Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Инфекција со прехранбени заболувања: симптоми и третман

Труење со храна - главните симптоми:

Прехранбената токсикоинфекција е болест, чиј развој не е предизвикан од самите бактерии, туку од токсините кои се формираат како резултат на живеалиштето на патогени надвор од човечкото тело. Предизвикувачките агенси на прехранбените болести во големи количини се наоѓаат во прехранбени производи кои ги користи секојдневно. Многу од нив се способни да ги издржат сите услови за преработка на храна, дури и ако вријат неколку минути.

Карактеристична особина на болеста е брановидна манифестација на клиниката, кога за краток временски период се зарази голем број луѓе. Ова се должи на групната употреба на истиот производ. Во овој случај, инфекцијата се шири на секој човек кој го конзумирал заразениот производ.

Тексикоинфекцијата кај децата кај децата се карактеризира со симптоми на општа интоксикација на телото и акутен гастритис , но лицата со ослабен имунитет се изложени на ризик (деца под две години, луѓе после операција), а нивната болест е најтешка.

Етиологија

Причините за интоксикација на храна се предизвикани од голем број на бактерии кои можат да синтетизираат ентеротоксин:

Овие микроорганизми се чести во животната средина, во повеќето случаи тие се дел од нормалната биоценоза на човечкиот црево.

Изворот на патогенот е речиси секогаш оној кој се занимава со готвење, а исто така може да биде и болно или здраво животно кое е носител на бактерии од различни етиологии. Патогените влегуваат во околината со измет. Поради фактот што бактериите од овој вид се чести, нивниот извор на потекло често не успева да се утврди.

Токсикоинфекцијата се пренесува преку храна преку фекално оралниот механизам. Предизвикувачките агенси на токсикоинфекциите паѓаат во производите, каде што активно се размножуваат и се акумулираат. И ако некој се случи да јаде производ во кој се собраа голем број микроорганизми, тогаш болеста сигурно ќе почне да напредува.

Класификација

Класификацијата на интоксикации на храна предизвикана од бактерии вклучува поделба во инфекции со храна и токсози.

Токсични инфекции се болести со краткотрајна инфекција и изразена интоксикација на телото. Нивниот изглед е предизвикан од бактериите на салмонела.

Токсикоза за храна се карактеризира со внесување на токсини и токсини во човечкото тело. Предизвикани од стафилококи и ботулински стапчиња.

Симптоматологија

Токсикоинфекцијата во храната има различни симптоми, а во почетната фаза следат:

 • гадење, порив да повраќаат;
 • дијареа (околу 10 пати на ден);
 • ниска температура;
 • грчеви во абдоминалната болка.

Во следната фаза се појавуваат следниве симптоми:

 • треска;
 • треска;
 • слабост на телото;
 • главоболка

Во текот на испитувањето, експертите забележуваат ладно во екстремитетите, тахикардија , бледило на кожата, палпација во папокот предизвикува непријатни или болни сензации. Болеста поминува во рок од 1-3 дена.

Патогенезата на токсикоинфекции во храната го има следново: ентеротоксинот влегува во комуникација со епителот на желудникот и цревата, овие клетки се активираат, потоа се зголемуваат цикличните аденозин монофосфати и гванидин монофосфат, хистамин и простагландини се синтетизираат. Како резултат на тоа, се развива профузно повраќање и дијареа, што доведува до хиповолемија и електролитен дисбаланс. Дејството на токсините застанува по отфрлањето на цревните епителни клетки.

Клиничката слика има карактеристики, во зависност од патогенот заради што е предизвикана токсичност од храна:

 • Klebsiella - фебрилна телесна температура, треска, повторено повраќање, водени фекални маси, кај една третина од пациентите забележано е зголемување на црниот дроб;
 • протеично-дијареа, повраќање, измет од зелена боја;
 • стафилококна - инкубациониот период трае 2-6 часа, постои гадење, постојано повраќање, главоболка, болка на врвот на абдоменот;
 • стрептококен - гадење, повраќање, воспалено грло (поради развој на катарактен фарингит или тонзилитис );
 • Клостридиален - ќерамиди или акутна болка околу папокот, измет со гасни меурчиња или крвни нечистотии.

Компликациите се многу ретки, имајте во предвид следново:

 • акутна кардиоваскуларна инсуфициенција;
 • сепса ;
 • хиповолемичен шок.

Тежината на клиничката слика ќе зависи од целокупното здравје на пациентот.

Дијагностика

Кај луѓето, точна дијагноза може да се утврди со користење на повеќе бактериолошки процедури:

 • бактериолошка анализа на урина, измет, крв, повраќање;
 • ензимска имуноанализа;
 • анализа за ПЦР;
 • инструментални методи за проучување на состојбата на внатрешните органи.

Исто така, специјалист мора:

 • да ја проучува историјата на пациентот;
 • да ја испита кожата на пациентот;
 • да ја испита слузницата;
 • прашајте ги родителите на детето за дополнителни симптоми на труење.

Токсикоинфекцијата на храната од овој вид не предизвикува дијагностички потешкотии. По добивањето на потребните информации, лекарот може да ја утврди дијагнозата.

Сепак, диференцијалната дијагноза на болеста кај постарите лица претставува многу тешкотии, бидејќи можно е компликација на токсикоинфекцијата на храната со миокарден инфаркт. Диференцијалната дијагноза на прехранбените инфекции е поврзана со одредени заразни и незаразни болести, како што се:

Диференцијалната дијагностика треба да се спроведе во групата заболувања со храна, врз основа на податоците добиени со микробиолошка дијагностика.

Третман

Пациентите кои доживуваат тешка интоксикација и дехидрација , се хоспитализирани без прекин.

Третман на токсикоинфекција на храна вклучува, првенствено насочен кон регенерација на рамнотежата на водата во телото и спречување на дехидрација. За да го направите ова, пропишувајте го лекот Регидрон во форма на прашок, за што треба да почнете со пиење што е можно поскоро.

Реџидон на лекови

Постојат 2 степени на дехидрација:

 • 1 степен - волуменот на инјектираната течност треба да биде 30-50 ml / kg тежина;
 • 2 степени - волуменот на инјектираната течност треба да биде 40-80 ml / kg тежина.

Треба да пиете околу 1-1,5 литри на час во мали голтки.

Со постојано повраќање, треба да пиете една лажица вода 2-3 минути, но ако повраќањето не ви дозволи да го направите ова, потребна е итна помош за токсично инфекција од храна од овој вид.

Специјалистот исто така може да пропише такви сорбент лекови како:

 • Смекта;
 • Ентеросгел;
 • Полифенапан

Неопходно е да се земат сорбиентите три пати на ден.

Ако се загрижени силни грчеви и абдоминална болка, се препорачува да се употреби без-сило (1 таблета 3 пати на ден).

Тешко е да се замисли лекувањето на инфекции со храна, без да се придржуваат до исхраната. Предноста се дава на диета број 4, кој вклучува производи со мала количина на масти и јаглени хидрати во нивниот состав, и ги исклучува производите кои предизвикуваат надуеност .

Се препорачува да се додадат во исхраната следните производи:

 • брашно од пченично брашно;
 • супи со малку маснотии во месо или супа од риба (можете да додадете ориз или гриз, мелено месо, зеленчук);
 • меко посно месо, риба, живина;
 • нискокалорично урда;
 • меко варени јајца (не повеќе од два на ден);
 • каша, ориз, каша од хељда (на вода).

Листата на производи кои треба да се исклучат од исхраната:

 • производи од брашно, колачи;
 • супа од зеленчук во маст супа;
 • месо со слој масти, колбаси, месо во голема форма;
 • конзервирана храна, солени риби;
 • млечни производи;
 • тврдо варени јајца;
 • просо, јачмен, бисер јачмен;
 • зеленчук, бобинки, овошје во суровини;
 • газирани пијалоци, какао, кафе.

Диетите мора постојано да се следат.

Превенција

Превенцијата на заболувања во храна е заснована на превенција на микроби кои влегуваат во храната. Ова се решава со следните медицински и ветеринарно-санитарни мерки:

 • сечење и преработка на месо или риба, сурови и готвени, треба да се одвиваат на различни површини и различни уреди;
 • пред јадење на храна, неопходно е да се спроведе уште една термичка обработка;
 • секогаш е неопходно да се следи здравјето на работниците во прехранбените претпријатија;
 • Неопходно е да се испитаат сите луѓе за салмонелоза кои одат на работа во прехранбена компанија, бидејќи токсокоинфекциите на етиологијата на салмонелата се доста чести;
 • лицата со пустуларни формации на кожата, со ангина , ринитис не им е дозволено да работат на храна објекти.

За да се избегне појава на токсикоинфекција, превенцијата мора да биде индивидуализирана, а секојдневната хигиена мора строго да се почитува.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате храна за токсикоинфекција и симптоми карактеристични за оваа болест, тогаш може да ви помогне лекарите: гастроентеролог , терапевт , педијатар .

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Кампилобактериоза (појавување симптоми: 11 од 17)

Кампилобактериозата е заразна гастроентеролошка болест. Причинителот на инфективниот процес е бактерија на кампилобактер. Сепак, треба да се забележи дека во некои случаи предизвикувачкиот агенс на кампилобактериоза зема генерализирана форма, што доведува до пораз на други органи и е придружено со септикемија.

...
Хистоплазмоза (појавување симптоми: 10 од 17)

Хистоплазмоза е болест која се развива поради пенетрација на специфична габична инфекција во човечкото тело. Во овој патолошки процес, внатрешните органи се засегнати. Патологијата е опасна, бидејќи може да се развие кај луѓе од различни возрасни категории. Исто така во медицинската литература може да се најдат такви имиња на болеста - болест во долината на Охајо, Дарлинг-ова болест, ретикулоендотелиоза.

...
Ацетонемично повраќање (појавување на симптоми: 10 од 17)

Ацетонемично повраќање (син синдром на циклично ацетонезно повраќање, недијабетична кетоацидоза) е патолошки процес кој е предизвикан од акумулацијата на кетонските тела во крвта на детето. Како резултат на тоа, постои нарушување на метаболичките процеси, што предизвикува повраќање кај детето, симптоми на општа интоксикација и низок степен на треска.

...
Птичји грип (појавување симптоми: 10 од 17)

Птичјиот грип е акутна инфективна болест што ја носат птиците. Видови на овој вирус го инфицираат човечкото тело. Оваа болест се карактеризира со висок ризик од смрт, а клиничката слика содржи неколку синдроми - инфективно-токсични, респираторни, гастроинтестинални, што доведува до исклучително сериозна состојба на лицето.

...
Салмонелоза (појавување симптоми: 9 од 17)

Салмонелозата е акутна инфективна болест предизвикана од изложеност на салмонела бактерии, што, всушност, го одредува нејзиното име. Салмонелозата, чии симптоми кај носителите на оваа инфекција се отсутни, и покрај активната репродукција, главно се пренесува преку храна контаминирана со салмонела, како и преку загадена вода. Главните манифестации на болеста во активна форма се манифестации на интоксикација и дехидрација.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

гастроентеролог прифаќа
Адреса : Москва, ул. Јарославска, 4/8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Клара Цеткин, 33, Bldg. 28
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, Вернадский пр., 93, бул. 1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Болшаја Молчановка, 32, стр.1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Каширское шо., Д 56
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, Маршал Жуков авенија, 38, бул. 1
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, ул. Ивановска, 23
Телефон : +7 (499) 969-23-63
терапевтот прифаќа
Адреса : Москва, транс. Расковой, д. 14/22
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Александар Солженицин, 5, стр.1
Телефон : +7 (499) 116-82-18
Адреса : Москва, ул. Новомарински, 32
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. 1905, г.7, стр.1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Rossoshanskaya, 4, Bldg. 1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Краснодар, 52, бул. 2
Телефон : +7 (499) 116-82-07
Адреса : Москва, ул. Gamalei, 18
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .