Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Пиелеектазија: Симптоми и третман

Пиелеектазија - главните симптоми:

Пиелеектазија - зголемување на бубрежната карлица (делови од телото што содржат урина од бубрезите). Оваа болест не е независна, туку е еден од симптомите на патолошката структура на органи или друга абнормална состојба. Пиелеектазата на бубрезите води кон чести воспалителни процеси во органите за филтрирање и до зголемување на инфективните проблеми.

Етиологија

Пиелеектазија на бубрезите е предизвикана од или враќање на урината назад кон бубрезите (дефект во процесот на одлив од мочниот меур), или дефекти во отстранувањето на урината од карлицата. Причините за етиологијата на болеста обично се класифицираат како што следува:

 • вродена органска форма;
 • вродена динамична форма;
 • стекната органска форма;
 • стекната динамичка форма.

Плилоектазија на бубрезите во фетусот од вродена органска форма се дијагностицира дури и во матката, е доста ретка. Плилоектазија кај женско дете е многу поретко. Тоа е предизвикано од нарушување на формирањето на ѕидовите на горниот уринарен тракт. Таквите деца често се изложени на заразни болести, пиелеектазата кај новороденчето често се враќа во нормала со воведување на комплементарни прехранбени производи.

Вродената динамична форма на болеста се карактеризира со компресија на уретрата, фимозата и неврогените нарушувања за време на мокрењето.

Стекнатата органска форма на болеста е почеста кај возрасните поради стеснување на уретерот поради траума или воспаление (калкули во бубрезите, растење слично на туморот во уринарниот систем, пролапс на бубрезите ).

Стекнатиот динамичен облик на болеста е типичен за возрасни, предизвикан од вакви проблеми:

 • тумори на простата;
 • уретрални тумори;
 • аденома;
 • заразни болести;
 • хормонални промени;
 • воспалителни болести на бубрезите.

Плилоектазија кај новороденото се открива со употреба на ултразвук.

Класификација

Аномалниот феномен е класифициран од страна на лекарите, во зависност од лезијата:

 • еднострана пиелеектазија (левиот или десниот бубрег делува како лезија);
 • билатерална пиелеектазија (обете бубрези се засегнати).

Врз основа на сериозноста, се разликуваат следните фази:

 • лесно;
 • просек;
 • тешки

Ако бубрежниот чашка се проширува заедно со карлицата, тоа е пиелкаликоктазија. Доколку постои дополнително проширување на уретер, се дијагностицира уретерпилоеектазија.

Фаза на пиелеектазија на бубрезите

Симптоматологија

Пиелеектазата на десната или левата страна продолжува со отсуство на карактеристични симптоми во почетната фаза. Обично постојат знаци на примарна причина за болеста, што предизвика патологија:

 • ектопија на уретерот (премин на уретерот во вагината (во женската) или во уретрата (кај машкиот);
 • уретероцела (стеснување на излезот паралелно со отекување на уретерот);
 • megaureter (големината на уретерот одеднаш се зголемува);
 • везикоуретерален рефлукс (обратно враќање на урината во бубрегот).

Циститис и пиелонефритис - последиците од стагнацијата на урината во карлицата.

Доколку билатералната пиелеектазија е придружена со воспалителен процес, можно е присуството на болка во околината на кококсот и зголемување на телесната температура.

Дијагностика

Плилоектазијата на бубрезите мора да се дијагностицира навремено, за овој специјалист треба:

 • да го испита пациентот;
 • да ги разјасни жалбите кои се забележани кај пациентот;
 • да ја проучува историјата на болеста.

Лабораториски и инструментални дијагностички методи може да се препишат на слобода на лекарот.

Лабораториски дијагностички методи:

 • комплетна крвна слика;
 • уринализа.

Инструментални дијагностички методи:

 • ултразвучен преглед;
 • цистографија (радиолошки метод со воведување на контрастно средство);
 • екскреторна урографија (интравенска администрација на контрастно средство).

Пред да се спроведе истражување, можно е да закажете консултација со уролог или нефролог.

Третман

Пиелеектазијата на левиот бубрег, всушност, како пиелеектазија на десниот бубрег, бара третман само во случаи каде што патолошката состојба не оди самостојно. На болеста не е потребен третман за време на бременоста, бидејќи по раѓањето состојбата на жената се враќа во нормала.

Третман на болеста е:

 • лекови;
 • хируршки

Кога пиелеектазијата била предизвикана од воспалителни процеси, третманот со конзервативни методи е можен. Се пропишуваат следниве лекови:

 • Цистон;
 • Canephron;
 • Фитолизин.
Дрога фитолизин

Ако болеста продолжува да напредува од лекови, се врши хируршки третман. Модерната медицина овозможува обновување на просперитетот на уринарниот тракт со ендоскопски метод.

Рефлуксот на мочниот меур-уретера, како и органското намалување на уретрата, може да се излечи само со хируршка интервенција.

Кога пиелеектазијата се дијагностицира кај фетусот, не е познато дали болеста ќе се развие или болеста ќе исчезне додека се развива уринарниот систем на детето.

Превенција

Главните превентивни мерки за спречување на развојот на патологијата се состојат од:

 • навремено испитување од страна на специјалист за сите нови заболувања;
 • води здрав начин на живот;
 • усогласеност со медицински препораки за време на породувањето.

Со продолжено отсуство на потребниот третман, можно е да се предизвика развој на компликации кои доведуваат до сериозни последици. Неопходно е да се консултирате со лекар кога ќе се појават првите симптоми на патологија.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате пиелеектазија и симптоми кои се карактеристични за оваа болест, тогаш лекарите може да ви помогнат: нефролог , уролог , општ лекар .

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Клостридиоза (појавување на симптоми: 5 од 7)

Клостридиозата е инфективна болест која најчесто се јавува во акутна форма. Побудувачкиот фактор за развој на патолошкиот процес е патогени клостридиумски микроорганизми кои ослободуваат токсини, што доведува до крајно негативни последици.

...
Вотерхаус Фридериксен синдром (појавување симптоми: 5 од 7)

Синдромот на Вотерхаус-Фридериксен (менингококен синдром) е патолошка состојба, сепса со акутна хеморагија во надбубрежните жлезди, паралелно со поткожно хеморагија и спонтан изглед на акутен бактериски шок. Една од најтешките форми на менингококна инфекција со екстремно лоша прогноза. Болеста се јавува кај деца и возрасни со иста фреквенција.

...
Трихиноза (појавување на симптоми: 4 од 7)

Трихинозата е акутна хелминтијаза која се јавува кај луѓето и кај цицачите. Важноста на медицинското и социјалното значење на оваа болест е утврдена од сериозноста на клиничките манифестации, кои често се изразуваат во попреченост, во некои случаи и смрт.

...
Ерсиниоза (појавување на симптоми: 4 од 7)

Јерсиниозата е заразен тип на болест, која главно се карактеризира со лезија во гастроинтестиналниот тракт, како и генерализирана лезија која влијае на кожата, зглобовите и другите органи и системи на телото.

...
Дизентерија (појавување симптоми: 4 од 7)

Дизентерија, исто така дефинирана како шигелоза, е болест од групата на цревни акутни инфекции, самата група подразбира болести пренесени со фекално-орален пат. Дизентерија, чиишто симптоми се манифестираат во форма на дијареа и општа интоксикација, има тенденција на сопствена распространетост, што подразбира можност за епидемија или пандемија кога е откриена.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

нефрологот го зема
Адреса : Москва, ул. Сергиј Радонеж, д. 5/2, стр.1
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, бул. Зубовски, 35, бул
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Kibalchicha, 2, Bldg. 1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Клара Цеткин, 33, Bldg. 28
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Космонаут Волков, 9/2
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, Ленинский проспект, д. 90
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Приоров, 36
Телефон : +7 (499) 969-23-38
уролог зема
Адреса : Москва, транс. Расково, 14-22
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, проспект Вернадский, 37, бул.
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Gamalei, 18
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, ул. Клара Цеткин, 33, Bldg. 28
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, Волгоградский пр-т, д. 42, стр 12
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, Маршал Жуков авенија, 38, бул. 1
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, ул. Училиште, 11/3
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .