Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Спастичен запек: симптоми и третман

Спастичен запек - главните симптоми:

Спастичен запек - состојба во која е повреден дефектниот чин. Спастичниот запек се јавува поради нерамнотежа на нервниот систем и дефект на гастроинтестиналниот тракт. Спастичниот запек предизвикува спазам што го спречува движењето на дебелото црево на преработената храна.

Не постои специфична клиничка слика за состојбата. Дијагнозата се изведува со спроведување на лабораториски и инструментални методи на истражување. Третманот се препишува индивидуално.

Етиологија

Луѓето кои го доживеале проблемот со запек, неправилно ги процениле сите симптоми, како резултат на тоа, погрешно го разбираат причината за аномалијата и користат несоодветни лекови, што може само да ја влоши ситуацијата.

Причини за спазматичен запек:

 • неурамнотежена исхрана за време на исхраната, сув оброк;
 • седентарен начин на живот;
 • сузбивање на желбата да се дефекати;
 • воспалителни процеси во цревата;
 • недоволно внесување на вода;
 • пушењето;
 • честа употреба на потентни лаксативи.

Како резултат на активирање на цревниот тон, се јавува запек , што предизвикува цревни спазми. Болести на ендокрината жлезда, психолошки проблеми, исто така, предизвикуваат спазматичен запек.

Се соочува со проблем од ваков вид, вклучително и кај децата на кои им се дава комплементарна храна или кои се пренесуваат во повеќе возрасни прехранбени производи. Причината можеби не е целосно формиран нервен систем. Кај децата на училишна возраст, констипацијата се јавува поради прекумерна потрошувачка на слатки, јадење сув оброк, недоволна потрошувачка на течност. Спастичниот запек кај децата на училишна возраст е поттикнат од појавата на стресни ситуации : транзиција кон нова образовна институција, конфликти со врсници / родители и промена на местото на живеење.

Спастичен запек

Симптоматологија

Симптомите на спастичен запек се слични на манифестациите на други болести на дебелото црево, па затоа се препорачува да не се само-лекови.

Пациентот може да забележи такви знаци на незгода:

 • колика болка во долниот дел на стомакот;
 • болка во ректумот за време на столицата или после;
 • гадење, повраќање;
 • чувство на болка во абдоменот;
 • тешкотии во празнењето на дебелото црево;
 • присуство на мала количина на слуз во столицата;
 • недостаток на апетит;
 • мигренски главоболки;
 • раздразливост;
 • постојан замор;
 • секреција на сува измет, што го повредува цревниот ѕид.

Спастичниот запек е делумен: постои мала количина измет, често покриена со слуз.

Дијагностика

Ако се забележи карактеристична клиничка слика, веднаш треба да се обратите кај специјалист - проктолог или гастроентеролог - за да направите соодветна дијагноза и третман.

За време на испитувањето, докторот мора:

 • дознајте ја локацијата и природата на болката;
 • наведете го времето на појава на примарни симптоми;
 • палпација на цревата преку предниот абдоминален ѕид.

Може да бидат потребни дополнителни испитувања за да се утврди точна дијагноза:

 • анализа на фекалните маси за микрофлора;
 • сигмоидоскопија (испитување на ректумот со помош на соодветен уред, сигмоидоскоп);
 • иригоскопија (рентген на цревата по администрација на контрастно средство);
 • фиброколоноскопија (ендоскопско испитување на цревата).
Спроведување на фиброколоноскопија

Горенаведените процедури се исклучително важни за проценка на состојбата на цревната лигавица, степенот на перисталтика, еластичноста на цревата. Овие истражувачки методи не можат да се занемарат за да се добие оптимален третман.

Третман

Спастичниот запек се третира сеопфатно. Третманот за да се постигне целосно опоравување се одвива под надзор на специјалист, бидејќи самолечението не само што може да пропадне, туку и го влошува текот на болеста. Комплексот има за цел враќање на нормалната интестинална подвижност и решавање на нервниот систем.

Третманот ги вклучува следните мерки:

 • диета;
 • земање лекови;
 • вежба

Со цревни грчеви, храната што влегува во телото не треба да ги надразнува ѕидовите. Исхраната за спастичен запек вклучува:

 • варен зеленчук со додавање на путер, сончоглед, маслиново масло;
 • варено месо, риба;
 • каша со млеко или вода;
 • овошје и бобинки во форма на пире;
 • супи од супа;
 • супа од зеленчук;
 • ферментирани млечни производи;
 • вода без гас, слаб чај, компот.

За да се исклучи од диетата, таквите производи се неопходни:

 • зелка;
 • мешунки;
 • кромид;
 • лук;
 • зачини;
 • оризови житни култури;
 • желе;
 • силен чај;
 • ладни пијалоци.

Со одложени движења на дебелото црево најчесто се препишуваат антиспазмозични лекови:

 • Папаверин;
 • No-shpa;
 • Дибазол;
 • Папазол;
 • Извлечи беладона.

Лаксатив е препишан во екстремни случаи. Благодарение на лековите, се поттикнува интестинална перисталтика, што може да ја влоши состојбата на човекот. За да се испразни цревата, се препорачува земање на лаксативи истовремено со антиспазмодики.

Запек предизвикани од ментални нарушувања, бараат употреба на седативи или средства за смирување, кои влијаат на човечкиот нервен систем.

Најефективна вежба за запек:

 • Бубновски вежби;
 • навалува лево и десно, напред и назад;
 • вежба "Велосипед";
 • вежби за дишење.

Недостатокот на третман за спазматичен запек може да доведе до сериозни компликации, како што се: колитис , воспаление на сигмоидот и ректумот. Со долготрајна стагнација на измет во ректумот, можно е враќање на фецесот во тенкото црево, како резултат на што се развива ентеритис .

Речиси секој пример на занемарен спастичен запек се карактеризира со стекнување на хемороиди . Најстрашната компликација на спастичниот запек е колоректалниот карцином . Лошо здравје, крв во изметот, ненадејна губење на тежината, ненадејно појавување на запек на возраст над 50 години се можни симптоми на тумор во ректумот.

Превенција

Ефективноста во спречувањето на спастичниот запек се разликува:

 • елиминирање на причината за стрес, нервни шокови;
 • одбивање од седентарен животен стил, физичка активност;
 • правилна исхрана;
 • пиење доволно течности;
 • навремено лекување на болести.

Прогнозата за оштетена дефекација е поволна со навремен третман. Усогласеноста со сите рецепти на лекарот ќе помогне да се ослободи од спазматичен запек во рок од 5 до 7 дена.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате Спастични запек и симптоми карактеристични за оваа болест, тогаш може да ви помогне лекарите: гастроентеролог , терапевт , педијатар .

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Балантидијаза (појавување симптоми: 6 од 14)

Балантидијаза или инфусоријална дизентерија е паразитарна гастроентеролошка болест, чија клиника се карактеризира со симптоми на општа интоксикација на телото и со чирови на дебелото црево. Оваа болест е предизвикана од микроби, како што е балантидија или цилијарна инфузорија.

...
Колоректален карцином (појавување симптоми: 6 од 14)

Колоректалниот карцином е онколошка болест која се карактеризира со формирање на малигнен тумор во дебелото црево. Ризикуваат луѓе постари од 40 години и оние кои имаат семејна историја на слични болести. Постои висок ризик од смрт.

...
Амебијаза (појавување на симптоми: 5 од 14)

Амебијазата е инфективна инфекција со протозоа која се карактеризира со појава на улцеративни лезии во дебелото црево. Амебијазата, чија симптоми се состојат, особено, во формирањето на апсцеси во различни органи, е склона кон продолжена и хронична форма на курсот. Имајте на ум дека болеста е ендемична, односно, таа се карактеризира со концентрација во одредена област, ширењето се случува во области кои се карактеризираат со жешка клима.

...
Дуоденитис (појавување симптоми: 5 од 14)

Дуоденитот е патолошки процес кој влијае на дуоденумот и го предизвикува воспалителниот процес во својата мукоза. За болести во акутната фаза, симптомите на акутно воспаление се карактеристични. Тие исчезнуваат по ефективна терапија и не оставаат траги на мукозната мембрана. Хроничниот дуоденитис е болест со релапси. Фоки од воспалителниот процес се формираат во мукозната мембрана на засегнатиот орган, со што се менува нејзината структура. Хроничниот дуоденитис се дијагностицира почесто кај мажите.

...
Ентероколитис (појавување симптоми: 5 од 14)

Воспалителни процеси кои се јавуваат во цревната лигавица се сериозно заболување на дигестивниот тракт, кое се нарекува ентероколитис. Воспалението може да влијае на тенкото црево (ентеритис) и на дебелото црево (колитис), а потоа, ако не се преземат терапевтски мерки, се нарушува целата интестинална мембрана. Најчестиот ентероколитис кај децата, но возрасните исто така ги знаат симптомите на оваа болест, која популарно се нарекува "варење".

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

гастроентеролог прифаќа
Адреса : Москва, ул. Yartsevskaya, 8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Воронцовска, д. 8, стр.6
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Приоров, 36
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Училиште, 49
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. 1905, г.7, стр.1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Болшаја Молчановка, 32, стр.1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Александар Солженицин, 5, стр.1
Телефон : +7 (499) 116-82-18
терапевтот прифаќа
Адреса : Москва, ул. Lesnaya, 57, стр.1
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Rossoshanskaya, 4, Bldg. 1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Хорошевское ш., 80
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Лобачевски, 42, стр.4
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : 74, Каширское шоссе, Москва, стр.1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Клара Цеткин, 33, Bldg. 28
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Glavmosstroy, 7
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .