Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Цревна Дивертикулоза: Симптоми и третман

Цревна дивертикулоза - главните симптоми:

Цревната дивертикулоза е гастроентеролошко нарушување, во кое се формираат мали формации во форма на торба на цревните ѕидови. Овој патолошки процес е нешто слично на формирањето на полипи, но ова не е истото.

Треба да се забележи дека цревната дивертикулоза може да биде асимптоматска некое време, додека формациите на цревните ѕидови ќе бидат занемарливи. Како што растат, текот на клиничката слика ќе се влоши - пациентот ќе почне да биде вознемирен од абдоминална болка, ректално крварење, проблеми со дефекацијата.

Дијагнозата на дивертикулозата на дебелото црево, како и секоја друга од нејзината локализација, се изведува со помош на лабораториски и инструментални методи на истражување.

Специфични терапевтски интервенции вклучуваат лекови, диета и општи препораки. Меѓутоа, во случај на комплицирана форма на текот на болеста, се презема хируршка интервенција - врши ексцизија на формациите, во некои случаи заедно со оштетениот дел од цревата.

Овие форми се бенигни по природа, транзицијата кон малигната форма не е дијагностицирана. Но, ако таквата болест на цревата не се третира, може да доведе до други тешки патолошки процеси.

Прогнозата е во повеќето случаи поволна. Превенција во врска со вродени форми на оваа патологија не постои. Стекнатата цревна дивертикулоза може да се спречи ако се правилно јаде, веднаш ги елиминира гастроинтестиналните болести и води умерено активен животен стил. Луѓето во ризик се постари од 40 години. Фреквенцијата на оваа болест кај мажите и жените е иста.

Етиологија

Треба да се забележи дека овој вид на болест е почест кај развиените земји. Меѓу руралните жители, патологијата е исклучително ретка, што може да се должи на навиките за јадење.

Причината за формирање на дивертикула во цревата се:

Ризик фактори вклучуваат следново:

 • генетска предиспозиција за такви патологии;
 • напредна возраст;
 • повреда на микроциркулацијата во цревните вени.

Покрај тоа, развојот на цревната дивертикулоза може да придонесе за седентарен животен стил, речиси целосно отсуство на физичка активност во текот на денот.

Одредувањето на етиолошкиот фактор на оваа болест се изведува само преку дијагностички мерки. Невозможно е да се спроведе третманот во овој случај самостојно, бидејќи тоа е далеку од секогаш со конзервативни мерки дека болеста може да се елиминира.

Цревна дивертикулоза

Класификација

Цревната дивертикулоза се класифицира на неколку начини: природата на потеклото, локализацијата, природата на курсот и квантитативната особина. Размислете за секој аспект подетално.

Според природата на потекло, постојат:

 • вродени;
 • стекнати.

Со локализација:

 • дивертикулоза на дебелото црево;
 • колонска дивертикулоза;
 • дивертикулум на тенкото црево;
 • патолошки форми на друга локализација.

Стекнатите форми на оваа болест се поделени на следните подвидови:

 • влечење;
 • неточно
 • формирана на позадината на гастроентеролошките болести и повредите на цревата.

Квантитативна разлика:

 • сингл;
 • повеќе, со ширење во други органи на гастроинтестиналниот тракт.

Од природата на клиничката слика емитуваат такви форми како што се:

 • асимптоматски;
 • клинички изречена;
 • со компликации.

Според природата на патолошкиот процес, се разликува акутна и хронична форма.

Третманот на сигмоидна дивертикулоза се изведува врз основа на клинички и морфолошки карактеристики на патолошкиот процес, како и развој на сродни компликации.

Симптоматологија

Во повеќето случаи, почетната фаза на дивертикулозата има благи симптоми или клиничката слика е целосно отсуснат. Изречени знаци ќе се појават само додека формациите се зголемуваат и се развиваат компликации.

Симптомите на цревната дивертикулоза од општа природа се следните:

 • чувство на нецелосна дефекација;
 • болка во спастични абдоминални болки без симптоми на воспаление;
 • зголемена надуеност;
 • болките може да се зголемат по јадење и исчезнуваат по движењето на гасот или дебелото црево.

Комплицираната патологија се карактеризира со следната клиничка слика:

 • нема стабилни движења на дебелото црево - запек и дијареа наизменично;
 • губење на апетитот, а во некои случаи целосно отсуство;
 • остри болки во левиот понизок квадрант на абдоминалната празнина;
 • гадење и повраќање;
 • болка за време на дефекацијата;
 • слуз и крв може да бидат присутни во фецесот;
 • треска;
 • тахикардија ;
 • висок крвен притисок ;
 • слабост, бледило на кожата.

Лабораториските крвни тестови може да покажат зголемен број на леукоцити во крвта.

Ако третманот не започне во оваа фаза, тогаш ќе се појави перфорација на цревните ѕидови, што нема да доведе до локален, туку до дифузен патолошки процес.

Дијагностика

Третманот на дивертикулозата на дебелото црево, како и друга локализација, е возможен само по дијагностицирање, појаснување на природата на патолошкиот процес.

Дијагностичката програма вклучува:

 • општ и биохемиски тест на крв;
 • уринализа;
 • анализа на измет за окултна крв и вкупно;
 • колоноскопија;
 • ректороманоскопија;
 • иригоскопија;
 • Ултразвук;
 • КТ скен или МНР;
 • сцинтиграфија

Ако постои сомневање за онколошка болест, тогаш тие можат дополнително да спроведат тест за тумор маркери.

Тактиката на терапевтските мерки ќе се утврди со резултатите од дијагностичките процедури.

Третман

Ако се дијагностицира асимптоматска форма на болеста, која не се стреми да развие компликации, специфичен третман не е потребен. Специјална диета е пропишана, а лекарот дава општи препораки.

Фармаколошкиот дел од третманот може да се базира на следниве лекови:

 • осмотски лаксативи;
 • депоамери;
 • антиспазмодии;
 • лекови против болки;
 • сорбенти;
 • адстрингенти;
 • симетиконски препарати.

Исхрана за цревна дивертикулоза бара придржување кон одредени правила на исхрана:

 • во исхраната мора да се ферментирани млечни производи и растителни влакна;
 • како лаксатив, користи сливи, билни чаеви;
 • исклучува мешунки, печурки, пржени и масти;
 • ограничување на бројот на јадења кои содржат животински масти.

Лекарот ќе ја одреди специфичната диетална маса поединечно.

Не секогаш е можно да се елиминира оваа болест со конзервативни терапевтски мерки, затоа е потребна хируршка интервенција.

Ресекција на цревата со дивертикулоза

Индикациите за таква постапка се следните:

Во постоперативниот период, пациентот треба исто така да ја следи исхраната.

Предвидувањата во повеќето случаи се поволни. Но, ако третманот не се започне навремено, тогаш веројатноста за сериозни компликации е висока.

Превенција

Превенција на конгениталната форма на болеста не постои.

Добиената форма на патолошкиот процес може да се спречи ако:

 • јаде право;
 • води активен животен стил;
 • навремено лекување на сите болести.

Ќе биде корисно систематски да се подложи на медицински преглед кој ќе помогне во дијагностицирање на болеста во рана фаза.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате цревна дивертикулоза и симптоми кои се карактеристични за оваа болест, тогаш лекарите може да ви помогнат: гастроентеролог , терапевт , педијатар .

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
E. coli (појавување симптоми: 10 од 16)

Научниците Е. coli (Escherichia coli) ја нарекуваат опортунистичката бактерија слична на прачка која може да функционира и да се репродуцира само во отсуство на кислород. Тоа беше откриено во осумнаесеттиот век од Теодор Ешерих, благодарение на што го добило своето име.

...
Цревни воспаленија (појавување симптоми: 10 од 16)

Цревните воспаленија се гастроентеролошко нарушување кое може да биде локализирано во малиот, дебелото црево или сигмоидот. Во зависност од локализацијата на воспалителниот процес, клиничката слика исто така ќе се појави.

...
Амебијаза (појавување симптоми: 9 од 16)

Амебијазата е инфективна инфекција со протозоа која се карактеризира со појава на улцеративни лезии во дебелото црево. Амебијазата, чија симптоми се состојат, особено, во формирањето на апсцеси во различни органи, е склона кон продолжена и хронична форма на курсот. Имајте на ум дека болеста е ендемична, односно, таа се карактеризира со концентрација во одредена област, ширењето се случува во области кои се карактеризираат со жешка клима.

...
Црви кај деца (појавување симптоми: 9 од 16)

Црвите кај децата се прилично честа појава, бидејќи се поподложни на ефектите врз животната средина, а црвите влегуваат во нивните тела со нечисти раце, преку песок и слабо измиена храна (зеленчук и овошје). Некои хелминци се пренесуваат преку крвта на мајката на детето интраутерино, и така тој веќе е роден со паразити кои живеат во неговите црева или други дигестивни органи.

...
Мастоцитоза (појавување симптоми: 9 од 16)

Мастоцитоза или пигментна уртикарија е група на болести на необјаснета етиологија која се карактеризира со репродукција на мастоцити и инфилтрација на кожата или внатрешните органи. Во вториот случај, станува збор за системска болест, која може да доведе до сериозни компликации.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

гастроентеролог прифаќа
Адреса : Москва, ул. Фестивал, 4
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Сергиј Радонеж, д. 5/2, стр.1
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Lyublinskaya, 104
Телефон : +7 (499) 116-82-09
Адреса : Москва, ул. Kibalchicha, 2, Bldg. 1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Космонаут Волков, 9/2
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Училиште, 49
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Воротынская, 4
Телефон : +7 (499) 519-32-81
терапевтот прифаќа
Адреса : Москва, ул. Lyublinskaya, 104
Телефон : +7 (499) 116-82-09
Адреса : Москва, ул. Gamalei, 18
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, ул. Воротынская, 4
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Rossoshanskaya, 4, Bldg. 1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Zemlyanoy Val, 38/40, стр 6
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. 1905, г.7, стр.1
Телефон : +7 (499) 116-82-15
Адреса : Москва, ул. Клара Цеткин, 33, Bldg. 28
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .