Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Мил: Симптоми и третман

Мил - главни симптоми:

Тиња - феноменален феномен, кој се карактеризира со агрегација, адхезија и аглутинација на крвните клетки. Постојат талог синдром - патолошки процес во жолчното кесе. Се појавува стагнација на жолчката и развој на суспензија во него, која се состои од кристали на холестерол, протеини и калцинирани соли. Почетната фаза на појавата на камења во жолчниот меур се нарекува билијарен мил. Болеста се јавува доста често.

Болеста предизвикува разни компликации, а смртта не е исклучена. Асимптоматски, но во некои случаи постои болка во десниот хипохондриум.

Етиологија

Талогот се појавува поради такви причини:

 • нарушување на централната хемодинамика ( срцева слабост , исхемија , венска конгестија);
 • зголемен крвен вискозитет ( полицитемија , хиперпротеинемија);
 • бактерии токсини;
 • метаболни абнормалности во микрососелските клетки;
 • дефект на ѕидовите на микрососел (алергиски реакции, локални лезии, тумори).

Најчесто, милта се забележува со сериозни промени во својствата на црвените крвни клетки.

Милта, како и повеќето болести, може да се манифестира без причина, бидејќи е независна патологија. Сепак, болеста може да се развие поради влијанието на разни фактори.

Често, синдром на тиња од тиња се јавува со неправилна исхрана, бидејќи недоволното количество масно ткиво го нарушува протокот на жолчката. Острата загуба на тежина, недостаток на физичка активност може да предизвикаат појава на болеста.

Доделување и дополнителен број на фактори кои влијаат на неговиот развој:

Карактеристично е појавата на синдром на тиња за време на бременоста и по трансплантација на органи.

Оваа болест најчесто се дијагностицира кај жени или кај претставници на било кој пол на возраст над 55 години.

Тињата кај децата може да се јават поради физиолошка жолтица , која се јавува кај многу новороденчиња. За време на жолтица, количината на билирубин во жолчката се зголемува, што предизвикува формирање на хетерогени снегулки. Вештачко хранење и ненавремено хранење на бебето може да доведе до развој на болеста.

Мил

Класификација

Тињата се класифицира во видови во зависност од ефектот врз телото:

 • реверзибилен;
 • неповратни

Разликувајте типови на тиња, врз основа на димензиите на единицата и структурата на нивните лица:

 • класичен (големи единици со нерамна контура);
 • декстранско (заоблени агрегати од различни големини);
 • аморфни (мали агрегати во вид на гранули).

Таловиот синдром на жолчното кесе е класифициран според природата на полнењето:

 • Микролитијаза (малиот приклучок во жолчниот меур е различен, забележано е поместување на нивото на суспензијата за време на промената на позицијата на пациентот);
 • згрутчување на китови како течност (поместување се јавува независно);
 • комбинација на микролитијаза со згрутчување на кит течност.

Во зависност од составот на полнењето:

 • холестеролни кристали преовладуваат;
 • преовладуваат калциумови соли;
 • Билирубинските инклузии преовладуваат.

Во зависност од методот на развој:

 • синдром на примарен тиња (посебна болест, без поврзан коморбидитет);
 • секундарен тиња синдром (напредува поради негативното влијание на основната болест).

Синдромот на средно мил може да се појави поради алкохолен панкреатит или болест на жолчни камења .

Симптоматологија

Феноменот на милта има карактеристични карактеристики:

 • болка во различни места на телото, различна по интензитет;
 • бледа кожа;
 • мигренски главоболки;
 • прекумерна замор;
 • поспаност;
 • гадење, недостаток на апетит.

Билијарната тиња во жолчното кесе е речиси 90% од сите случаи, постои стагнација на крв во телото. Можни жалби се:

 • запек ;
 • дијареа;
 • гадење, повраќање;
 • горење во стомакот;
 • пароксизмална болка под десниот хипохондриум.

Ако ги забележите овие симптоми, треба да одите на лекар, бидејќи овие компликации од феноменот на милта може да бидат предизвикани:

 • прекршување на одлив на крв во садовите;
 • дефекти на метаболичките процеси во органи и ткива;
 • прогресија на хипоксија на органи и ткива.

Сладж жолчното ткиво синдром нема помалку сериозни последици:

Синдром на тиња води до холелитијаза многу често. Ако камењата достигне големи димензии, анализата може да се заглави во билијарниот тракт или да ги оштети ѕидовите на органите. Доцна испорака на медицинска нега може да предизвика прекин на жолчното кесе.

Дијагностика

Во почетните фази, феноменален феномен често е асимптоматски, така што постојат ситуации кога е тешко да се дијагностицира болеста. Кога суспензијата во жолчното ќесе пополнува голем процент од просторот, првите знаци на болеста почнуваат да се манифестираат. Ова е сигнал дека треба да побарате помош од клиничар.

За да се дијагностицира лекарот мора:

 • врши физички преглед на пациентот;
 • да научат за присуството на хронични заболувања;
 • да ги испита жалбите на пациентот.

Се доделува листа на лабораториски тестови:

 • комплетна крвна слика;
 • биохемиски тест на крвта;
 • анализа на измет;
 • уринализа.

Од методите на инструментална дијагностика поминуваат:

 • ултразвучен преглед;
 • магнетна резонанца или компјутерска томографија;
 • дуоденална интубација.
Дуоденална интубација

По споредување на резултатите од добиените студии, специјалист може да ја дијагностицира болеста правилно со пропишување ефективен метод на лекување.

Третман

Третманот на синдром на билијарен мил треба да биде сеопфатен, вклучувајќи:

 • земање лекови;
 • почитување на правилна исхрана;
 • третман на народни лекови;
 • хируршки третман (во напредни случаи).

За време на терапијата, лековите се пропишани за нормализирање на жолчката течност, а аналгетиците може да се препишат ако пациентот страда од силна болка. Списокот на лекови кои лекарот ги пропишува најчесто:

 • Ursofalk;
 • Choludexan;
 • Zerakal;
 • No-shpa;
 • Дротаверин;
 • Spazmalgon;
 • Цитроглукосолан.

Ако се забележат чести напади на повраќање, некои лекови се администрираат со клизма.

Диета вклучува почитување на табелата број 5 со чести, фракциони оброци. Следниве производи треба да бидат исклучени од исхраната:

 • пекарски производи;
 • масти, животински масти;
 • богати супа (печурка, риба, месо);
 • зеленчук;
 • ротквица;
 • риба и масно месо;
 • тврдо варени јајца, пржени јајца;
 • пушено месо;
 • кисели краставички;
 • конзервација;
 • кисело овошје, бобинки;
 • сладолед, чоколада;
 • ладни пијалоци;
 • кафе пијалоци;
 • алкохолни пијалаци.

Пациентот треба да јаде повеќе:

 • слаб чај, компот, сок од нервни бобинки и зеленчук;
 • печен пециво;
 • шеќер, мед, џем;
 • слатки бобинки, овошје;
 • зеленчук;
 • месо и риба со малку масти;
 • супи на супа од зеленчук.

Покрај основниот третман, лекарот може да го препише и лекар.

Ефективноста на декорациите се разликува од:

 • јагоди;
 • Хиперикум;
 • пченка;
 • цвекло;
 • роза колковите;
 • копра;
 • нане;
 • оригано

Сок од зеленчук и сок од лимон имаат корисен ефект врз пациентот. Во просек, третманот со народни рецепти треба да трае 2 до 3 недели, по што треба да се организира пауза од 2 до 3 недели. Поради ова, телото нема да биде зависно и ќе може да постигне позитивни резултати.

Хируршкиот третман е пропишан само во сериозни ситуации кога е неопходно да се отстрани жолчното кесе.

Превенција

За да се избегне прогресијата на патолошката состојба, мора:

 • се придржуваат до вистинскиот животен стил;
 • јадете здрава храна богата со витамини и микроелементи;
 • Не користете лекови со различен спектар на дејство во текот на периодот што го пропишал специјалист.

Потребно е да се следи здравјето и навреме да се сврти кон медицинска нега со цел да се избегнат негативните последици и да се постигне ефикасен третман. Самолечението во овој случај е неприфатливо, во случај на лошо здравје веднаш треба да побарате медицинска помош.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате тиња и симптоми карактеристични за оваа болест, тогаш може да ви помогне лекарите: гастроентеролог , терапевт , педијатар .

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Аскаријаза (појавување симптоми: 8 од 13)

Многу луѓе сега немаат поим за тоа што е аскаријаза. Оваа болест е многу опасна, бидејќи истовремено влијае и на возрасните и на малите деца. Аскаријазата е честа нематодна болест на хелминтот, која е предизвикана од човечки аскари. Нејзините ларви можат слободно да мигрираат низ телото, кои влијаат врз органите и системите. Нивниот развој се јавува во цревата.

...
Холециститис (појавување симптоми: 7 од 13)

Холециститис е воспалителна болест која се јавува во жолчното кесе и е придружена со тешки симптоми. Холециститис, чии симптоми се јавуваат, како, всушност, самата болест, кај околу 20% од возрасните, може да продолжи во акутна или хронична форма.

...
Холециститис без камења (појавување симптоми: 7 од 13)

Бесконечен холецистит е воспаление на органот без формирање на камења, што се карактеризира со отсуство на камења во органот, за разлика од холелитијаза. Најчесто, луѓето имаат хроничен безбоен холециститис, но исто така е акутен и е поврзан со бактериска, вирусна или паразитарна инфекција на орган. Почесто, патологиите на фер секс се болни, а возраста не игра посебна улога.

...
Паратироиден аденом (појавување на симптоми: 7 од 13)

Паратироидниот аденом е мал бенигрен раст од 1 до 5 см во големина, кој може независно да синтетизира паратироиден хормон, предизвикувајќи симптоми на хиперкалцемија кај едно лице. Паратироидните жлезди се наоѓаат на задната површина на тироидната жлезда, а нивната главна цел е да произведат паратироиден хормон, кој е вклучен во метаболизмот на калциум фосфор во телото. Аденомот доведува до фактот дека паратироидниот хормон започнува да се произведува повеќе од потребното, што ги предизвикува симптомите на оваа болест.

...
Површински гастродуоденитис (појавување симптоми: 7 од 13)

Површниот гастродуоденит е гастроентеролошка воспалителна болест која влијае на ѕидовите на желудникот, мукозната мембрана и тенкото црево.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

гастроентеролог прифаќа
Адреса : 74, Каширское шоссе, Москва, стр.1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Херои Панфиловцев, 1
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Воронцовска, д. 8, стр.6
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Ивановска, 23
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, ул. Сергиј Радонеж, д. 5/2, стр.1
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, Волгоградский пр-т, д. 42, стр 12
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, Цветной бул., Д. 30, корп. 2
Телефон : +7 (499) 519-32-81
терапевтот прифаќа
Адреса : Москва, ул. Фестивал, 4
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, Универзитетска авенија, 4
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Polyarnaya 32
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Клара Цеткин, 33, Bldg. 28
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. 1905, г.7, стр.1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Трехгорный Вал, 12, бул
Телефон : +7 (499) 116-82-19
Адреса : Москва, ул. Тестовска, д. 10, 1 влез
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .