Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Микротераурија: Симптоми и третман

Микрометурија - главните симптоми:

Микрометурија - висока содржина на црвени крвни клетки во урината, која може да се открие под микроскоп во лабораториски услови. Укажува појава на патолошки процеси во генитоуринарниот систем на телото. Често болеста е забележана кај мажите, кај жените многу помалку.

Патолошкиот феномен има свој код според ICD-10-N02.

Етиологија

Прашањето за микрометуријата во нашите денови не е целосно разбрано, проценката на состојбата на пациентот може да предизвика некои потешкотии. Причините за развојот на микрометуријата се конвенционално поделени во неколку категории:

 • високо специфични;
 • условно специфични;
 • ниски специфични.

Високо-специфични фактори вклучуваат:

Конвенционално, специфични фактори вклучуваат:

 • бенигни неоплазми на урогениталниот систем;
 • патологија на сврзното ткиво;
 • неспецифично воспаление на простатата, органи на малата карлица, мочниот меур.

Ниско-специфичните фактори укажуваат на причините за развојот на болеста поради присуство на такви состојби:

Микрометуријата често се детектира кај деца. Болеста може да се случи по одење или трчање за долго растојание. Обично, по завршувањето на вежбањето, црвените крвни клетки се намалуваат.

Микрометурија

Симптоматологија

Како по правило, микрометуријата се карактеризира со отсуство на симптоми. Може да се забележат само знаци на патолошка состојба која предизвикала развој на болеста. Во зависност од провокативните фактори, микрометуријата може да се разликува од следните симптоми:

 • честа мокрење, придружена со болка (воспаление на мочниот меур, простата кај мажи или уринарен тракт);
 • нагло зголемување на болката ( гломерулонефритис );
 • присуство на крвни згрутчувања во урината (крварење на бубрезите);
 • кожата станува жолта (заболување на црниот дроб);
 • песок е откриен во урината (уролитијаза).

Постои уринарно нарушување во однос на позадината на развојот на микромехамуријата за подолг временски период.

Микротерауријата за време на бременоста се манифестира во 2 - 3 триместар - растот на фетусот и матката стегање на матката има негативен ефект врз телото. На посебна положба кај жените, урината може да стагнира во карлицата, што придонесува за појава на калкулус.

Дијагностика

За да се дијагностицира болеста правилно, специјалист треба:

 • да го испита пациентот;
 • студија на клиничката слика;
 • да се испита историјата на болеста, за да се разјасни присуството на хронични патологии.

Бидете сигурни да го доделите текот на лабораториските тестови:

 • комплетна крвна слика;
 • уринализа;
 • биохемиски тест на крвта;
 • анализа на урина според nechyporenko;
 • бактериолошки преглед на урината.

Комплетната крвна слика помага да се утврди присуството на протеини, бели крвни клетки, црвени крвни клетки и други компоненти на урината.

C користејќи ја анализата на Нечипоренко може да го пресмета бројот на црвени крвни клетки.

Анализа на урина според Нечипорко

Инструменталната дијагностика се состои од следниве постапки:

 • цистоскопија;
 • ултразвучен преглед;
 • магнетна резонанца;
 • радиоактивна урографија.

Специјалисти за цистоскопија се користат за да се добие способност да се следат перформансите на внатрешната површина на мочниот меур.

Ултразвукот ја одредува состојбата на уретерите, нивната изведба. МНР е насочена кон идентификување на абнормалности во абдоминалните органи. Проблемот мора да се разликува од нефропатијата и повеќето болести на урогениталниот систем.

Употребата на високотехнолошки дијагностички методи е сосема можно, но, за жал, со нивна помош, далеку е секогаш можно да се добијат вистински информации во врска со болестите кои влијаат на формирањето на седиментот во урината. Најчесто, лекарите прибегнуваат кон биопсија или морфолошки студии за да се утврди точната дијагноза.

Жените треба да бидат испитани од гинеколог, мажи од проктолог.

Третман

Третманот на микрометуријата е насочен кон елиминирање на основната причина, која служеше како провокатор на прогресијата на проблемот. За да се спречи крварењето, често користете:

 • Дицин;
 • Викасол;
 • раствор на калциум хлорид (10%);
 • аминокапроева киселина.

Инфузионата терапија се користи ако загубата на крв е многу голема. Антибиотици, анти-инфламаторни лекови се пропишани.

Во присуство на таков проблем како полицистична (малигна неоплазма), лекарите се однесуваат на хируршки третман.

Ако се пронајде камен во уретрата или уретерот, се пропишуваат топлотни процедури или употреба на антиспазмозни лекови. Пациентите се хоспитализирани, за време на третманот треба да се усогласат со одмор во кревет.

Превенција

За да се избегнат заболувања во вид на микрометурија, неопходно е:

 • јадете храна богата со микронутриенти и витамини;
 • не дозволувајте хипотермија;
 • редовно да се испитуваат од страна на специјалисти и веднаш да се лекуваат болестите кои се појавија;
 • користете најмалку два литри вода дневно;
 • не ги совладувате физички.

Треба да се избегнуваат повреди на абдоменот, бидејќи ова може да предизвика микромехарија. Ако не се чувствувате добро, не треба да се обидувате да се ослободите од проблемот со народни лекови, но веднаш треба да закажете состанок за да ја видите лекар.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате микрометурија и симптоми карактеристични за оваа болест, тогаш лекарите можат да ви помогнат: уролог , општ лекар .

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Пелвичен болен синдром (појавување симптоми: 4 од 8)

Синдром на карлична болка - се смета за широко распространета состојба која придружува голем број на патологии поврзани со органите лоцирани во карличната област. Ваквата болест е подеднакво дијагностицирана кај двата пола.

...
Уретритис кај жени (појавување симптоми: 4 од 8)

Уретритисот кај жените е воспалителна болест која влијае на ѕидовите на уретрата. Во отсуство на навремено лекување, патолошкиот процес брзо од акутната форма станува хроничен, што доведува до развој на други болести.

...
Дизурија (појавување на симптоми: 4 од 8)

Дизурија е патолошки процес кој е предизвикан од кршење на процесот на мокрење. Нарушувањето на оваа природа може да се должи на гинеколошки заболувања кај жените и, соодветно, уролошки - кај мажи. Дизурија не е исклучена кај деца и кај возрасни во однос на позадината на болестите на уринарниот систем, недоволната исхранетост и недоволниот внес на течности. Психосоматски фактор се јавува, особено кај бебиња.

...
Циститис (појавување симптоми: 3 од 8)

Циститис е прилично честа болест како резултат на воспаление на мукозната мембрана на мочниот меур. Циститис, чии симптоми во најголем дел од случаите се искусни од страна на претставници на послаб пол на возраст меѓу 16 и 65 години, исто така може да се дијагностицира кај мажи - во овој случај, болеста најчесто се развива кај 40 години и постари лица.

...
Бубрежни камења (појавување на симптоми: 3 од 8)

Камењата на бубрезите се една од најчестите манифестации на уролитијаза, во која се формираат камени соли, всушност камења, во бубрезите. Камењата на бубрезите, чиишто симптоми се манифестираат во форма на напади на ренална колика, пиурија (гној во урината), хематурија (крв во урината) и болки во грбот, може да се отстранат и со конзервативна терапија, чиј ефект им овозможува да се растворат и хируршка интервенција во која камењата се отстрануваат со оперативниот метод.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

уролог зема
Адреса : Москва, Каширское шо., Д 56
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Фестивал, 4
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Маросика, 6-8, стр.4
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, ул. Davydkovskaya, 5
Телефон : +7 (499) 116-82-08
Адреса : Москва, ул. Kibalchicha, 2, Bldg. 1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, 2-ри Сиромятнически лента, 11
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Zemlyanoy Val, 38/40, стр 6
Телефон : +7 (499) 519-32-81
терапевтот прифаќа
Адреса : Москва, ул. Космонаут Волков, 9/2
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Lesnaya, 57, стр.1
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Миклухо-Маклај, 43
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Волгоградский пр-т, д. 42, стр 12
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, Цветной бул., Д. 30, корп. 2
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Хорошевское ш., 80
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Воронцовска, д. 8, стр.6
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .