Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Хроничен холецистопанкреатит: симптоми и третман

Хроничен холецистопанкреатит - главни симптоми:

Хроничен холецистопанкреатитис е болест кога панкреасот и жолчното кесе се воспалени истовремено. Наспроти ова, постои нарушување на процесот на варење на масти и јаглени хидрати, распаѓање на протокот на жолчката и ослободување на дигестивни ензими. Ваквите промени доведуваат до појава на специфични симптоми.

Главните провокатори на патологијата се други хронични заболувања на гастроинтестиналниот тракт, слаба исхрана, зависност од лоши навики и многу други предиспонирачки фактори.

Клиничката слика е претставена со синдром на болка со локализација во десниот или левиот хипохондриум, горчлив вкус во устата, губење на тежината, гадење и повраќање, оштетена дефекација.

Конечната дијагноза се прави само откако пациентот се подложува на широк спектар на инструментални испитувања, кои се нужно надополнети со лабораториски тестови и манипулации извршени директно од страна на лекарот. Самостојно не можете да ги споредите симптомите и третманот.

Третманот на патологијата се сведува на употреба на конзервативни терапевтски техники, меѓу кои се лекови, физиотерапевтски процедури и употреба на рецепти за алтернативна медицина.

Холецистопанкреатитисот во хроничната форма на појава во меѓународната класификација на болести има посебно значење. Код ICD-10 ќе биде K86.8.2.

Етиологија

Присутни се главните причини за локализација на воспалителниот процес во панкреасот и жолчката:

 • затвори анатомска локација на органи;
 • цикатриско стеснување на дуоденалниот канал;
 • формирање на камења во билијарниот тракт;
 • атонија на сфинктерот на Одди;
 • дуоденопанкреатичен рефлукс;
 • жолчна стагнација;
 • целосно отсуство или ирационален третман на акутната форма на оваа болест.

Хроничен холецистопанкреатит често се формира во позадина на појава на такви заболувања:

Како предиспонирачки фактори може да бидат:

 • јадење големи количини на масна храна;
 • трајна зависност од пиење алкохол и други лоши навики;
 • земање лекови без пропишување од страна на лекарот што посетува - ова треба да го вклучува вишокот на дневна доза на лекот или времетраењето на неговата употреба;
 • недоволно внесување на протеини во човечкото тело;
 • несоодветно снабдување со крв во дигестивниот тракт;
 • неправилни оброци;
 • патологии на ендокриниот систем;
 • чести прејадување

Лекарите не го исклучуваат ефектот на генетска предиспозиција.

Причини за хроничен холецистопанкреатитис

Класификација

Хроничниот холецистопанкреатит се карактеризира со релаксирачки бран-курс, што подразбира измена на такви фази:

 1. Егзацербација на симптоми. Постојат клинички манифестации карактеристични за акутната варијанта. Во огромното мнозинство на ситуации, рецидивите се предизвикани од слаба исхрана, кршење на исхраната, зависност од лоши навики и пролонгирано влијание на стресни ситуации .
 2. Ремисија Главниот симптом ќе биде блага болка во левиот или десниот хипохондриум.

Според варијантата на протокот емитуваат:

 • улцеративен холецистопанкреатитис;
 • хроничен опструктивен холецистопанкреатитис;
 • гноен холецистопанкреатитис;
 • хроничен калкулус холецистопанкреатитис.

Симптоматологија

Првата надворешна манифестација на егзацербација е синдром на болка, а неговата тежина може да варира од мали непријатности до акутна болка. Колку подолго болеста, толку е послаба болката, но функционалната инсуфициенција на засегнатите органи сигурно ќе напредува.

Болката е локализирана под десната или левата ребра, често се јавува околу 30 минути по консумирање на масни и зачинети јадења, пржени и пушени производи, после пиење алкохол. Болките од ќерамиди не се исклучуваат.

Дополнителни знаци на хроничен холецистопанцерититис:

 • горчина и сувост во устата;
 • гадење, завршувајќи со повраќање и не давајќи олеснување;
 • појава на карактеристични татнеж во стомакот;
 • зголемување на волуменот на предниот абдоминален ѕид;
 • честа дијареа;
 • општа слабост и слабост;
 • замор;
 • зголемена телесна температура;
 • намалување на перформансите.

Горенаведените се најчести симптоми, но вреди да се напомене дека кај хроничен холецистопанкреатит може да бидат присутни поретки знаци:

 • жолтило на кожата , видливи мукозни мембрани и склера;
 • асцит ;
 • артритични лезии на зглобовите на рацете на горните екстремитети;
 • формирање на псевдоцист на заболените органи;
 • бела или жолтеникава плоча;
 • пилинг на кожата;
 • кршливост на ноктите;
 • црвени дамки на абдоменот во близина на папокот или синото во областа;
 • мускулна атрофија на предниот абдоминален ѕид;
 • белење на фекални маси;
 • намалување на количината на поткожното масно ткиво.

Оваа симптоматска слика треба да се припише и на возрасни пациенти и на деца кои страдаат од хронична форма на холецистопанкреатитис.

Дијагностика

Со цел да се направи точна дијагноза и да се пропише најефективната тераписка тактика, гастроентеролог треба да се запознае со резултатите од инструменталниот преглед. Сепак, лекарот мора самостојно да спроведе неколку активности:

 • да ја проучува историјата на болеста - да пронајде провокативен фактор;
 • запознајте се со семејната историја;
 • собира и анализира животна историја - да го идентификува најверојатниот физиолошки извор;
 • длабока палпација на предниот абдоминален ѕид;
 • проценка на состојбата на кожата;
 • детално истражување - да се направи комплетна симптоматска слика.

Како помошни лабораториски студии се:

 • општа клиничка анализа на крв и урина;
 • крвна биохемија;
 • микроскопско испитување на изметот што укажува на присуство на честички од маснотии, неразредена храна, крв и паразити;
 • PCR тестови;
 • серолошки тестови;
 • протеингограм;
 • имунолошки анализи.

Основата на дијагнозата се:

 • EFGDS;
 • КТ и МРИ;
 • ултрасонографија;
 • радиографија.
EFGDS

Третман

Конзервативните методологии насочени кон постигнување на овие цели:

 • нормализација на функционирањето на засегнатите органи;
 • подобрување на квалитетот на животот;
 • спречување на компликации;
 • олеснување на воспалителниот процес.

Третман на хроничен холецистопанцерититис:

 • земање лекови;
 • физикална терапија;
 • употреба на рецепти за традиционална медицина;
 • усогласеност со поштеда диета.

Честопати пациентите се препишуваат со следниве лекови:

 • антиспазмодии;
 • антибиотици;
 • антациди;
 • инхибитори на протонската пумпа;
 • антихолинергици;
 • аналгетици;
 • блокатори на хистамин H2 рецептори;
 • прокинетика;
 • ензимски супстанции;
 • инхибитори на ензимски реакции;
 • лекови насочени кон обновување на цревната микрофлора;
 • имуномодулатори;
 • витамински и минерални комплекси.

Третман на патологија со физиотерапевтски процедури подразбира спроведување на:

 • низок интензитет DVM;
 • ласерска терапија;
 • високофреквентна UHF;
 • дијадинамична терапија;
 • криотерапија;
 • магнетна терапија;
 • загревање;
 • галванизација;
 • УВ и микробранова;
 • медицинска електрофореза;
 • парафински апликации.

Како дополнителна техника се користат народни лекови. Медицински декакции и инфузии наменети за орална администрација, подготвени врз основа на следниве билки:

 • пелин и равнец;
 • нане и кантарион;
 • камилица и виолетова;
 • липа и ленено семе;
 • calendula и глуварче;
 • дива роза и женшен.

Што се однесува до медицински мени, исхраната за хроничен холецистопанкреатит е целосно во согласност со правилата на диеталната табела број 5P.

Можни компликации

Игнорирањето на симптомите и целосното отсуство на третман е полн со развој на следниве компликации:

Превенција и прогноза

Со цел да се избегне развојот на хроничната форма на холецистопанкреатитис, неопходно е да се вклучи во сеопфатен третман на акутниот тек на болеста.

За да се намали веројатноста за патологија, луѓето треба да се држат до овие едноставни превентивни мерки:

 • целосно отфрлање на зависности;
 • здрава и избалансирана исхрана;
 • земајќи ги само оние лекови што лекарот ќе ги издаде;
 • придржување кон работа и одмор;
 • рано откривање и целосна елиминација на оние патологии кои можат да доведат до таква болест - се препорачува неколку пати годишно да се подложат на целосен преглед во медицинска установа со посета на сите лекари.

Симптомите и третманот на хроничен холецистопанкреатит се фактори кои ја диктираат прогнозата. Комбинираната терапија обезбедува поволна прогноза, но игнорирањето на клиничките манифестации може да доведе до формирање на компликации. Треба да се напомене дека на секои 2 пациенти со слична дијагноза умираат од ефектите на болеста.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате хроничен холецистопанцерититис и симптоми карактеристични за оваа болест, тогаш може да ви помогне лекарите: гастроентеролог , терапевт , педијатар .

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Цитолиза синдром (појавување симптоми: 10 од 20)

Цитолиза синдром (неозначен хепатитис, цитолиза) е патолошки процес со локализација во црниот дроб, при што хепатоцитите се оштетени, проследено со уништување. Таквите процеси во телото можат да бидат реверзибилни или неповратни, во зависност од основната причина, природата на патолошкиот процес и навременоста на почетокот на третманот.

...
Жолчни камења (појавување симптоми: 8 од 20)

Камења во жолчниот меур се формираат поради проблеми со метаболизмот во телото. Тие стануваат причина за JCB. Конкрециите формирани во органот може да се лоцираат насекаде - и во мочниот меур и во каналите, па дури и во црниот дроб, додека нивната форма и големина варираат од многу мал (песок) до многу голем.

...
Реактивен хепатитис (појавување симптоми: 8 од 20)

Реактивниот хепатитис е патолошки процес кој води до дистрофично-воспалителни процеси во црниот дроб. Најчесто оваа болест се развива во позадина на хронични гастроентеролошки заболувања, системски и други болести. Треба да се забележи дека неспецифичниот реактивен хепатитис, за разлика од вирусни, токсични и други форми на оваа болест, добро реагира на третманот.

...
Жолтица (појавување симптоми: 7 од 20)

Жолтицата е патолошки процес, чие формирање е под влијание на високата концентрација на билирубин во крвта. Да се ​​дијагностицира болеста може и возрасни и деца. Секоја болест може да предизвика таква патолошка состојба, и сите тие се сосема различни.

...
Рак на жолчното кесе (симптоми на појавување: 7 од 20)

Рак на жолчното кесе - онколошка неоплазма често во форма на сквамозен карцином или аденокарцином. Прилично ретка болест во која канцерогените тумори влијаат на овој орган. Но, и покрај тоа, туморите за рак на жолчното кесе е една од најчестите патологии на овој орган, и во повеќето случаи болеста е придружена со такви нарушувања како холелитијаза или холециститис. Секој фактор што доведе до првата болест може да доведе до малигни неоплазми.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

гастроентеролог прифаќа
Адреса : Москва, ул. Сергиј Радонеж, д. 5/2, стр.1
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Болшаја Молчановка, 32, стр.1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Херои Панфиловцев, 1
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Приоров, 36
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, Волгоградский пр-т, д. 42, стр 12
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Клара Цеткин, 33, Bldg. 28
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Lyublinskaya, 104
Телефон : +7 (499) 116-82-09
терапевтот прифаќа
Адреса : Москва, ул. Маросика, 6-8, стр.4
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, ул. Клара Цеткин, 33, Bldg. 28
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, Хорошевское ш., 80
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Davydkovskaya, 5
Телефон : +7 (499) 116-82-08
Адреса : Москва, транс. Расковой, д. 14/22
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Polyarnaya 32
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Александар Солженицин, 5, стр.1
Телефон : +7 (499) 116-82-18
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .