Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Ахлорхидрија: Симптоми и третман

Ахлорхидрија - главните симптоми:

Ахлорхидрија е гастроентеролошко нарушување, во кое не постои хлороводородна киселина во стомакот. Тоа е, производството на супстанцијата се спушта до критични граници, или е сосема отсутно. Првичниот развој на таков патолошки процес продолжува без симптоми, што доведува до задоцнета дијагноза, како и зголемен ризик од компликации.

Ahlorhydria нема јасни ограничувања на пол и возраст, како по правило, се јавува кај луѓе на старост - по 50 години. Најчести случаи на развој на оваа болест се евидентираат на возраст од 70 години и постари.

Во повеќето случаи, ахлорхидријата се развива на позадината на тешки гастроентериолошки заболувања, како и оштетувањето на телото од страна на helicobacter pylori .

Ако третманот се започне во почетната фаза на развојот на болеста, тогаш целосното обновување на секрецијата е можно, затоа може да се избегне развој на компликации. Сепак, развојот на патолошкиот процес во подоцнежните фази подразбира исклучително неповолни прогнози, можеби дури и развој на рак на желудник.

Дијагнозата вклучува и лабораториски и инструментални дијагностички мерки. Не постои специфичен третман: во повеќето случаи, се користи симптоматска терапија.

Прогнозата, како што е споменато погоре, зависи од навременоста на почетокот на терапевтските мерки: во почетните фази, ахлорхидријата на стомакот добро реагира на третманот и не предизвикува компликации.

Етиологија

Нема точна етиолошка слика за ахлорхидрија.

Сепак, клиничарите идентификуваат голем број на предиспонирачки фактори за развој на таков патолошки процес:

 • автоимун гастритис ;
 • атрофија на мукозата на желудникот и болести кои доведуваат до нарушување на интегритетот на ткивата;
 • поразот на телото со Helicobacter pylori;
 • хронични гастроинтестинални заболувања со чести рецидиви;
 • ендокрини пореметувања;
 • дијабетес мелитус ;
 • уремија при ренална инсуфициенција ;
 • стрес , хроничен замор , постојана нервна напнатост;
 • прекумерна употреба на антациди и слични лекови;
 • акутен недостаток на витамини и минерали во телото;
 • ефекти на зрачење и хемотерапија;
 • пелагра ;
 • компликации по дуоденален звук.

Покрај тоа, ахлорхидријата може да се развие поради неухранетост, како и систематска употреба на алкохол во прекумерни количини.

Ако дијагностицирате болест пред започнување на органските промени во стомакот, тогаш со спроведување на сложени терапевтски мерки, вие не само што може целосно да ја елиминирате патологијата, туку и да го елиминирате ризикот од развој на последователните компликации.

Симптоматологија

Симптомите на овој патолошки процес постепено се зголемуваат и во почетната фаза се целосно отсутни. Како што развојот на болеста се влошува, клиничката слика ќе се манифестира во поизразена форма, што доведува до значително влошување на благосостојбата на пациентот.

Во принцип, симптомите на оваа болест се следните:

 • досадна болка во епигастричниот регион;
 • чувство на тежина и болка во желудникот, без оглед на тоа колку и колку храна ја консумира лицето;
 • гадење и повраќање;
 • кисел вкус во устата, металоиди ;
 • храната е лошо проголтана, стагнантна, што подразбира лош здив, постојана слабост;
 • напади на дијареа;
 • неразгледаните честички на храната се присутни во фекалните маси;
 • општо влошување на здравјето - слабост, нелагодност, апатија и раздразливост;
 • понекогаш постои субфебрилна телесна температура;
 • кревкоста на косата, ноктите, влошената состојба на кожата.

Понатаму, ако третманот не започне, ахлорхидријата води до развој на симптом на малапсорпција .

Во овој случај, општата клиничка слика на болеста ќе биде надополнета со следните клинички карактеристики:

 • слабост во рацете и нозете;
 • вкочанетост на прстите и прстите, пецкање, студено чувство;
 • оштетување на меморијата;
 • намалена визуелна острина;
 • визуелни и слушни халуцинации.

Во некои случаи, лицето исто така има зголемена плазма, зголемување на волуменот на желудникот.

Присуството на такви симптоми бара итна медицинска помош. Самолечението во овој случај може да доведе не само до компликации, туку и до смрт.

Дијагностика

Кога ќе се појават првите симптоми, треба да се консултирате со гастроентеролог, кој ќе спроведе физички преглед, како и да собира информации за вашата лична историја, природата на тековната клиничка слика. Покрај тоа, медицинската историја на пациентот е задолжителна.

За да се направи точна дијагноза, треба да се спроведат такви дијагностички мерки како:

 • општ и биохемиски тест на крв;
 • фекална маса анализа;
 • рН-метар;
 • ПЦР тест;
 • тест за хеликобактериоза ;
 • фиброгастродуоденоскопија;
 • ендоскопска мукозна биопсија;
 • проценка на содржината на слободна киселина во желудникот;
 • биопсија.

Во голем број клинички случаи, ќе биде потребна диференцијална дијагноза во однос на следните патолошки процеси:

Врз основа на резултатите од дијагностичките мерки, ќе се утврдат понатамошни тактики на терапевтски активности.

Третман

Специфичен третман на овој патолошки процес не постои. Во повеќето случаи, тактиката на конзервативните тераписки мерки има за цел да ги елиминира симптомите и да го спречи развојот на компликации.

Фармаколошкиот дел од третманот може да вклучува лекови од следниот тип:

 • да се врати на мукозната мембрана;
 • замени;
 • стимулатори на гастрична секреција;
 • витамини и минерални комплекси;
 • антибиотици;
 • пробиотици.

Бидете сигурни да назначите диета.

Во исхраната спаѓаат храната што го стимулира производството на хлороводородна киселина:

 • домат, лимон, сок од зелка;
 • супа од зеленчук;
 • зеленчук, зеленчук.

Исто така, во сложената терапија може да се вклучат и традиционалните средства за лекување. Па помага во овој случај, лушпа на диви роза.

Дополнително, на пациентот му се препишува курс на физиотерапевтски постапки:

 • електрофореза на калциум хлорид;
 • хипербарична оксигенација;
 • апликации базирани на кал.

Ако терапијата се започне рано, тогаш прогнозата е поволна. Доцните фази на развојот на овој патолошки процес доведоа до фактот дека се зголемува ризикот од развој на малигни онколошки процеси во организмот.

Со оваа болест, само-третманот е силно обесхрабрен. Како превентивни мерки, неопходно е да се придржуваат до општите препораки во врска со здрав начин на живот, како и систематски да се подложат на медицински преглед.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате Ахоргордија и симптоми кои се карактеристични за оваа болест, тогаш може да ви помогне лекарите: гастроентеролог , терапевт , педијатар .

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Дисбактериоза (појавување симптоми: 8 од 20)

Не е тајна дека микроорганизмите се вклучени во телото на секое лице во текот на различни процеси, вклучувајќи го и варењето на храната. Дисбактериозата е болест во која е нарушен соодносот и составот на микроорганизмите кои го населуваат цревото. Ова може да доведе до сериозни прекршувања на желудникот и цревата.

...
Гастритис кај деца (појавување симптоми: 8 од 20)

Гастритис кај деца е гастроентеролошко заболување со акутен или хроничен тек кој влијае на површинскиот слој на стомакот и води до патолошки промени во мукозната мембрана. Треба да се напомене дека оваа болест е полн со развој на сериозни компликации и често води до улцеративни лезии на стомакот.

...
Гастропатија (појавување симптоми: 8 од 20)

Гастропатија е патолошки процес на гастроентеролошка природа, што се манифестира со промени во мукозата на желудникот. Во повеќето случаи, гастропатијата на антрамот на желудникот е предизвикана од внесот на нестероидни антиинфламаторни лекови, но не се исклучува влијанието на другите патолошки процеси.

...
Bulbitt (појавување симптоми: 7 од 20)

Дуоденалниот булбус е воспалителен процес на мукозната мембрана на органот, имено булбарниот дел. Ова се должи на фактот дека содржината на желудникот се влева во сијалицата на овој орган и се јавува инфекција со Helicobacter pylori. Главните симптоми на болеста се болката во проекцијата на цревата, чиј интензитет е различен. Во случај на задоцнето лекување на такво воспаление, може да се појават компликации кои се штетни за човековото здравје и може да се отстранат само со помош на хируршка интервенција.

...
Билијарен панкреатит (појавување симптоми: 7 од 20)

Билијарниот панкреатит е болест на панкреасот, која е тесно поврзана со жолчни камења и формирање на камења кои го нарушуваат протокот на жолчката. Денес, бројот на луѓе со оваа болест значително се зголемил, што е поврзано со несоодветен животен стил и нездрава исхрана - јаде премногу масна и пржена храна. Затоа, исхраната мора да биде вклучена во третманот на оваа болест, бидејќи без нормализирање на внесот на масти и јаглени хидрати во телото, невозможно е да се ослободи од болеста. Тоа е, исхраната е клучот за ефикасен третман на патолошката состојба.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

гастроентеролог прифаќа
Адреса : Москва, ул. Лобачевски, 42, стр.4
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Ивановска, 23
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, ул. Первомайская, д. 42
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : 74, Каширское шоссе, Москва, стр.1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, 2-ри Сиромятнически лента, 11
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Цветной бул., Д. 30, корп. 2
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Gamalei, 18
Телефон : +7 (499) 969-23-63
терапевтот прифаќа
Адреса : Москва, Ленинский проспект, д. 90
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Јарославска, 4/8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, Волгоградский пр-т, д. 42, стр 12
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Трехгорный Вал, 12, бул
Телефон : +7 (499) 116-82-19
Адреса : Москва, ул. Rossoshanskaya, 4, Bldg. 1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Фестивал, 4
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Yartsevskaya, 8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .