Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Бактериурија: Симптоми и третман

Бактериурија - главните симптоми:

Бактериуријата е патолошки процес во кој присуството на патогени микроорганизми ќе се открие со дијагностички методи во урината. Нормата е отсуство на бактерии во урината, таа е стерилна, но кога станува инфицирана, организмите се размножуваат и можат да ги инфицираат најблиските органи преку растечките канали.

Кај жените, овој тип на болест е почест отколку кај мажите, што е поврзано со анатомските карактеристики на структурата на уретерот. На болеста се дијагностицира со помош на крвен тест, урина и ултразвучно испитување на урогениталниот систем.

Конзервативната терапија главно се користи: со помош на антибактериски лекови, антимикробни препарати, хербални лекови за бубрезите и екскреција на песок, доколку се достапни, како и исхрана и многу пијалаци.

Прогнозата е позитивна со навременото поминување на терапијата, инаку може да настанат компликации: ренална инсуфициенција , проблеми со одлив на течност од уретрата.

Етиологија

Инфекцијата не може да навлезе во бубрезите или во ткивата ако не постојат релевантни предуслови и поволна микро-средина за нејзиното постоење. Пенетрацијата се врши и на падната патека и на опаѓачкото подрачје.

Постојат следните причини за појавата на патогената микрофлора, која предизвикува воспалителни процеси во телото:

Бактериуријата кај деца може да се појави во следниве случаи:

 • поради песок и сол во уретрата, бубрезите;
 • со пиелонефритис;
 • со циститис;
 • вродени проблеми со канали;
 • пливање во загадени водни тела;
 • неусогласеност со личната хигиена;
 • низок имунитет;
 • поради хипотермија.

Бактериуријата може да се појави со изразени симптоми и може да има скриен процес на развој, што доведува до одложена дијагноза и развој на компликации.

Многу често се забележува асимптоматска бактериурија за време на бременоста: поради реструктуирањето на телото, оптоварувањето на бубрезите се зголемува, мускулниот тонус се намалува, што доведува до стагнација на течност во уретрата и создава поволна микрофлора за репродукција на микроби. Оваа патологија влијае на фетусот, предизвикувајќи спонтани абортуси и води до исчезнување на ембрионот. Терапијата во такви случаи е неефикасна.

Патогените микроорганизми, исто така, може да се најдат кај доенчињата поради несоодветно собирање на тестови, хипотермија и капење во валкана вода.

Сорти на бактерии во урината

Класификација

Постојат неколку главни класификации на бактериурија, кои се одвоени врз основа на причината, видот на патогенот и начинот на дистрибуција.

Според патогените, инфекцијата е поделена на следниве видови:

 • стафилококна - се однесува на условно патогена микрофлора, како што секој има во телото, но кога нивниот имунитет е ослабен, нивниот број значително се зголемува, што предизвикува воспаление;
 • колабициларен - се карактеризира со присуство на E. coli, кое влегува во уретрата кога цревата се воспалени или кога личната хигиена не се следи;
 • стрептококен - може да се открие кај пациенти кои претрпеле такви болести како воспалено грло , пневмонија , црвена треска , отитис медиа , пародонтитис и продираат во уретрата поради силно намалување на имунитетот;
 • гонококна - е последица на сексуално преносливи болести.

По пат на ширење на инфекција:

 • растечки, кога инфекцијата се крева долж каналите на бубрезите (за циститис);
 • опаѓачки кога инфекцијата се спушта од бубрезите низ каналите до уретрата (со пиелонефритис).

Со присуство или отсуство на знаци:

 • Вистинска бактериурија. Со овој тип на патологија, микроорганизмите влегуваат во уретрата, се размножуваат и се шират таму, предизвикувајќи тешка воспаление. Со стагнација на течност, нема проблеми со дијагнозата, се утврдува во рана фаза на развој поради воспалителниот процес кој предизвикува непријатност.
 • Асимптоматска бактериурија или лажна. Во овој случај, микроорганизмите немаат време да се размножуваат и шират, како силен имунитет, изобилното пиење и празнење на мочниот меур не обезбедуваат услови за нивниот развој и стекнување на хроничната природа на болеста.

Најкомплексната форма е асимптоматска бактериурија, која продолжува тајно, добива хроничен карактер и носи закана за животот на пациентот. Може да се открие за време на закажаните инспекции. Често инфекцијата е предизвикувачки агенс на тифус, тогаш пациентот станува носител, и може да го помине микробот кон други лица при контакт.

Симптоматологија

Симптомите на бактериуријата ќе зависат од локацијата на инфекцијата и од основната болест што ја предизвикала.

Кај пиелонефритис, кога инфекцијата се населила во бубрегот, симптомите се како што следува:

 • има болки во долниот дел на стомакот, гори кога се испушта уретрата;
 • честа и неефикасна потреба да се испразни;
 • гадење и повраќање;
 • мало зголемување на температурата со времетраење од две до три недели;
 • болка во грбот;
 • течноста од уретрата е облачно, се меша со гној, крв, со непријатен мирис.

Кај циститис, кога инфекцијата е локализирана во уретрата, симптоми како што се забележани:

 • исцедок од уретрата, најверојатно со гној;
 • болка при празнење на мочниот меур;
 • болка во перинеумот;
 • треска, висока температура.

Асимптоматска бактериурија може да се појави во различни старосни групи, без оглед на полот. Најчесто забележани кај новороденото и кај жените за време на бременоста. Оваа форма на болеста е многу подмолен и може да даде сериозни компликации за телото, бидејќи не е одредено со текот на времето и станува хронично.

Дијагностика

Пред да се постави дијагноза, пациентот се испитува и се слушаат поплаки со цел да се прикаже комплетна слика за болеста.

Асимптоматската бактериурија кај децата се дијагностицира по полагањето на соодветни тестови:

 • крвниот тест ќе покаже високо ниво на црвени крвни клетки и бели крвни клетки;
 • Во урината, детето ќе има висока стапка на протеини, леукоцити и еритроцити, присуство на соли, песок.

Истата слика ќе се забележи кај други пациенти со патогени микроорганизми.

Најмногу информативен во овој случај е засејувањето на урината, кога се брои бројот на микроорганизми за размножување во одредени граници. Единственото негативно е времето поминато во анализата - од 24 часа до 48. Овој вид на анализа најдобро се прави неколку пати за да се избегнат грешките и да не се погреши дијагнозата со залудна терапија.

Дополнително, инструменталните студии се пропишани за да се добие општа идеја и да се дознае главен извор на проблемот:

 • Ултразвук на бубрезите, уретра;
 • МНР на бубрезите и уретрата.
Ултразвук на бубрезите

По целиот комплекс на процедури, соодветна терапија е пропишана. Во ретки случаи, пациентот се упатува на дополнителни консултации со уролог, хирург и нефролог.

Третман

Во бактериуријата, третманот ќе биде конзервативен, односно со помош на специјални лекови со широк спектар на дејства, кои ќе бидат насочени кон:

 • елиминација на воспаление;
 • олеснување на болката;
 • отстранување на изворот на инфекција;
 • чистење на бубрезите, уретрата, каналите и крвните садови;
 • зајакнување на имунолошкиот систем.

За општо чистење на телото и подобрување на одлив на урина пропишани средства со диуретик ефект со билни состојки. Антибиотиците за бактериурија ќе помогнат да се справат со воспаление и инфекција. Пред да се препишат, се одредува чувствителноста на микроорганизмите на еден или друг тип на антимикробни агенси.

За да се зголеми имунитетот, се препишуваат витаминско-минерални комплекси, специјални зеленчукови и овошни коктели.

Третман на бактериурија кај бремени жени има свои карактеристики, бидејќи најчесто патогените микроорганизми не се појавуваат поради инфекција, туку се размножуваат поради стагнација на течност во мочниот меур. Назначен со средства за подобрување на одливот на течност од уретрата, депонии со колкови, сок од брусница. Потоа, пропишувајте лекови за пеницилинска група за 3-5 дена, потоа тинктури од билни состојки кои ги чистат каналите, олеснуваат воспалението, извадете песок. До 5 месеци, секоја терапија е избрана поединечно и со грижа за минимизирање на штетата. Во витамин значи не треба да се калциум.

Може да се препишат decoctions на камилица, семиња за копарки, bearberry, кои исто така се многу ефикасни и не му штетат на телото.

Паралелно доделени специјална диета:

 • коктели од овошје и зеленчук;
 • ниско маслено варено месо;
 • брзо апсорбира житни култури;
 • сокови се само природни и свежо исцедено.

Неопходно е да се исклучи од менито пржена, зачинета и солена храна, пушено месо. Млечните производи се консумираат по консултација со вашиот лекар.

Ако симптомите се детектираат кај новороденчиња или бебиња, се даваат повторени тестови и се пропишува антибиотска терапија.

Можни компликации

Ако воспалението предизвикано од патогени микроорганизми не се излечи со текот на времето, се јавуваат следните компликации:

Сите воспалителни процеси бараат набљудување и соодветна терапија, со што ќе се намали ризикот од сериозни компликации. Само-лекувањето е исклучено.

Превенција

Како превентивна мерка, мора да ја следите пропишаната исхрана, да подлежат на закажани месечни прегледи, да вежбате тестови и да ја следите вашата благосостојба. Исто така, треба да го намалите бројот на производи со калциум, бидејќи тие можат да формираат камења во бубрезите и уретрата.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате бактериурија и симптоми карактеристични за оваа болест, тогаш може да ви помогне лекарите: општ лекар , гинеколог , уролог .

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Епидидимитис (појавување симптоми: 8 од 17)

Епидидимитис е воспаление на епидидимисот на инфективна или неинфективна етиологија. Овој додаток изгледа како спирална цевка и се наоѓа на задната површина на тестисот, прицврстувајќи го со сперматичниот канал. Ако воспалителниот процес влијае истовремено и на тестисите и на додатокот, орхидидидимитисот се развива кај човекот.

...
Воспаление на бубрезите (појавување симптоми: 8 од 17)

Воспаление на бубрезите - болест која се карактеризира со прогресија на воспаление во апаратот на пекторалниот карцином, гломерули, тубули и садови на бубрезите. Оваа болест подеднакво ги погодува и жените и претставниците на посилниот пол. Можно е појава на воспаление на бубрезите и кај деца од различни возрасни групи. Како патоген дејствува условно патогени микроорганизми кои живеат во човечкото тело.

...
Циститис кај мажи (појавување симптоми: 8 од 17)

Циститис кај мажи е болест од инфективна или неинфективна природа, која се карактеризира со воспалителен процес во лигавицата на мочниот меур. Според статистичките податоци, жените често се соочуваат со циститис, но, сепак, понекогаш мажите мора да го искусат целиот "шарм" на оваа патологија.

...
Пиелонефритис кај деца (појавување симптоми: 8 од 17)

Пиелонефритис кај деца е болест од неспецифична природа, која се манифестира со микробно-воспалителен процес во областа на бубрежниот паренхим и бубрежниот систем на карлицата. Треба да се забележи дека оваа болест е дијагностицирана кај новороденчиња и постари деца и возрасни.

...
Странгурија (појавување симптоми: 8 од 17)

Странгурија е патолошки процес кој е придружен со болно мокрење и насилнички нагони, често пациентот не е во можност да ја потисне желбата да оди во тоалетот и е принуден да го испразни мочниот меур што е можно поскоро. Причината лежи во воспалителните процеси во вратот на мочниот меур, што може да се случи поради инфекција или уролитијаза.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

терапевтот прифаќа
Адреса : Москва, ул. Александар Солженицин, 5, стр.1
Телефон : +7 (499) 116-82-18
Адреса : Москва, Универзитетска авенија, 4
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Воротынская, 4
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Davydkovskaya, 5
Телефон : +7 (499) 116-82-08
Адреса : Москва, ул. Болшаја Молчановка, 32, стр.1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Zemlyanoy Val, 38/40, стр 6
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Трехгорный Вал, 12, бул
Телефон : +7 (499) 116-82-19
гинеколог зема
Адреса : Москва, ул. Lyublinskaya, 104
Телефон : +7 (499) 116-82-09
Адреса : Москва, ул. Chernyakhovsky, 8
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Цветной бул., Д. 30, корп. 2
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Polyarnaya 32
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Davydkovskaya, 5
Телефон : +7 (499) 116-82-08
Адреса : Москва, проспект Вернадский, 37, бул.
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Тестовска, д. 10, 1 влез
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .