Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Екстрофија на мочниот меур: симптоми и третман

Екстрофија на мочниот меур - главните симптоми:

 • Појава на формирање на тумор
 • Отсуство на тестис во скротумот
 • Неразвиеност на скротумот
 • Асиметрија на скротумот
 • Меурна мембрана во долниот дел на стомакот
 • Екскреција на урина
 • Недостаток на папокот
 • Абдоминални мускули на ректус

Екстрофијата на мочниот меур е кршење на интраутериниот развој на детето, во кој мочниот меур се наоѓа надвор од абдоминалната празнина, а исто така има и недостаток на ѕид на предниот меур и абдоминален ѕид. Во исто време, урината се ослободува однадвор, најчесто во врска со поделбата на уретерот. Според Меѓународната класификација на болести (МКБ-10), екстрофијата на мочниот меур го има шифрата Q64.1.

Екстрофијата на мочниот меур кај децата е најчеста аномалија на урогениталниот систем. Фреквенцијата кај новороденчињата - 1 во 30-40 илјади - околу една петтина од комбинираните дефекти. Почесто кај момчињата - околу 1: 2-3. Педијатрите, хирурзите, анестезиолозите, невропатолозите и неонататолозите се вклучени во третманот на таква болест. Болеста е енергетски интензивна, долготрајна: на детето му е потребна рехабилитација.

Етиологија

Клиничарите ги идентификуваат следните причини за развој на екстратрофија:

 • хормонски нарушувања за време на бременоста;
 • интраутерини инфекции, ТОРЧ;
 • пушењето, алкохолот, лековите, лековите во неограничени количини за време на бременоста.

Поставувањето и развојот на урогениталниот систем се јавува во првиот триместар од бременоста - до 6 недели, и често жената дури и не знае за бременоста, па овој период е многу опасен. Ова се однесува не само на екстрофија, туку и на други малформации. Мора да се каже дека причината е исто така неправилно формирање на клоаката, поради што мочниот меур не може да го заврши својот развој, а органот се наоѓа надвор од абдоминалната празнина.

Класификација

Постојат следните форми на развој на оваа патологија:

 • нецелосно разделување на ѕидот на мочниот меур;
 • комплетна екстрофија;
 • поделба на мускулите на ректус абдоминис и на пубичната симфиза, кои се затворени од кожата;
 • разделување само на симфизата, затворена кожа;
 • целосна екстрофија на клоака, до анусот;

Одредувањето на видот на болеста се врши со дијагностички методи.

Симптоми

Првите знаци на екстрофија може да се видат веќе за време на ултразвукот, но може точно да се утврди само по раѓањето на детето:

 • присуство на школка во црвениот мочен меур во долниот абдоминален ѕид;
 • на дното на оваа формација постои уретрален отвор од кој тече урината;
 • често ексстрофијата на мочниот меур е придружена со абнормален развој на уретерите, епипадијас уретрата.

Екстрофијата на мочниот меур исто така може да биде проследена со крипторхидизам , отсуство на папокот, дивергенција на мускулите на ректус абдоминис, зголемување на растот на мукозната мембрана на мочниот меур, формирање на различни тумори.

По раѓањето, третманот често не се изведува, па по некое време омекнување (мацерација) во околните ткива поради изложување на соли на урична киселина. Исто така, често се спојува разделување на пубичната симфиза, предизвикувајќи неправилно функционирање на мускулите на карличниот под и аноректалниот канал. Затоа, клиничката слика е дополнета со дисфункција на сфинктерите, вклучувајќи го и аналниот.

Дијагностика

Можно е да се сугерира развојот на таквата патологија при спроведување ултразвучна дијагностика за време на носење на детето. Најчесто, за време на една ваква студија, постојат знаци на конгенитален дефект, но всушност, педијатар и хирург можат да направат точна дијагноза речиси веднаш по раѓањето на бебето. Перинаталната дијагноза се изведува на 12, 21, 28 недели од бременоста, додека постои ризик да не се забележи патологијата за време на испитувањето.

Дополнително користете такви специфични истражувачки методи како што се:

 • радиографија на абдоминалните органи;
 • екскреторна урографија;
 • Ултразвук на уринарниот систем и абдоминална празнина;
 • КТ скенирање на абдоминалните органи;
 • сцинтиграфија
Х-зраци на абдоминалните органи

Ваквото изобилство на истражувачки методи ќе помогне точно да се одреди степенот на лезијата и начинот на лекување на патологијата.

Третман

Главниот и единствениот метод на лекување е хирургија. Треба да се сфати дека доцнењето ќе предизвика развој на компликации, како што се инфекција на воспаление на уринарниот тракт, гнојна лезија, формирање на мацерација и несоодветна грижа и некроза. Дури и сепсата и смртта се можни. Педијатарите, заедно со хирурзите, препорачуваат хирургија до три месеци, така што нема абнормалности во развојот на абдоминалните органи, бидејќи во првата година од животот детето расте многу активно и се формира основата за понатамошен раст на сите органи и системи.

Кога дефектот на предниот абдоминален ѕид е мал (неколку сантиметри), реконструктивна хирургија може да се примени со автотрансплантација:

 • земете го капакот на кожата на детето;
 • пубичната симфиза е поврзана со посебна плоча;
 • ако не е можно да се добие сопственото ткиво на детето, тогаш се користат вештачки материјали.

Употребата на такви материјали е оправдана со добра заштитна функција на ѕидовите на мочниот меур: тие не дозволуваат инфекции да навлезат, механичка заштита, помагаат во работата на детрузорот. Постои ризик од отуѓување на туѓите ткива, затоа, предноста е на страната на автогените ткива, но доколку е потребно, се користат хормонски препарати (Дексаметазон и Преднизолон). Се разбира, таквите хормони имаат несакани ефекти во форма на намален имунитет, почеток на синдром на повлекување.

Антибактериски лекови неопходно се воведуваат: тие се избираат меѓу аминогликозидите, флуорохинолоните, и на прво место - цефалоспорините. По операцијата, неопходно е да се запамети за температурниот режим, бидејќи новороденчето има несовршен механизам на терморегулација. Иако операциите се сметаат за ефикасни, сепак има случаи каде што ефектот не е ист како што би сакале, па се уште има операции на устата на уретерот во цревата.

Оперативната интервенција на овој принцип се одвива во неколку фази.

По екстрофија, треба да се следат некои препораки:

 • храна за исхрана;
 • пиење доволно вода;
 • динамично набљудување од страна на педијатар;
 • забрана за лоши навики.

Без оглед на степенот на екстрофија на мочниот меур, но со добар третман и доволна нега, патолошкиот процес може целосно да се отстрани - детето ќе води целосен живот, а тоа нема да влијае на репродуктивната функција.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате екстрофија на мочниот меур и симптоми кои се карактеристични за оваа болест, тогаш лекарите може да ви помогнат: педијатар , хирург , неонатолог .

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Крипторбидизам (појавување симптоми: 3 од 8)

Крипторбитизмот кај деца или возрасни е нарушување во кое еден или двата тестиси не се спуштаат во скротумот за одреден период. Нормално е тестисот да се намали во периодот од развојот на фетусот во утробата до една година по раѓањето. Болеста е опасна компликација која може да влијае на репродуктивната функција на возрасно лице.

...
Саркома (појавување симптоми: 1 од 8)

Саркома, според сопствената дефиниција, ги обединува групите малигни туморски формации врз основа на сврзното ткиво на органот. Саркома, чии симптоми се состојат од јазли или некои отоци (почетни манифестации на патологија) во еден или друг дел од телото, се разликуваат од ракот од сопственото потекло: ракот влијае на епителните клетки во шуплините на органи, додека сарком не е врзан за органи.

...
Рак на бубрег (појавување симптоми: 1 од 8)

Ракот на бубрезите е малиген тумор кој се развива во еден или двата бубрези, претежно расте врз основа на епителниот слој (површинскиот слој) на погодениот орган и е склон на метастази. Ракот на бубрезите, симптомите на кои најчесто се забележува кај мажите на возраст од 55-75 години, исто така е дијагностициран кај жените, а за време на периодот на проверка на неодамнешните статистички податоци има зголемување на инциденцата кај луѓето во развиените земји.

...
Остеомиелофиброза (појавување симптоми: 1 од 8)

Остеомиелофиброзата е болест врз основа на оштетување на коскената срцевина. Оваа болест припаѓа на групата леукемија. Во текот на прогресијата на болеста, сврзното ткиво во тубуларните коски се размножува, а хематопоетското ткиво се заменува со влакнести и коскени ткива. Во повеќето случаи, остеомиелофиброзата влијае на луѓето помеѓу педесет и седумдесет години.

...
Chondroma (појавување симптоми: 1 од 8)

Chondroma е бениген тумор на зрели 'рскавични клетки. Оваа формација се карактеризира со бавен раст и отсуство на тешки симптоми. Првите знаци на хондрома обично се појавуваат кога формацијата е прилично голема и почнува да врши притисок врз околните ткива и садови. Ако зглобот се наоѓа во близина, присуството на тумор може да доведе до повреда на неговата мобилност.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

педијатар зема
Адреса : Москва, Универзитетска авенија, 4
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Kibalchicha, 2, Bldg. 1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Вернадский пр., 93, бул. 1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Фестивал, 4
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, бул. Зубовски, 35, бул
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Yartsevskaya, 8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Ландышевая, д. 14, корп. 1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
хирургот зема
Адреса : Москва, ул. Davydkovskaya, 5
Телефон : +7 (499) 116-82-08
Адреса : Москва, ул. Герила, 41
Телефон : +7 (499) 116-82-14
Адреса : Москва, ул. Маросика, 6-8, стр.4
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, ул. Училиште, 49
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Воротынская, 4
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Лобачевски, 42, стр.4
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Glavmosstroy, 7
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .