Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Илеус: Симптоми и третман

Илеус - главни симптоми:

Илеус или интестинална опструкција - патологијата е поврзана со кршење на преодот преку цревата предизвикани од блокада, компресија, преклопување, спазам или нарушувања на циркулацијата, проблеми со нервна поддршка. Главните симптоми се: грчеви во стомачната болка, гадење, повраќање, задржување на столицата и ослободување на гас.

Ова отстапување не е независна болест, туку само еден од симптомите на основната болест. Причините за опструкција се различни - од механички преклопување на васкуларните аномалии.

Дијагностичките мерки ги вклучуваат следните студии:

 • палпација;
 • перкусии;
 • абдоминална аускултација;
 • прст ректален преглед;
 • општа радиографија на перитонеумот;
 • контрастна радиографија;
 • колоноскопија;
 • лапароскопија.

Терапевтски мерки се медицински и хируршки третман со цел стабилизирање на состојбата, враќање на преминувањето и ресекција на дел од цревата кој ги изгуби остварливите показатели.

Цревна опструкција

Етиологија

Илеус припаѓа на полиетиолошкиот синдром поради голем број причини, има различни форми на манифестација.

Спастичниот тип на патологија напредува поради цревниот спазам, кој е предизвикан од:

 • helminths;
 • странско тело;
 • абдоминална траума;
 • акутен панкреатит ;
 • патологии на нервната спроводливост;
 • дисцрикулаторно нарушување;
 • Hirschsprung болест .

Паралитичен илеус предизвикува парализа или пареза на цревата, перитонитис , абдоминална хирургија, труење со храна , интоксикација со тешки метали и морфиум.

Механичкиот тип се јавува поради опструкција, која е предизвикана од:

 • фекални камења;
 • голем број на црви;
 • оток во цревата;
 • странски објекти во дигестивниот тракт.

Тип на оптеретување на цревата на цревата се формира поради компресија на органот или компресија на мезентеричните крвни садови. Патологијата се случува како резултат на извртување на цревата, стискање на хернија, извртување на цревата. Девијациите придонесуваат за:

 • присуство на лузна ткиво;
 • издолжување на мезентериумот на цревата;
 • присуство на адхезии;
 • прејадување по долго брзо;
 • зголемен притисок во абдоминалната празнина.

Васкуларната форма на патологија предизвикува васкуларна оклузија поради формирање на тромб , емболија на мезентеричните вени или артерии. Вроден тип на интестинална опструкција се појавува во случај на развојни абнормалности:

 • удвојување на цревата;
 • Дивертикулумот на Мекелев;
 • атрезија.

Друга причина за илеус може да биде холелитијаза - за време на периодот на компликации на патологијата, се формира билијарен илеус. Овој тип на болест е многу редок, ризикот од смрт во постоперативниот период е висок.

Класификација

Во современата медицина, постојат неколку опции за класификација на интестинална опструкција, во зависност од патогенетичките, анатомските или клиничките механизми на развој.

Морфолошки сорти:

 1. Динамична интестинална опструкција . Постојат два вида: спастична (најретко, пред паралитична и се смета за прва фаза на болеста, се јавува по повреди на рбетниот мозок или оштетување на абдоминалната празнина), паралитично (секундарно отстапување, карактеризирано со оштетена интестинална подвижност со премин на содржина, венска конгестија и оштетена апсорпција).
 2. Механичка опструкција. Постојат три типа: форма на гадење (формирана како резултат на нередот, нож или нодулација), опструктивен илеус (предизвикан од тумори, рак на дебелото црево или тенкото црево, како резултат на формирање на фекални камења кај постарите лица, холелитијаза). опструкција и инвагинација, произлегува од воведувањето на резултирачкиот сегмент на цревата кај киднаперот за време на воспаление, улцерација или лузни, како резултат на акумулацијата на црви ).
 3. Васкуларна опструкција во цревата. Поради цревниот инфаркт, што резултира со некроза на цревните ѕидови поради недостаток на крв во садовите (емболија, тромбоза).

Најчестата форма на обтурација кај новороденчињата е мекојалниот илеус. Патологијата е поврзана со илеална опструкција поради преклопување на цревниот лумен. Фреквенцијата на дијагноза на аномалии - 1 случај за 2000 бебиња. Дефектот се однесува на форма на автосомно рецесивна болест (цистична фиброза) кај новороденче.

Според клиничките манифестации, се разликуваат следниве форми:

 • акутен;
 • субакутен
 • хроничен.

Според сериозноста на опструкцијата е:

 • заврши;
 • делумно

Фаза на процесот:

 1. Невро-рефлекс. Првата фаза трае од 2 до 14 часа со силни болки и абдоминални симптоми.
 2. Биохемиски со органски нарушувања кога се случува интоксикација. Втората фаза трае од 12 до 36 часа. Болката се смирува, цревната перисталтика слабее. Овој период се нарекува и "имагинарна благосостојба", постои одложување на фекалните маси и гас, надуеност и асиметрија на абдоменот.
 3. Терминална форма. Се развива за 36 часа. Хемодинамиката е оштетена и се формира перитонитис.

Повеќето случаи на опструкција на дебелото црево можат да се излечат само со употреба на хируршки интервенции, затоа, при првите знаци на абнормалност, треба да се консултирате со специјалист.

Симптоматологија

Илеус, без оглед на сортата, ги има следниве главни симптоми:

 • спазматични абдоминални болки;
 • повраќање;
 • задржување на столче;
 • недостаток на испуштање на гасови.

Болката на грчевиот карактер, за време на нападот, не може да се толерира: лицето е искривено, лицето стенка и не може да најде удобна положба за намалување на болката. Означени од:

Синдромот на олеснување на болката е лош знак кој укажува на некроза на цревата и на смртта на нервните завршетоци. Ако не се преземе терапевтско дејство, перитонитот се формира на вториот ден.

Во случај на откривање на патологија кај новороденчињата, се забележува мекониум илеус. Болеста се карактеризира со тешка абдоминална дистензија, оток на предниот абдоминален ѕид, респираторна инсуфициенција и дехидрација . Се јавува поради ослободување на цревни маси во перитонеалната празнина.

Лице со знаци на интестинална опструкција бара хоспитализација со појаснување на причината за состојбата, по што се пропишува индивидуална терапија.

Дијагностика

Колоноскопија за интестинална опструкција

Дијагностика ги вклучува следните мерки:

 1. Првично испитување на пациентот со палпација на абдоминалната област. Откривање на истегнување на цревната јамка, ригидност на предниот ѕид на перитонеумот.
 2. Се врши ректален или вагинален преглед. Ви овозможува да се утврди оптура на ректумот, формирање на тумор во карлицата.
 3. Ревидираната радиографија на абдоминалната празнина е назначена за да се утврди присуството на цревни арки, попречно пресекување на цревата.
 4. Испитување со радиоконтраст на гастроинтестиналниот тракт.
 5. Колоноскопија. Испитај го дисталниот дебелото црево и утврди ја причината за оптурацијата.

Во процесот на дијагноза, илеусот се диференцира со акутна форма на апендицитис , гастричен и дуоденален улкус , панкреатит и ектопична бременост .

Третман

Ако се сомневате дека постои илеус, пациентот е хоспитализиран. Строго е забрането да се спроведе пред-медицински преглед, употреба на лаксативи, клизма, воведување на лекови против болки или гастрична лаважа, бидејќи тоа може да го влоши вашето здравје.

Ако се потврди отсуството на перитонитис, декомпресија на гастроинтестиналниот тракт се врши со аспирација на содржината на желудникот и цревата преку тенка назогастрична цевка со сифонска клизма.

Кога пациентот има силна болка, се администрираат антиспазмозни лекови:

 • Атропин;
 • Платифилин;
 • Дротаверин.

Со интестинална пареза, движењето на органите се продолжува со Неостигмин. За да се врати балансот на водата и солта, се воведуваат решенија за сол.

Ако состојбата на пациентот не се стабилизира, ова укажува на присуство на механичка опструкција, која бара оперативни процедури. Хируршка интервенција е неопходна за да се отстрани опструкцијата со ресекција на мртвиот дел од цревата (тенка или дебела). За време на операцијата, може да биде неопходно да се одморат цревните јамки и да се дисецираат адхезиите.

Кога туморот се користи хемиколектомија со наметнување на привремена колостомија. Кај малигни неоплазми може да се примени бајпас анастомоза, и ако патологијата е комплицирана со перитонитис, се врши трансверсостомија.

По сите процедури, антибактериски третман со детоксикација со корекција на балансот на електролитите и протеините е пропишана стимулација на цревниот мотилитет.

Пациентот за време на периодот на рехабилитација се придржува до специјална диета: производите мора да содржат влакна и да обезбедат лаксативен ефект. Не јадете храна која го зголемува гасот или предизвикува запек .

Можни компликации

Опструкцијата на цревата може да биде комплицирана од такви патологии:

 • перитонитис;
 • исхемија и некроза на цревната област;
 • општа интоксикација;
 • прекршување на балансот на вода и сол;
 • смрт

Важно е да се примени на клиниката за помош на време за да се избегнат сериозните последици од интестиналната опструкција.

Превенција

Превентивните мерки вклучуваат придржување кон медицинските препораки за време на рехабилитација и диетална терапија.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате Илеус и симптомите карактеристични за оваа болест, тогаш може да ви помогне лекарите: гастроентеролог , терапевт , педијатар .

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Траума на хернија (појавување симптоми: 6 од 12)

Стиснување на хернија - делува како најчеста и најопасна компликација што може да се развие за време на формирање на хернијачка вреќичка на која било локација. Патологијата се развива независно од возрасната категорија на лицето. Главниот фактор што води кон задушување е зголемување на интра-абдоминалниот притисок или остра тежина на кревање. Сепак, голем број на други патолошки и физиолошки извори, исто така, може да придонесат за ова.

...
Дизентерија (појавување симптоми: 5 од 12)

Дизентерија, исто така дефинирана како шигелоза, е болест од групата на цревни акутни инфекции, самата група подразбира болести пренесени со фекално-орален пат. Дизентерија, чиишто симптоми се манифестираат во форма на дијареа и општа интоксикација, има тенденција на сопствена распространетост, што подразбира можност за епидемија или пандемија кога е откриена.

...
Цревна опструкција (појавување симптоми: 5 од 12)

Цревната опструкција е тежок патолошки процес, кој се карактеризира со кршење на процесот на ослободување на супстанции од цревата. Оваа болест најчесто ги засега луѓето кои се вегетаријанци. Постојат динамички и механички опструкција на цревата. Ако се откријат првите симптоми на болеста, потребно е да отидете кај хирургот. Само тој точно може да пропише третман. Без навремена помош од лекарот, пациентот може да умре.

...
Псевдомембранозен колитис (појавување на симптоми: 5 од 12)

Псевдомембранозен колитис е акутен воспалителен процес кој влијае на лигавицата на дебелото црево. Главната причина за нејзината прогресија е нерамнотежа во цревната микрофлора, предизвикана од пролонгирано или неконтролирано внесување на антибиотици или други агресивни синтетички лекови.

...
Хеморагична треска (појавување симптоми: 5 од 12)

Вирусни хеморагични трески (HF) се недиференцирана група на акутни вирусни инфекции во кои хеморагичниот синдром е најистакнат симптом. Во медицината, познати се 15 подвиди на такви заболувања. Сите се слични во нивниот тек и тие се обединети со хеморагичен синдром (од каде потекнува името на групата).

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

гастроентеролог прифаќа
Адреса : Москва, ул. Ландышевая, д. 14, корп. 1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Сергиј Радонеж, д. 5/2, стр.1
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, бул. Зубовски, 35, бул
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Приоров, 36
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Лобачевски, 42, стр.4
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Yartsevskaya, 8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, Волгоградский пр-т, д. 42, стр 12
Телефон : +7 (499) 969-23-38
терапевтот прифаќа
Адреса : Москва, Универзитетска авенија, 4
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Александар Солженицин, 5, стр.1
Телефон : +7 (499) 116-82-18
Адреса : Москва, ул. Болшаја Молчановка, 32, стр.1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. 1905, г.7, стр.1
Телефон : +7 (499) 116-82-15
Адреса : Москва, Маршал Жуков авенија, 38, бул. 1
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, ул. Yartsevskaya, 8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. 1905, г.7, стр.1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .