Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Копостаза: Симптоми и третман

Копростаз - главните симптоми:

Копростаз - фекална стагнација, зошто постои целосна или делумна блокада на луменот на дебелото црево. Болеста се развива кај возрасни и деца. Третманот може да препише лекар само по дијагноза.

Патологијата речиси никогаш не се јавува како независна болест, туку напредува во позадината на појавата на други гастроентеролошки или ендокринолошки аномалии. Постојат неколку физиолошки предиспонирачки фактори.

Основен надворешен знак е неспособноста самостојно да го изврши дефекацијата. Клиничката слика вклучува болка, тежина и татнеж во цревата, промени во општата благосостојба на пациентот.

Процесот на дијагностика мора нужно да биде интегриран пристап и да вклучува широк спектар на лабораториски и инструментални испитувања, манипулации на примарната дијагноза што ја врши клиничарот.

Третман на патологија започнува со употреба на конзервативни методи - земање лекови и клизми. Во случаи на формирање на цврсти фекални камења, е индицирана хируршка интервенција.

Според меѓународната класификација на болести ICD-10, цревната стагнација на измет има посебно значење - шифра K59.0.

Етиологија

Голем број на негативни предиспонирачки фактори може да бидат причина за патологијата. Најчестите провокатори се болести кои негативно влијаат на цревата. Меѓу нив, вреди да се истакне:

 • IBS ;
 • интестинална дисбиоза и дивертикула;
 • dolichocolon, megacolon , dolichosigmoid и други патолошки состојби кои водат кон голема промена во обемот на некои делови од телото;
 • текот на воспалителни, инфективни или патолошки процеси на оваа локализација;
 • дисфункција на цревните сфинктери.

Болестите поврзани со други внатрешни органи и системи може да предизвикаат интестинална опструкција:

Секој човек е вознемирен, поради што старите лица не се исклучок. Во такви ситуации, провокаторите можат да служат:

 • целосно нормален процес на стареење;
 • присуство на голем број хронични заболувања;
 • дисфункција на нервната регулација на цревата.

Синдромот на Coprostasis кај децата најчесто се јавува поради такви фактори:

Меѓу женската состојба се дијагностицира почесто. Ова се должи на влијанието на овие специфични причини:

 • хормонален дисбаланс што се јавува на позадината на влегувањето во постменопаузалниот период;
 • периодот на интраутеричен развој на фетусот, при што зголемената матка, како растечко дете, доведува до компресија и поместување на внатрешните органи, што предизвикува интестинална опструкција ;
 • извршување на совршена фигура, која ги принудува жените да се придржуваат до строгите диети;
 • трудовата активност - го провоцира слабеењето на мускулите на дното на карлицата;
 • протокот на критичните денови;
 • предозирање со хормонски лекови.

Понекогаш се формира coprostasis во однос на позадината на физиолошките извори, т.е. оние кои немаат патолошка основа. Оваа категорија на предиспонирачки фактори ги комбинира:

 • злоупотреба на алкохол и тутун;
 • долго одбивање од храна со последователно прејадување;
 • ингестија на ладна храна и пијалоци;
 • употребата на недоволен обем на течност - лицето треба да пие во просек по 2 литри вода дневно;
 • психо-емоционален стрес;
 • физичка исцрпеност ;
 • седентарен начин на живот.

Вреди да се забележи дека не е исклучено влијанието на генетската подложност на болеста и формирањето на фекалниот калкулус.

Koprostasis

Класификација

Главната поделба претпоставува постоење на неколку форми на патологија, разликувајќи се во етиолошкиот фактор. Копростаз се случува:

 • функционална - последица на болести на други внатрешни органи и системи;
 • органски - предизвикани од болести кои директно влијаат на цревата;
 • алергичен - индивидуална нетолеранција на прехранбен производ има ефект;
 • хиподинамичен;
 • лекови;
 • токсични;
 • исхрана - предизвикани од неправилна исхрана (внес на недоволни количини на витамини и други хранливи материи во телото);
 • невроген;
 • механички;
 • интоксикација;
 • proctogenny - главната причина за хемороиди ;
 • ендокрини.

Идиотската копростаза треба да се издвои посебно, причините за формирање на кои не може да се утврди.

Форми на проток:

 • акутна копостаза;
 • хроничен.

Симптоматологија

Болеста се разликува по тоа што има своја специфична клиничка слика, поради што скоро нема проблеми со утврдување на точна дијагноза од страна на искусен специјалист.

Најкарактеристични симптоми на патолошки синдром:

 • ретка потреба за движење на дебелото црево - минималното времетраење на запек може да биде 3 дена;
 • промени во конзистентноста на фекалните маси - измет станува сува и тешка, што предизвикува појава на болка во анусот;
 • потребата да се направи многу напор за да се добие мала количина на густи и сферични измет;
 • тежина и пренатрупаност;
 • пароксизмална гадење, што во ретки случаи предизвикува еметски порив;
 • прекршување на срцевиот ритам;
 • губење на апетитот или целосна одбивност кон храната;
 • нарушувања на спиењето;
 • зголемување на големината на предниот абдоминален ѕид;
 • изобилство гас;
 • чести промени во расположението;
 • татнеж и тешка абдоминална болка;
 • попреченост;
 • бледило на кожата;
 • присуството на крвни нечистотии во столицата.

Сите клинички манифестации на болеста се карактеристични за возрасните и децата, само степенот на симптоматологија може да се разликува.

Дијагностика

Често, со воспоставување на конечна дијагноза, нема проблеми, но многу е потешко да се открие зошто некој развил coprostasis. Дијагностичкиот процес ќе вклучува голем број на активности.

Специјалист од областа на гастроентерологијата мора лично да спроведе неколку активности:

 • запознајте се со историјата на болеста - во некои случаи ова ќе ви овозможи со сигурност да дознаете кој патолошки фактор предизвика стагнација на фецесот во крајниот дел од цревата
 • да се соберат анамнеза на животот - информации во врска со зависностите од храна на лице, земање лекови и начин на живот;
 • прислушување и палпација на предниот перитонеум;
 • дигитален ректален преглед;
 • Детално истражување на пациентот - за да се утврди сериозноста на карактеристичните клинички манифестации.

Дополнителни лабораториски и инструментални испитувања вклучуваат спроведување на такви постапки:

 • општи клинички испитувања на крв и урина;
 • биохемиски тест на крвта;
 • PCR тестови;
 • копрографија;
 • ултрасонографија на дигестивниот тракт;
 • иригоскопија на дебелото црево;
 • EFGDS;
 • КТ скенирање;
 • МНР;
 • ендоскопска биопсија;
 • ректороманоскопија;
 • колоноскопија;
 • аноректална манометрија;
 • сфинктерометрија.
Сфинктерометар

Меѓутоа, во некои случаи, таквите мерки не се доволни, можеби ќе треба да се консултирате со специјалисти од други области на медицината.

Третман

По конечната дијагноза, се однесуваат на конзервативни терапевтски методи, меѓу кои и најефикасните:

 • диета терапија - диетата се состои индивидуално, во зависност од етиолошкиот фактор;
 • лекови - мора да бидат индивидуални;
 • употреба на ректални супозитории со лаксативен ефект;
 • спроведувањето на чистечки клизми;
 • терапевтски масажа;
 • специјално дизајнирани гимнастички вежби;
 • народни рецепти - дозволено е да се користат пациенти само по одобрување на лекарот што посетува.

Ако еден месец по почетокот на третманот, методите не покажуваат позитивен резултат, постои потреба од хируршка интервенција. За време на операцијата, фекалниот камен и цревниот ѕид, каде што е прикачен калкулусот, може да се издвојат.

Превенција и прогноза

Спречување на формирање на coprostasis со користење на следните превентивни мерки:

 • целосно отфрлање на зависности;
 • избегнување на премногу работа - и физички и емоционални;
 • правилна и целосна исхрана;
 • лекови пропишани од лекарот;
 • ангажирање во рана дијагноза и комплетен третман на оние патолошки процеси кои можат да доведат до синдром на копростасис;
 • полагање целосна рутинска инспекција неколку пати во годината.

Прогнозата за стагнација на столица е често поволна, но луѓето треба да запомнат дека таквата патологија се карактеризира со чести рецидиви.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате Koprostasis и симптомите кои се карактеристични за оваа болест, тогаш може да ви помогне лекарите: гастроентеролог , терапевт , педијатар .

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Хроничен колитис (појавување симптоми: 8 од 20)

Хроничниот интестинален колитис е воспалителен процес кој влијае на мукозната мембрана, како и на субмукозниот слој на овој орган. Може да има карактеристични знаци, вклучувајќи дијареа и запек, тешки грчеви, татнеж и зголемена емисија на гасови. Овој тип на болест се јавува со наизменични периоди на егзацербација и повлекување на симптомите. Често е придружено со воспаление на други органи на дигестивниот тракт.

...
Цревна дискинезија (појавување симптоми: 8 од 20)

Цревната дискинезија е прилично честа болест во која овој орган не е изложен на органски лезии, но неговата моторна функција страда. Основниот фактор во појавата на болеста се смета за продолжен ефект на стресни ситуации или нервни бранови. Поради оваа причина, гастроентеролозите и психолозите се занимаваат со третман на пациенти со слична дијагноза.

...
Гастроентероколитис (појавување симптоми: 7 од 20)

Гастроентероколитис (прехранбена токсикоинфекција) е воспалителна болест која води кон пораз на гастроинтестиналниот тракт, кој се наоѓа главно во малиот или дебелото црево. Тоа претставува голема опасност предизвикана од можна дехидрација на телото во отсуство на доволна контрола. Се карактеризира со брз почеток и брза струја. Како по правило, 3-4 дена ако се следат препораките на докторот, како и пропишување на соодветен третман, симптомите на болеста се повлекуваат.

...
Дефицит на лактаза (појавување на симптоми: 7 од 20)

Детската болест, која се карактеризира со развој на дефицит во телото на новороденчето од страна на одредена ензимска лактаза, се нарекува дефицит на лактаза. Лактазата е директно вклучена во распаѓањето на лактозата (шеќер од млечни производи). Со нормална количина на лактаза во телото на детето, лактозата се дели на две компоненти: гликоза и галактоза. Во случај кога лактазата е содржана во намален волумен, тогаш несаканата лактоза влегува во цревата, каде што започнува нејзината поделба во составните делови. Варењето на лактоза во цревата води до формирање на масни киселини, метан и водород, што во крајна линија се манифестира во форма на течна столица кај бебињата.

...
Колитис кај деца (појавување на симптоми: 7 од 20)

Колитис кај деца - воспаление на цревата, кое на крајот доведува до дистрофија на мукозниот слој на овој орган - таков процес е полн со неговата дисфункција. Во најголем дел од случаите, болеста се дијагностицира кај пациенти со средна и постара возраст, но опасноста од формирање останува кај доенчињата и кај децата во градинките.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

гастроентеролог прифаќа
Адреса : Москва, ул. Клара Цеткин, 33, Bldg. 28
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Kibalchicha, 2, Bldg. 1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Хорошевское ш., 80
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Приоров, 36
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Ландышевая, д. 14, корп. 1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Ивановска, 23
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, ул. Lyublinskaya, 104
Телефон : +7 (499) 116-82-09
терапевтот прифаќа
Адреса : Москва, ул. Лобачевски, 42, стр.4
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Ленинский проспект, д. 90
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Универзитетска авенија, 4
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Јарославска, 4/8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, Цветной бул., Д. 30, корп. 2
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. 1-ви Тверска-Јамска, 29, 3 кат
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : 74, Каширское шоссе, Москва, стр.1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .