Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Дивертикулум на Мекел: симптоми и третман

Дивертикулумот на Меккел - главните симптоми:

Дивертикулумот на Мекел е конгенитален илеум, кој се јавува во периодот на пренаталниот развој на фетусот. Причината за патологијата е неправилно формирање на проксималниот жолчен канал со формирање на торба (дивертикулум) во долниот илеум на тенкото црево.

Овој дефект не може да има силни симптоми долго време. Клинички знаци се појавуваат во процесот на компликации од патологија на интестинална опструкција, хеморагија, силна болка.

Дивертикулумот на Мекел кај деца често се јавува: аномалијата се јавува кај 1 дете од 50 бебиња. Оваа болест е наведена во светската класификација и има свој МКБ код - Q43.0.

За да се дијагностицира патологијата, треба да се изведува Х-зраци на тенкото црево, сцинтиграфија, ултразвук на перитонеалните органи и лапароскопија. Во случаи со компликација на патологијата се пропишува ресекција на дивертикулумот.

Терапевтските мерки зависат од состојбата на пациентот, степенот на компликација на болеста.

Етиологија

Експертите наведуваат дека дивертикулумот на Мекел е резултат на нецелосното растење на жолчката во процесот на интраутерино формирање на фетусот. Ембрионот во раната фаза на формирање (од 7 недели до 5 месеци) се храни со жолчка мешавина (специјално ембрионско ткиво). Додека не се формира плацентата, торбата се наоѓа во папокот и е поврзана со тенкото црево на ембрионот преку специфичен тесен канал - жолчниот канал.

Кога плацентарната папочна врвца со плацентарна циркулација на крвта целосно го комплетира формирањето, обратниот процес на развој започнува со привремени структури. Торбичката со жолчка со канал исчезнува и се разрешува. Ако се појави неуспех во текот на овој период, дел од каналот се поврзува со тенкото црево, испакнато на површината - ова ќе биде дивертикулумот.

Абнормалната торба има должина од 1-20 см во облик на конус или цилиндар. Манифестираната патологија во рок од 10-30 години.

Патологијата често се комбинира со такви болести:

 1. Атрезија на езофагусот . Вродена хипоплазија на езофагусот со недостаток на физиолошки клиренс и езофагеална опструкција. Симптоматски се манифестира со оштетено дишење, проблеми со јадење, надуеност или ретракција на абдоменот.
 2. Атрезија на анусот и ректумот. Конгенитални малформации на аноректалниот регион, кога не постои канал на ректумот и задниот отвор.
 3. Оффалоцела . Патологија на предниот абдоминален ѕид, кој се карактеризира со излез на органите надвор од перитонеумот во составот на хернијалната вреќа.
 4. Кронова болест . Патолошко воспаление на разни делови на дигестивниот систем. Може да биде придружено со крварење, дијареа.

Во дијагнозата, потребно е сложено тестирање за да се идентификуваат придружните абнормалности во телото на детето или кај возрасните.

Дивертикулум на Мекел

Класификација

Според степенот на патолошкиот процес, текот на дивертикулумот на Меккел е:

 • асимптоматска форма - во 80% од случаите нема клинички манифестации;
 • комплицирана форма - се карактеризира со присуство на интестинална опструкција, крварење, дивертикулитис, бара итна нега, се открива кај 20% од пациентите;
 • влошена форма - влошена од голем број хронични компликации (тумори на рак, дивертикулоза).

Според механизмот на развој, постојат:

 • лажна форма, каде што формираната торба нема мускулен слој и е локализирана во местото на отсуство на крвни садови;
 • вистинска форма - претставена со сите слоеви на цревниот ѕид.

Во повеќето случаи, болеста се открива во текот на првите десет години од животот на детето, што многу ретко се манифестира во зрелоста.

Симптоматологија

Дивертикулумот на Меккел од некомплицирана форма без симптоматски манифестации може да се открие случајно, за време на дијагностичките мерки за друга болест.

Компликацијата на болеста предизвикува појава на клинички знаци:

Крвта од пептични чирови може да биде изобилна (во акутна форма) и скриена (хронична). Надворешно се манифестира кај дете со црна столче, тешка слабост, бледило на кожата, вртоглавица.

Акутната форма на болеста е како отежнат апендицитис : болка во абдоменот, гадење, висока телесна температура. Перфорацијата може да се должи на воспаление на дивертикулумот и развој на перитонитис.

Опструкцијата во цревата е придружена со гадење, повраќање и тешка интоксикација .

Дивертикулумот може да биде заглавен во хернијалната кесичка во препоните или во феморалниот регион. Кога компресирањето на хернијата предизвикува остра болка.

Ретко, болеста е комплицирана со неоплазми од бенигна или малигната природа.

Дијагностика

Дијагнозата на дивертикулумот на Мекел вклучува неколку чекори:

 1. Првично испитување на пациентот, палпација на абдоминалната празнина.
 2. Биохемиска анализа на крв.
 3. Анализа на измет за присуство на скриена крв.
 4. Ултразвук - дава можност да се види само воспалителниот процес.
 5. Радиографијата на тенкото црево со контраст - ви овозможува да ја видите целосната слика на болеста.
 6. Радиоактивна изотопска сцинтиграфија - овозможува да се открие скриено крварење.
 7. Компјутеризирана томографија на абдоминалната празнина се изведува за да се разјасни причината за крварење.

По сеопфатен преглед, лекарот исклучува соседни патологии, прави конечна дијагноза, избира индивидуална терапија. Ако пациентот има алергиска реакција на било кој лек, родителите треба да го пријават.

Третман

Дивертикулумот на Мекел кај деца во асимптоматска форма бара придржување кон исхраната и последователно отстранување ако возраста на пациентот е на прифатлива стапка.

Комплексната форма бара итна хируршка интервенција за отстранување на формирањето и нормализирање на функционирањето на цревата.

Со силна загуба на крв, трансфузијата на крвта е пропишана за стабилизирање на пациентот.

Редукцијата на дивертикулата на Мекел ја следи оваа шема:

 1. Подготвителна фаза. Пациентот е подготвен за постапката на отстранување на аномалијата.
 2. Употреба на анестезија со анестезија.
 3. Перитонеумот се отвора и дивертикулумот се извлекува заедно со цревата. Формирањето на мала големина се елиминира како кај конвенционалната апендектомија. Кога дивертикулумот е широк со мезентериум, тој е врзан со последователна пресек за ослободување на дивертикулумот. После тоа посебна мека пулпа се става на цревата и кесата со основата е отсечена.
 4. Раната е зашиена со двојна попречна шипка.
 5. Рабовите на абдоминалната празнина и зашиени.

Кога аномалија е придружена со перитонитис, дренажата и санацијата на перитонеумот се додаваат во ресекцијата. Пациентот прима курс на антибиотици и лекови за детоксикација.

Третман на лекови на болеста се состои од земање такви лекови:

 • значи дека го намалуваат формирањето на желудечниот сок;
 • решенија за враќање на балансот на водата;
 • лекови за запирање на крварење;
 • антибиотици за ублажување на воспаление;
 • лекови против болки кои се препишани за спазматични болки;
 • значи да се нормализира работата на цревата.

По операцијата и пред пациентот да му се додели специјална диета. Делови стануваат мали, храна фракционо - 5-6 пати на ден. Дозволени се само варени или печени производи. Исклучи алкохол, газирани пијалоци, масно месо и суров зеленчук.

Можни компликации

Компликациите од дивертикулумот на Меккел се појавуваат во процесот на прогресија на патологијата со појава на воспалителен процес, поради што може да се отвори крварење, опструкција на цревата, перитонитис и ризик од бенигни или малигни тумори.

Ова е вродена патологија, единствена мерка за превенција - придржување кон специјална диета во случај на откривање на латентната форма на болеста.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате Дивертикулум на Мекел и симптоми кои се карактеристични за оваа болест, тогаш лекарите може да ви помогнат: гастроентеролог , терапевт , педијатар .

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Анемија на Минковски-Шауфард (појавување симптоми: 8 од 11)

Анемија на Минковски-Шауфард (наследна микросфероцитоза, микросфероцитна анемија) е вид на анемија во која уништувањето на црвените крвни клетки се јавува побрзо од нивниот животен циклус. Овој патолошки процес е можен поради интрацелуларни дефекти на црвените крвни клетки. Преваленцата на оваа болест е прилично голема - 80% од сите случаи на анемија.

...
Туберкулозен плеврит (појавување симптоми: 7 од 11)

Болеста, која се карактеризира со појава на акутно, хронично и рекурентно воспаление на плеврата, се нарекува туберкулозен плеврит. Оваа болест има карактеристика на манифестација преку инфекција на телото со вируси на туберкулоза. Често плевритот се јавува кога едно лице има тенденција да пулмонална туберкулоза.

...
Исхемичен колитис (појавување на симптоми: 7 од 11)

Ишемичниот колитис е болест која се карактеризира со исхемија (нарушена циркулација на крвта) на садовите од дебелото црево. Како резултат на развојот на патологијата, погодениот сегмент на цревата го губи потребното количество крв, така што нејзините функции постепено се нарушуваат.

...
Кампилобактериоза (појавување симптоми: 7 од 11)

Кампилобактериозата е заразна гастроентеролошка болест. Причинителот на инфективниот процес е бактерија на кампилобактер. Сепак, треба да се забележи дека во некои случаи предизвикувачкиот агенс на кампилобактериоза зема генерализирана форма, што доведува до пораз на други органи и е придружено со септикемија.

...
Птичји грип (појавување симптоми: 7 од 11)

Птичјиот грип е акутна инфективна болест што ја носат птиците. Видови на овој вирус го инфицираат човечкото тело. Оваа болест се карактеризира со висок ризик од смрт, а клиничката слика содржи неколку синдроми - инфективно-токсични, респираторни, гастроинтестинални, што доведува до исклучително сериозна состојба на лицето.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

гастроентеролог прифаќа
Адреса : Москва, ул. Космонаут Волков, 9/2
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, Маршал Жуков авенија, 38, бул. 1
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, ул. Первомайская, д. 42
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Маросика, 6-8, стр.4
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, транс. Расково, 14-22
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Lesnaya, 57, стр.1
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, Хорошевское ш., 80
Телефон : +7 (499) 519-32-81
терапевтот прифаќа
Адреса : Москва, ул. Тестовска, д. 10, 1 влез
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Polyarnaya 32
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Хорошевское ш., 80
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Каширское шо., Д 56
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Ивановска, 23
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, Волгоградский пр-т, д. 42, стр 12
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. 1905, г.7, стр.1
Телефон : +7 (499) 116-82-15
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .