Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Хронична бубрежна болест: симптоми и третман

Хронична бубрежна болест - главните симптоми се:

Хронична бубрежна болест е концепт што подразбира неколку патолошки процеси кои доведуваат до нарушување на функционирањето на еден таков орган. Како резултат на тоа, стапката на гломеруларна филтрација се намалува, клетките на органот се заменуваат со сврзно ткиво. Како резултат на тоа, постои некротизација на бубрезите (срцев удар) и смрт. Екстремно негативна прогноза на текот на болеста е присутна само ако третманот не се започне навремено.

Таквата болест нема јасни ограничувања во однос на полот и возраста - често се дијагностицира хронична бубрежна болест кај децата. Во ризик се луѓето кои имаат историја на патолошки процеси во оваа област. Општо земено, етиологијата на таквата повреда е прилично голема.

Клиничката слика во почетните фази може да се појави во латентна форма или да биде целосно отсутна, што е карактеристично за хроничните заболувања. За дијагноза со користење на лабораториски и инструментални методи.

Третманот може да биде и конзервативен и радикален, сето тоа зависи од основната причина, природата на клиниката и општите здравствени индикатори на пациентот. Прогнозата, исто така, има исклучиво индивидуален карактер.

Етиологија

Поради фактот што хроничната бубрежна болест е колективен патолошки процес, клиничката слика исто така ќе биде доста обемна. Клиничарите идентификуваат не само етиологијата, туку исто така предиспонираат фактори за овој тип на болест.

Етиологијата треба да содржи:

Фактори за развој на хронична бубрежна болест

Предвидните фактори за развој на овој патолошки процес вклучуваат:

 • неконтролирани хормонални, лекови против болки, психотропни лекови, антибиотици;
 • прекумерна потрошувачка на алкохолни пијалаци и нивни деривати;
 • присуство на болести на урогениталниот систем во историјата;
 • тешка интоксикација во телото;
 • долгорочни, со компликации, воспалителни болести;
 • хипотермија;
 • критично мала количина на потрошена течност дневно;
 • нездрава исхрана - масна, груба храна, брза храна, погодност храна и така натаму преовладува во исхраната.

Луѓето кои се изложени на ризик треба да подлежат на систематски медицински преглед за рана дијагноза на патолошкиот процес или нејзина ефикасна превенција.

Класификација

Оваа болест е класифицирана според сериозноста.

Значи, хронична фаза на бубрежна болест имплицира следново:

 • Фаза 1 - стапка на гломеруларна филтрација (во понатамошниот текст ГФР) е малку повисока од нормалната, но не надминува 90 мл / мин;
 • во фаза 2, GFR е намален, но незначително, во опсег од 80-60 ml / мин;
 • Фаза 3 - индексите на ГФР се умерено намалени - 60-30 мин / мл;
 • во фаза 4, GFR е значително пониско од нормалното - 30-15 ml / min;
 • Фаза 5 - терминал, во кој GFR може да биде помал од еден милилитар во минута.

Клиничката слика во овој случај ќе се разликува - колку е повисока фазата, толку е поизразена клиничката слика и нејзиниот посериозен тек.

Симптоматологија

Хроничната бубрежна болест во почетната фаза на развојот може да биде асимптоматска, што често води до задоцнета дијагноза.

Во оваа фаза на развој на патолошкиот процес, клиничката слика може да се карактеризира како што следува:

 • мали болести кои може да се припишат на замор;
 • нарушувања на мокрењето - почести нагони, понекогаш придружени со непријатни чувства;
 • понекогаш пониска телесна температура.

Хроничната бубрежна болест во втората фаза ќе се карактеризира со поизразена клиничка слика:

 • оток на горните и долните екстремитети - овој симптом е поизразен наутро и навечер, или по продолжена физичка активност;
 • зголемена жед;
 • намалување на фреквенцијата на дневна потреба за празнење на мочниот меур;
 • замор;
 • бледило на кожата;
 • висок крвен притисок ;
 • нарушување на срцевиот ритам;
 • намалување на работниот капацитет, влошување на веќе постоечките хронични заболувања.

Во третата фаза на развој, хроничната бубрежна болест се карактеризира како што следува:

 • нестабилен крвен притисок - показателите може значително да се променат неколку пати на ден;
 • сува уста;
 • бледило, слабост, сува кожа;
 • несоница;
 • гадење, понекогаш со повраќање.

Четвртата фаза на болеста е исклучително тешка - постои висок ризик од смрт.

Клиничката слика е надополнета со следните симптоми:

 • критично намалување на диурезата, не само во текот на денот, туку и во текот на ноќта, исто така е можно негово отсуство;
 • оток на телото;
 • сува уста, зголемена жед;
 • висок крвен притисок;
 • пруритус;
 • зголемена брзина на срцето;
 • вртоглавица, слабост;
 • несвестица.

Во лабораториските тестови ќе се утврди дека во крвта постои висока концентрација на уреа и креатинин.

Петтата фаза се нарекува терминал, бидејќи не се нарушени само бубрезите, туку и други телесни системи. Може да бидат присутни симптоми на акутна срцева слабост .

Клиничката слика се карактеризира како што следува:

 • изразен оток во целото тело;
 • амонијак мирис од уста;
 • конвулзии;
 • парализа, во некои случаи заврши;
 • намалување на дневната количина на екскреција на урина;
 • постојано чувство на слабост;
 • гадење и повраќање;
 • недостаток на апетит;
 • недостаток на здив;
 • висок крвен притисок;
 • зголемена брзина на срцето;
 • тешка клиничка слика за анемија.

Слична состојба на пациентот се смета за критична. Дури и ако итни терапевтски мерки не се фатални.

Почетната фаза на оваа болест е многу слична на патологиите кои не се директно поврзани со генитоуринарниот систем, па затоа треба да се консултирате со лекар кој ќе спроведе сеопфатна дијагноза и ќе пропише ефикасен третман.

Дијагностика

Целта на тестовите и третманот во овој случај се врши од страна на нефролог. Доколку постои сомневање за онколошкиот карактер на клиничката слика, на онкологот ќе им се потребни дополнителни совети.

Дијагностичката програма ги опфаќа следните активности:

 • општ клинички тест за крв;
 • општ биохемиски тест на крв;
 • уринализа и според Нечипорко;
 • GFF тест;
 • Ултразвук на генитоуринарниот систем и бубрезите;
 • КТ, МНР на бубрезите;
 • контрастна урографија.
Интравенозна контрастна урографија

Според резултатите од дијагностичките мерки, ќе се утврди фазата на развој на патолошкиот процес, врз основа на кој ќе се формира тактиката на лекување.

Третман

Во овој случај, третманот може да биде и радикален и конзервативен. Конзервативната тактика на терапевтските мерки е да се земаат лекови, процедури за физиотерапија, исхрана.

Радикалниот третман се користи во овие случаи, ако терапијата со лекови не дава соодветни резултати или воопшто не е ефикасна во одреден клинички случај. Сега повеќе за секој пристап.

Конзервативниот третман на хронична бубрежна болест е насочен кон елиминирање на патолошкиот процес и подобрување на благосостојбата на пациентот.

Може да се препишат лекови како фармаколошка група како:

 • статини;
 • анаболен;
 • витамини од групата Д;
 • блокатори на ангиотензин рецептор;
 • инхибитори на ангиотензин конвертирачки ензими.

Дополнително, лекарот може да препише нестероидни анти-воспалителни, антибиотици, витамински и минерални комплекси.

Важно е да се придржувате кон исхраната во исхраната. Исхраната треба да содржи минимум храна со протеини, исто така, се намалува и солта.

Менито на пациентот треба да содржи минимум такви јадења како што се:

 • млечни производи со висока масленост;
 • масна риба и месо;
 • печурки, мешунки;
 • путер;
 • сосови, зачини.

Алкохолот е исклучен. Сепак, за време на постапката на хемодијализа, храната, напротив, треба да содржи повеќе протеини. Специфичната диета се одредува од страна на лекар поединечно.

Радикалниот третман може да ги вклучува следните методи:

 • хемодијализа;
 • перитонеална дијализа;
 • трансплантација на бубрег.

Во постоперативниот период, пациентот е пропишан курс на терапија со лекови и исхрана.

Прогноза

Најповолните прогнози се случуваат за време на почетните фази на развојот на патолошкиот процес, можеби дури и комплетен лек без развој на компликации. Четвртата и петтата фаза се карактеризираат како крајно неповолни - висок ризик од смрт.

Превенција

Спречувањето на таков сериозен патолошки процес се состои во следење на наједноставните препораки:

 • правилна исхрана;
 • избегнување на алкохол и пушење;
 • зајакнување на имунолошкиот систем;
 • навремено отстранување на инфективни и воспалителни болести.

Ако постои хронична бубрежна болест во семејството или личната историја, треба систематски да се подложите на лекарски преглед. Ако се чувствувате добро, побарајте медицинска помош.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате хронична бубрежна болест и симптоми карактеристични за оваа болест, тогаш може да ви помогне лекарите: нефролог , терапевт , педијатар .

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Кетоацидоза (појавување симптоми: 9 од 20)

Кетоацидозата е опасна компликација на дијабетес мелитус, која, без соодветно и навремено лекување, може да доведе до дијабетична кома или дури и смрт. Состојбата почнува да напредува ако човечкото тело не може целосно да ја искористи гликозата како извор на енергија, бидејќи му недостасува хормон инсулин. Во овој случај, компензирачкиот механизам е активиран, а телото почнува да ги користи влезните масти како извор на енергија.

...
Вродена срцева болест (појавување на симптоми: 8 од 20)

Дефект или анатомски абнормалности на срцето и на васкуларниот систем, кои се јавуваат претежно во текот на развојот на фетусот или при раѓањето на детето, се нарекуваат вродена срцева болест или CHD. Името вродена срцева болест е дијагноза дијагностицирана од лекари во скоро 1,7% од новороденчињата. Видови на CHD предизвикува Симптоматологија Дијагноза Третман Самата болест е абнормален развој на срцето и структурата на нејзините крвни садови. Опасноста од болеста лежи во фактот дека во скоро 90% од случаите новороденчињата не живеат до еден месец. Статистичките податоци, исто така, покажуваат дека кај 5% од случаите, децата со CHD умираат на возраст под 15 години. Вродени срцеви дефекти имаат многу видови на абнормалности на срцето, што доведува до промени во интракардијалната и системската хемодинамика. Со развојот на CHD, се почитуваат нарушувањата на големите и малите кругови, како и циркулацијата на крвта во миокардот. Оваа болест зазема една од водечките позиции кај децата. Поради фактот дека ХСВ е опасна и фатална за децата, вреди да се разгледа болеста подетално и да се дознаат сите важни поенти за кои овој материјал ќе покаже.

...
Нефритис (појавување симптоми: 8 од 20)

Нефритот во медицината се нарекува цела група на разни воспалителни заболувања на бубрезите. Сите од нив имаат поинаква етиологија, како и развојен механизам, симптоматски и патолошки карактеристики. Во оваа група, лекарите вклучуваат локални или заеднички процеси, при што раното ткиво расте, делумно или целосно уништено.

...
Нефротичен синдром (појавување симптоми: 8 од 20)

Нефротичниот синдром е нарушување во функционирањето на бубрезите, кое се карактеризира со силна загуба на протеини, која е елиминирана од телото заедно со урина, намалување на албуминот во крвта и нарушен метаболизам на протеини и масти. Во придружба на едема болест со локализација низ телото и зголемена способност на крвта да коагулира. Дијагнозата се базира на податоци за промени во тестовите за крв и урина. Третманот е комплексен и се состои од диета и терапија со лекови.

...
Дијабетес кај деца (појавување симптоми: 8 од 20)

Дијабетес кај деца - нарушувања на метаболизмот, вклучувајќи и јаглени хидрати, базирани на дисфункција на панкреасот. Овој внатрешен орган е одговорен за производство на инсулин, кој кај дијабетес мелитус може да биде малку или може да доживее целосен имунитет. Стапката на инциденца е 1 дете на 500 деца, а кај новороденчиња - 1 новороденче до 400 илјади.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

нефрологот го зема
Адреса : Москва, ул. Kibalchicha, 2, Bldg. 1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Космонаут Волков, 9/2
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Клара Цеткин, 33, Bldg. 28
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, Волгоградский пр-т, д. 42, стр 12
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Yartsevskaya, 8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Училиште, 49
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Сергиј Радонеж, д. 5/2, стр.1
Телефон : +7 (499) 969-23-58
терапевтот прифаќа
Адреса : Москва, ул. Маросика, 6-8, стр.4
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, ул. Фестивал, 4
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, транс. Расковой, д. 14/22
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, бул. Зубовски, 35, бул
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Новомарински, 32
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Пестеля, 11
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Миклухо-Маклај, 43
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .