Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Гастропатија: Симптоми и третман

Гастропатија - главните симптоми:

Гастропатија е патолошки процес на гастроентеролошка природа, што се манифестира со промени во мукозата на желудникот. Во повеќето случаи, гастропатијата на антрамот на желудникот е предизвикана од внесот на нестероидни антиинфламаторни лекови, но не се исклучува влијанието на другите патолошки процеси.

Клиничката слика нема специфични симптоми, бидејќи површна гастропатија е последица на други гастроентеролошки болести. За точна дијагноза потребна е темелна дијагноза.

Третманот се определува поединечно. Во почетните фази, елиминацијата на болеста е можна преку конзервативни мерки. Без оглед на избраните тактики за третман, мора да се препише диета.

Не постои недвосмислено предвидување, бидејќи сè ќе зависи од основната причина, навременоста на започнување на терапијата и општите здравствени показатели. Оваа болест нема јасни ограничувања на полот и возраста, но почесто е дијагностицирана кај жените, што може да се должи на особеностите на хормоналната позадина.

Етиологија

Конгестивната гастропатија, како и другите форми на оваа болест, може да се должи на следните фактори:

 • долгорочна употреба на лекови - антивоспалителни, антибиотици, лекови против болки (се развива реактивна гастропатија);
 • недоволно лачење на ензими кои се неопходни за правилно варење;
 • изгори хранопровод и други повреди;
 • конгестивни процеси во езофагусот, жолчен рефлукс;
 • абнормално снабдување со крв во гастроинтестиналниот тракт;
 • хронични гастроинтестинални заболувања;
 • генетска предиспозиција.

Ризичната група е определена од такви фактори:

 • возраст (луѓе над 55 години);
 • присуство на хронични заболувања (не само гастроентеролошка природа);
 • генетска предиспозиција за гастроентеролошки болести;
 • аномалии на структурата на гастроинтестиналниот тракт;
 • хормонски нарушувања .

Во поретки случаи, но оваа опција се уште не е исклучена, конгестивната гастропатија се должи на други системски болести кои не се директно поврзани со гастроинтестиналниот тракт.

Класификација

Гастроентеролошката болест се класифицира според неколку критериуми:

 • природата на протокот;
 • фаза на развој;
 • клинички и морфолошки знаци.

Од природата на патолошкиот процес се разгледува во следниве форми:

 • почетна (хиперемична гастропатија) - слузницата не се менува, можно е црвенило, што укажува на рано почеток на воспалителниот процес;
 • атрофичен - замена на некои делови од хранопроводникот со сврзно ткиво;
 • хипертрофична гастропатија - настанува појава на цисти, лузни на стомачните ѕидови, сцената се карактеризира како исклучително тешка.

Во однос на степенот на развојот на патолошкиот процес, класификацијата е како што следува:

 • 1 степен - мало намалување во производството на хлороводородна киселина, клиничката слика е отсутна или се манифестира во латентна форма;
 • Степен 2 - изразени симптоми, значително влошување на здравјето.

Дури и со вториот степен на гастропатија, ако третманот се започне правилно, може да се избегне компликации.

Патолошкиот процес се класифицира според природата на протокот на следниов начин:

 • акутен - поради ефектите на лековите, хемикалиите. Несоодветна исхрана;
 • хронично - формирање на ерозија, чиреви на мукозната мембрана на езофагусот (се развива, ако третманот не се започне навремено).

Според клиничките и морфолошките карактеристики и земајќи ја предвид локализацијата на развојот на патолошкиот процес, се разликуваат следниве форми на болеста:

 • антрална гастропатија - патологија се развива во антрумот на стомакот;
 • асоцирана или нестероидна гастропатија - последица на земање на лекови, најчесто НСАИЛ;
 • хеморагична гастропатија - прекумерно снабдување со крв во стомакот, што доведува до отекување на мукозната мембрана;
 • папуларна гастропатија - формирање на единечни или повеќекратни папули на мукозата на желудникот;
 • портална гастропатија, портална хипертензивна гастропатија - патолошки процес поради вазодилатација, зголемен крвен притисок;
 • ерозивна гастропатија - формирање на ерозии и чиреви на мукозата на желудникот;
 • дијабетична гастропатија - патолошки процес предизвикан од дијабетес.

Утврдувањето на природата на патолошкиот процес се врши со дијагностички мерки.

Симптоматологија

Природата на клиничката слика ќе зависи од формата на патолошкиот процес. Еритематозна гастропатија може да се појави во латентна форма, бидејќи само црвенило на гастричната слузница се јавува, не постои повреда на интегритетот на ткивата.

Колективниот симптоматски комплекс ги вклучува следните клинички знаци:

 • гадење и повраќање;
 • абдоминална болка, времетраењето и природата на која ќе зависи од причината за нивното појавување;
 • металоиди , потскокнување;
 • чувство на тежина во стомакот, дури и со мала количина на храна;
 • "Гладни болки" - абдоминална болка е присутна, ако некое лице не јаде ништо повеќе од 2-3 часа, по јадење храна, болката исчезнува;
 • дијареа или запек ;
 • слабост, зголемена слабост;
 • кисел вкус во устата;
 • дисфагија ;
 • бледило на кожата, општо влошување на здравјето.

Таквата клиничка слика се одвива во речиси секоја гастроентеролошка болест, па дури и при типично труење со храна. Самопродукцијата не може да се направи - тоа може да доведе до крајно негативни последици.

Дијагностика

Потребно е да се спроведе сеопфатна дијагноза, бидејќи не постои специфична клиничка слика. Гастроентеролог, по визуелен преглед и анамнеза, може да пропише следново:

 • општ клинички и биохемиски тест на крв;
 • уринализа;
 • општа анализа на измет;
 • рН-метар;
 • ПЦР тестирање;
 • ендоскопско испитување на дигестивниот тракт;
 • езофагогастродуоденоскопија;
 • радиографија на стомакот со средство за контраст;
 • ELISA.

На дискреционо право на лекарот, дијагностичката програма може да биде дополнета со други лабораториски или инструментални методи на испитување.

Третман

Третманот ќе зависи од тоа што го предизвикал развојот на патолошкиот процес. Во повеќето случаи, елиминацијата на болеста се изведува со конзервативни мерки, во некои случаи, се практикува хируршка интервенција.

Третманот со лекови може да се базира на такви лекови:

 • антибиотици;
 • антиинфламаторно;
 • антиспазмодии;
 • сорбенти, ентеросорбенти;
 • прокинетика;
 • антациди;
 • цревни антисептици;
 • простагландини;
 • инхибитори на протонската пумпа;
 • лекови за подобрување на подвижноста на стомакот и производство на ензими.

Бидете сигурни да назначите диета. Специфичната диетална маса се одредува поединечно.

Доколку терапевтските интервенции се започнат навремено и правилно, може да се избегнат компликации. Прогнозата е лична.

Во однос на превенцијата, единствено соодветно решение би било да се спречат патолошки процеси кои се вклучени во етиолошката листа.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате гастропатија и симптоми кои се карактеристични за оваа болест, тогаш вашиот гастроентеролог може да ви помогне.

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Bulbitt (појавување симптоми: 9 од 14)

Дуоденалниот булбус е воспалителен процес на мукозната мембрана на органот, имено булбарниот дел. Ова се должи на фактот дека содржината на желудникот се влева во сијалицата на овој орган и се јавува инфекција со Helicobacter pylori. Главните симптоми на болеста се болката во проекцијата на цревата, чиј интензитет е различен. Во случај на задоцнето лекување на такво воспаление, може да се појават компликации кои се штетни за човековото здравје и може да се отстранат само со помош на хируршка интервенција.

...
Површински гастродуоденитис (појавување симптоми: 9 од 14)

Површниот гастродуоденит е гастроентеролошка воспалителна болест која влијае на ѕидовите на желудникот, мукозната мембрана и тенкото црево.

...
Гастрична кашлица (појавување симптоми: 9 од 14)

Гастричната кашлица е кашлица која е симптом на гастроентеролошка болест и не е поврзана со патолошки процеси на респираторниот систем. Како по правило, овој вид кашлица ги има следните карактеристики:

...
Дисбактериоза (појавување симптоми: 8 од 14)

Не е тајна дека микроорганизмите се вклучени во телото на секое лице во текот на различни процеси, вклучувајќи го и варењето на храната. Дисбактериозата е болест во која е нарушен соодносот и составот на микроорганизмите кои го населуваат цревото. Ова може да доведе до сериозни прекршувања на желудникот и цревата.

...
Гастритис со зголемена киселост (појавување симптоми: 8 од 14)

Гастритис со зголемена киселост е болест на желудникот, која се карактеризира со воспаление на мукозата на овој орган. Патологијата понекогаш има акутен тек, но сепак е често хронична болест. Почесто се дијагностицира кај луѓе од средна и постара возраст.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

гастроентеролог прифаќа
Адреса : Москва, ул. Лобачевски, 42, стр.4
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Gamalei, 18
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, ул. Александар Солженицин, 5, стр.1
Телефон : +7 (499) 116-82-18
Адреса : Москва, ул. Yartsevskaya, 8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Маросика, 6-8, стр.4
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, ул. 1905, г.7, стр.1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Воротынская, 4
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Хорошевское ш., 80
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Yartsevskaya, 8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Училиште, 49
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .