Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Колоректален карцином: симптоми и третман

Колоректален карцином - главните симптоми:

Колоректалниот карцином е онколошка болест која се карактеризира со формирање на малигнен тумор во дебелото црево. Ризикуваат луѓе постари од 40 години и оние кои имаат семејна историја на слични болести. Постои висок ризик од смрт.

Лекарите овој вид на патологија го нарекуваат најопасен, бидејќи долго време не покажува симптоми, што доведува до задоцнета дијагноза и висок ризик од смрт. Знаците на колоректален карцином се појавуваат уште во третата четврта фаза, но дури и во овој случај, симптомите се доста нејасни и се карактеристични за голем број гастроентериолошки и проктолошки заболувања.

Дијагнозата на колоректалниот канцер вклучува лабораториски, инструментални методи на истражување. Скрининг е задолжително. Третманот на колоректален карцином може да се употребува само во комбинација со терапија со лекови, хемотерапија и зрачење.

Долгорочните прогнози во овој случај ќе зависат од фазата на започнување на третманот. Ако болеста била дијагностицирана во почетната фаза, тогаш прогнозата е релативно поволна. Но, ако сметаме дека овој тип на рак е склон кон брза метастаза, закрепнувањето е можно само со итна медицинска интервенција.

Етиологија

Како и во повеќето случаи на такви патолошки процеси, не постои точна етиологија, па затоа нема специфична профилакса.

Сепак, лекарите ги идентификуваат следните фактори на ризик кои можат да предизвикаат развој на онколошки процес:

Се претпоставува дека колоректалниот карцином е предизвикан од мутација на гени (мутација на мускулите) во цревните клетки, што доведува до нивната трансформација во малигни. Како резултат на тоа, почнува формирањето на полипи и понатамошниот развој на онколошкиот процес. Факторот кој предиспонира за ова е премногу слаб имунолошкиот систем.

Класификација

Класификацијата на колоректалниот карцином подразбира нејзина поделба во фази и форми според клинички и морфолошки карактеристики.

Значи, врз основа на последниот одредувачки фактор, се разликуваат следните фази:

 • аденокарцином - една од најчестите форми на рак - малигната неоплазма е формирана од вродени ткива;
 • skirroznaya - релативно ретка форма на болеста, која се состои од меѓуклеточна течност со мал број на клеточни елементи;
 • меланом - формиран од пигментни клетки, обично локализирани во анусот;
 • прстен-кафез - се смета за најопасна форма, бидејќи таа брзо метастазира и води до смрт на лице веќе во првата година на развој;
 • цврсто - формирана од вродени клетки, спаѓа во класата на слабо диференциран тип на рак;
 • сквамозен - има тенденција за рани метастази, прогнозите се исклучително негативни.

Врз основа на фазата на колоректален карцином, разгледајте ја следнава класификација:

 • рано или нула - туморот не оди подалеку од нејзините граници, прогнозите се позитивни;
 • првиот е тоа што туморот се наоѓа на цревниот ѕид, не оди подалеку од неговите граници, стапката на преживување е околу 90%;
 • втората фаза - образованието оди на нејзините граници, но другите органи не се засегнати, предвидувањата се релативно добри - стапката на преживување е 60-70%;
 • третата фаза - клетките на ракот метастазираат во лимфните јазли, прогнозата е неповолна - просечната стапка на преживување е 20-55%;
 • стадиум на колоректален карцином 4 - стапка на преживување не повеќе од 5%, метастази се јавуваат во други органи и системи на телото.
Фази на рак на дебелото црево

Од природата на клиничката слика постојат такви форми на оваа болест:

 • токсично-анемична;
 • ентероколитичен;
 • диспептик
 • опструктивна.

Метастатскиот колоректален карцином во повеќето случаи води кон сериозни компликации - инвалидитет, развој на други болести, рецедив на основната причина. Покрај тоа, секогаш постои ризик од смрт.

Симптоматологија

Симптомите на колоректалниот карцином во почетната фаза се следните:

 • болка во долниот дел на стомакот, која ќе се зголеми со полнење на стомакот;
 • лажен порив да се дефецира;
 • дијареа;
 • во изметот постои крв, слуз;
 • симптоми на анемија;
 • чувство на нецелосно движење на дебелото црево;
 • за време на дефекацијата постои болка, непријатност.

Ако метастазата на колоректален карцином започна во други органи, клиничката слика ќе биде надополнета со следните знаци:

 • бавни реакции;
 • астенија ;
 • слабост, зголемена слабост;
 • главоболки, вртоглавица;
 • прекумерна сувост на мукозните мембрани;
 • недостаток на апетит, наспроти позадината на која се намалува телесната тежина до анорексија ;
 • гадење и повраќање, додека повраќање не носи олеснување;
 • треска, речиси секогаш одржува subfebrilitet ;
 • ректално крварење;
 • нарушување на спиењето;
 • симптоми на анемија;
 • зголемена подложност на заразни болести кои тешко се третираат.

Покрај тоа, доста често во позадина на таква клиничка слика започнува манифестација на симптоми и психолошка природа - депресија , апатија , раздразливост.

Многу е важно да побарате медицинска помош штом првите симптоми ќе почнат да се појавуваат: во овој случај, опасната болест ќе биде дијагностицирана во рана фаза, и ова значително ги зголемува шансите за целосно закрепнување.

Дијагностика

Првиот е физички преглед на пациентот, при што лекарот:

 • ги собира сите податоци за тековната клиничка слика;
 • утврдува лична и семејна историја;
 • ја испитува медицинската историја на пациентот.

Задолжителен скрининг за колоректален карцином, кој ги вклучува следните дијагностички мерки:

 • иригоскопија;
 • колоноскопија;
 • фиброколоноскопија;
 • палпационо испитување на анусот.
Колоноскопија на колонот

Исто така спроведе такви лабораториски студии како:

 • општ клинички тест за крв;
 • детален биохемиски тест за крв;
 • анализа на измет;
 • тест за тумор маркери.

Дополнително, тие можат да вршат ултразвук на внатрешните органи, КТ, МРИ. Според резултатите од дијагностичките мерки, ќе се утврди природата на онколошкиот процес и тактиката на терапевтските мерки.

Третман

Единствениот соодветен третман за оваа болест е хируршка интервенција. За време на оперативната интервенција, лекарите отстрануваат малигнитет, а во особено тешки случаи се врши ресекција на целиот ректум. Во такви клинички ситуации, во предниот абдоминален ѕид се создава вештачко отварање за да се воспостави комостомска комора.

Пред операцијата, како и после неа, се дава курс на зрачна терапија или хемотерапија може да се користи како замена. Таквите мерки се потребни за да се отстранат метастазите, а со тоа и да се зголеми ефективноста на оперативната интервенција.

Во постоперативниот период, со цел да се намали ризикот од повторување, се спроведуваат следните терапевтски мерки:

 • насочена терапија;
 • имунотерапија;
 • комплетна ресекција на местото на туморот.

Бидете сигурни да препишете лекови против рак (Avastin) и исхрана. Специфичната диетална маса се одредува поединечно.

Прогнозата ќе зависи од сцената и од формата на ракот. Оптимистички претпоставки може да се направат ако третманот започнал на етапа 1-2.

Превенција

Превенција на колоректален карцином како таква е отсутен, бидејќи не постои точна етиолошка слика.

Единственото рационално решение би било:

 • правилна исхрана - со умерено количество црвено месо, со вклучување на влакна во исхраната;
 • отфрлање на лошите навики;
 • одржување на активен животен стил, стабилизација на телесната тежина.

Луѓето кои имаат таква болест во својата лична или семејна историја мора да бидат подложени на целосен медицински преглед како што се изложени на ризик.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате колоректален карцином и симптоми карактеристични за оваа болест, тогаш лекарите може да ви помогнат: онколог , проктолог , гастроентеролог .

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Балантидијаза (појавување симптоми: 9 од 20)

Балантидијаза или инфусоријална дизентерија е паразитарна гастроентеролошка болест, чија клиника се карактеризира со симптоми на општа интоксикација на телото и со чирови на дебелото црево. Оваа болест е предизвикана од микроби, како што е балантидија или цилијарна инфузорија.

...
Хроничен колитис (појавување симптоми: 8 од 20)

Хроничниот интестинален колитис е воспалителен процес кој влијае на мукозната мембрана, како и на субмукозниот слој на овој орган. Може да има карактеристични знаци, вклучувајќи дијареа и запек, тешки грчеви, татнеж и зголемена емисија на гасови. Овој тип на болест се јавува со наизменични периоди на егзацербација и повлекување на симптомите. Често е придружено со воспаление на други органи на дигестивниот тракт.

...
Труење со храна (појавување симптоми: 8 од 20)

Труење со храна е не-заразно нарушување кое се јавува по ингестија на храна која содржи токсични материи, штетни микроорганизми, вируси или паразити. Сите производи содржат мала количина на бактерии, а во мали количини тие не претставуваат закана за возрасни или деца. Но, ако тие се складирани погрешно, бројот на патогени почнува да се зголемува брзо. По влегувањето во телото, тие почнуваат да се размножуваат и се шират низ гастроинтестиналниот тракт, што предизвикува воспалителни процеси, иритација и интоксикација кај луѓето.

...
Трихоцефалоза (појавување симптоми: 8 од 20)

Трихоцефалоза (trichuriasis, trichurosis) е болест на паразитска природа, што доведува до нарушување на функционирањето на органите на дигестивниот и нервниот систем. Причината за болеста е патолошкото влијание на патогенот. Главната група за ризик се состои од деца и адолесценти.

...
Хименолепија (симптоми на појавување: 8 од 20)

Хименолепидозата (синдром џуџеста тенија) е паразитарна болест која е претежно дијагностицирана кај деца од 4 до 14 години. Во текот на таквата болест, органите на дигестивниот систем се претежно погодени.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

онколог зема
Адреса : Москва, ул. Лобачевски, 42, стр.4
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Училиште, 49
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, 2-ри Сиромятнически лента, 11
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Lesnaya, 57, стр.1
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, Цветной бул., Д. 30, корп. 2
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Волгоградский пр-т, д. 42, стр 12
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Воронцовска, д. 8, стр.6
Телефон : +7 (499) 519-32-81
проктолог зема
Адреса : Москва, 2-ри Сиромятнически лента, 11
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Воронцовска, д. 8, стр.6
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Училиште, 49
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Александар Солженицин, 5, стр.1
Телефон : +7 (499) 116-82-18
Адреса : Москва, Волгоградский пр-т, д. 42, стр 12
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, транс. Расково, 14-22
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Ландышевая, д. 14, корп. 1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .