Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Дизурија: Симптоми и третман

Дизурија - главните симптоми:

Дизурија е патолошки процес кој е предизвикан од кршење на процесот на мокрење. Нарушувањето на оваа природа може да се должи на гинеколошки заболувања кај жените и, соодветно, уролошки - кај мажи. Дизурија не е исклучена кај деца и кај возрасни во однос на позадината на болестите на уринарниот систем, недоволната исхранетост и недоволниот внес на течности. Психосоматски фактор се јавува, особено кај бебиња.

Клиничката слика на патолошкиот процес дефинитивно ќе биде надополнета со специфични симптоми, чија природа зависи од основната причина.

Утврдувањето на причината за манифестацијата на таков симптом се изведува преку целиот комплекс на дијагностички мерки. Третманот за третман ќе биде насочен кон елиминирање на симптомите и болеста со која беше предизвикана дизурија. Во некои случаи, пациентот може да има потреба од итна медицинска нега - се става катетер за да се испразни мочниот меур.

Не постои недвосмислено предвидување: сè ќе зависи од основната причина, навременоста на почетокот на терапевтските мерки и општите здравствени показатели на пациентот.

Етиологија

Дизурија може да се должи и на патолошки и на физиолошки причини. Патолошки етиолошки фактори вклучуваат:

 • инфективни и воспалителни заболувања на урогениталниот систем;
 • бенигни или малигни тумори;
 • кај жени, менопаузален синдром;
 • пролапс на матката ;
 • ендометриоза ;
 • уролитијаза ;
 • земајќи диуретици и други лекови кои имаат диуретичен ефект.

Во однос на физиолошките причини, неопходно е да се истакне следната етиологија:

 • бременост;
 • менопауза ;
 • продолжена хипотермија;
 • состојба на интоксикација.

Болестите на централниот нервен систем, абнормалностите на урогениталниот систем и повредите на ингвиналниот регион може да доведат до дизурија. Кај пиелонефритис, овој симптом е специфичен.

Класификација

Според природата на патолошкиот процес, овие видови на дизурија се разликуваат:

 • pollakiuria - честа мокрење, иако за тоа нема очигледни причини;
 • инконтиненција - пациентот не може да го одржи мокрењето веднаш по нагонот;
 • уринарна инконтиненција - неконтролирана екскреција на урина се јавува без потреба;
 • страдање - уринарна екскреција е тешка, придружена со болка;
 • исчурија - неможноста да се испразни мочниот меур независно.

За да се одреди формата на патолошкиот процес е можно само со спроведување на дијагностички мерки и споредување на сегашната клиничка слика.

Симптоматологија

Природата на клиничката слика ќе зависи од основната причина. Симптомите на дизурија се како што следува:

 • присилна урина;
 • честа мокрење;
 • уринарна ретенција или потешкотии при мокрењето;
 • болка, горење при празнење на мочниот меур;
 • нечистотии од крв и жолчка во урината.

Може да бидат присутни општи симптоми:

 • треска;
 • општо влошување на здравјето;
 • слабост, слабост;
 • влечење болка во долниот дел на стомакот, која може да се прошири и на препоните област;
 • абнормален исцедок од гениталиите.

Дизурија кај мажите може да биде придружена со влошување на потенцијата, намалување на сексуалната желба или целосно отсуство.

Ако урината е отсутен повеќе од еден ден, на пациентот му треба итна медицинска помош, бидејќи постои висок ризик за развој на компликации.

Дијагностика

Дијагностичката програма е како што следува:

 • анализа на личната и семејна историја;
 • преглед на медицинската историја на пациентот;
 • гинеколошки преглед;
 • урина и крвни тестови;
 • детален биохемиски тест за крв;
 • култура на урина на микрофлора;
 • бактериолошко сеење од гениталниот тракт;
 • микроскопска анализа на вагинален или уретрален тест;
 • цистоскопија;
 • комплексна уродинамична студија;
 • Ултразвук на генитоуринарниот систем.

Ако се претпоставува психогена дизурија, психотерапевтот може да има потреба од дополнителни совети.

Според резултатите од дијагностичките мерки, лекарот може да ја утврди причината за дизурија и да утврди понатамошни терапевтски мерки.

Третман

Третманот на дизурија подразбира само комплексен третман: терапија со лекови комбинирана со диета, физиотераписки активности. Во некои случаи, потребна е хируршка интервенција.

Доколку пациентот нема да испразни мочен меур, потребна е итна медицинска помош: се внесува посебен катетер за отстранување на течноста од мочниот меур.

Фармаколошката група на лекови, времетраењето на нивниот прием и дозирање строго се определува од лекарот што посетува. Не се препорачува да се надмине дозата, да се промени режимот или неовластено да се запре третманот.

Ако не започнете со лекување навремено, може да се развијат сериозни компликации: инфективни и воспалителни болести, зголемување на токсичните супстанции во крвта. Вториот може да биде фатален.

Што се однесува до превенцијата, не постојат специфични методи, бидејќи ова е синдром, а не независен патолошки процес. За да се спречи дизурија, треба да се преземат мерки за спречување на тие патолошки процеси кои се вклучени во етиолошката листа. Само-третманот е неприфатлив - ако се чувствувате добро, треба да се консултирате со лекар.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате дизурија и симптоми кои се карактеристични за оваа болест, тогаш лекарите можат да ви помогнат: уролог , терапевт , педијатар .

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Бенигна хиперплазија на простата (појавување симптоми: 9 од 19)

Бенигна хиперплазија на простатата (BPH) е патолошки процес кој се карактеризира со пролиферација на ткива на даден орган. Треба да се напомене дека овој тип на болест не припаѓа на онколошката група и не се стреми да се дегенерира во малигнен процес.

...
Воспаление на простатата (појавување симптоми: 8 од 19)

Воспалението на простатата е болест која е карактеристична само за мажите и се карактеризира со прогресија на воспалителниот процес во простатата. Болеста се јавува на возраст од дваесет до педесет години, но главната ризична група се мажи постари од триесет години.

...
Циститис кај мажи (појавување симптоми: 7 од 19)

Циститис кај мажи е болест од инфективна или неинфективна природа, која се карактеризира со воспалителен процес во лигавицата на мочниот меур. Според статистичките податоци, жените често се соочуваат со циститис, но, сепак, понекогаш мажите мора да го искусат целиот "шарм" на оваа патологија.

...
Акутен простатитис (појавување симптоми: 7 од 19)

Акутен простатитис - болест од акутна воспалителна природа, која влијае на простатата, може да биде и независен патолошки процес и компликација по аденомот на простатата. Најчесто се дијагностицира болеста на возраст од 20 до 45 години, но развојот на акутната форма на простатитис не е исклучен во староста.

...
Уретритис кај жени (појавување симптоми: 7 од 19)

Уретритисот кај жените е воспалителна болест која влијае на ѕидовите на уретрата. Во отсуство на навремено лекување, патолошкиот процес брзо од акутната форма станува хроничен, што доведува до развој на други болести.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

уролог зема
Адреса : Москва, ул. Тестовска, д. 10, 1 влез
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Лобачевски, 42, стр.4
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Ивановска, 23
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, Каширское шо., Д 56
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Rossoshanskaya, 4, Bldg. 1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Болшаја Молчановка, 32, стр.1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Псков, 9, бул. 1
Телефон : +7 (499) 969-23-63
терапевтот прифаќа
Адреса : Москва, ул. Гарибалди 36
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Пестеля, 11
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Новомарински, 32
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Тестовска, д. 10, 1 влез
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Davydkovskaya, 5
Телефон : +7 (499) 116-82-08
Адреса : Москва, ул. Болшаја Молчановка, 32, стр.1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Glavmosstroy, 7
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .