Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Трихобезоар: Симптоми и третман

Trichobezoar - главните симптоми:

Трихобезоар е густо соединение во човечкиот стомак, кое се состои од проголта коса, честички на храна и гастрична слуз. Понекогаш оди во почетниот дел од тенкото црево. Според неговата клиничка слика, туморот е многу сличен, па затоа е потребна темелна дијагноза.

Формирањето на такво соединение може да продолжи да се развива за неколку месеци или години. Случајно проголтаната коса влегува во стомакот и останува таму, бидејќи излезниот отвор во дуоденумот е премногу цврсто затворен.

Како што знаете, желудникот е составен од мускули кои постојано се скршнуваат, поради тоа, косата во инка започнува да се спојува заедно, а тука се и честичките од храната и гастричната слузница. Грутка станува толку густа што изгледа како осела, а нејзината големина може да варира од неколку милиметри до десетици сантиметри.

Присуството на таква грутка ќе биде придружена со одредени симптоми и кршење на процесот на дигестивниот систем. Ако се дијагностицира таква патологија, мора итно да се отстрани, бидејќи може да се појават подоцнежни компликации.

Етиологија

Најчесто овој проблем се јавува кај децата, особено кај девојчињата со долга коса. Ова се главните причини за шминкање. Ризичната група вклучува деца на возраст од осум години кои имаат лоша навика да ги џвакаат врвовите на косата.

Ова може да се должи на присуство на следниве психијатриски нарушувања кај дете:

 • хистерично однесување;
 • прекршување на интелектуалниот развој;
 • ментални нарушувања;
 • самоагресија (се манифестира со кинење на вашата коса);
 • опсесивни мисли.

Кога детето е здраво, тој може, во состојба на мислата, да земе коса во устата, додека други може да џвакаат со молив или нокти. Експертите велат дека ова однесување треба да биде ѕвонче за родителите за алармантната состојба на нивното дете. Тоа може да произлезе од постојани конфликти во семејството или од недостаток на внимание. Тоа исто така може да се случи ако детето е далеку од дома долго време (во болница, интернат, санаториум).

Треба да бидете внимателни и да го набљудувате однесувањето на вашето дете, бидејќи невиниот, на прв поглед, навиката може да стане голем проблем. Возрасните исто така страдаат од оваа болест. Во ризик се луѓето чија работа е поврзана со коса или имаат историја на психијатриски заболувања.

Класификација

Во медицината, постои таков општ концепт како безоар. Ова се туѓи тела кои се формираат во желудникот по ингестија на состојки за кои не може да се вари. Со текот на времето, тие се акумулираат и формираат грутка.

Нивниот состав и големина се различни. Оваа грутка може да се зголеми со текот на времето. Имаше случаи кога ја наполни празнината на целиот стомак.

Безоарите се:

 • фито;
 • трихо;
 • shellaco;
 • пиксо;
 • себо;
 • хемато;
 • лактобезоара;
 • псевдо;
 • полибезоар.

Името зависи од нивниот состав.

Симптоматологија

Ако грутка е мала, тогаш не предизвикува никакви симптоми. Во некои ситуации може да се појави сериозност, особено поради тоа што се појавува веднаш по јадење на храна. Кога формирањето почнува да расте во големина, неговото "однесување" го копира туморот. Постои преклопување на влезот во дуоденумот, и преработената храна од стомакот влегува таму многу бавно. Поради ова, едно лице доживува:

 • металоиди ;
 • болка во абдоменот;
 • се појавува појаснување;
 • гадење, дури и ако храната е варена од квалитетни производи и се точни;
 • повраќање.

Ако повраќањето е силно, тогаш грутчето сè уште не може да излезе: кружен мускул, кој е доста силен, го блокира излезот. Се наоѓа на раскрсницата на езофагусот во стомакот.

Таквата патологија како трихобезоар е доста ретка, и ако се појават симптоми кои укажуваат на опструкција, тогаш лекарите речиси секогаш дијагностицираат хроничен гастритис , што е погрешно. Природно, третманот не ги носи очекуваните резултати, а лицето се обидува да се заштити од манифестацијата на симптоми. Тој почнува да го намалува количеството консумирана храна и преферира течни јадења. На овој начин избегнува гадење и повраќање.

Дијагностика

Невозможно е да се утврди резултатите од тестовите за крв и урина кои пациентот го има со Трихобезозоар. Постои еден симптом кој може да зборува за таква патологија - тоа е анемија , сепак, тоа може да биде симптом на друга болест.

Постојат одредени дијагностички методи кои ќе помогнат во поставувањето на дијагнозата:

 • Контраст на Х-зраци. Со него може да се идентификува образование, нетипично за шуплината на желудникот.
 • Палпација. Тоа помага кога големината на топката е прилично голема. Покрај тоа, треба да се напомене дека тие се мобилни. Палпатирање грутка, невозможно е точно да се утврди неговата природа.
 • Гастроскопија. Ова е исто така ефикасен метод кој ќе помогне со точност од 100% за да се утврди точната дијагноза. За да го направите ова, користете го ендоскоп, кој ги испитува внатрешните органи одвнатре. Освен фактот дека ендоскопското испитување ќе овозможи да се утврди присуството, големината и конзистентноста на образованието, може да се користи за испитување на состојбата на лигавицата.
 • Ултразвук. Овој метод ретко се користи кога флуороскопијата е контраиндицирана за пациентот.

Одлуката на докторот може да се изврши и други дијагностички мерки.

Третман

Ако во стомакот се формираат камења со диетални камења, може да се ослободите од нив со пиење топла, алкална, минерална вода. Сепак, трихобезорот не може да се отстрани на овој начин.

Третман на патологија е како што следува:

 • Спроведување на операција за отстранување на грутка од желудникот. За да го направите ова, хирургот го пресекува органот и го отстранува грутчето.
 • Косата може да се отстрани за време на гастроскопијата. Но, нивното откривање ќе биде спонтано, бидејќи таквото истражување се спроведува со цел да се идентификува сосема поинаква патологија. За отстранување се користат специјални манипулатори.

По операцијата, неопходно е да се преземат одредени лекови кои лекарот ќе ги пропише. Тие ќе му помогнат на телото целосно да се опорави по силно слабеење. Мора да се назначи диета за периодот на рехабилитација. Со набљудување на сите совети на лекарот што доаѓа, обновувањето на телото ќе помине брзо и без компликации.

Можни компликации

Компликации кои можат да се појават после трихобезоарот се:

 • гастрично крварење ;
 • преклопување на дигестивниот тракт;
 • перфорација;
 • смрт (со тешки симптоми и без третман).

Треба да се забележи дека повеќето пациенти се согласуваат со операцијата веднаш по дијагнозата, бидејќи болката станува едноставно неподнослива.

Превенција

За да се спречи оваа патологија е можно, и за ова ви треба:

 • Годишно спроведува испитување на телото за превентивни цели. На овој начин, болеста може да се открие дури и пред да се појават првите знаци.
 • Не земајте коса во устата. Ако ова е дете, тогаш родителите треба да бидат повеќе внимателни кон неговите навики и да ги спречат. Ако ова се случи поради психолошко нарушување, тогаш третманот треба да започне.

Во медицинската пракса, трихобезоарот меѓу луѓето е прилично редок: тоа е болест кај животните. Но, ако таквата патологија се дијагностицира кај една личност, неопходна е итна операција, инаку последиците од оваа патологија ќе бидат доста сериозни.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате Trichobezoar и симптомите кои се карактеристични за оваа болест, тогаш лекарите може да ви помогнат: гастроентеролог , терапевт , педијатар .

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Рак на стомакот (појавување на симптоми: 6 од 6)

Ракот на желудникот е рак кој е проследен со појава на малигна неоплазма која се формира врз основа на епителот на гастричната слузница. Ракот на желудникот, чиишто симптоми се најчести кај пациенти на возраст од 40-45 години (иако е дозволено порано ограничување на возраста од 30-35 години), е втор во инциденцата и последователна смртност, следена за рак на белите дробови кај како критериуми за споредба.

...
Гастроентероколитис (појавување симптоми: 5 од 6)

Гастроентероколитис (прехранбена токсикоинфекција) е воспалителна болест која води кон пораз на гастроинтестиналниот тракт, кој се наоѓа главно во малиот или дебелото црево. Тоа претставува голема опасност предизвикана од можна дехидрација на телото во отсуство на доволна контрола. Се карактеризира со брз почеток и брза струја. Како по правило, 3-4 дена ако се следат препораките на докторот, како и пропишување на соодветен третман, симптомите на болеста се повлекуваат.

...
Дисбактериоза (појавување симптоми: 5 од 6)

Не е тајна дека микроорганизмите се вклучени во телото на секое лице во текот на различни процеси, вклучувајќи го и варењето на храната. Дисбактериозата е болест во која е нарушен соодносот и составот на микроорганизмите кои го населуваат цревото. Ова може да доведе до сериозни прекршувања на желудникот и цревата.

...
Гулетен улкус (појавување симптоми: 5 од 6)

Чирови на езофагусот е процес на улцерација на внатрешниот ѕид на хранопроводот поради ингестија на гастричен сок. Во повеќето случаи, оваа болест е придружена со гастричен улкус и дуоденален улкус. Како по правило, ваквите едукации во гастроинтестиналниот тракт се единствени. Сепак, постојат клинички случаи каде што може да има неколку такви формации.

...
Bulbitt (појавување симптоми: 5 од 6)

Дуоденалниот булбус е воспалителен процес на мукозната мембрана на органот, имено булбарниот дел. Ова се должи на фактот дека содржината на желудникот се влева во сијалицата на овој орган и се јавува инфекција со Helicobacter pylori. Главните симптоми на болеста се болката во проекцијата на цревата, чиј интензитет е различен. Во случај на задоцнето лекување на такво воспаление, може да се појават компликации кои се штетни за човековото здравје и може да се отстранат само со помош на хируршка интервенција.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

гастроентеролог прифаќа
Адреса : Москва, ул. Маросика, 6-8, стр.4
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, Волгоградский пр-т, д. 42, стр 12
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Болшаја Молчановка, 32, стр.1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Александар Солженицин, 5, стр.1
Телефон : +7 (499) 116-82-18
Адреса : Москва, ул. 1905, г.7, стр.1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Воронцовска, д. 8, стр.6
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, бул. Зубовски, 35, бул
Телефон : +7 (499) 519-32-81
терапевтот прифаќа
Адреса : Москва, Ленинский проспект, д. 90
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Волгоградский пр-т, д. 42, стр 12
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Тестовска, д. 10, 1 влез
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, проспект Вернадский, 37, бул.
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Трехгорный Вал, 12, бул
Телефон : +7 (499) 116-82-19
Адреса : Москва, ул. Первомайская, д. 42
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Сергиј Радонеж, д. 5/2, стр.1
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .