Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Малдигестија: Симптоми и третман

Малдигестија - главни симптоми:

Maldigestia - кршење на дигестивните процеси. Малдигестичниот синдром се јавува паралелно со речиси секоја болест на гастроинтестиналниот тракт, може да се појави во присуство на некои конгенитални абнормалности. Клиничката слика е неспецифична, затоа треба да се консултирате со вашиот лекар за совет. Третманот се пропишува поединечно, по правило, се спроведува сеопфатно и задолжително вклучува диета.

Етиологија

Синдромот може да го придружува лицето од раѓање, но може да биде предизвикано од некои фактори, на пример:

 • неправилна исхрана;
 • цревни инфекции;
 • прекумерна потрошувачка на ферментирани пијалаци (квас, пиво, домашно вино);
 • земајќи долго антибактериски лекови или цитостатици.

Исто така, разни болести можат да послужат како провокатори на овој патолошки процес, како што се:

Кронова болест

Неодамна, бројот на пациенти со дијагностициран панкреатит со придружниот синдром на малдигестија предизвикан од строгите диети значително се зголемил.

Патофизиологија

Патофизиологијата се состои од неколку фази:

 • хидролиза на јаглени хидрати, масти и протеини со вклучување на ензими во процесот;
 • варење со четкање на границата, фаќање на финалните производи;
 • транспорт на хранливи материи во лимфата.

Во процесот на синдромот, хранливите состојки се поделени (хранливи материи потребни за човечкиот живот) во компоненти со недостаток на хранливи материи кои го задоволуваат дигестивниот систем. Малдегестијата и малапсорпцијата се тесно поврзани една со друга, бидејќи вториот синдром е хронично нарушување на дефектот, движењето и апсорпцијата на хранливите материи.

Класификација

Синдром Научниците од Maldigestiy се поделени во две форми:

 • вродени;
 • стекнати.

Конгениталните заболувања може да бидат предизвикани од глутенската ентеропатија, која е придружена со оштетување на цревните вили, недостаток на дисахаридази - ензими на цревата кои ги обработуваат дисахаридите. Синдромот, исто така, може да биде предизвикан од недоволна количина на ентерокиназа, ензим на цревниот сок, преку кој ензимот трипсин се формира со конвертирање на трипсиноген.

Сепак, некои користат поинаква класификација која го одразува распаѓањето на одредена фаза на варење:

 • кавитаријат;
 • париетална малдигестија;
 • интрацелуларно малдигестија.

Според Меѓународната класификација на болести ICD-10, патологиите од овој вид биле доделени на кодот K90.

Симптоматологија

Малдигесталниот синдром се карактеризира со појава на следните состојби:

 • надуеност ;
 • дијареа;
 • запек ;
 • гадење, повраќање;
 • потпирајќи се;
 • зголемување на бројот на фекалните маси, промена на нивната боја и мирис;
 • болка сензации;
 • надуеност.

Сепак, водечкиот симптом е нетолеранција кон било кој прехранбен производ.

Патолошката состојба има препознатливи знаци во развојот на детското тело.

Симптомите на овој синдром кај децата се како што следува:

 • фетус лабава столици;
 • стомакот расте во големина;
 • болка во папокот;
 • повраќање;
 • дисфагија (тешкотии при голтање);
 • зголемување на телесната тежина и ретардација на растот;
 • атопичен дерматитис ;
 • чувствителен, немирен сон, раздразливост.

Исто така, болеста кај дете е придружена со чести настинки, појава на стоматитис. Егзацербација на знаци на патолошка состојба се јавува во втората половина од денот. Слабост во телото, недостаток на апетит, губење на тежината е исто така присутен кај овој синдром.

Малапсорпциониот синдром е директна компликација на синдромот на малидигезија, што е предизвикано од недостаток на навремен третман.

Ги има следните симптоми:

 • редовна губење тежина;
 • состојба на апатија ;
 • изречено чувство на слабост на телото;
 • сува кожа;
 • кревкоста на косата.

Кај жените, постои нарушување на менструалниот циклус.

Дијагностика

За да се утврди дијагнозата правилно, клиничарот треба:

 • да го испита пациентот;
 • да ја проучува својата историја;
 • да научат за поплаки кои му пречат на пациентот.

Задолжително е да се изврши низа лабораториски тестови:

 • комплетна крвна слика;
 • биохемиски тест на крвта;
 • Скматолошки преглед на измет;
 • бактериолошко испитување на измет;
 • анализа на активноста на ензимите во мукозната мембрана на дигестивниот тракт и во желудечниот сок.

Ако се појави малдигестичен синдром, биохемиски тест на крв ќе покаже зголемена концентрација на амино киселини и моносахариди.

Со помош на копролошко истражување, можно е да се открие висока концентрација на скроб и масна импрегнација кај фекалните маси. Составот на цревната микрофлора ќе помогне да се одреди бактериолошкиот преглед на фецесот.

Анализата на активноста на ензимите ќе укаже на продуктивноста на абдоминалната дигестија. Некои цревни ензими, како што се пептидаза, дисахаридаза, имаат директно влијание врз работата на париеталната варење. Користејќи ја дијагнозата на брисеви што се земаат од тенкото црево, можно е да се одреди количината на ензими.

За да се проучува активноста на ентероцитите, се користи гликемичната крива, која е изградена според резултатите од дисахаридазното оптоварување на организмот. По конзумирање на 50 g лактоза, малтоза и сахароза, концентрацијата на шеќер во крвта се мери по 15, 30, 60 минути. Ако нивото на гликоза не е покачено, болеста е присутна.

Пропишани се методи на инструментална дијагностика, како што се:

 • ендоскопска биопсија;
 • радиографија;
 • радиографија на премин на бариум.
Х-зраци испитување

Користејќи ендоскопска биопсија, можно е да се идентификуваат атрофираните честички на мукозната мембрана на тенкото црево. Со помош на процедурата за бариум, се утврдуваат дефектите на внесот и индивидуалните карактеристики на интестиналниот мотилитет.

Третман

Третман на комплекс Maldigestia - земање лекови со поддршка на здрава исхрана.

Исхрана вклучува:

 • јадење на парен, задушени или печени јадења;
 • придржување кон фракционата моќ;
 • строга исклученост на масна храна, брза храна;
 • вовед во исхраната со минимална количина зеленчук и овошје во сурова форма.

Ако има ниска толеранција за скроб, млеко или шеќер, лекарите пропишуваат индивидуална исхрана.

Малдегестис синдром и неговиот развој како целина е директно зависен од усогласеноста на пациентот со исхраната, бидејќи тоа е здрава исхрана што е клучна за успешен третман на оваа патологија.

Во однос на терапевтскиот третман, се пропишани следниве лекови:

 • Мезим, Креон - пропишани во случај на производство на мала количина на ензими од страна на панкреасот;
 • Панзинорм, Ензистал - за пациенти кај кои синдромот е предизвикан од патологија на црниот дроб;
 • Имодиум, Дицетел - во кршење на интестиналниот мотилитет.

Ако пациентот има дисбиоза, може да биде назначен:

 • антибактериски лекови;
 • пробиотици;
 • цревни антисептици.

Обврзувачките агенси можат да го регенерираат интегритетот на мукозната мембрана. Исто така се користат минерални и витамински комплекси за целокупното јакнење на пациентот. Народни лекови не се исклучуваат, туку само по препорака на лекар и како додаток на главниот терапевтски курс.

Прогнозата на болеста е многу поволна ако на Maldigestia се дијагностицира навремено, и правилниот третман е пропишан.

Превенција

Синдромот на инсуфициенција на варењето се појавува далеку од секоја личност.

Постојат одредени превентивни мерки кои помагаат да се избегне тоа:

 • избалансирана исхрана;
 • дневна хигиена;
 • периодични консултации со гастроентеролог за следење на работата на гастроинтестиналниот тракт;
 • навремено лекување на гастроинтестинални заболувања.

Почитувајќи ги превентивните мерки, знаејќи ги симптомите, може да се предупредите на непријатна болест. Ако не се чувствувате добро, треба да побарате медицинска помош и да не се третираат сами по своја дискреција.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате Maldigestia и симптоми карактеристични за оваа болест, тогаш може да ви помогне лекарите: гастроентеролог , терапевт , педијатар .

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Исхемичен колитис (појавување на симптоми: 10 од 20)

Ишемичниот колитис е болест која се карактеризира со исхемија (нарушена циркулација на крвта) на садовите од дебелото црево. Како резултат на развојот на патологијата, погодениот сегмент на цревата го губи потребното количество крв, така што нејзините функции постепено се нарушуваат.

...
Тениарихоз (биковидна тенија) (појавување симптоми: 10 од 20)

Тениарихоз - паразитарна болест која е предизвикана од таков хелмин, како говеда. Овој хелминт припаѓа на класата на тении (синџири), на семејството Таени. Конечниот сопственик на овој паразит, како и свинската тенија и други, е човек, но за инфекција, веќе созреаните јајца на овој хелминт мора да влезат во телото, а процесот на нивното созревање се јавува исклучиво во телото на добитокот. Тоа е, извор на инфекција е месо од животни како што се крави, телиња, бикови, јаки, лоси, итн.

...
Хроничен колитис (појавување симптоми: 10 од 20)

Хроничниот интестинален колитис е воспалителен процес кој влијае на мукозната мембрана, како и на субмукозниот слој на овој орган. Може да има карактеристични знаци, вклучувајќи дијареа и запек, тешки грчеви, татнеж и зголемена емисија на гасови. Овој тип на болест се јавува со наизменични периоди на егзацербација и повлекување на симптомите. Често е придружено со воспаление на други органи на дигестивниот тракт.

...
Џардијаза кај деца (појавување симптоми: 10 од 20)

Џардијаза кај деца - е паразитска патологија, предизвикана од еден клеточен микроорганизам - Giardia. Оваа болест се смета за една од најчесто дијагностицираните кај пациентите од педијатриската возрасна група. Постојат неколку механизми за пенетрација на патолошкиот агенс во телото на детето - најчесто тоа се постигнува со храната. Главната ризична група се состои од бебиња 3-4 години.

...
Giardiasis (појавување симптоми: 9 од 20)

Giardiasis е прилично честа болест која се развива поради оштетување на црниот дроб и тенкото црево. Ѓардијаза, симптоми кои предизвикуваат паразити како Giardia, може да се појават и со благ и со тежок степен на сопствени манифестации. Исто така се случува носителите на паразити да не се разболат, но тие слободно ги инфицираат луѓето околу нив, бидејќи во овој случај нивното тело делува како прилично удобен и безбеден контејнер за Giardia.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

гастроентеролог прифаќа
Адреса : Москва, ул. Воронцовска, д. 8, стр.6
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Kibalchicha, 2, Bldg. 1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Ивановска, 23
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : 74, Каширское шоссе, Москва, стр.1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Вернадский пр., 93, бул. 1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Клара Цеткин, 33, Bldg. 28
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, 2-ри Сиромятнически лента, 11
Телефон : +7 (499) 519-32-81
терапевтот прифаќа
Адреса : Москва, Цветной бул., Д. 30, корп. 2
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Маросика, 6-8, стр.4
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, Универзитетска авенија, 4
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Lesnaya, 57, стр.1
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Херои Панфиловцев, 1
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Lyublinskaya, 104
Телефон : +7 (499) 116-82-09
Адреса : Москва, ул. Сергиј Радонеж, д. 5/2, стр.1
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .