Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Ентеропатија: Симптоми и третман

Ентеропатија - главните симптоми:

Ентеропатија е колективен концепт кој подразбира развој на хроничен патолошки процес на не-воспалителна генеза. Како по правило, развојот на таквата болест кај возрасните или кај децата се должи на повреда или комплетен недостаток на производство на одредени ензими кои се вклучени во апсорпцијата и преработката на хранливи материи.

Цревната ентеропатија може да биде или конгенитална (примарна) или стекната (секундарна) форма. И во првиот и во вториот случај, прогресијата на оваа болест доведува до развој на воспалителниот процес. Следната фаза ќе биде ерозија и атрофија на мукозната мембрана со сите негови придружни компликации.

Клиничката слика се карактеризира со нарушување на функционирањето на желудникот: гадење и повраќање, дијареа, татнеж во стомакот, зголемено формирање на гасови.

Дијагностиката се базира на физички преглед, лабораториски и инструментални испитувања. Третманот е насочен кон елиминирање на основната причина. Исто така, се користи и симптоматска и етиотропна терапија.

Прогнозата ќе варира во зависност од причината за развојот на патолошкиот процес, како и клиничката и морфолошката слика на болеста. Недостатокот на третман може да доведе до сериозни компликации, вклучувајќи и Т-клеточен лимфом.

Етиологија

Ентеропатија на загуба на протеини, како и секоја друга форма, може да се должи на следните етиолошки фактори:

 • инфекција со патогени микроорганизми;
 • нетолеранција кон глутен и други супстанции;
 • прекумерна или продолжена употреба на лекови;
 • токсични и зрачни ефекти врз телото;
 • патологии на лимфниот и хематопоетскиот систем;
 • ендокрини нарушувања;
 • бубрежна болест;
 • слаб имунолошки систем;
 • патологија на сврзното ткиво;
 • хронични гастроинтестинални заболувања со чести рецидиви;
 • генетски утврдена повреда на производството на ензими;
 • алергиски реакции на некои супстанции, вклучувајќи ја и формата на храна.

Треба да се напомене дека алергиската ентеропатија кај детето најчесто е генетички предизвикана и е конгенитална.

Класификација

Класификацијата на овој патолошки процес подразбира нејзина поделба во видови според клиничката и морфолошката слика, како и природата на курсот.

Според клиничката и морфолошката слика, се разликуваат следниве видови на оваа болест:

 • алергиска ентеропатија - произлегува како резултат на алергиска реакција на храната, практично секој производ на дневна потрошувачка и егзотични може да делува како алерген;
 • автоимуна ентеропатија - специфична дисфункција која е поврзана со лимфоидно ткиво, почесто дијагностицирана кај мажи, е генетски детерминирана;
 • ексудативна ентеропатија - во овој случај постои губење на плазма протеини преку гастроинтестиналниот тракт;
 • дијабетична ентеропатија - дисфункција на гастроинтестиналниот тракт на позадината на тежок дијабетес мелитус ;
 • мукоидна ентеропатија - недоволно проучувана форма на болеста, која се дијагностицира само кај животни и најчесто кај зајаци;
 • некротична ентеропатија - се карактеризира со улцеративно-некротични лезии на цревната лигавица, која се карактеризира со екстремно лоша прогноза, оваа форма на патолошкиот процес е вклучена во клиничката слика на цитостатична болест;
 • ХИВ ентеропатија - оваа форма се развива против позадината на преслабниот имунолошки систем.

Алергиската ентеропатија, пак, е класифицирана според механизмот на развој:

 • алергенот минува низ цревниот ѕид и влегува во крвта;
 • Атигенот комуницира со антитела, кои се наоѓаат во субмукозниот слој на цревата;
 • нарушување на интегритетот на васкуларните и цревните ѕидови;
 • грануломатозно воспаление на цревниот ѕид.

Со природата на протокот емитуваат такви форми како што се:

 • акутен;
 • хронична ентеропатија.

За да се утврди точно која форма на патолошкиот процес се одвива, можно е само со помош на дијагностика - лабораториски и инструментални.

Симптоматологија

Главниот клинички знак на оваа болест е честа дијареа: нападите можат да бидат до 10-15 пати на ден. Фекална материја со течна, пенлива природа.

Покрај тоа, присутни се следниве симптоми:

 • намалување или целосно недостаток на апетит;
 • гадење и повраќање;
 • зголемување на температурата;
 • епигастричните болки, кои се изрекуваат, се природно спастични и се слични по изглед на Чолиќ ;
 • вртоглавица;
 • општа слабост, зголемена слабост.

Во случај на алергиска форма, клиничката слика е дополнета со такви знаци:

 • ринитис , зголемено кинење;
 • оток на слузницата, усната шуплина, органите на респираторниот систем;
 • регургитација кај бебиња;
 • крв во столицата.

Наспроти позадината на таквата клиничка слика, лицето има намалување на телесната тежина, болката може периодично да се појавува во папокот.

Поради фактот дека ваквите симптоми може да се појават кај многу гастроентеролошки заболувања, само-третманот е силно обесхрабрен. Треба да се консултирате со лекар.

Дијагностика

Пред сè, гастроентерологот врши физички преглед, при што го констатира следното:

 • кога почнаа да се појавуваат првите симптоми, природата на нивната манифестација;
 • дали има хронични заболувања на гастроинтестиналниот тракт или било кој друг вид;
 • дали пациентот во моментов зема лекови, диети;
 • моќен режим.

Понатамошната дијагностика може да ги вклучува следните мерки:

 • општа и биохемиска анализа на крв - постои намалување на нивото на хемоглобин, забрзан ESR, зголемен Ц-реактивен протеин;
 • фекална маса анализа;
 • радиографија на тенкото црево со премин на бариум;
 • ендоскопија;
 • MSCT на абдоминалната празнина;
 • примероци со глијадин;
 • биопсија на мукозната мембрана на тенкото црево;
 • тест на еритроцитна антитела.

Диференцирање на патолошкиот процес е неопходно за следниве болести:

Целијачна болест

Врз основа на резултатите од дијагностичките мерки, лекарот ја одредува формата и тежината на текот на болеста и го пропишува третманот на ентеропатија.

Третман

Во овој случај се користи симптоматска, специфична и етиотропна терапија. Исхраната е пропишана без прекин, храната за која подразбира исклучување на активирачки производи.

Фармаколошкиот дел од третманот е избран од страна на лекар поединечно, во зависност од формата на болеста.

Може да се препишат следниве лекови:

 • нестероидни антиинфламаторни;
 • антихистаминици;
 • антибиотици;
 • глукокортикоиди;
 • имуносупресиви;
 • аминосалицилати;
 • железо и калциумски препарати;
 • администрација на албумин;
 • витамински и минерални комплекси.

Што се однесува до исхраната, мора постојано да се следи, бидејќи употребата на производи кои се провокатори на развојот на патолошкиот процес може да доведат до рецедив во уште потешка форма.

Ако ги следите сите клинички упатства, прогнозата може да биде релативно поволна. Ако ентеропатија е поврзана со Т-клеточен лимфом, исходот од развојот на патологијата не може да се нарече позитивен.

Превенција

Превенцијата на ентеропатија се базира на едноставни мерки:

 • придржување кон правилна исхрана, рационална исхрана (ако е потребно);
 • надлежен третман на болести на тенкото црево;
 • зајакнување на имунолошкиот систем, што е особено важно за ХИВ и слични болести со неизлечива природа;
 • елиминирање на пушењето, пиење алкохол во големи количини, стрес .

Периодично е потребно да се изврши лекарски преглед, особено ако во личната историја постојат гастроентеролошки заболувања од хронична природа. Самиот третман е неприфатлив, бидејќи ексудативната ентеропатија и која било друга форма на оваа болест може само да доведе до влошување на патолошкиот процес.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате ентеропатија и симптоми кои се карактеристични за оваа болест, тогаш лекарите може да ви помогнат: гастроентеролог , педијатар .

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Балантидијаза (појавување симптоми: 9 од 19)

Балантидијаза или инфусоријална дизентерија е паразитарна гастроентеролошка болест, чија клиника се карактеризира со симптоми на општа интоксикација на телото и со чирови на дебелото црево. Оваа болест е предизвикана од микроби, како што е балантидија или цилијарна инфузорија.

...
Ехинококоза (појавување на симптоми: 8 од 19)

Ехинококозата е паразитарна болест која е честа кај луѓето. Нерамномерно е дистрибуиран низ целиот свет. Честите случаи на морбидитет се забележани во оние земји каде преовладува земјоделската активност. Echinococcus може да го нападне секој орган во човечкото тело. Ехинококозата се развива кај деца, како и кај возрасни од различни возрасни групи.

...
Цревни грип (појавување симптоми: 8 од 19)

Цревниот грип е болест од вирусна природа, која е предизвикана од ротавирус и продолжува со клиничките манифестации на интестинална инфекција. Меѓу сите цревни инфекции, оваа патологија е широко распространета - според статистичките податоци, таа изнесува 40% од сите заразни болести на дебелото црево. И најчесто цревниот грип се развива кај децата од првата година од животот, додека возрасните се заразени со вирусот во процесот на грижата за децата.

...
Труење со храна (појавување симптоми: 8 од 19)

Труење со храна е не-заразно нарушување кое се јавува по ингестија на храна која содржи токсични материи, штетни микроорганизми, вируси или паразити. Сите производи содржат мала количина на бактерии, а во мали количини тие не претставуваат закана за возрасни или деца. Но, ако тие се складирани погрешно, бројот на патогени почнува да се зголемува брзо. По влегувањето во телото, тие почнуваат да се размножуваат и се шират низ гастроинтестиналниот тракт, што предизвикува воспалителни процеси, иритација и интоксикација кај луѓето.

...
Механичка жолтица (појавување симптоми: 8 од 19)

Механичка жолтица се развива кога се нарушува процесот на одлив на жолчката по должината на жолчните канали. Ова се случува поради механичка компресија на каналите од тумор, циста, камен или други формации. Претежно жените страдаат од болеста, а на млада возраст, опструктивна жолтица се јавува како резултат на холелитијаза, а кај средовечни и постари жени, патологијата е последица на туморски процеси во органот. Оваа болест може да има и други имиња - опструктивна жолтица, екстрахепатична холестаза и други, но суштината на овие патологии е една и тоа е во кршење на протокот на жолчката, што доведува до појава на специфични симптоми и повреда на човечката состојба.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

гастроентеролог прифаќа
Адреса : Москва, ул. Краснодар, 52, бул. 2
Телефон : +7 (499) 116-82-07
Адреса : Москва, ул. Лобачевски, 42, стр.4
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Приоров, 36
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Воронцовска, д. 8, стр.6
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Первомайская, д. 42
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Фестивал, 4
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : 74, Каширское шоссе, Москва, стр.1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
педијатар зема
Адреса : Москва, ул. Фестивал, 4
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Yartsevskaya, 8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Kibalchicha, 2, Bldg. 1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : 74, Каширское шоссе, Москва, стр.1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Ленинский проспект, д. 90
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Приоров, 36
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, Маршал Жуков авенија, 38, бул. 1
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .