Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Лимфангиектазија: Симптоми и третман

Лимфангиектазија - главните симптоми:

Лимфангиектазијата (Валдман-овата болест, интестинална лимфангиектазија) е вроден или стекнат патолошки процес, што се карактеризира со дилатација на лимфните јазли лоцирани во мукозниот или субмукозниот слој на цревата.

Клиничката слика се карактеризира со нарушување на гастроинтестиналниот тракт, едем, застој на детето во раст, со симптоми кои немаат гастроентеролошки својства.

Цревната лимфангиектазија на вродениот тип почнува да се манифестира на возраст од 10 години. Дијагнозата се изведува со помош на физички преглед, лабораториски, а во некои случаи и инструментални методи на истражување.

Третманот може да биде конзервативен и радикален, во зависност од клиничката и морфолошката слика на патолошкиот процес.

Ако се дијагностицира сегментална дуоденална лимфангиектазија, прогнозата е релативно поволна. Примарната лимфангиектазија често води до фактот дека детето умира пред да стигне до адолесценцијата.

Етиологија

Причините за лимфангиектазија се од гастроентеролошка природа и од невработеност на гастроинтестиналниот тракт.

Лимфангиектазијата може да се должи на следните патолошки процеси:

 • системски лупус еритематозус ;
 • конгенитални аномалии на структурата на лимфните садови;
 • лимфоми во различни органи, а не само во однос на гастроинтестиналниот тракт.

Што се однесува до гастроентеролошкиот етиолошки фактор, тука е неопходно да се издвојат следниве:

Лимфангиектазијата на стекнатиот вид, како и многу други гастроентеролошки болести, често е резултат на неухранетост, како и доцно лекување на многу други патолошки процеси на гастроинтестиналниот тракт.

Класификација

Лимфните јазли се наоѓаат низ целото човечко тело, така што развојот на таквата болест теоретски може да се појави насекаде во гастроинтестиналниот тракт.

Сепак, најчесто локализацијата е како што следува:

 • дуоденална лимфангиектазија или дуоденална лимфангиектазија;
 • патолошки процес во тенкото црево;
 • гастрична лимфангиектазија;
 • сигмоидна дуоденална лимфангиектазија.

Од природата на потекло, лимфангиектазијата може да биде:

 • примарно - болест од вродена природа, а првите симптоми се појавуваат на возраст од 10 години;
 • секундарни или стекнати - се развива против позадината на горенаведените патолошки процеси.

Точната форма на болеста може да се одреди само со спроведување на потребните дијагностички мерки.

Симптоматологија

Клиничката слика за оваа болест е сосема специфична, така што проблемите со дијагнозата, како по правило, не се јавуваат.

Симптомите на патологија се како што следува:

 • дијареа - чести напади - од 5 до 20 пати на ден, столицата е многу течна, може да содржат делови од непреземана храна;
 • гадење и повраќање, кои, заедно со дијареа, често доведуваат до дехидрација;
 • абдоминална болка;
 • губење на тежината;
 • детето е зашеметено;
 • оток - може да биде како умерен, на пример, само нозете, и масивни, кои влијаат речиси на целото тело;
 • намалена визуелна острина поради едем на ретината.

Ако зборуваме за вродена форма на патолошкиот процес, тогаш првите симптоми на клиничката слика се појавуваат за околу 10 години. Таквите деца ретко живеат во адолесценција. Стекнатиот облик на лимфангиектазија на дуоденалната слузница најчесто се гледа на возраст од 27-28 години.

Дијагностика

Поради фактот што некои од симптомите на клиничката слика се слични на други болести, потребна е темелна дијагноза за да се направи точна дијагноза.

Првично, лекарот врши физички преглед на пациентот, ја констатира природата на клиничката слика, а исто така собира лична и семејна историја.

Потоа дијагнозата се изведува со следниве методи:

 • општ клинички и биохемиски тест на крв;
 • уринализа и измет;
 • Ултразвук на абдоминалните органи;
 • Х-зраци испитување на цревата;
 • ендоскопско испитување на гастроинтестиналниот тракт;
 • земање мостри од биопсија ткиво.

Во голем број клинички случаи, болеста треба да се диференцира од таквите патолошки процеси како што се:

Кронова болест

Според резултатите од дијагнозата, се утврди точна дијагноза, природата на текот на патолошкиот процес и тактиката на терапевтските мерки.

Третман

Третманот може да биде од неколку видови:

 • конзервативен;
 • хируршки;
 • диета терапија.

Конзервативната тактика на терапија вклучува земање лекови, диета, а во некои случаи и пропишани процедури за физиотерапија.

Може да се препишат следниве лекови:

 • од групата на триглициди;
 • плетење;
 • антибиотици;
 • специјално избрани витаминско-минерални комплекси.

Исхраната ќе биде насочена кон елиминирање на маснотиите, предност се дава на протеини и растителната храна.

Што се однесува до хируршка интервенција, во овој случај погодениот дел од цревата е предмет на ресекција. Природата на понатамошни терапевтски мерки кои лекарот ги одредува на индивидуална основа.

Операцијата дава позитивни резултати, а во некои случаи дури успева целосно да ја елиминира болеста. Во врска со вродената форма на болеста не постои специфична превенција. Стекнатата интестинална лимфангиектазија може да се излечи, ако не дозволите појава на горенаведените етиолошки фактори.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате лимфангиектазија и симптоми кои се карактеристични за оваа болест, тогаш лекарите може да ви помогнат: гастроентеролог , терапевт , педијатар .

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Џардијаза кај деца (појавување симптоми: 6 од 11)

Џардијаза кај деца - е паразитска патологија, предизвикана од еден клеточен микроорганизам - Giardia. Оваа болест се смета за една од најчесто дијагностицираните кај пациентите од педијатриската возрасна група. Постојат неколку механизми за пенетрација на патолошкиот агенс во телото на детето - најчесто тоа се постигнува со храната. Главната ризична група се состои од бебиња 3-4 години.

...
Клостридиоза (појавување симптоми: 6 од 11)

Клостридиозата е инфективна болест која најчесто се јавува во акутна форма. Побудувачкиот фактор за развој на патолошкиот процес е патогени клостридиумски микроорганизми кои ослободуваат токсини, што доведува до крајно негативни последици.

...
Малдегестија (појавување симптоми: 6 од 11)

Maldigestia - кршење на дигестивните процеси. Малдигестичниот синдром се јавува паралелно со речиси секоја болест на гастроинтестиналниот тракт, може да се појави во присуство на некои конгенитални абнормалности. Клиничката слика е неспецифична, затоа треба да се консултирате со вашиот лекар за совет. Третманот се пропишува поединечно, по правило, се спроведува сеопфатно и задолжително вклучува диета.

...
Некариоза (симптоми на појавување: 6 од 11)

Некаториозата е паразитарна болест која е предизвикана од пенетрацијата на неглинските гелминци во телото. Најраспространетата болест е во Африка, Азија, делумно во САД, Австралија и Индија.

...
Ерсиниоза (појавување на симптоми: 5 од 11)

Јерсиниозата е заразен тип на болест, која главно се карактеризира со лезија во гастроинтестиналниот тракт, како и генерализирана лезија која влијае на кожата, зглобовите и другите органи и системи на телото.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

гастроентеролог прифаќа
Адреса : Москва, транс. Расково, 14-22
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Маросика, 6-8, стр.4
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, Волгоградский пр-т, д. 42, стр 12
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Lyublinskaya, 104
Телефон : +7 (499) 116-82-09
Адреса : Москва, ул. 1905, г.7, стр.1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Yartsevskaya, 8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, Маршал Жуков авенија, 38, бул. 1
Телефон : +7 (499) 969-23-63
терапевтот прифаќа
Адреса : Москва, ул. 1905, г.7, стр.1
Телефон : +7 (499) 116-82-15
Адреса : Москва, ул. Фестивал, 4
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : 74, Каширское шоссе, Москва, стр.1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Ленинский проспект, д. 90
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Маросика, 6-8, стр.4
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, Каширское шо., Д 56
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Yartsevskaya, 8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .