Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Ситологија на цитолиза: симптоми и третман

Ситологија на цитолиза - главните симптоми:

Цитолиза синдром (неозначен хепатитис, цитолиза) е патолошки процес со локализација во црниот дроб, при што хепатоцитите се оштетени, проследено со уништување. Таквите процеси во телото можат да бидат реверзибилни или неповратни, во зависност од основната причина, природата на патолошкиот процес и навременоста на почетокот на третманот.

Според Меѓународната класификација на болестите, синдромот на цитолиза на црниот дроб спаѓа во категоријата на неодредени патолошки процеси.

Постојат многу причини за развој на цитолиза - слаба исхрана, алкохол, хронични гастроентеролошки болести, долгорочни лекови и така натаму. Клиничката слика во овој случај е неспецифична по природа, па затоа е неопходно лабораториски и инструментални испитувања да бидат потребни за да се постави дијагноза.

Тактиката на третман на хепатална цитолиза ќе биде насочена кон елиминирање или барем запирање на развојот на основната причина. Во повеќето случаи, терапијата се базира на лекови и исхрана.

Многу е тешко да се направат недвосмислени предвидувања за синдром на цитолиза и холестаза, бидејќи сè ќе зависи од големината и формата на патолошкиот процес, а цитолизата на хепатоцитите има реверзибилна или неповратна природа.

Етиологија

Како што споменавме погоре, црниот дроб цитолиза може да се должи на масата на етиолошки фактори, па затоа, за да се утврди причината, неопходно е да се спроведе сеопфатна дијагноза.

Општо земено, синдромот на цитолиза може да се должи на следните состојби:

 • прекумерни навики за пиење и исхрана;
 • долгорочни, принудени или неконтролирани лекови;
 • присуство на хронични гастроентеролошки болести;
 • оштетување на паразитски орган;
 • бактериски и други видови на хепатитис ;
 • автоимуно оштетување на црниот дроб;
 • нарушување на липидниот метаболизам .

Што се однесува до лековите, следните лекови можат да предизвикаат цитолиза на црниот епител:

 • нестероидни антиинфламаторни;
 • некои антибиотици;
 • психотропни, антипсихотици;
 • антифунгални;
 • глукокортикоиди;
 • стероиди;
 • туберкулоза;
 • антидепресиви;
 • антиконвулзиви.

Исто така, треба подетално да ги разгледате факторите на неисхранетост, бидејќи заедно со алкохолот се меѓу најчестите:

 • злоупотреба на брза храна, погодност храна;
 • ако исхраната е доминирана од храна со големо количество маснотии;
 • големи количини на храна со конзерванси, бои и други вештачки супстанции;
 • неправилни оброци;
 • погрешна исхрана, што е онаа која ги нема потребните витамини и минерали.

Што се однесува до паразитскиот етиолошки фактор, синдромот на цитолиза може да биде предизвикан од следниве патогени:

Развојот на таков патолошки процес поради третман на други болести не е исклучен, на пример, понекогаш овој синдром се јавува по холецистектомија.

Симптоматологија

Клиничка слика на синдром на цитолиза

Клиничката слика за оваа болест е карактеристична за патологиите на црниот дроб, затоа можно е да се утврди причината за нејзината манифестација само по соодветна дијагноза. Треба да се напомене и дека првичниот развој на патолошкиот процес е речиси асимптоматски.

Генерално, болеста се карактеризира со следниве карактеристики:

 • жолтило на кожата , склера;
 • горчлив вкус во устата;
 • јазикот може да биде покриен со бело цут;
 • тежина и непријатност во десниот хипохондриум, кој се зголемува после јадење;
 • гадење и повраќање, додека ослободувањето на повраќање не носи олеснување;
 • зголемена надуеност , татнеж во стомакот;
 • дијареа или запек ;
 • белење на фекални маси;
 • темна урина;
 • чешање на кожата, понекогаш дури и мукозни мембрани;
 • болка во црниот дроб, која се зголемува после јадење.

Покрај тоа, епителиумот на засегнатиот орган може да доведе до влошување на постојните хронични заболувања. Ензимите исто така се произведуваат неправилно, што подразбира дополнителни симптоми. Човек речиси секогаш чувствува слабост и непријателство, дури и ако не врши физички или ментални дејства, додека неговата изведба се намалува, апатијата е присутна.

Присуството на такви клинички знаци бара итна медицинска помош, бидејќи доцнењето може да доведе до екстремно негативни, вклучувајќи и неповратни, компликации.

Дијагностика

Во овој случај, потребна е доста широка дијагноза, бидејќи клиничката слика е неспецифична, и постојат повеќе од доволно етиолошки фактори за развој на таков патолошки процес.

Испитувањето на пациентот започнува со физички преглед и испитување на личната историја.

Лекарот треба да го дознае следново:

 • Дали пациентот има заболување на црниот дроб?
 • дали постои алергија на нешто или предиспозиција за таквите феномени;
 • Дали постојат акутни / хронични заболувања?
 • пренесува инфективни патологии, хируршки интервенции;
 • дали пациентот зема хепатотоксични лекови;
 • дали пациентот злоупотребува алкохол, зема дрога;
 • како пациентот јаде и дали било која диета е пропишана за него.

Имајќи ги предвид податоците добиени при првичниот преглед, докторот препишува лабораториски и инструментални испитувања.

Лабораториската дијагноза вклучува:

 • општ и детален биохемиски тест за крв;
 • уринализа и измет;
 • анализа на измет за паразитните јајца;
 • тест за маркери на цитолиза - AsAt, AlAt, LDH;
 • анализа за присуство на fas-антиген во серумот;
 • одредување на реакција на клеточно-посредувана цитолиза со учество на Т-лимфоцитите, бидејќи тие компоненти на крв се одговорни за правилно функционирање на имунолошкиот систем;
 • коагулограм.

Во овој дел од истражувањето, исто така, не се утврдени само маркери на синдромот, туку и маркери на хепатитис, бидејќи оваа болест е една од најчестите патолошки причини за дисфункција на црниот дроб.

Инструменталната дијагностика го вклучува следното:

 • Ултразвук
 • КТ скенирање, МРИ;
 • хистолошки преглед на ткивата на органот.

Врз основа на резултатите од студијата, се прави конечна дијагноза и се пропишува третман.

Третман

Ако причината за развојот на таков синдром е внесувањето на хепатотоксични лекови, тогаш нивниот прием веднаш застанува, се избере безбеден аналог.

Фармаколошкиот дел од третманот може да ги вклучува следните лекови:

 • растителни или синтетички хепатопротектори;
 • сорбенти;
 • витамини за одлив на жолчката;
 • решенија за детоксикација;
 • витамини и минерални комплекси;
 • антипаразитски;
 • антибиотици (ако е потребно).

Бидете сигурни да назначите диета.

Третмански режим за синдром на цитолиза

Специфичната диетална маса се одредува поединечно, но неопходно е да се следат општите препораки:

 • исклучи масна, пржена, груба храна;
 • исхраната треба да биде избалансирана, храната треба да биде навремена;
 • исклучува храна која ја зголемува киселоста;
 • ограничување на внесувањето сол;
 • пијат најмалку два литра течност дневно.

Ако зависи цитолизата, тогаш диетата треба да биде трајна.

Ако третманот се започне навремено, може да се избегне компликации, сепак, многу ќе зависи од тоа што точно го предизвикало развојот на овој синдром, како и од присуството на придружни отежнувачки фактори.

Во однос на превенцијата, во овој случај, треба да се преземат мерки за спречување на болести кои се вклучени во етиолошката листа. Исто така, треба да се откаже од прекумерната употреба на алкохол и дрога. На првите симптоми треба да се консултирате со лекар. Авто-лекувањето е неприфатливо.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате синдром на цитолиза и симптоми карактеристични за оваа болест, тогаш може да ви помогне лекарите: хепатолог , терапевт , гастроентеролог .

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Жолчни камења (појавување симптоми: 11 од 20)

Камења во жолчниот меур се формираат поради проблеми со метаболизмот во телото. Тие стануваат причина за JCB. Конкрециите формирани во органот може да се лоцираат насекаде - и во мочниот меур и во каналите, па дури и во црниот дроб, додека нивната форма и големина варираат од многу мал (песок) до многу голем.

...
Билеста стаза (појавување на симптоми: 11 од 20)

Стаклестата е прилично редок патолошки процес во кој пуштањето на слична супстанција или нејзиниот транспорт низ жолчните канали се забавува или целосно прекинува. Во областа на медицината, таква повреда е исто така позната како холестаза.

...
Реактивен хепатитис (појавување на симптоми: 10 од 20)

Реактивниот хепатитис е патолошки процес кој води до дистрофично-воспалителни процеси во црниот дроб. Најчесто оваа болест се развива во позадина на хронични гастроентеролошки заболувања, системски и други болести. Треба да се забележи дека неспецифичниот реактивен хепатитис, за разлика од вирусни, токсични и други форми на оваа болест, добро реагира на третманот.

...
Хроничен холецистопанкреатитис (појавување симптоми: 10 од 20)

Хроничен холецистопанкреатитис е болест кога панкреасот и жолчното кесе се воспалени истовремено. Наспроти ова, постои нарушување на процесот на варење на масти и јаглени хидрати, распаѓање на протокот на жолчката и ослободување на дигестивни ензими. Ваквите промени доведуваат до појава на специфични симптоми.

...
Автоимун хепатитис (појавување симптоми: 9 од 20)

Автоимуниот хепатитис е патолошка лезија на главниот хематопоетски орган, црниот дроб, кој има нејасна етиологија и води кон уништување на клетките на црниот дроб со последователен развој на откажување на црниот дроб. Меѓу сите патологии на црниот дроб, автоимуниот хепатитис зафаќа околу 25%, а и двете деца и возрасни страдаат од него. Жените се предмет на оваа патологија 8 пати почесто од мажите.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

хепатолог прифаќа
Адреса : Москва, транс. Расково, 14-22
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Лобачевски, 42, стр.4
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Александар Солженицин, 5, стр.1
Телефон : +7 (499) 116-82-18
Адреса : Москва, 2-ри Сиромятнически лента, 11
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Lesnaya, 57, стр.1
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, Волгоградский пр-т, д. 42, стр 12
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Клара Цеткин, 33, Bldg. 28
Телефон : +7 (499) 969-23-38
терапевтот прифаќа
Адреса : Москва, ул. Zemlyanoy Val, 38/40, стр 6
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Gamalei, 18
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, ул. 1905, г.7, стр.1
Телефон : +7 (499) 116-82-15
Адреса : Москва, ул. Миклухо-Маклај, 43
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Јарославска, 4/8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, Каширское шо., Д 56
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, Универзитетска авенија, 4
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .