Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Висцероптоза: симптоми и третман

Висцероптозата - главните симптоми:

Висцероптозата е системска болест на органите за варење, која се карактеризира со поместување на внатрешните органи надолу во споредба со нормалната положба. Стомакот, цревата, бубрезите, црниот дроб можат да учествуваат во абнормална промена. Резултатот е промена во текот, издолжување на органите во кршење на нивната фиксација. Второто име на болеста е снопаннопптоза.

Оваа болест се појавува доста често кај луѓе кои се дебели или драматично потенки, често може да се развијат по втората бременост.

Дијагностициран по ултразвук и рендгенско испитување на абдоминалната празнина. По сеопфатната студија, се назначуваат терапевтски мерки, кои се состојат од носење завеса и изведување на специјални вежби за враќање на мускулната функција. Во тешки случаи, операцијата се изведува. Прогнозата за третман е позитивна.

Етиологија

Патологијата се јавува поради слабеење на мускулниот тонус и лигаментите, кои ја извршуваат функцијата за одржување на внатрешните органи во нормална состојба и на правилно место. Ослабувањето има поинаква природа на појавата: болеста може да биде вродена, стекнати и уставна.

Намален мускулен тон на абдоминалната празнина и карличниот под се случува поради различни причини:

 • драматично губење на тежината;
 • тежок физички труд;
 • мото спорт;
 • по раѓањето на второто, трето дете, жената може да доживее слабеење на мускулниот тонус;
 • со астенична фигура со слаби мускули.

Важно е да се формираат внатрешните органи во матката: во случај на дефекти, може да се појави абнормален распоред на тие или други внатрешни органи.

Дополнителни причини:

Патолошки процес - сериозно отстапување во локацијата на внатрешните органи, што може да предизвика болести на стомакот и да предизвика опструкција на цревата.

Класификација

Спланхоптозата има доволно голем број на видови, може да се класифицира според бројот на вклучени органи, по потекло или физиолошки карактеристики.

Според етиолошките карактеристики разликуваат:

 • уставна висцероптоза - забележана кај лица со астенична фигура поради конгенитална слабост на мускулите;
 • стекната висцероптоза се забележува кога мускулите на перитонеумот се ослабуваат или се протегаат поради хируршки процедури, по сериозни болести.

Болеста може да биде општа или посебна. Во приватна форма спаѓаат:

 • гастроптоза - стомачните органи се погодени, преместуваат од нивната физиолошка локација;
 • хепатоптоза - се јавува кога црниот дроб е поместен, ретко, тоа доведува до оштетена циркулација на крвта и проток на жолчката во цревата;
 • Спленоптоза - слезината се менува, се зголемува големината, може да се појават дефекти во функционирањето;
 • колоноптозата се дијагностицира кога се намалува дебелото црево, што доведува до акутна интестинална опструкција.

Според клиничкиот тек на спланхоптозата може да биде:

Во фаза на компензација:

 • компензирани;
 • субкомпенсиран;
 • декомпензирана.

При првото абнормално одмаглување на стомакот, треба да преземете мерки за да го отстраните отстапувањето и да се обратите кај специјалист за помош. Лекарот ќе препише дијагностички мерки за утврдување на дијагнозата и начинот на спречување на патологијата.

Симптоматологија

Симптоматските манифестации на висцероптозата ќе зависат од фазата на текот на болеста и од кои органи се измешани.

Главните симптоми се следниве:

 • надуеност поради акумулација на гас;
 • болни сензации;
 • чувство на тежина во стомакот;
 • тежок запек или дијареа;
 • дефект на исфрленото тело

Примарниот симптом е силна болка во карличната област на абдоменот. Паралелно со болката може да се појави мачнина, вртоглавица, брз ритам на срцето, жените имаат болни периоди, мажите имаат непријатно чувство при мокрење.

Кај женски пациенти, девијација може да биде комбинација на митрална стеноза со хлороза и спланхоппоза. Често се дијагностицира дебелина, но може да биде конгенитална аномалија или да се појави од прекумерна физичка активност.

Дијагностика

Дијагнозата се состои од стандарден сет на процедури - лекарот ја испитува историјата на болеста, ги слуша поплаките и го испраќа пациентот до дополнителни истражувања за да дознае точна слика за внатрешни промени.

Ако се сомневате дека висцероптозата се:

 • палпација палпација и орган локација;
 • Х-зраци испитување на перитонеалните органи;
 • ултразвучна дијагностика.

Кога дебелото црево се поместува, студиите се изведуваат по клизма во постојана позиција со контрастен агенс.

Висцеропотоза на Х-зраци

Третман

Третманот на спланхоптозата е комплексен, зависи од целокупната слика на патологијата, возраста на пациентот и истовремените болести.

Главните методи на третман вклучуваат:

 • носејќи посебен завој - производот ќе изврши поддршка на функција, ќе го намали притисокот, ќе ја ограничи мобилноста на внатрешните органи;
 • назначена е специјална диета, која ќе ги земе предвид повредите во функционирањето на органите и има за цел намалување на телесната тежина;
 • помошна гимнастика, суштината на која е враќање на тонот на мускулите и губење на тежината;
 • хирургија - кога другите методи на третман не го дале саканиот терапевтски ефект.

Терапијата за вежбање на спланхоптозата ќе биде насочена кон зајакнување на мускулната рамка внатре и надвор, подобрување на физичката кондиција. Следниве вежби се користат:

 • долните екстремитети се подигнуваат од долниот дел од телото, забрането е да се подигне горниот дел;
 • вежбите се вршат во подложна положба, свиткување напред и остри движења се откажани;
 • Масажа во стомакот и цревата за подобрување на варењето и подвижноста.

Вежбите се избрани од страна на присутните лекар поединечно, може да се надополни со пешачење, пливање, утрински вежби.

Можни компликации

Висцероптозата води до оштетена варење и циркулација на крвта, придонесува за поместување на внатрешните органи и предизвикува пореметувања во нивното функционирање, предизвикува акутна интестинална опструкција , проблеми со срцето. Во тешки услови може да предизвика неуспех на внатрешните органи.

Превенција

Висцероптозата може да се спречи ако ја следите вашата физичка состојба, следете ја диеталната исхрана со тенденција да бидете прекумерна тежина, да направите гимнастика, џогирање, пливање и да водите здрав начин на живот.

Многу е важно да се врати мускулниот тонус во време по породувањето или операцијата, да се користи завој.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате висцероптоза и симптоми кои се карактеристични за оваа болест, тогаш лекарите може да ви помогнат: гастроентеролог , терапевт , педијатар .

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Атеросклероза (појавување симптоми: 6 од 11)

Атеросклерозата е прилично честа хронична болест која се карактеризира со сопствена прогресија. Атеросклероза, чии симптоми се јавуваат на позадината на афекцијата на средните и големите артерии поради акумулацијата на холестеролот кај нив (која ја одредува причината за појава на оваа болест), предизвикува циркулаторни нарушувања и голем број сериозни ризици предизвикани од оваа повреда.

...
Цревна опструкција (појавување симптоми: 6 од 11)

Цревната опструкција е тежок патолошки процес, кој се карактеризира со кршење на процесот на ослободување на супстанции од цревата. Оваа болест најчесто ги засега луѓето кои се вегетаријанци. Постојат динамички и механички опструкција на цревата. Ако се откријат првите симптоми на болеста, потребно е да отидете кај хирургот. Само тој точно може да пропише третман. Без навремена помош од лекарот, пациентот може да умре.

...
Ишемичен колитис (појавување симптоми: 6 од 11)

Ишемичниот колитис е болест која се карактеризира со исхемија (нарушена циркулација на крвта) на садовите од дебелото црево. Како резултат на развојот на патологијата, погодениот сегмент на цревата го губи потребното количество крв, така што нејзините функции постепено се нарушуваат.

...
Парагонимијаза (појавување на симптоми: 6 од 11)

Парагонимијаза - болест која се манифестира како лезија на респираторниот систем. Причинителот на патолошкиот процес е паразитски организам - белодробни флукови Paragonimus westermani. Обично е локализиран во областа на белите дробови. Ретко, но сепак, може да се пресели во мозокот и другите внатрешни органи. Нема ограничувања во однос на возраста и полот.

...
Билијарна дискинезија (појавување симптоми: 6 од 11)

Билијарна дискинезија е болест на гастроинтестиналниот тракт, поради прогресијата на која се нарушува функционирањето на жолчните канали. Како резултат на тоа, жолчката погрешно влегува во дуоденумот, предизвикувајќи работата на дигестивниот тракт да ја дебалансира. Во човечкото тело, болеста обично напредува секундарно, наспроти позадината на поразите на други воспалителни процеси на жолчното кесе. Извонреден е фактот што може да се манифестира од нестабилната ментална состојба на една личност.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

гастроентеролог прифаќа
Адреса : Москва, транс. Расково, 14-22
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, Универзитетска авенија, 4
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, Вернадский пр., 93, бул. 1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, бул. Зубовски, 35, бул
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Трехгорный Вал, 12, бул
Телефон : +7 (499) 116-82-19
Адреса : Москва, ул. Воронцовска, д. 8, стр.6
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. 1905, г.7, стр.1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
терапевтот прифаќа
Адреса : Москва, Волгоградский пр-т, д. 42, стр 12
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Lyublinskaya, 104
Телефон : +7 (499) 116-82-09
Адреса : 74, Каширское шоссе, Москва, стр.1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Каширское шо., Д 56
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Yartsevskaya, 8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, Пестеля, 11
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, бул. Зубовски, 35, бул
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .