Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Синдром на дампинг: симптоми и третман

Симптоми на дампинг - главните симптоми:

Симптомот на дампинг е нарушување на гастроинтестиналниот тракт, што се карактеризира со тоа што постои патолошки брзо движење на дебелото црево. Најчесто дијагностициран депониран синдром по ресекција на желудникот и други операции на абдоминалната празнина.

Треба да се напомене дека овој патолошки процес се јавува кај луѓе кои претходно не ги толерирале операциите на гастроинтестиналниот тракт. Со оваа болест, храната, без оглед на нејзината природа, веднаш поминува низ желудникот, без да се задржи и давање на телото на неопходните супстанции. Како резултат на тоа, се развиваат други болести, од кои некои можат да доведат до целосна неиздржливост на некоја личност. Имало случаи кога синдромот на дампинг доведе до кахексија и смрт.

Клиничката слика за таквата болест ќе вклучи не само гастроентеролошки симптоми, туку и општо, вклучувајќи ги и психијатриските симптоми: страв, безобѕирна анксиозност, панични напади, треперење на рацете.

Третманот може да биде конзервативен и радикален, во зависност од клиничките и морфолошките знаци, сериозноста на патолошкиот процес и општите индикатори за здравствената состојба на пациентот.

Прогнозата ќе биде целосно зависна од сериозноста на гастроентеролошката болест. Благата и умерената форма е добро лекувана, ретко предизвикувајќи развој на компликации. Тешка форма на болеста може да доведе до попреченост на лицето.

Шематски приказ на депонирачкиот синдром

Етиологија

Основата за развој на таков патолошки процес е брзото доаѓање на слабо варирана храна во почетните делови на дуоденумот. Поради тоа што грубите честички на храната минуваат низ цревата, ѕидовите се повредени, слузокожата се иритира. Наспроти ова, перисталсата на стомакот е исто така нарушена: постои слабеење на интестиналните мазни мускули и намалување на обемот на крв во крвта.

Меѓу етиолошките фактори се следните:

 • отстранување на стомакот според методот на Билрот 2;
 • метод на ресекција Билро 1;
 • комплетна ресекција на стомакот поради онколошки процес.

Покрај тоа, развојот на депонирачкиот синдром кај луѓе кои не толерирале абдоминална хирургија може да се должи на други болести.

Причините се следниве:

Во некои случаи, патологијата на оваа природа се развива против позадината на хроничните гастроентеролошки болести.

Класификација

Класификацијата на дампинг-синдромот се врши според неколку принципи.

Така, природата на појавата на следните форми:

 • синдром на рано демпинг - се јавува изразена клиничка слика, 15 минути по оброк;
 • синдром на задоцнето дампинг - се јавува манифестација на клиничката слика, еден час по јадење.

Самиот напад може да трае околу половина час.

Врз основа на развојот, постојат три форми на болеста:

 • Лесно - клиничката слика е слаба, нападите се појавуваат не повеќе од 1-2 пати месечно. Најчесто симптомите се случуваат откако некој јаде нешто млеко или слатко.
 • Медиум - напад се јавува еднаш неделно, доаѓа по земање каква било храна, може да трае околу 1,5 часа.
 • Тешка - клиничката слика е јасно изразена, доаѓа по јадење, без оглед на тоа каков вид на исхрана се одвива. Времетраењето на нападот е околу 2-3 часа.

Во зависност од клиничките и морфолошките знаци, се разликуваат следниве форми:

 • симпато-адренална синдром;
 • вагоничен;
 • мешан тип - ги содржи симптомите на двете форми опишани погоре.

Треба да се забележи дека последниот тип на депонирачки синдром се јавува најчесто.

Симптоматологија

Главни симптоми на синдром на дампинг

Клиничката слика за таков патолошки процес ќе зависи од фазата на нејзиниот тек.

Раната форма на гастроинтестинални нарушувања се карактеризира како што следува:

 • болка во епигастричниот регион;
 • бледило на кожата, зголемено потење;
 • вртоглавица, главоболки без очигледна причина;
 • растечка слабост и слабост;
 • зголемени емисии на гасови;
 • гадење, што е придружено со повторено повраќање;
 • дијареа;
 • жед;
 • брз срцев ритам.

Доцната форма на синдромот ќе биде надополнета со такви клинички знаци како:

 • акутна болка во горниот дел од стомакот;
 • чувство на притисок во очите;
 • тремор;
 • силно чувство на глад;
 • честа потреба да се испразни цревата, кои предизвикуваат болка и непријатност;
 • сериозна слабост.

Како што се влошува текот на патолошкиот процес, клиничката слика ќе биде дополнета со други знаци, имено:

 • намалување или целосно недостаток на апетит;
 • губење на тежината;
 • попреченост;
 • конвулзивни напади;
 • нарушувања на спиењето, несоница;
 • сувост во устата;
 • нестабилни индикатори на крвниот притисок;
 • треска, треска;
 • агресивност, раздразливост, промени во расположението;
 • апатична состојба;
 • силна физичка возбуда;
 • паничен напад, безразумен анксиозност и страв;
 • зголемена телесна температура;
 • бучава и тинитус;
 • плитко дишење;
 • честа мокрење;
 • чувство на недостаток на здив.

Во некои случаи, болката води до фактот дека лицето едноставно не може да излезе од креветот, додека земањето на лекови против болки не секогаш го дава саканиот терапевтски ефект.

Поради фактот дека синдромот на дампинг има малку неспецифичен карактер, а во раната форма на синдромот се јавува ретко, многу пациенти не бараат медицинска помош навремено, што доведува до развој на компликации.

Дијагностика

Дијагнозата на синдромот за дампинг се изведува во две фази.

Пред сè, лекарот врши физички преглед на пациентот:

 • интервјуира пациент за тоа колку долго почнаа да се појавуваат симптомите, времетраењето и зачестеноста на манифестациите на клиничката слика;
 • проучување лична и семејна историја;
 • ја испитува медицинската историја на пациентот.

Потоа извршени:

 • општ клинички и детален биохемиски тест на крв;
 • општа анализа на урина и измет;
 • провокативен тест за реакција на дампинг;
 • радиографија на желудникот со контрастно средство;
 • Ултразвучно испитување на абдоминалната празнина.

Во некои случаи, потребна е диференцијална дијагноза во однос на следните патолошки процеси:

 • Кронова болест ;
 • делумна интестинална опструкција;
 • инсулином ;
 • невроендокрини формации;
 • секреторна инсуфициенција на панкреасот;
 • хронична форма на ентеритис.

Врз основа на резултатите од дијагнозата, лекарот ја одредува сериозноста на патолошкиот процес, како и пропишува третман.

Третман

Третманот на синдромот за дампинг се изведува само со комплексни мерки. Треба терапија со лекови и диета.

Фармаколошкиот дел од терапевтските мерки може да се базира на следниве лекови:

 • антигетик;
 • плетење;
 • сорбенти;
 • пробиотици;
 • да се намали цревната подвижност;
 • да го забават движењето на дебелото црево.

Исхраната се заснова на следните препораки:

 • храната треба да биде висока со калории;
 • внесот на храна треба да биде фракционален, со временски интервал од 2-3 часа;
 • јаглени хидрати и внес на масти треба да бидат умерени;
 • мора да биде во исхраната треба да биде свеж зеленчук и овошје;
 • се елиминираат од диета храна која предизвикува инстант напад;
 • забележи оптимален режим на пиење.

Во оние случаи каде што конзервативниот третман не дава соодветни резултати, се изведува операција - реконструктивна гастро-невро-дуоденопластика. Во постоперативниот период, исто така, треба да ја следите исхраната што ја пропишал вашиот лекар.

Превенција

Превенцијата е како што следува:

 • по операцијата, неопходно е строго да се следат сите барања на лекарот;
 • јаде право;
 • преживуваат превентивни прегледи од страна на гастроентеролог.

Прогнозата целосно ќе зависи од сериозноста на патолошкиот процес. Раниот третман почнува значително да ги зголеми шансите за целосно закрепнување.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате синдром на дампинг и симптоми карактеристични за оваа болест, тогаш може да ви помогне лекарите: гастроентеролог , терапевт , педијатар .

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Фехохромоцитом (појавување симптоми: 9 од 20)

Феохромоцитом е бениген или малиген тумор кој се состои од екстра-надбубрежно хромафинско ткиво, како и надбубрежна медула. Почесто, формирањето влијае само на надбубрежните жлезди и има бениген тек. Вреди да се напомене дека точните причини за прогресија на научниците за болест сè уште не се утврдени. Општо земено, феохромоцитомот на надбубрежната жлезда е доста редок. Обично, туморот почнува да напредува кај луѓето на возраст од 25 до 50 години. Но, формирањето на феохромоцитом кај децата, особено кај момчињата, исто така е можно.

...
Нефротичен синдром (појавување симптоми: 9 од 20)

Нефротичниот синдром е нарушување во функционирањето на бубрезите, кое се карактеризира со силна загуба на протеини, која е елиминирана од телото заедно со урина, намалување на албуминот во крвта и нарушен метаболизам на протеини и масти. Во придружба на едема болест со локализација низ телото и зголемена способност на крвта да коагулира. Дијагнозата се базира на податоци за промени во тестовите за крв и урина. Третманот е комплексен и се состои од диета и терапија со лекови.

...
Туберкулозен плеврит (појавување симптоми: 8 од 20)

Болеста, која се карактеризира со појава на акутно, хронично и рекурентно воспаление на плеврата, се нарекува туберкулозен плеврит. Оваа болест има карактеристика на манифестација преку инфекција на телото со вируси на туберкулоза. Често плевритот се јавува кога едно лице има тенденција да пулмонална туберкулоза.

...
Труење со храна (појавување симптоми: 8 од 20)

Труење со храна е не-заразно нарушување кое се јавува по ингестија на храна која содржи токсични материи, штетни микроорганизми, вируси или паразити. Сите производи содржат мала количина на бактерии, а во мали количини тие не претставуваат закана за возрасни или деца. Но, ако тие се складирани погрешно, бројот на патогени почнува да се зголемува брзо. По влегувањето во телото, тие почнуваат да се размножуваат и се шират низ гастроинтестиналниот тракт, што предизвикува воспалителни процеси, иритација и интоксикација кај луѓето.

...
Инсуфициенција на надбубрежните жлезди (појавување на симптоми: 8 од 20)

Адренална инсуфициенција - тешко нарушување на ендокриниот систем, се карактеризира со намалување на продукцијата на надбубрежните хормони. Оваа болест се одликува со тежок и постојано прогресивен курс. Тоа се случува кај двата пола речиси подеднакво. Често се дијагностицира во средната возраст, од дваесет до четириесет години. Во медицината, оваа состојба има второ име - хипокортицизам.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

гастроентеролог прифаќа
Адреса : Москва, Каширское шо., Д 56
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Тестовска, д. 10, 1 влез
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Лобачевски, 42, стр.4
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Училиште, 49
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Воронцовска, д. 8, стр.6
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, бул. Зубовски, 35, бул
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Краснодар, 52, бул. 2
Телефон : +7 (499) 116-82-07
терапевтот прифаќа
Адреса : Москва, ул. Glavmosstroy, 7
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Yartsevskaya, 8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, Хорошевское ш., 80
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Цветной бул., Д. 30, корп. 2
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Лобачевски, 42, стр.4
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Zemlyanoy Val, 38/40, стр 6
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Болшаја Молчановка, 32, стр.1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .