Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Фагорозен апендицитис: симптоми и третман

Флегмозен апендицитис - главните симптоми:

Флегонадниот апендицитис е воспалителен процес на акутна природа во регионот на процесот на вермиформите, во кој постои акумулација на гној и таложење на фибрин на површината на сегментот. Со таков развој на патологија, потребна е итна хируршка интервенција, во спротивно смртта неизбежно ќе се појави.

Развојот на таквата болест започнува околу 12-24 часа по почетокот на воспалителниот процес во областа на додатокот на дебелото црево. Нема ограничувања во однос на полот и возраста: тоа може да се случи кај деца и кај возрасни. Во суштина, флегмонозен апендицитис се дијагностицира на млада возраст (возрасна група од 20-40 години), а кај жените е двојно почесто отколку кај мажите. Бремените жени се изложени на ризик.

Клиничката слика на овој патолошки процес се карактеризира со акутна болка во десниот долен стомак, треска, тешка гадење, помалку повраќање. Поради фактот што флегмозниот апендицитис напредува многу брзо, потребна е итна медицинска интервенција.

Дијагнозата се поставува врз основа на личен преглед, анамнеза и некои инструментални методи на испитување. Третманот е функционален само - микросклопот се отстранува, шуплината се мие со антисептици и се инјектира антибиотик. Обезбедена навремена медицинска помош, прогнозата е поволна. Кодот за ICD-10: K35.

Етиологија

Во моментов, научниците сеуште не утврдиле зошто се развива флегмозен аппендицит.

Клиничарите ги идентификуваат следниве можни фактори за развој на овој патолошки процес:

 • опструкција на луменот на апендиксот - спазам, туѓо тело;
 • тромбоза на васкуларниот систем на процесот како резултат на продолжено стегање на вените;
 • присуството на патогени;
 • спазам од телото.

Причините за секундарниот флегмозен апендицитис се следниве:

 • механичка оптурација на апендиксот од страна на хелминти или измет;
 • компликација после катарална или гнојна форма;
 • воспаление на лимфните јазли;
 • формирање на адхезии на цревата по операцијата;
 • компликации на хронични гастроентеролошки болести.

Патогенезата на патолошкиот процес е како што следува: инфекцијата влегува во додатокот на цекумот на ендогени начин - низ крв и лимфа, поретко од цревниот лумен. Во случај на флегмозен апендицитис, воспалението влијае на околните ткива, а ѕидовите на апендиксот стануваат хиперемични, станат покриени со слој фибрин и се натрупува гној.

Ако третманот не започне веднаш, флегмонозен апендицитис станува посложена форма - флегмозен и улцеративен апендицитис. Во овој случај, чиревите и ерозијата се формираат на процесот на лигавицата. Околу придружниот ексудат се формира. Таквиот комплексен патолошки процес може да се прошири до најблиското ткиво.

Болно додаток и неговата локација

Симптоматологија

Акутен флегмозен апендицитис се карактеризира со изразена клиничка слика. Првиот и специфичен симптом на оваа болест е остра болка во десниот долен дел на стомакот. Кај децата, синдромот на болка може да се прошири на целата абдоминална празнина.

Општо земено, клиничката слика на овој патолошки процес се карактеризира како што следува:

 • температурата нагло се зголемува - до 39 степени, земајќи антипиретични лекови не го дава посакуваниот ефект;
 • постојана болка, изречена, понекогаш пулсирачка природа;
 • гадење и повраќање се исклучително ретки, но дури и ако го прават, тие не носат олеснување;
 • зголемено потење;
 • понекогаш губење на свеста;
 • ако апендиксот се наоѓа во субхепатичниот регион, болката може да се прошири на грбот;
 • ако процесот е долг и оди надолу во карлицата, тогаш синдромот на болка се шири до област на препоните;
 • стомакот останува рамен, десната половина заостанува зад дишењето;
 • бледило на кожата;
 • јазикот е обложен со бело цут;
 • брз пулс - околу 80-90 отчукувања во минута;
 • со палпација, мускулите на абдоминалната празнина се напнати.

Ренетниот тип на апендицитис бара итна медицинска интервенција. Инаку, смртта неизбежно се случува.

Дијагностика

Поради особеностите на клиничката слика на оваа форма на патолошкиот процес, обично не е тешко да се направи точна дијагноза.

Дијагностичката програма ги опфаќа следните активности:

 • физички преглед на пациентот - колекција на анамнеза, палпација на абдоменот, разјаснување на текот на клиничката слика;
 • општ и биохемиски тест на крв;
 • уринализа;
 • Абдоминален ултразвук;
 • Ултразвук на карлицата.

Дополнително, абдоминалниот КТ може да се препише.

Кај жените, неопходно е да се разликува оваа патологија од следниве болести:

Ако дијагнозата е потврдена, пациентот почнува итно да се подготвува за хируршка интервенција.

Третман

Како што веќе рековме, третманот во овој случај е функционален само - се врши апендэктомија. Операцијата се изведува според класичниот принцип или преку лапароскопија.

Апендэктомија

Воспалениот процес е отстранет, изливот се суши, а шуплината, доколку е потребно, се третира со антисептик. Воведен е задолжителен антибиотик.

Ако износот на излив е премногу голем, тогаш хируршката инцизија не е потполно зашиена - дренажата се воспоставува за неколку дена. По оперативната интервенција, пациентот е пропишан во просек една недела на антибиотици во форма на капки и орални формулации.

Доколку патолошкиот процес не е комплициран со перитонитис , тогаш обновувањето се случува многу брзо: по 7-8 дена пациентот е подготвен за исцедок, а по еден месец може да се врати во вообичаениот ритам на животот.

Во првите денови после операцијата, пациентот мора да следи диета. Јадењето треба да биде светло, треба да ја елиминирате храната што може да предизвика надуеност. Физичката активност е забранета.

Прогнозата е во повеќето случаи поволна. Смртоносен исход се јавува само ако процесот е комплициран од перитонитис и не е обезбедена навремена медицинска помош.

Што се однесува до превенцијата, за жал, нема конкретни мерки. Неопходно е да се консултирате со лекар веднаш штом почнуваат да се појавуваат првите клинички знаци. Во овој случај, може да се избегнат тешки компликации. За да се намали ризикот од таков патолошки процес може да биде, ако води здрав начин на живот.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате флегмонозен апендицитис и симптоми карактеристични за оваа болест, тогаш може да ви помогне лекарите: хирург , терапевт , педијатар .

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Пелвиоперитонитис (појавување симптоми: 6 од 12)

Воспалението на пелвичниот перитонеум во женското тело се нарекува пелвиоперитонит. Оваа болест е предизвикана од патогени, како што се стафилококи, Escherichia coli, гонококи, кламидија и разни вируси. Во ретки случаи, комплексна провокација на болеста е својствена, што го комплицира не само текот на болеста, туку и борба против неа.

...
Бубрежна колика (појавување симптоми: 6 од 12)

Бубрежната колика е патолошки процес во уринарниот тракт, кој се манифестира во форма на остра, грчеви болка во лумбалниот регион. Во овој случај, потребна е итна медицинска интервенција, бидејќи постои висок ризик за сериозни компликации. Нема ограничувања во однос на возраста и полот, меѓутоа, патологијата влијае главно врз мажите. Во 95% од случаите, бубрежната колика е предизвикана од блокада на горниот или долниот дел на уринарниот тракт, меѓутоа, другите патолошки процеси во оваа област не треба да се отфрлаат.

...
Хиперстимулација на јајниците (појавување симптоми: 6 од 12)

Хиперстимулацијата на јајниците (синдром на оваријална хиперстимулација) е гинеколошко пореметување, чија појава е предизвикана од прекумерна употреба на хормонални лекови со цел да се стимулира овулацијата за да се зачне детето.

...
Хеморагичен гастритис (појавување симптоми: 5 од 12)

Хеморагичниот гастритис е акутен воспалителен процес кој влијае на гастричната слузница, што доведува до формирање на ерозии и крварење. Во изминатите 10 години, лекарите го забележаа растот на оваа болест. Во главната група за ризик, луѓето кои земале кортикостероидни лекови и страдаат од алкохолизам. Нема ограничувања во однос на возраста и полот, но децата ретко се дијагностицираат.

...
Акутен панкреатит (појавување симптоми: 5 од 12)

Акутен панкреатит (воспаление на панкреасот) е воспалителен процес во панкреасот. Голем број различни причини може да предизвикаат такво нарушување, но агресивното влијание на активните ензими врз органот е основа, што доведува до појава на специфични симптоми, вклучувајќи и неподнослива болка во абдоменот.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

хирургот зема
Адреса : Москва, ул. Космонаут Волков, 9/2
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Клара Цеткин, 33, Bldg. 28
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Kibalchicha, 2, Bldg. 1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Госпитална пл., Д.2, стр.1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Ленинский проспект, д. 90
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Каширское шо., Д 56
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Воронцовска, д. 8, стр.6
Телефон : +7 (499) 519-32-81
терапевтот прифаќа
Адреса : Москва, ул. Псков, 9, бул. 1
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, ул. Rossoshanskaya, 4, Bldg. 1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Болшаја Молчановка, 32, стр.1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, транс. Расково, 14-22
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, Каширское шо., Д 56
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Гарибалди 36
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Davydkovskaya, 5
Телефон : +7 (499) 116-82-08
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .