Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Циста на слезината: симптоми и третман

Циста на слезината - главни симптоми:

Цревата на слезината е бенигна маса во шуплината на органот кој има капсула, обично исполнет со течност. Почетниот тек на патолошкиот процес е асимптоматски, но додека цистата расте, клиничката слика исто така ќе стане поизразена.

Оваа болест нема јасни ограничувања за возраста и полот, но според статистичките податоци, таа е почеста кај жените отколку кај мажите. Во ризичната група, луѓето од возрасната група од 35 до 60 години.

Симптоматологијата не е специфична, па само-третманот, дури и симптоматски, може само да доведе до влошување на патолошкиот процес и да предизвика развој на компликации.

За да се направи точна дијагноза и да се одреди големината на образованието, се користат лабораториски и инструментални методи. Третманот, како по правило, е само оперативен: цистата на слезината е целосно отстранета. Народни лекови и лекови не го даваат саканиот терапевтски ефект и можат да ги ублажат симптомите само за кратко време.

Етиологија

Цистата на слезината може да се должи на абнормален развој на интраутериниот орган кај фетусот. Подоцна, веќе во зрелоста, под влијание на одредени фактори, започнува растот на образованието, што доведува до патолошки процес.

Се разликуваат следните причини за формирање на цисти во слезината:

 • миокардијална слезина ;
 • слезен апсцес;
 • трауматско оштетување на органот;
 • хирургија;
 • паразитски лезии - постои ехинококна циста на слезината (пенетрирачки во орган, патоген организам формира изолирани цистични формации во ткивата);
 • заразни болести.

Предвидните фактори за развој на патолошкиот процес ќе бидат следниве:

 • нездрава исхрана;
 • негативни еколошки услови;
 • пушење, алкохолизам;
 • долгорочни лекови;
 • дебелина .

Да се ​​утврдат точните причини за развојот на патологијата можат да бидат само преку дијагностички мерки. Не се препорачува да се само-лекува, особено затоа што не може да биде априори ефективно.

Локацијата на слезината

Класификација

Цистата на слезината е класифицирана според неколку карактеристики. Врз основа на етиолошкиот фактор, постојат следниве видови:

 1. Вродена или вистинска циста. Таквото образование се формира во периодот на развој на детето во матката. Во следните цисти може да се намали или, ако има релевантни фактори, да се зголеми.
 2. Стекната или лажна циста на слезината. Ѕидовите на капсулата се формираат од оштетеното органско ткиво. Овој вид неоплазма се формира на позадината на повредите, операциите, сериозните заразни болести.
 3. Паразитски. Развиен поради ингестија на цетоди во телото.

Бидејќи содржината на цистата може да биде сериозна или хеморагична. Со квантитативна основа на образованието се поделени на:

 • еднокоморни и две комори;
 • еднократно и повеќекратно.

Одредување на обликот на образованието е можно само со помош на инструментална дијагностика.

Симптоматологија

Клиничката слика ќе зависи од големината и обликот на формацијата. Малите цисти (помалку од 3 сантиметри) се асимптоматски и се дијагностицираат случајно, за време на испитувањето за друга болест.

Манифестација на симптоми поради зголемување на големината на циста и почеток на воспалителниот процес на позадината на патологијата. Клиничката слика се карактеризира како што следува:

 • наизменична болка во десниот хипохондриум - како што се зголемува цистата, болката ќе биде потешка, ширејќи се кон скапулата и целиот грб;
 • по јадење, тежина и болка во десниот хипохондриум;
 • гадење и повраќање - повраќање не секогаш носи олеснување;
 • тресење со воздух или со непријатен мирис;
 • дијареа, која може да се замени со запек ;
 • надуеност;
 • спазми на дебелото црево;
 • зголемена слезина;
 • главоболка, вртоглавица;
 • слабост, зголемена слабост;
 • треска, треска и треска - присуството на такви симптоми ќе укаже на воспалителен процес.

Во некои случаи, може дополнително да се манифестира:

 • слабост;
 • отежнато дишење, тешкотии при дишењето;
 • непријатност во градите со длабок здив.

Не се зборува за специфични симптоми, така што веднаш треба да побарате лекарска помош: лекарот ќе спроведе испитување, ќе утврди точна дијагноза и ќе пропише ефикасен третман.

Дијагностика

Основата на дијагностиката е инструментална мерка, бидејќи лабораториските анализи не се многу информативни. Тие се изведуваат само ако постои сомневање за апсцес или воспалителен процес.

Доделете го следново:

 • општа анализа на крв и урина;
 • серолошки крвен тест;
 • алергиски тест на кожата;
 • ELISA.

Што се однесува до инструменталните студии, користете ги следните:

 • Ултразвук на слезината;
 • MSCT на слезината со контрастен агенс.

Ако ги користите горенаведените методи, не е можно прецизно да се утврди природата на формирањето, дијагнозата се изведува со лапароскопски метод со последователна операција.

Во некои случаи, можеби ќе треба диференцијална дијагноза со малигнен тумор. Задржете:

 • тест за тумор маркери;
 • хистолошко проучување на образованието.

Деталната дијагноза ви овозможува прецизно да ја одредите природата на патологијата и да одберете ефективна тактичка терапија.

Циста на слезината на ултразвук

Третман

Пациентот може да се излечи само со помош на операција - циста е пробиена (ако формацијата е мала) или нејзина комплетна ексцизија. Во особено тешки случаи, потребно е ресекција на целиот орган.

Индикации за спленектомија се следните:

 • циста зафаќа повеќе од 50% од органот;
 • започна ткивна некроза;
 • Постои акутен воспалителен процес со придружни компликации.

Во постоперативниот период, пациентот треба да ги следи општите препораки на лекарот:

 • исхрана;
 • почитување на одмор во кревет;
 • исклучување на физичка активност.

Како профилакса на заразни болести, може да се препише антибиотска терапија. Третманот само со лекови или народни лекови е неприфатлив.

Прогноза

Со една циста без воспаление, прогнозата ќе биде поволна. Развојот на компликации е можен кога на повеќекратна слезина цист е дијагностициран со серозни содржини, а текот на патологијата е комплицирана со воспаление.

Превенција

Превентивните препораки се како што следува:

 • лична хигиена;
 • здрава исхрана;
 • спречување на траума на органи.

Би било корисно систематски да поминеме на лекарски прегледи. Пациенти кои имаат историја на операција на слезината, треба систематски да се подложат на ултразвук. Само-третманот е неприфатлив - ако се чувствувате добро, треба да се консултирате со лекар.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате циста слезина и симптоми карактеристични за оваа болест, тогаш лекарите може да ви помогнат: гастроентеролог , хирург .

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Ишемичен колитис (појавување симптоми: 12 од 20)

Ишемичниот колитис е болест која се карактеризира со исхемија (нарушена циркулација на крвта) на садовите од дебелото црево. Како резултат на развојот на патологијата, погодениот сегмент на цревата го губи потребното количество крв, така што нејзините функции постепено се нарушуваат.

...
Холециститис (појавување симптоми: 10 од 20)

Холециститис е воспалителна болест која се јавува во жолчното кесе и е придружена со тешки симптоми. Холециститис, чии симптоми се јавуваат, како, всушност, самата болест, кај околу 20% од возрасните, може да продолжи во акутна или хронична форма.

...
Хистоплазмоза (појавување симптоми: 10 од 20)

Хистоплазмоза е болест која се развива поради пенетрација на специфична габична инфекција во човечкото тело. Во овој патолошки процес, внатрешните органи се засегнати. Патологијата е опасна, бидејќи може да се развие кај луѓе од различни возрасни категории. Исто така во медицинската литература може да се најдат такви имиња на болести - болест во долината на Охајо, Дарлинг-ова болест, ретикулоендотелиоза.

...
Жолчни камења (појавување симптоми: 10 од 20)

Камења во жолчниот меур се формираат поради проблеми со метаболизмот во телото. Тие стануваат причина за JCB. Конкрециите формирани во органот може да се лоцираат насекаде - и во мочниот меур и во каналите, па дури и во црниот дроб, додека нивната форма и големина варираат од многу мал (песок) до многу голем.

...
Фасциолијаза (појавување симптоми: 10 од 20)

Фасциолијазата е екстраинтестинална хелминтијаза предизвикана од патолошкиот ефект на паразитот на паренхимот на црниот дроб и жолчните канали. Оваа болест е класифицирана како најчеста хеминетска инвазија на човечкото тело. Изворот на болеста е патогенот, кој може да биде хепатичен флук или џиновски флукс. Покрај тоа, лекарите идентификуваат неколку начини да зарази таков микроорганизам.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

гастроентеролог прифаќа
Адреса : Москва, ул. Клара Цеткин, 33, Bldg. 28
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, Хорошевское ш., 80
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Gamalei, 18
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, ул. Yartsevskaya, 8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Јарославска, 4/8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Kibalchicha, 2, Bldg. 1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. 1905, г.7, стр.1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
хирургот зема
Адреса : Москва, ул. Воронцовска, д. 8, стр.6
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Davydkovskaya, 5
Телефон : +7 (499) 116-82-08
Адреса : Москва, ул. Бољшај Серпуховскаја, 30
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Воронцовская, д. 8, стр.5
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Клара Цеткин, 33, Bldg. 28
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Фестивал, 4
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Yartsevskaya, 8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .