Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Долихоколон: Симптоми и третман

Долихоколон - главни симптоми:

Долихоколон е патолошки процес, кој се карактеризира со фактот дека одредени делови од дебелото црево стануваат подолги. Во овој случај, дијаметарот и дебелината на ѕидовите на телото не се менуваат. Овој патолошки процес нема јасни разлики во однос на полот и возраста, па затоа dolichocolon се дијагностицира кај деца и возрасни.

Клиничката слика за таква болест нема специфични симптоми, врз основа на кои би било можно веднаш да се претпостави развојот на оваа посебна болест. Природата на симптомите е својствена за многу гастроентеролошки заболувања: непријатни сензации во желудникот, гадење и повраќање, проблем со дефекацијата. Затоа, само-третманот не се препорачува, но треба да се консултирате со вашиот лекар за совет.

Цревниот доликоколон се третира со конзервативни и радикални методи. Ако болеста е дијагностицирана прво - втората фаза, терапијата се изведува преку исхрана и лекови, а во сите други случаи, потребна е хируршка интервенција. Код ICD-10: Q43.8.

Етиологија

Долихоколон може да биде или конгенитален или стекнат.

Што се однесува до вродената форма на болеста, етиолошката слика ги вклучува следните фактори:

 • тешки заразни болести кои се носат во текот на бременоста;
 • лоши навики на бремена жена - пушење, пиење, стрес и постојана нервна напнатост;
 • изложеност на хемиски, токсични материи на мајката.

Добиениот dolichocolon може да се должи на патолошки фактори како што се:

Во исклучително ретки случаи, не е можно да се утврди причината за развојот на таквата болест.

Класификација

Долихоколон во својот развој поминува низ неколку фази:

 • Фаза на компензација - клиничката слика речиси е отсутно. Понекогаш има болка во абдоменот, но со нормализацијата на диетата, овој симптом брзо поминува.
 • Фаза на субкомпензација - редовни запек, абдоминална болка, зголемена надуеност . Во оваа фаза на развој на болеста, лаксативните лекови повеќе не го даваат посакуваниот ефект, така што е потребна клизма за да се ублажи состојбата.
 • Фаза на декомпензација е тешка фаза на болеста, што доведува до формирање на фекални камења. Постои изразена клиничка слика - пациентот постојано се мачи со констипација и надуеност. Потребна е сифонска клизма за да се испразни цревата.

Треба да се напомене дека овој патолошки процес е најчест кај децата под три години, имено кога започнува воведувањето на комплементарни прехранбени производи.

Врз основа на природата на клиничката слика, се разликуваат следниве форми на развој на оваа болест:

 • асимптоматски долихоколон;
 • прекршување на транзитот преку дебелото црево;
 • со комплициран курс.

Врз основа на локализацијата на патолошкиот процес, таквите форми на нејзиниот тек се разликуваат како:

 • dolichosigma ;
 • лево-странски dolichocolon;
 • десно-странски dolichocolon;
 • dolichotransverzum;
 • вкупно доликоколон;
 • субтотален доликоколон.

Ако постои асимптоматска форма на текот на болеста, обично не е потребен специфичен третман. Пациентот е препишан на диета, а исто така дава и општи препораки.

Симптоматологија

Dolichocolon

Симптомите на овој патолошки процес се неспецифични, па затоа не се препорачува само-третман, но треба да побарате медицинска помош.

Генерално, клиничката слика ќе се карактеризира како што следува:

 • татнеж во стомакот и надуеност;
 • болка во стомакот, која може да биде продолжена по природа или пароксизмална;
 • абдоминална абдоминална дистензија;
 • пролонгиран запек, додека дефекацијата не е секогаш можна дури и по земање лаксативи;
 • главоболки;
 • општа слабост, слабост;
 • намалување на фреквенцијата на потребата да се дејствува на дефекацијата;
 • гадење, што ретко е придружено со повраќање, и ако се појави повраќање, тоа не носи олеснување;
 • невроза , промени во расположението;
 • општо влошување на здравјето, зголемување на слабоста.

Фекалните маси во овој патолошки процес содржат слуз и крв, имаат исклучително непријатен мирис. Делата на дефекација стануваат многу ретки, болни, што доведува до сериозно влошување на човековата благосостојба.

Ако третманот не се започне навремено, тогаш сегашниот патолошки процес е комплициран поради интестинална опструкција, лузни на ѕидовите на овој орган, развој на инфламаторни и инфективни процеси. Во овој случај, севкупната клиничка слика ќе биде надополнета со специфични симптоми.

Дијагностика

Симптомите на таква болест не ја сугерираат причината за нивното појавување, па затоа треба да се спроведе темелна дијагноза.

Првиот физички преглед со палпација на анусот.

Во текот на оваа фаза на дијагноза, лекарот го врши следново:

 • ја одредува природата на клиничката слика - колку долго симптомите почнаа да се појавуваат, што им претходи, што е нивното времетраење;
 • собира лична и семејна историја;
 • проучување на историјата на болеста.

Исто така се врши дополнително:

 • општ клинички и детален биохемиски тест на крв;
 • уринализа и измет;
 • анализа на измет за окултна крв;
 • езофагогастродуоденоскопија;
 • колоноскопија;
 • проктографија;
 • иригоскопија со двоен контраст;
 • електромиометрија;
 • сфинктерометрија;
 • Ултразвук на карличните органи и абдоминална празнина;
 • радиографија на желудникот со контрастен агенс.
Сфинктерометрија

Во некои случаи, потребна е диференцијална дијагноза за следниве болести:

Врз основа на резултатите од клиничките студии, лекарот ќе ја утврди природата на патолошкиот процес, како и ќе пропише ефикасен третман.

Третман

Третманот ќе зависи од формата и фазата на текот на болеста, исто така ги зема предвид етиолошките фактори, општата состојба на телото и ризикот од компликации.

Ако постои почетна фаза, третманот ќе биде конзервативен - се препишуваат лекови, диета и посебни вежби. Терапијата во секој случај ќе биде комплексна и се изведува во болница.

Фармаколошкиот дел од третманот се заснова на следните препарати:

 • лаксативи;
 • антиспазмодии;
 • лекови против болки;
 • витамински и минерални комплекси.

Исхраната се одредува само поединечно, но мора да се почитува. Овој фактор е еден од фундаменталните при третманот на овој вид гастроентеролошки заболувања.

Ако конзервативниот третман не даде соодветни резултати или воопшто не е ефективен поради развојната фаза на заболувањето, тогаш се врши хируршка интервенција - лапаротомија или лапароскопија. Во постоперативниот период, исто така, се потребни препораки за почитување на исхраната и општи препораки за начин на живот. Неопходно е да се спроведе превентивен медицински преглед еднаш на секои неколку месеци.

Можни компликации

Недостатокот на терапија може да доведе до следниве компликации:

Треба да се разбере дека воспалението на гастроинтестиналниот тракт може да предизвика исклучително сериозни компликации, од кои некои може да бидат неповратни. Со навремен третман, прогнозата е поволна.

Превенција

Превенцијата е како што следува:

 • нормализација на исхраната;
 • води активен животен стил;
 • лична хигиена;
 • пиење доволно флуиди дневно.

Тоа е императив дека систематски се подложувате на медицински преглед од страна на лекарите, што ќе помогне да се открие болеста навремено. Авто-лекувањето е неприфатливо.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате Dolichocolon и симптомите карактеристични за оваа болест, тогаш може да ви помогне лекарите: гастроентеролог , педијатар , терапевт .

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Хроничен колитис (појавување симптоми: 9 од 20)

Хроничниот интестинален колитис е воспалителен процес кој влијае на мукозната мембрана, како и на субмукозниот слој на овој орган. Може да има карактеристични знаци, вклучувајќи дијареа и запек, тешки грчеви, татнеж и зголемена емисија на гасови. Овој тип на болест се јавува со наизменични периоди на егзацербација и повлекување на симптомите. Често е придружено со воспаление на други органи на дигестивниот тракт.

...
Трансверсоптоза (појавување на симптоми: 9 од 20)

Трансверсоптозата е промена во анатомски дефинираната позиција на дебелото црево. Наспроти позадината на патологијата, постои потекло на попречното дебело црево: на рендгенските слики ќе има облик на буквата "V".

...
Цревни воспаленија (појавување симптоми: 9 од 20)

Цревните воспаленија се гастроентеролошко нарушување кое може да биде локализирано во малиот, дебелото црево или сигмоидот. Во зависност од локализацијата на воспалителниот процес, клиничката слика исто така ќе се појави.

...
Ентероколитис (појавување симптоми: 8 од 20)

Воспалителни процеси кои се јавуваат во цревната лигавица се сериозно заболување на дигестивниот тракт, кое се нарекува ентероколитис. Воспалението може да влијае на тенкото црево (ентеритис) и на дебелото црево (колитис), а потоа, ако не се преземат терапевтски мерки, се нарушува целата интестинална мембрана. Најчестиот ентероколитис кај децата, но возрасните исто така ги знаат симптомите на оваа болест, која популарно се нарекува "варење".

...
Ишемичен колитис (појавување на симптоми: 8 од 20)

Ишемичниот колитис е болест која се карактеризира со исхемија (нарушена циркулација на крвта) на садовите од дебелото црево. Како резултат на развојот на патологијата, погодениот сегмент на цревата го губи потребното количество крв, така што нејзините функции постепено се нарушуваат.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

гастроентеролог прифаќа
Адреса : Москва, Ленинский проспект, д. 90
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Александар Солженицин, 5, стр.1
Телефон : +7 (499) 116-82-18
Адреса : Москва, Маршал Жуков авенија, 38, бул. 1
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, ул. Ландышевая, д. 14, корп. 1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Воротынская, 4
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Ивановска, 23
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, Хорошевское ш., 80
Телефон : +7 (499) 519-32-81
педијатар зема
Адреса : Москва, ул. Yartsevskaya, 8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, Хорошевское ш., 80
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Херои Панфиловцев, 1
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, бул. Зубовски, 35, бул
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Первомайская, д. 42
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, Маршал Жуков авенија, 38, бул. 1
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, ул. Ивановска, 23
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .