Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Безоар: Симптоми и третман

Безоар - главни симптоми:

Безоар е патолошки процес во кој се формира камен во стомакот. Во некои случаи, неговата големина може да достигне до 20 cm во дијаметар. Образованието може да биде единечно или повеќекратно. Најопасно е целосно полнење на стомачниот простор, поради што неговото функционирање запира.

Акумулацијата на туѓи тела во човечкиот стомак се јавува подолго време. Минималниот период за формирање на камен со сите фактори на ризик е 15 години. Продирајте ги супстанциите во човечкото тело само со голтање.

Оваа состојба е многу опасна за животот, затоа бара специјализирана дијагностика и третман. Терапијата зависи од фазата на развој на болеста и од општата состојба на пациентот. Во повеќето случаи, каменот се отстранува со оперативна интервенција.

Етиологија

Појавата на камења во стомакот може да биде предизвикана од голем број фактори. Во неколку познати случаи, безоарот бил формиран од коса и нокти. Со остатоци од храна и слуз, тие формираат цврста материја која не се вари. Ваквите варијанти биле забележани кај лицата со ментални пречки во развојот.

Голема количина груби растителни влакна може да предизвика вештачки безоар. Овие може да се најдат во кора од persimmon, семе од грозје, смокви. Поголема опасност е исхраната на семки од сончоглед со кора и дремка.

Персиммон може да предизвика вештачки безоар

Причините за формирање на безоар на стомакот може да бидат следниве фактори:

 • слаб квалитет и нечитлива храна;
 • лошо џвакана храна;
 • недоволно производство на гастричен сок;
 • гастрична кандидијаза ;
 • ресекција на стомакот како резултат на ресектабилна интервенција;
 • употребата на големи количества животинска храна без специфична термичка обработка;
 • гастрична дисфункција, дисмотилност.

Значајна опасност за телото е ингестија на цврсти предмети во стомакот, како што се лепак, глина, мали делови, гума, пластика.

Без оглед на причината за формирање на камења, пациентот бара итен и радикален третман.

Класификација

Bezoars се од неколку видови, во зависност од конзистентноста и составот. Нивната структура зависи од тоа, и солидна и густа формации се најголемата опасност.

Во медицината се познати неколку типови на такви формации:

 • Фитобезоар. Овие камења се најчести со оваа болест. Тие се формираат од растителни супстанции што се користат во храната: кора, семиња, коски и други. Овој bezoar има непријатен, лут мирис и темна боја.
 • Трихобезоар - камења формирани од косата. Овој вид карактеристика на ментално болните луѓе, ретко фризери.
 • Shellaco-bezozoary се формации од хемиски честички, на пример, пластика, лак, лепак. Таквите супстанции при интеракција со вода формираат талог.
 • Stibobezoary. Овој тип е исто така многу чест, особено кај љубителите на свинско и говедско месо. Честа употреба во големи дози на масти кои тешко се вари, доведува до формирање на фоки во стомакот.
 • Лактобезоари. Овој тип на формирање е забележан кај бебиња кои се хранат со шише врз основа на производи со висока содржина на казеин и лактоза.
 • Фетални безоари. Формирани на ембрионско ниво во форма на цисти, со текот на времето се зацврстуваат и се претвораат во камења.
 • Антракобезоар. Процентот на болести од овој тип е исклучително мал. Камењата се формираат од остатоците од дрога. Таквите случаи се можни со изобилен внес на тешки лекови за долго време.

Постојат случаи на мешани формации, кога составот на каменот е разновиден. Причината за овој процес може да биде разни дисфункции на дигестивниот систем.

Симптоматологија

Комплексноста на оваа болест е дека долго време безоарот може да биде во стомакот и во никој случај не се сигнализира. Првите знаци почнуваат да се појавуваат светло кога каменот достигнува значителна големина или бројот на формации се зголемува.

Во овој случај, се појавуваат следниве симптоми:

 • ненадејна и брзо губење на тежината;
 • постојано чувство на тежина во стомакот;
 • болка во стомакот;
 • непријатна сензација во устата и мирис на гнилост;
 • анемија ;
 • чести гадење со напади на повраќање.

Состојбата на лицето постепено се влошува, постои слабост, раздразливост, замор. Наспроти позадината на болеста, нивото на имунолошка заштита е остро намалено, лицето станува чувствително на заразни болести, а е забележано влошување на хроничната патологија.

Кај новороденчињата, дополнителен симптом може да биде едем, кој се јавува како резултат на кршење на општи метаболички процеси.

Севкупната клиничка слика не јасно ја дефинира bezoar: симптомите се заматени, знаците се слични на други болести на дигестивниот систем. Затоа, за да се направи точна дијагноза, потребно е да се изврши комплетен специјализиран преглед.

Дијагностика

Збирката на општа историја нема да даде можност веднаш да го одреди безоарот на стомакот. Методот на палпација, исто така, не дава целосни информации: во овој случај, во стомачната област се чувствува само индурација. Затоа, потребни се специјализирани дијагностички методи.

Најинформирачки дијагностички методи:

 • Х-зраци. Таа користи комплициран метод на контраст со бариум сулфат. Со воведувањето на дополнителна супстанција, на екранот можете да ги видите јавните форми на странски тела.
 • Гастрофиброскопија. Ова е повеќе информативен метод со кој се одредува обликот, големината и составот на образованието.
 • Ултразвук. Се врши дијагностика за да се утврди точната локација на каменот.
Гастрофиброскопија

Како дополнителни дијагностички процедури, се спроведуваат следните студии: испитување на забите, инспекција на истовремени болести. Важно е да се утврди присуството на траги од операциите во стомакот. Исто така, посебно внимание се посветува на навиките на пациентот, на условите на неговата исхрана.

Еден од клучните дијагностички процеси е диференцијацијата на безоар од малигни тумори.

Третман

Во присуство на безоар на стомакот, третманот е пропишан, а тактиката зависи од бројот и големината на формациите. Ако овие се мали единечни елементи, тие можат да го напуштат органот самостојно со повраќање. Мали камења, исто така, може да се спуштат во цревата и да излезат низ аналниот премин.

Како конзервативен третман се користи сода раствор, кој мие стомакот. Дополнително препишани лекови за подобрување на преминувањето на каменот преку патеките на храната. Новороденчињата и малите деца се препишуваат посебна абдоминална масажа која ќе им овозможи на меки и еластични камења сами да го напуштат желудникот.

За повеќето безоари, единствениот правилен начин на лекување е нивното отстранување.

Користете две кардинални методи:

 • Ласерско отстранување. Се користи за мали формации кои можат да се смачкаат.
 • Хирургија - целосно отстранување на каменот со ресектабилна интервенција.

Оперативните методи на третман бараат подготвителен процес, така што тие се изведуваат на амбулантско ниво, по што следи период на рехабилитација.

Со навремен почеток на третманот, прогнозата на патологијата е позитивна. Превенцијата се состои во соодветна исхрана, елиминација на употребата на нехранливи супстанции и нискоквалитетна храна.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате Безоар и симптоми кои се карактеристични за оваа болест, тогаш вашиот гастроентеролог може да ви помогне.

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Hookworm (појавување симптоми: 6 од 15)

Анкилостомидози - хелминтијаза предизвикана од црви на групата на нематодози, што се, кружни циеви, кои, исто така, вклучуваат човечки roundworm и pinworms. Хуковерм, во зависност од видот на патогенот, може да биде од две форми: некатроза и анкилостома.

...
Антрален гастритис (појавување симптоми: 6 од 15)

Таквата патологија како антрален гастритис се вели во случаи кога воспалението на гастричната слузница е предизвикано од присуството на бактериски агенс како Helicobacter pylori во човечкото тело. Таквата болест на стомакот може да биде асимптоматска за долго време, меѓутоа, кога процесот ќе достигне одредена фаза, ќе се појават симптоми на воспалително оштетување на органот, што предизвикува многу проблеми за лицето, принудувајќи го да побара медицинска помош.

...
Лимфоцитна леукемија (појавување симптоми: 5 од 15)

Лимфната леукемија е малигна лезија што се јавува во лимфното ткиво. Се карактеризира со акумулација на туморски лимфоцити во лимфните јазли, во периферната крв и во коскената срцевина. Акутната форма на лимфоцитна леукемија неодамна припаѓала на болести на "детството" поради неговата подложност главно кај пациенти на возраст од две до четири години. Денес, лимфоцитна леукемија, чии симптоми се карактеризираат со својата специфичност, е почеста кај возрасните.

...
Миелом (истовремени симптоми: 5 од 15)

Миелом (мултипен миелом) е болест која се јавува во крвниот систем и спаѓа во групата на парапротеинемична леукемија. Миелом, чии симптоми се јавуваат како резултат на појава на тумор во Б-лимфоцитите, се забележува кај најчестите случаи кај постарите лица, и само во ретки случаи може да се појави пред возраст од четириесет години.

...
Рак на црниот дроб (појавување на симптоми: 5 од 15)

Ракот на црниот дроб е прилично тешка болест во својот тек, што се карактеризира со развој на малигнен тумор во црниот дроб. Канцер на црниот дроб, чии симптоми имаат карактеристични карактеристики, може да настане како резултат на изложеност на вакви важни фактори како што се цироза на црниот дроб, вирусниот хепатитис и потрошувачката од страна на пациентот на производи кои вклучуваат афлатоксин.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

гастроентеролог прифаќа
Адреса : Москва, ул. Первомайская, д. 42
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Трехгорный Вал, 12, бул
Телефон : +7 (499) 116-82-19
Адреса : Москва, ул. Тестовска, д. 10, 1 влез
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Lesnaya, 57, стр.1
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Сергиј Радонеж, д. 5/2, стр.1
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Gamalei, 18
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, ул. Космонаут Волков, 9/2
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Воронцовска, д. 8, стр.6
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Јарославска, 4/8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : 74, Каширское шоссе, Москва, стр.1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .