Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Ишурија: Симптоми и третман

Ishuria - главните симптоми:

Ishuria - уринарна ретенција, која се карактеризира со неможност за празнење на мочниот меур. Ова е симптоматска манифестација на различни патологии: уролитијаза, повреди на уретрата, циститис, пиелонефритис, простатит. Проблемите со мокрењето се појавуваат поради примарна болест.

Главните знаци на исхурија: болка во долниот дел на стомакот, постојан нагон за уринирање, отсуство или слаб излез на урина. Ишурја се наоѓа кај жените и кај мажите.

Дијагностицирана патологија за време на третманот во клиниката: по лекарски преглед и хардверско испитување (ултразвучен преглед на уринарниот, бубрежниот, уретер), лабораториски процедури (крвни тестови и уринарни тестови).

Терапевтските мерки ќе бидат насочени кон олеснување на воспалението, ослободување на пациентот од болка и враќање на работата на мочниот меур, бубрезите и уринарните канали.

Раниот третман на нарушувањата на мокрењето има 100% позитивна прогноза. Ако не ја третирате основната болест на време, ризикот од компликации е висок.

Етиологија

Ishuria - последица на патологиите на екскреторниот систем. Болеста мора да се разликува од анурија, која се јавува во процесот на оштетување на бубрезите, предизвикувајќи отсуство на урина. Течноста се акумулира во мочниот меур. Ова треба да се земе во предвид при разликување на болеста.

Главните причини за патолошката состојба:

 • механички преклопувања на уретрата (камен, згрутчување на крвта), воспалителни процеси во околните ткива и органи, особено во простатата (со аденоми, акутен простатит, малигни или бенигни тумори);
 • дисфункционални нарушувања кога контракцијата на ѕидовите на мочниот меур е нарушена поради дистрофични промени во мускулниот слој на органот или било каков вид на невролошки проблеми;
 • острите емотивни промени и психосоматски фактори - тешките стресни ситуации доведуваат до инхибиција на рефлексните способности, кои се одговорни за стабилно и точно ослободување на течностите од уретрата, почесто страдаат луѓе со ментални нарушувања;
 • негативниот ефект на лековите со наркотичен, хипнотички ефект, сите видови блокатори - употребата на лекови го инхибира централниот нервен систем, што резултира со намалување на контрактилноста на мочниот меур;
 • посттрауматски состојби поради повреди на карличните органи, хирургија, породување, што предизвикува уринарни нарушувања;
 • вродени патологии на уринарните канали, почесто се дијагностицираат кај машките деца.

Ishuria кај жени и кај мажи е доста честа појава. Важно е да се започне третманот на време за да се избегне развој на компликации.

Уринарна ретенција

Класификација

Експертите идентификуваат неколку видови на исшурија:

 1. Акутна исхурија. Карактеристичен акутен почеток се должи на механичките причини за ефектот врз уринарниот систем. Урината се излачува слабо со притисок врз долниот дел на стомакот или како резултат на абдоминалната тензија.
 2. Хронично задржување на урина. Се развива полека како резултат на присуството на простата, тумори на мочниот меур, воспаление на екскреторниот систем. Тешка форма на болеста бара долготраен третман и катетеризација.
 3. Парадоксална исчурија. Тоа е ретко, кое се карактеризира со претекување на урина, отсуство на произволно празнење и присуство на неконтролирани секреции со мала количина на течност. Може да се здобијат со хроничен тек.

Постои целосна или нецелосна форма на одложување, што зависи од сериозноста на состојбата и степенот на полнење на меурот.

Симптоматологија

Хроничниот тип на исшурија може да биде асимптоматски и може да се појави сосема случајно кога пациентот е подложен на испитување што не е поврзано со нарушување на системот за екскретор.

Општи симптоми:

 • болка во долниот дел на стомакот или во процесот на екскреција на течност, горење или чешање може да се појави;
 • испакнување на мочниот меур, што е како надуеност;
 • ретка или честа мокрење.

Во акутна форма, температурата на телото со знаци на интоксикација може да се зголеми: повраќање, гадење, вртоглавица.

Дијагностика

За да се дијагностицира исшурија, надворешен преглед на пациентот ќе биде доволен, но тоа не е доволно за да се разјасни внатрешната слика. Лекарот, по интервјуирање и испитување на пациентот, му испраќа на дополнителни процедури:

 • Ултразвучна дијагноза на мочниот меур, простата, уретрата, бубрезите - може да детектира воспаление, присуство на камења и песок, присуство на тумор, аденом;
 • ендоскопска или радиоактивна процедура - може да се утврди присуството на згрутчување на крвта во каналите, да се разгледа подетално на структурата;
 • невролошки или психијатриски преглед со совет од релевантни специјалисти.
Машка уринарна ендоскопија

По целиот комплекс на процедури, се прави конечна дијагноза и се пропишува индивидуална терапија.

Третман

Ишурија се третира индивидуално, во зависност од причината, возраста и состојбата на пациентот.

Во случај на уролитијаза, циститис, пиелонефритис, се препорачува конзервативна терапија:

 • диуретици и антиинфламаторни лекови (Уролесан, Канефер);
 • антибактериски лекови (амикацин, гентамицин);
 • антифунгални лекови (флуконазол, нистатин);
 • билни декорации (мечка, дива ружа, камилица);
 • антипиретик со парацетамол.

Ако состојбата на пациентот е тешка, тој е хоспитализиран и дополнет со третман за инјектирање. За големи камења во бубрезите или уринарниот може да препише хируршка процедура.

Ishuria поради ментални или нервни нарушувања се третира со смирувачки супа со релаксирачки техники (звукот на дождот, водата, аблацијата). Пациентите со тешки ментални болести се пропишани со антипсихотици, средства за смирување, антидепресиви и психостимуланти.

Конгениталните абнормалности се корегираат само со хируршка интервенција.

Можни компликации

Ако проблемите со изливот на урина се поврзани со песок, камења или конгенитални абнормалности, компликациите ќе предизвикаат воспалителни процеси:

Ишурија може да стане хронична со постојани релапси. За време на катетеризација, постои ризик од инфекција.

Најдобрата превенција на патолошка состојба ќе биде третман на воспалителните процеси на урогениталната област. Можно е да се спречи формирање на бубрежни камења со конзумирање на прочистена вода и следење на соодветна исхрана.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате Ишурија и симптоми кои се карактеристични за оваа болест, тогаш лекарите можат да ви помогнат: уролог , терапевт , педијатар .

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Хиперстимулација на јајниците (појавување на симптоми: 6 од 9)

Хиперстимулацијата на јајниците (синдром на оваријална хиперстимулација) е гинеколошко пореметување, чија појава е предизвикана од прекумерна употреба на хормонални лекови со цел да се стимулира овулацијата за да се зачне детето.

...
Јародна апоплексија (појавување на симптоми: 5 од 9)

Овариејална апоплексија е ненадејна руптура (т.е. нарушување на интегритетот) која се формира во ткивото на оварите. Јајчни апоплекси, чии симптоми се состојат од крварење, кое поминува во абдоминалната празнина, исто така е придружено со силен болен синдром.

...
Циркуларна јајница (појавување на симптоми: 5 од 9)

Циркуларната јајница е бенигна неоплазма од типот на тумор. Однадвор, циста е торба формирана на површината на јајниците (или кеси, ако зборуваме за повеќе цисти), во која содржи течност или друга содржина. Цистата на јајниците, чиишто симптоми зависат од специфичната форма на болеста, всушност е бенигна неоплазма, но тоа не ја исклучува можноста за обратно сценарио за тоа, во кое се јавува прекин, придружено со болка и крварење.

...
Воспаление на матката (појавување симптоми: 5 од 9)

Воспаление на матката е патологија која се формира поради влегувањето на патогените во органската празнина. Доста често, воспалението влијае и фалопиевите туби и јајниците. Затоа, во медицината, овие болести се обединети во една група "воспалителни болести на карличните органи". Лекарите во оваа група на болести вклучуваат патолошки процеси на воспалителна природа во матката и додатоците, карличниот перитонеум и масното ткиво на карлицата.

...
Балантидијаза (појавување на симптоми: 5 од 9)

Балантидијаза или инфусоријална дизентерија е паразитарна гастроентеролошка болест, чија клиника се карактеризира со симптоми на општа интоксикација на телото и со чирови на дебелото црево. Оваа болест е предизвикана од микроби, како што е балантидија или цилијарна инфузорија.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

уролог зема
Адреса : Москва, ул. Тестовска, д. 10, 1 влез
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Герила, 41
Телефон : +7 (499) 116-82-14
Адреса : Москва, 2-ри Сиромятнически лента, 11
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Приоров, 36
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Училиште, 49
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. 1-ви Тверска-Јамска, 29, 3 кат
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Glavmosstroy, 7
Телефон : +7 (499) 519-32-81
терапевтот прифаќа
Адреса : Москва, ул. Yartsevskaya, 8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, проспект Вернадский, 37, бул.
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Лобачевски, 42, стр.4
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : 74, Каширское шоссе, Москва, стр.1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Каширское шо., Д 56
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Трехгорный Вал, 12, бул
Телефон : +7 (499) 116-82-19
Адреса : Москва, ул. 1-ви Тверска-Јамска, 29, 3 кат
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .