Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Бергерска болест: симптоми и третман

Бергерска болест - главните симптоми:

Бергерската болест (igA-nephropathy, igA-nephritis) е неинфективна форма на гломерулонефритис, која се карактеризира со бавен клинички курс, зголемување на хематурија, протеинурија и ренална инсуфициенција. Болеста е опасна, бидејќи специфичниот третман за него не е развиен.

Клиничката слика на Бергер-ова болест се влошува по заразни болести, тешки гастроентеролошки заболувања. Меѓу специфичните симптоми: крв во урината, намалување на износот на уринарна екскреција, зголемен крвен притисок. Опасноста од Berger-овата болест лежи во фактот дека во некои случаи се јавува во латентна форма, затоа не постојат симптоми на бубрежна инсуфициенција.

Дијагностиката се базира на физички преглед, лабораториски и инструментални дијагностички мерки. Врз основа на резултатите од клиничките студии, третманот на Бергер-ова болест ќе биде пропишан. Бергер нема јасни ограничувања за сексот и возраста, но младите се изложени на ризик.

Во овој случај, доста е тешко да се направи недвосмислено предвидување, бидејќи патолошкиот процес се карактеризира со комплексна клиничка слика и нема специфичен третман. Негативната прогноза се карактеризира со Бергер-ова болест кај децата, бидејќи детскиот имунолошки систем сè уште не може целосно да се спротивстави на патолошкиот процес. Според МКБ-10 кодот N02.

Етиологија

Точните етиолошки фактори за развојот на развојот на IgA-нефропатијата сеуште не се утврдени. Сепак, лекарите ги идентификуваат следните можни фактори за развој на оваа болест:

 • патолошки процеси во гастроинтестиналниот тракт;
 • тешки инфективни и воспалителни болести со чести рецидиви, како и хроничен тек;
 • вирусни инфективни процеси - хепатитис , ХИВ , инфекција со херпес вирус , параинфлуенца ;
 • бактериски инфекции - Кох-овата стапче, E. coli ;
 • болести на циркулаторниот систем;
 • полиневропатија ;
 • онколошки процеси во телото;
 • генетска предиспозиција.

Егзацербирана IgA нефропатија за време на следниве болести:

 • ларингитис , воспалено грло ;
 • акутно труење со црево;
 • егзацербација на хронични гастроентеролошки болести;
 • слаб имунолошки систем, кој може да се појави по сериозни инфективни и воспалителни болести.

За да се утврди степенот и тежината на патолошкиот процес, како и наводниот етиолошки фактор, потребна е внимателна дијагноза.

Класификација

Во овој случај, поделбата е условена, бидејќи една форма може брзо да се прелеат во друга.

Во принцип, се разликуваат следниве форми на овој патолошки процес:

 • форма на синфарингитис - најчеста, се карактеризира со периодични фази на егзацербација и ремисија, најчесто поврзани со инфективни и воспалителни болести;
 • латентна форма - се карактеризира со блага клиничка слика, но негативните предвидувања, дијагностицирани со лабораториски тестови, се влеваат во хронична ренална инсуфициенција;
 • нефротски - најчесто е последица на горенаведените два стандарди, кои се карактеризираат со изразена клиничка слика.

Треба да се напомене дека слабите форми на патолошкиот процес може да се развијат со текот на годините, што доведува до дијагноза, дури и кога се развива хронична бубрежна инсуфициенција .

Симптоматологија

Симптомите на Berger болест ги имаат следните:

 • количината на дневна урина се намалува;
 • има крв во урината;
 • болка во лумбалниот регион и десниот хипохондриум;
 • болки во зглобовите;
 • мускулна слабост;
 • намалување или, напротив, зголемување на артерискиот притисок;
 • симптоми на срцева слабост ;
 • отекување на рацете и нозете, што е најизразено наутро;
 • гадење и повраќање;
 • абдоминална болка, нарушување на фреквенцијата на движењата на дебелото црево, промени во конзистентноста на измет;
 • општо влошување на благосостојбата, зголемување на слабоста;
 • егзацербација на хронични заболувања;
 • асцит

Ако болеста продолжува во латентна форма, тогаш клиничката слика како таква може да биде отсуснат. Затоа, ако се чувствувате добро и имате барем неколку симптоми, треба да се консултирате со лекар и да не се третираат симптоматски.

Дијагностика

Првиот е физички преглед на пациентот.

Во оваа фаза од испитувањето, лекарот треба да ги утврди следниве фактори:

 • почеток на манифестацијата на клиничката слика и фреквенцијата на појава на симптоми;
 • кои хронични заболувања има пациентот и кои лекови неодамна се земале или земале лекови.

Особено важно во оваа фаза на дијагностицирање е изучувањето на историјата на болеста и собирањето на личната историја.

Покрај тоа, се спроведуваат следните дијагностички мерки:

 • општ и детален биохемиски тест за крв;
 • уринализа;
 • серолошки анализи на крвта;
 • Ултразвук на бубрезите;
 • USDG на бубрезите;
 • биопсија на бубрегот со последователно хистолошко испитување;
 • екскреторна урографија;
 • Ултразвук на генитоуринарниот систем.

Во голем број клинички случаи, потребна е диференцијална дијагноза во однос на следните патолошки процеси:

Во овој случај, дијагностичката програма може да се прошири: дополнителна цистоскопија, пропишано е рендгенско испитување на бубрезите. Внимателно извршената дијагноза ви овозможува прецизно да ја одредите природата на текот на патолошкиот процес и да пропишете ефикасен третман.

Третман

За жал, третманот на Бергер-ова болест е прилично симптоматски, бидејќи нема специфични терапевтски мерки во врска со овој патолошки процес.

Во повеќето случаи, се користи симптоматска, поддршка и нефропротективна терапија. Во исклучителни случаи, како последно средство може да се користи операција за трансплантација на органи, но таквиот метод не може да се нарече ефикасен, бидејќи останува висок ризик од повторување и отфрлање на органи е исто така можно.

Најчесто се користат следниве активности:

 • нефропротективна терапија;
 • антибактериска терапија;
 • антиинфламаторно;
 • имуносупресивен.

Фармаколошкиот дел од третманот вклучува употреба на следниве лекови:

 • антитромбоцитни агенси;
 • АКЕ инхибитори;
 • блокатори на ангиотензин рецептор;
 • глукокортикостероиди;
 • антибиотици;
 • нестероидни антиинфламаторни;
 • цитостатици;
 • витамински и минерални комплекси.

Со развојот на ренална инсуфициенција се пропишуваат процедури за хемодијализа, како и диетална храна. Лекарот ќе ја одреди специфичната диетална маса поединечно, но неопходно е да се ограничи солта во исхраната и да се исклучат алкохолни пијалоци.

Постојат и општи препораки:

 • отфрлање на лошите навики;
 • отстранување на прекумерна физичка активност;
 • исклучок на долг престој под сонцето.

Предмет на усогласеност со сите препораки на лекар доаѓа долгорочна ремисија.

Прогноза

Во овој случај, доста е тешко да се направи недвосмислена прогноза, бидејќи сè ќе зависи од тежината на патолошкиот процес и здравствената состојба на пациентот.

Методите на превенција не се развиваат. За да се намали ризикот од развивање на таква болест е можно ако се спроведуваат превентивни мерки на бубрежна болест. Исто така е многу важно да ја следите вашата исхрана, да ги следите основните правила на здрав начин на живот и да не се само-лекувате. Луѓето кои имаат историја на бубрежна болест треба систематски да ги прегледаат специјалисти.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате Бергерска болест и симптоми кои се карактеристични за оваа болест, тогаш лекарите може да ви помогнат: нефролог , терапевт , педијатар .

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Нефритичен синдром (појавување симптоми: 7 од 20)

Нефритичниот синдром е патолошка состојба која се карактеризира со воспаление на гломерулите на бубрегот со знаци на азотемија. Овој процес обично продолжува против позадината на тешка хематурија, протеинурија. Како резултат на тоа, задржувањето на сол и течност се јавува во човечкото тело.

...
Хепаторенален синдром (појавување симптоми: 7 од 20)

Хепатореналниот синдром е брзо прогресивно нарушување на бубрезите, кое се развива во позадината на патологиите на овој орган, порталната хипертензија и други процеси. Оваа болест е особено опасна, бидејќи без специфичен третман, леталниот исход се јавува во рок од неколку недели.

...
Трофобластична болест (појавување симптоми: 7 од 20)

Трофобластичното заболување е термин кој се однесува на патолошки процеси кои резултираат со бенигни или малигни лезии во плацентата. Оваа група вклучува едноставна везикуларна пропадна, тумори на епителиолошки трофобласти, тумори на плацентарната локализација, хорионски карцином.

...
Клонорхоза (појавување симптоми: 7 од 20)

Клонорхозата е хелминтична болест која е предизвикана од паразитски организми кои се локализирани во човечкиот црн дроб и панкреасот, живеат во телото на некои предаторски риби (месојадични 'рбетници). Паразитот спаѓа во групата на трематодози на хелминти Clonorchis sinensis, исто така наречени кинески флукс, кои припаѓаат на црниот дроб.

...
Салмонелоза (појавување симптоми: 6 од 20)

Салмонелозата е акутна инфективна болест предизвикана од изложеност на салмонела бактерии, што, всушност, го одредува нејзиното име. Салмонелозата, чии симптоми кај носителите на оваа инфекција се отсутни, и покрај активната репродукција, главно се пренесува преку храна контаминирана со салмонела, како и преку загадена вода. Главните манифестации на болеста во активна форма се манифестации на интоксикација и дехидрација.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

нефрологот го зема
Адреса : Москва, ул. Александар Солженицин, 5, стр.1
Телефон : +7 (499) 116-82-18
Адреса : Москва, ул. Клара Цеткин, 33, Bldg. 28
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Kibalchicha, 2, Bldg. 1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Yartsevskaya, 8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, бул. Зубовски, 35, бул
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Волгоградский пр-т, д. 42, стр 12
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Училиште, 49
Телефон : +7 (499) 519-32-81
терапевтот прифаќа
Адреса : Москва, ул. Yartsevskaya, 8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Училиште, 49
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Гарибалди 36
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Цветной бул., Д. 30, корп. 2
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Фестивал, 4
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Первомайская, д. 42
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, Универзитетска авенија, 4
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .