Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Ангиомиолипом: Симптоми и третман

Ангиомиолипом - главните симптоми:

Ангиомиолипом е редок бениген карцином кој се формира поради мутација на клетки во васкуларниот, мускулниот и масното ткиво. Овој тип на патологија главно влијае на бубрезите, но исто така се пронајдени лезии на надбубрежните жлезди, панкреасот, матката. Јајниците, надбубрежната кортекс и мозокот исто така се подложни на патологија.

Бубрежниот ангиомиолипом или АМЛП е воспалителен процес кој може да биде изолиран, односно локализиран во еден орган, или може да биде конгенитален, најчесто дијагностициран во двата органи.

Големината на туморот варира од еден милиметар до дваесет сантиметри. Во 75% од случаите, најчесто се дијагностицира еднострана патологија. Болеста се јавува кај различни возрасни групи, но почесто кај жените по 30 години, што е поврзано со хормонални промени во телото.

Патологија се дијагностицира по ултразвук или магнетна резонанца. Ако во ваква патологија не се забележува непријатност, терапијата со лекови е пропишана, а исто така се пропишува диета за ангиомиолипом.

Прогнозата е поволна, ако терапевтските мерки се започнати на време, како што се евидентирани изолирани случаи на конверзија од бенигна во малигната онкологија. Релапсот не е исклучен.

Етиологија

AMLP, во зависност од тоа која компонента на ткивото во неа е поголема, може да има жолтеникави фокуси кои се состојат од липоцити, како и поради хеморагии во областа на паренхимата (клетки кои го пополнуваат вроден орган).

По голем број студии за оваа болест, беа формулирани главните можни причини за појава на патологија:

 • хронични воспаленија, како што се пиелонефритис , уролитијаза , гломерулонефритис ;
 • ендокрини пореметувања кои се јавуваат кај жени на возраст помеѓу 40 и 45 години за време на менопаузата, хормонални промени на телото, ретко се случаи на АМЛ кај бремени жени, бидејќи исто така се јавуваат и хормонални нарушувања ;
 • наследноста - АМЛ може да биде придружен симптом на генетски болести (Бурневи болест - Прингл).

Кај мажите, АМЛ се јавува со зголемена содржина на женски хормони во крвта.

Бубрежен ангиомиолипом

Класификација

Научниците идентификуваат четири главни класификации на AMLP, со оглед на видот, обликот, типот и локализацијата.

Од видот се случува тумор:

 • наследни - се јавуваат поради генетски предиспозиции, ги опфаќа двата органи со неколку фокуси на ширење на мутирани ткива;
 • спорадично, што е, стекнато - често се јавува кај жени за време на хормоналните промени на телото.

Според формата:

 • типична - бенигна неоплазија со масно ткиво;
 • атипична - малигна неоплазија со исчезнато масно ткиво.

За возврат, типична форма може да има трифазен АМЛ, кој се состои од различни броеви на крвните садови, мазни мускули и зрело масно ткиво. Тоа се случува по 40 години.

Трифазен АМЛ на рендгенска основа е:

 • класично - се состои од голем број масни клетки, ретко се подложува на раст, нема симптоми, а ако расте, тоа е многу бавно (тие предлагаат испитувања еднаш годишно);
 • со малку маснотии - многу мала количина маснотија содржана во клетките или со мала количина на липиди, може да се развие во малигно.

Според локализацијата, постојат два вида:

 • ангиомиолипом на десниот бубрег;
 • ангиомиолипом на левиот бубрег.

Туморот е откриен за време на инструменталниот преглед.

Симптоматологија

Симптоматските знаци на АМЛП ќе зависат од големината, локацијата и присуството или отсуството на туберозна склероза. Неоплазија често е асимптоматска, туморите се повеќе од четири сантиметри и главно се придружени со болка, можат да предизвикаат крварење во масните капсули на филтрациониот орган и да доведат до некроза.

Главните симптоми се:

 • болка во стомакот и на страна;
 • висок крвен притисок;
 • има крв во урината;
 • замор и слабост;
 • потешкотии во протокот на урина;
 • ренална колика ;
 • бледило на кожата;
 • се појавува тахикардија .

Во ретки случаи, може да се случи крварење и прекин на неоплазија:

 • гадење;
 • повраќање;
 • слабо

Асимптоматските манифестации на оваа патологија може да имаат поголем степен на време, до природна смрт на пациентот од старост. Ако таков тумор е случајно откриен, пациентот ќе биде под постојан надзор и контрола.

Дијагностика

Присуството на бениг или малигнен тумор, неговиот тип и тежината на текот на болеста е утврдено од невролог со онколог.

Дијагностичката програма ги опфаќа следните активности:

 • палпациски тест - туморот може да се идентификува само ако е повеќе од 5 сантиметри;
 • Ултразвук - откриен е тумор од различни големини, можно е да се одреди васкуларната природа, ризикот од оштетување и прекин на крвните садови;
 • Спроведена мултиспирална компјутерска томографија со контраст - е задолжителна студија пред отстранување на ангиомиолипоми;
 • МНР - големината и структурата на туморот се одредуваат;
 • биопсија со понатамошно хистолошко испитување на примерокот - ова е потребно за да се исклучи малигната неоплазија;
 • генетско истражување се спроведува ако постои сомневање за туберозна склероза .
Бубрежна биопсија

Заедно со главните студии, се прават основни тестови: се мери крв, урина и крвен притисок.

Третман

Изборот на терапевтски модалитети ќе зависи од состојбата на туморот. Ако не е склона да расте или расте многу бавно, постои тактика на чекање.

Третманот со ангиомиолипом може да се базира на следниве мерки:

 • терапија со лекови;
 • радиофреквентна аблација - со помош на радио бранови и ладење, неопластијата престанува со раст, што ќе помогне да се избегнат хируршки интервенции;
 • оперативни активности.

Хируршката интервенција се изведува кога пациентот ги има следниве услови:

 • силна болка;
 • отокот се зголемува брзо;
 • се случило хеморагија;
 • проблеми со мокрењето;
 • туморот се меша со функцијата за филтрирање;

Изборот на методот на хируршка интервенција се врши со ориентација на големината на формацијата, бројот на фокуси, состојбата на пациентот, возрасните карактеристики на организмот.

Оперативните техники вклучуваат:

 • ресекција на формирањето на туморот;
 • нефректомија - се врши комплетно отстранување на органот со патологија, бидејќи туморот го наруши неговото функционирање и во голема мера се прошири.

Употребата на народни лекови е дозволена во врска со главната терапија, но само по консултација со вашиот лекар.

Без оглед на тоа која тактика на третман ќе биде избрана, диета мора да биде доделена. Природата на исхраната и времетраењето на усогласеноста со пропишаната диета се избира поединечно.

Диета на ангиомиолипом базирана на следниве правила:

 • сол е исклучена;
 • алкохол и кафе се забранети;
 • треба да пиете до два литри вода дневно;
 • умерено консумирани млечни производи;
 • дозволено мед, сушено овошје, растителни бушотини, јајца;
 • под целосна забрана за пушено месо, маснотии, зачини, кромид, лук.

Таквата исхрана треба да се следи, дури и ако се дијагностицира асимптоматска форма на патолошкиот процес.

Можни компликации

Ако туморот има прилично голема големина и е откриен доцна, следните компликации се можни:

 • ретроперитонеална хеморагија;
 • развој на ренална инсуфициенција поради компресија на телото;
 • метаболички нарушувања;
 • ткивна некроза;
 • васкуларна тромбоза ;
 • метастази;
 • постоперативни компликации или рецидиви.

Во овој случај, само-заздравувањето е надвор од прашање, бидејќи терапијата се пропишува само по сеопфатна дијагноза.

Превенција

Најдобрата опција за превентивни мерки ќе биде одржување на здрав начин на живот, правилна исхрана, избегнување на прекумерна стрес на внатрешните органи.

Дополнително треба да се следат следниве упатства:

 • Не пијте газирани пијалоци, кафе, пијте повеќе вода;
 • не злоупотребувајте алкохол;
 • не преоптоварување

Ќе биде корисно да се подложат на терапевтски мерки за лекување на инфламаторни и заразни болести.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате ангиомиолипом и симптоми кои се карактеристични за оваа болест, тогаш може да ви помогне лекарите: невролог , онколог , нефролог .

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Тумор бубрег (појавување симптоми: 9 од 13)

Туморот на бубрезите е патолошки процес кој се карактеризира со пролиферација на органските ткива, што се манифестира во форма на очигледни квалитативни промени во структурата на овој орган. Тежината на патолошкиот процес во бубрежен тумор ќе зависи од типот на малигните или бенигни тумори. За да се утврди природата на таквата болест е можно само со спроведување на сеопфатен преглед, кој задолжително вклучува КТ (компјутерска томографија) и МНР.

...
Хронична бубрежна болест (појавување симптоми: 8 од 13)

Хронична бубрежна болест е концепт што подразбира неколку патолошки процеси кои доведуваат до нарушување на функционирањето на еден таков орган. Како резултат на тоа, стапката на гломеруларна филтрација се намалува, клетките на органот се заменуваат со сврзно ткиво. Како резултат на тоа, постои некротизација на бубрезите (срцев удар) и смрт. Екстремно негативна прогноза на текот на болеста е присутна само ако третманот не се започне навремено.

...
Нефроптоза (појавување симптоми: 7 од 13)

Бубрежна нефроптоза е опасна болест која се карактеризира со зголемена мобилност на бубрезите. Ова, пак, доведува до нарушување на односот на органите на уринарниот систем. Ако таква патолошка состојба се развие и напредува, органот се движи во стомакот, па дури и во карлицата, понекогаш враќајќи се во својата физиолошка положба повторно. Според МКБ-10, нефроптозата се однесува на 14-тата класа на заболувања.

...
Хипотензија (појавување симптоми: 7 од 13)

Хипотензијата е прилично честа патологија, која се карактеризира со постојано или редовно присуство кај лице со тонометриски вредности под 100 до 60 милиметри жива. Оваа болест може да се појави во било која возраст, поради што се дијагностицира и кај бебињата и кај жените за време на бременоста.

...
Цревна Дивертикулоза (појавување симптоми: 7 од 13)

Цревната дивертикулоза е гастроентеролошко нарушување, во кое се формираат мали формации во форма на торба на цревните ѕидови. Овој патолошки процес е нешто слично на формирањето на полипи, но ова не е истото.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

невролог прифаќа
Адреса : Москва, ул. Davydkovskaya, 5
Телефон : +7 (499) 116-82-08
Адреса : 74, Каширское шоссе, Москва, стр.1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Gamalei, 18
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, ул. Сергиј Радонеж, д. 5/2, стр.1
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Космонаут Волков, 9/2
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Лобачевски, 42, стр.4
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, бул. Зубовски, 35, бул
Телефон : +7 (499) 519-32-81
онколог зема
Адреса : Москва, Универзитетска авенија, 4
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Фестивал, 4
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Херои Панфиловцев, 1
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Космонаут Волков, 9/2
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Лобачевски, 42, стр.4
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Воротынская, 4
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Маросика, 6-8, стр.4
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .