoshanskaya, 4, Bldg. 1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Бољшај Серпуховскаја, 30
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Клара Цеткин, 33, Bldg. 28
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Glavmosstroy, 7
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Вернадский пр., 93, бул. 1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
педијатар зема
Адреса : Москва, Хорошевское ш., 80
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Kibalchicha, 2, Bldg. 1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Приоров, 36
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, Вернадский пр., 93, бул. 1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Фестивал, 4
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Маросика, 6-8, стр.4
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, Каширское шо., Д 56
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .