Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Странгурија: Симптоми и третман

Странгурија - главни симптоми:

Странгурија е патолошки процес кој е придружен со болно мокрење и насилнички нагони, често пациентот не е во можност да ја потисне желбата да оди во тоалетот и е принуден да го испразни мочниот меур што е можно поскоро. Причината лежи во воспалителните процеси во вратот на мочниот меур, што може да се случи поради инфекција или уролитијаза.

Странгурија е честа појава и може да се развие и кај мажите и кај жените. Се дијагностицира по инспекција и доставување на релевантни тестови, дополнително е пропишан ултразвучен преглед.

Третманот ќе биде насочен кон елиминирање на причината за болеста и отстранување на воспалителниот процес. Терапевтските мерки се конзервативни по природа, но во некои случаи хирургијата се практикува.

Етиологија

Тешкотии со мокрење поврзани со воспалителни процеси во мочниот меур и уретерот. Текот на воспаление кај жените и мажите варира поради анатомските карактеристики на телото.

Главните причини за дијагнозата на "страдањето" се конвенционално поделени на следново:

 • уролошки - нивната појава е асоцирана со органска болест која предизвикува намалување на уринарните канали;
 • механички - се карактеризира со присуство на пречка што го затвора каналот, се појавува поради камења или туѓо тело;
 • невролошки - може да биде резултат на невролошки заболувања: мозочен удар , проблеми со 'рбетниот мозок, кои влијаат врз нервните завршетоци;
 • психоемоционална - поради хистерија , депресија , тежок стрес , може да се забележат проблеми со празнењето на мочниот меур.

Причини за жени странурија:

 • циститис - кој се карактеризира со присуство на воспаление во уретрата поради слаб имунолошки систем, хипотермија, лоша хигиена на гениталните органи, патогени микроорганизми делуваат како предизвикувач на болеста, која во случај на проблеми со имунолошкиот систем, придонесува за појава на воспалителниот процес;
 • инфекции на сексуалната сфера, кои се пренесуваат при сексуален однос: кламидија , гонококи, трихомонаси ;
 • тесен уринарен канал поради хронични воспалителни процеси во уретрата;
 • болести на гениталните органи: фиброиди, фиброиди , воспаление на матката или нејзините цевки;
 • малигни и бенигни заболувања на сексуалната сфера;
 • механичко преклопување на уретрата со мали камења, песок, згрутчување на крвта;
 • болести на нервниот систем;
 • бубрежна болест;
 • хормонски нарушувања ;
 • лоша исхрана.

Странгурија кај мажите во повеќето случаи е поврзана со патолошки процеси во простатата - анатомската локација на органот помага, со било какво отстапување од нормата, да ја притисне уретрата или целосно да го блокира. Главни причини:

 • простатитисот се карактеризира со воспаление на ткивото на простатата, чија причина е поврзана со инфекции или конгестивни процеси, кога простатата станува воспалена, органот се зголемува, го отекува и стиснува мочниот меур;
 • бенигна проширување на простатата;
 • малигни неоплазми во гениталиите;
 • воспаление на додатоците;
 • генитални инфекции;
 • уролитијаза ;
 • воспаление на бубрезите ;
 • Канал повреда за време на медицински постапки.
Простатитис

Воспалителни процеси во уретрата кај мажите се многу почести отколку кај жените, што е поврзано со физиолошките карактеристики на уретрата: кај мажите тоа е многу подолго и не само што ја отстранува урината, туку и се јавува ејакулација. Врската помеѓу гениталиите и уринарниот систем придонесува за појава на чести воспалителни процеси.

Симптоматологија

Странгурија се манифестира со чести повици кон тоалетот, болно и непродуктивно мокрење. Едно лице постојано е придружено со чувство на пренатрупаност во уретрата: колку е посилен воспалителните процеси во мочниот меур, толку помалку продуктивно ќе се испушта.

Главни симптоми:

 • бавно мокрење, практично капе;
 • нема урина во присуство на нагон;
 • абдоминална болка, тежина;
 • болка при празнење.

Дополнителни симптоми вклучуваат:

 • гадење;
 • главоболки;
 • болка во долниот дел на грбот;
 • зголемување на температурата.

Ако ги игнорирате основните симптоми, процесот станува хроничен со периодични егзацербации на состојбата. Може да има затемнување на урината, гноен исцедок со урина или урина со крв, силен седимент во урината.

Третманот на хроничната страдарија ќе биде долг. За да го спречите, ќе треба да пиете специјални трошоци неколку пати годишно за да го подобрите одливот на течност од уретрата.

Дијагностика

Странгурија се дијагностицира по надворешно испитување и сослушување на жалбите на пациентот. Примарната дијагноза бара потврда со дополнителни истражувања:

 • Даден е уринарен тест кој може да покаже присуство на воспалителен процес - се забележува зголемување на бројот на еритроцити, лимфоцити, присуство на бактерии, соли, талог;
 • бактериолошките студии се изведуваат при сеидба на урина;
 • ултразвук на бубрезите, се поставува мочниот меур - се проверуваат органите за присуство на воспаление или присуство на камења;
 • се врши цистоскопија - се појавува визуелен преглед на уретрата и каналите;
 • Пациент се упатува на компјутеризирана томографија или МНР скенирање за да се провери бенигните или малигните тумори.
 • може да бара донација на крв за тумор маркери.
Цистоскопија

Бидете сигурни да се консултирате со гинеколог, уролог, ако се сомневате на онкологија - онколог и хирург.

По комплекс на студии, пациентот е пропишан третман, кој ќе зависи од степенот на развој на воспалителниот процес и од причините за тоа.

Третман

Почетокот на третманот вклучува елиминација на причините за воспалителниот процес Следниве лекови се препишуваат паралелно:

 • антиспазмодични - помагаат при ублажување на болката при празнење на уретрата;
 • антимикробни лекови - тие можат да ја потиснат инфекцијата и да ги убијат патогените микроорганизми;
 • нестероидни антиинфламаторни;
 • специјални препарати - за дробење и отстранување на камења и песок;
 • Невролептици може да бидат препишани за нервни нарушувања.

Во тешки случаи, кога болеста е предизвикана од вродена патологија на уринарните канали или преку блокирање на каналот со камен или згрутчување, се пропишува третман со хируршка интервенција - инструментално отстранување на проблемот. Ласер може да се користи за да ги уништи камењата.

Не заборавајте за ефикасноста на народната терапија, која се користи паралелно со главниот третман. Шипинка, камилица, јакна, кантарион - капките од овие билки ќе помогнат да се справат со болеста што е можно поскоро. Пијалаците исто така може да се користат за да се спречат воспалителните процеси. Можете да земете било какви народни лекови само откако ќе се консултирате со вашиот лекар и како додаток на главниот тек на терапијата.

Можни компликации

Во случај на задоцнето лекување, болеста може да стане хронична - воспалението на мочниот меур се шири на бубрезите и може да предизвика ренална инсуфициенција . Можеби развојот на болести на генитоуринарниот систем и кај мажите и кај жените.

Странгурија може да предизвика појава на вакви заболувања:

На првите симптоматски манифестации треба да се побара помош од специјалист.

Превенција

Потребно е да се спроведат посебни превентивни мерки за да се спречи воспаление во мочниот меур:

 • јадете правилно и правилно, пијте повеќе течност и го испразните мочниот меур во времето;
 • зајакнување на одбранбените реакции на телото - подигнување на имунитетот со земање специјални лекови, пиење витамини, јадење зеленчук и овошје;
 • не злоупотребувајте алкохолни пијалоци;
 • да имаат постојан партнер за секс или да се заштитат себеси, за да не се зарази;
 • да бидат прегледани од специјалисти на секои шест месеци;
 • време за лекување на воспаление;
 • избегне стрес и бран.

Водете активен животен стил, движете се повеќе, трчајте, пливајте, почекајте повеќе - сето тоа ќе има позитивен ефект врз состојбата на телото.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате Странгурија и симптоми кои се карактеристични за оваа болест, тогаш може да ви помогне лекарите: гинеколог , уролог , општ лекар .

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Бактериурија (појавување симптоми: 8 од 17)

Бактериуријата е патолошки процес во кој присуството на патогени микроорганизми ќе се открие со дијагностички методи во урината. Нормата е отсуство на бактерии во урината, таа е стерилна, но кога станува инфицирана, организмите се размножуваат и можат да ги инфицираат најблиските органи преку растечките канали.

...
Нефритичен синдром (појавување симптоми: 7 од 17)

Нефритичниот синдром е патолошка состојба која се карактеризира со воспаление на гломерулите на бубрегот со знаци на азотемија. Овој процес обично продолжува против позадината на тешка хематурија, протеинурија. Како резултат на тоа, задржувањето на сол и течност се јавува во човечкото тело.

...
Воспаление на бубрезите (појавување симптоми: 7 од 17)

Воспаление на бубрезите - болест која се карактеризира со прогресија на воспаление во апаратот на пекторалниот карцином, гломерули, тубули и садови на бубрезите. Оваа болест подеднакво ги погодува и жените и претставниците на посилниот пол. Можно е појава на воспаление на бубрезите и кај деца од различни возрасни групи. Како патоген дејствува условно патогени микроорганизми кои живеат во човечкото тело.

...
Нефролитијаза (појавување симптоми: 7 од 17)

Нефролитијаза - сега е доста дијагностицирана болест во која се забележува формирање на бубрежни камења. Вреди да се напомене дека анализата може да се појави кај возрасни и деца. Постои болест во однос на позадината на протокот во сложените хемиски процеси во човечкото тело. Меѓу предиспонирачките фактори емитираат слаба исхрана, присуство на инфективни процеси и генетска предиспозиција.

...
Гломерулонефритис (појавување симптоми: 6 од 17)

Гломерулонефритис претставува воспалителна болест во која се погодени малите крвни садови на бубрезите (гломерули). Гломерулонефритис, чии симптоми се манифестираат во форма на оштетување на главните функции на бубрезите, е билатерална болест, додека функциите кои се директно засегнати од болеста вклучуваат формирање на урина, како и елиминација на токсични и генерално непотребни супстанции од телото.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

гинеколог зема
Адреса : Москва, Волгоградский пр., 42, бул. 1
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Приоров, 36
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Davydkovskaya, 5
Телефон : +7 (499) 116-82-08
Адреса : Москва, ул. Герила, 41
Телефон : +7 (499) 116-82-14
Адреса : Москва, ул. Краснодар, 52, бул. 2
Телефон : +7 (499) 116-82-07
Адреса : Москва, ул. Гарибалди 36
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Новомарински, 32
Телефон : +7 (499) 519-32-81
уролог зема
Адреса : Москва, Маршал Жуков авенија, 38, бул. 1
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, ул. Сергиј Радонеж, д. 5/2, стр.1
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Glavmosstroy, 7
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Трехгорный Вал, 12, бул
Телефон : +7 (499) 116-82-19
Адреса : Москва, ул. Авиамоторная, 41Б
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Фестивал, 4
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Новомарински, 32
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .